Голова комісії з питань охорони здоров’я Київоблради Наталія Бігарі: Кожен із чотирьох медичних округів має бути як маленька Швейцарія

07.03.2017, 10:12

На Київщині потрібно провести медичну оптимізацію, вважає Бігарі
На Київщині потрібно провести медичну оптимізацію, вважає Бігарі

Депутат Київської облради від "Самопомочі", голова комісії з питань охорони здоров’я Наталія Бігарі розповіла про ситуацію з медичною реформою та дискусіями з міською владою щодо необхідності проведення оптимізації медичної галузі на Київщині

- Зараз тема медичної реформи стоїть майже на рівні з проблемою поганих доріг. Люди насправді бояться цієї реформи. У контексті Київської області цікавить Ваша думка з питань створення чотири госпітальних округів. Чому саме чотири, а не 10, не 15?

- Дійсно, на сьогоднішній день міністерством чотири госпітальні округи. Перед тим щоб зрозуміти чому їх чотири, ми маємо зрозуміти, що з себе уявляє госпітальний округ. Госпітальний округ – це така медична система, де мають надати допомогу, починаючи від первинної ланки і закінчуючи найважчими оперативними втручаннями. В цьому окрузі має бути абсолютно все. Кожен із чотирьох округів має бути як маленька Швейцарія.

На сьогодні Київська область, як і всі інші області неспроможні збудувати в кожному райцентрі інститут Амосова чи інститут Шалімова. Чому? По-перше, це є недоцільним, а по-друге, в державі немає коштів. Вихід один: провести оптимізацію медичної галузі.

За рік роботи я об’їхала практично всі районні лікарні, кожна лікарня відрізняється одна від одної. Все залежить від того, наскільки місцева влада переймається проблемами медичної галузі у себе в районі. Є більш менш потужні медзаклади, які працюють ефективно, а є такі що знаходяться в занепаді. І з цим треба рахуватися.

Всіх нас, всю медичну спільноту треба навчити головному – рахувати кошти, які нам дає держава. Для мене сьогодні є головною задачею кожного головного лікаря навчити раціонально використовувати кошти. Кожному з ким спілкуюся, я задаю елементарне питання: скільки коштує операція з видалення апендициту? Практично ніхто не може дати точну відповідь. І проблема в тому, що держава за всі роки свого існування не вчила головних лікарів це рахувати. На сьогоднішній день головний лікар це не просто лікар: він має бути адміністратором, менеджером, який прорахує всі свої головні ризики.

Повернімося до госпітальних округів. Існує положення про госпітальний округ, в якому визначена певна мережа медичних закладів. В першу чергу, основою госпітального округу мають складати лікарні інтенсивного лікування. На сьогодні їх ділять на дві гілки першого і другого типу. Що таке другий тип? Це той тип районної лікарні, де надають невідкладну допомогу. Що таке лікарня інтенсивного лікування першого рівня? Це заклад, де має надаватися допомога більш вищого рівня.

- Які медзаклади входитимуть, окрім лікарень інтенсивного лікування?

- Також у госпітальному окрузі мають бути лікарні планового лікування. Мають бути реабілітаційні лікарні. У нас в Україні реабілітація як така нерозвинена взагалі. Ще одна складова - хоспіси, як на сьогодні нам вкрай потрібні, враховуючи ту кількість онкохворих, післяінсультних та туберкульозних хворих. Хто сьогодні ними займається? Родичі, сім'я і близькі.

Іншими словами, основне завдання госпітальних округів збалансувати надання медичної допомоги. Я хочу, щоб ці чотири госпітальні округи працювали в одній системі. Це має бути єдиний медичний простір для абсолютно всієї Київської області. Реформа розпочинається не на листі паперу, вона розпочинається з голови. От коли лікар зрозуміє, що його чекає, тоді він буде працювати. Коли пацієнт зрозуміє, що він отримуватиме кращу медичну допомогу, він підтримуватиме абсолютно всі кроки влади. Хочеться починати із взаєморозуміння та поваги один до одного, як з боку лікаря та пацієнта, так і з боку влади…

- Дехто з мерів Київщини відверто виступає проти даної реформи через таку нарізку округів, заявляючи, що місцеві жителі не зможуть отримати відповідної якості медичної послуги.

- Я навіть знаю, кого Ви маєте на увазі. Я неодноразово спілкувалася з мером Фастова й представниками місцевої влади. Перший раз я приїхала до Фастова, коли мер виступив проти створення госпітальних округів. Я тоді спитала його: а чи розумієте Ви, шановний мер, що таке госпітальний округ? Якщо Ви вважаєте що це тільки місто, то Ви абсолютно неправі. Значить, Ви не вчитуєтеся сьогодні в те, що диктує сьогодні МОЗ і влада.

Коли людина не розуміє до кінця, вона і створює хаос навколо себе. Після розмови з депутатським корпусом і з виконавчою гілкою влади вони все зрозуміли. У них не виникало більш жодних пересторог відносно того, що мешканці Фастова не отримають допомогу. В Фастові планується створення лікарні інтенсивного лікування другого рівня. Вона в себе буде включати відділення невідкладної допомоги, хірургічної, травматологічної допомоги.

У Фастові ми не побудуємо інститут Шалімова, він там не потрібен. І якщо сьогодні порівняти районну і міську лікарню, то, вибачте, районна – це просто жах. У неврологічному відділенні і здорова людина захворіє. Якщо відверто, то ті умови навіть тварина не витримає.

Якщо Фастівщина так переймається, то давайте починати з цього, зробіть нормальні умови. У Фастові на сьогоднішній день стоять дві мега-лікарні по квадратним метрам, але якщо взяти їхню оперативну активність, то там відбувається нераціональне використання коштів. Якщо на сьогодні розібратися, то в нас в державі лікарі – це дешева рабсила. Та чи буває рабська праця продуктивною? Я думаю, що ні.

- Але чи може окремо взяте місто, як, наприклад, Біла Церква чи Фастів самостійно створити на своїй території госпітальний округ? Прокоментуйте Постанову КМУ №932 про те, що госпітальний округ може утворити будь-яка громада з понад 40 тисяч населення.

- Округ це не місто, це надання повністю медичної допомоги від А до Я, повного спектру медичних послуг. Місто Біла Церква це взагалі унікальне місто. У Білій Церкві переплетена первинна допомога, вторинна допомога і третинна допомога. Ми маємо все разом в одному місті. У Білій Церкві є дві мега-лікарні. Але на сьогоднішню кількість населення достатньо однієї, щоб забезпечити місто медичною допомогою. Дехто взагалі вважає, що треба анулювати міську лікарню №1, тому в мене була дискусія з політиками, що лікарню не можна закривати.

- Розкажіть про загальний стан медзакладів у області. Наші кореспонденти побували в Іванкові та Боярці. Те, що вони побачили - це мрак. Коли очікувати на нормальний ремонт медзакладів?

- Кожна районна лікарня є різною. В Іванкові у лікарні я не була, а в Боярку в лікарню ми їздили з народним депутатом Іриною Сисоєнко разом. Також днями я була у Рокитному, оглядала їхню лікарню, то там якраз район дбає про медицину, а в Боярці що не може дбати районна влада.

- Днями Ваш колега від "Самопомочі" Юрій Опенько заявив про недофінансування 228 млн грн сфери охорони здоров'я. Як Ви вважаєте, чи прислухається голова Київської ОДА Олександр Горган до Ваших закликів?

- Я гадаю, що губернатор Горган прислухається, і дірка, яка виникла в медичному бюджеті, буде закрито. Взагалі мені дуже приємно, що в розмові з губернатором, він приділяє дуже велику увагу медицині. Приємно бачити співпрацю. На сьогоднішній день ми працюємо в унісон з департаментом з охорони здоров’я КОДА.

- Прокоментуйте, будь-ласка, ситуацію з призначенням на посаду голови департаменту охорони здоров’я КОДА одіозної Алли Арешкович. МОЗ відмовив в цій кандидатурі, але Горган настоює на своєму. Чи Ви, як голова комітету, підтримуєте призначення на цю посаду людини, яку пов’язують зі скандальними тендерними схемами, а також дозволом "Беркуту" затримувати майданівців прямо в лікарні? 

- Знаєте, я коментую свої дії, свої вчинки. З Аллою Арешкович я незнайома. І моя позиція абсолютно чітка та зрозуміла: я буду знайомитися з новим очільником профільного департаменту лише тоді, коли його чи її буде офіційно призначено…

Розмову вів Валерій Міщенко, "Моя Київщина"

Читайте також:

В Україні йдуть реформи, але не так швидко, як хотілося б

Новини

У Броварах планують збудувати сучасний Центр надання адмінпослуг

24.04.2017, 15:51

Дикий-мер розповів про стратегію-2025 Білої Церкви

24.04.2017, 15:30

Онлайн-трансляція круглого столу на тему "Зона ЧАЕС: сьогодення і майбутнє"

24.04.2017, 14:55

Робітниця пенсійного фонду Броварів за три роки розікрала близько 2 млн грн

24.04.2017, 14:36

У Бучі в ДТП потрапили чотири авто, є постраждалі (ФОТО)

24.04.2017, 14:15

У Васильківському районі податківці накрили цех з контрафактною горілкою вартістю 1,7 мільйонів гривень

24.04.2017, 14:05

У Тетіївському районі запускають ярмарку вакансій

24.04.2017, 14:00

Невідомий вірус розгулявся під Києвом

24.04.2017, 13:45

Роботи на Київській ГЕС проводитиме російська фірма по суперзавищеним цінам

24.04.2017, 13:26

У Борисполі п’яний водій в’їхав у паркан приватного будинку

24.04.2017, 13:05

Аналiтика

Альтернативи децентралізації не існує

Всеукраїнська асоціація сільських та селищних рад – дієвий інструмент у створенні ОТГ

24.04.2017, 8:00

Проводи ведуть свою історію з язичницьких часів

Звідки пішло поняття "проводи", та як їх справляють на Київщині

22.04.2017, 10:24

Наталія Фірсова здолала тяжку хворобу завдяки спорту

Історія жительки Білої Церкви: як стати чемпіонкою України у 50 років

22.04.2017, 10:00

У зоні постійно з'являються сталкери та мародери

Поліцейський Ярослав Ільніцький: за 24 роки служби у Чорнобильській зоні я багато чого побачив і зрозумів

21.04.2017, 8:04

Колишній голова Білоцерківської РДА, відомий бізнесмен Вадим Маршалок

Білоцерківський підприємець і меценат Вадим Маршалок: "Саксаганець" добився найкращих результатів в Україні

21.04.2017, 8:00

На жаль, в Україні продовжуються випадки відвертого свавілля

Як скоїти злочин та уникнути відповідальності – Білоцерківський досвід на прикладі однієї ДТП

20.04.2017, 10:00

Суддя Шевченківського райсуду Києва Оксана Голуб: головна проблема – тривалість судової реформи

20.04.2017, 8:05

Сумна доля броварського басейну "Хвиля"

20.04.2017, 8:00

Два найбільш впливових клана на Білоцерківщині активно демонструють те, що їхні чвари залишилися у минулому

"Дикий" образ Білої Церкви

19.04.2017, 8:00

Коли ваш банк продав колекторській компанії ваш борг, ви повинні радіти

Правозахисник Олег Кучер: не треба боятися колекторів та судів

19.04.2017, 7:45

Блоги

Аліна Антонова (активіст, Біла Церква): У Білій Церкві працює вибірковий мораторій на зовнішню рекламу

24.04.2017, 9:10

Геннадій Прищепчук (голова Білоцерківської районної федерації футболу): Сумно дивитися, як вбивається спорт на Київщині

24.04.2017, 8:28

Володимир Гайдамачук (активіст, Боярка): Заступник мера Білої Церкви Валерій Гнатюк погрожує! А чи є сенс?

21.04.2017, 15:32

Наталія Покотило (активіст, Біла Церква): Дитяча жорстокість - наслідок впливу сучасного суспільства

21.04.2017, 13:31

Володимир Бабенко (депутат Білоцерківської міської ради): керівництву Київської області варто подивитися виставу "Кайдашева сім’я"

21.04.2017, 8:13

Валерій Міщенко (активіст, Біла Церква): За які заслуги Дикий-мер призначив Володимира Грибовського керувати парком

20.04.2017, 9:00

Василь Рішко (журналіст): спокійне святкування Великодня – не лише приклад ефективної роботи поліції, але й демонстрація консолідації суспільства

18.04.2017, 16:11

Сергій Істомін (активіст, Біла Церква): Як на Київщині спотворили святкування Великодніх днів

17.04.2017, 20:45

Вадим Маршалок (підприємець, Біла Церква): Вітання для мешканців Київщини з Великодніми святами

16.04.2017, 8:15

Олександр Павличук (головний редактор порталу "Моя Київщина"): Христос воскрес! Воскресне Україна!

16.04.2017, 8:00