Голова комісії з питань охорони здоров’я Київоблради Наталія Бігарі: Кожен із чотирьох медичних округів має бути як маленька Швейцарія

07.03.2017, 10:12

На Київщині потрібно провести медичну оптимізацію, вважає Бігарі
На Київщині потрібно провести медичну оптимізацію, вважає Бігарі

Депутат Київської облради від "Самопомочі", голова комісії з питань охорони здоров’я Наталія Бігарі розповіла про ситуацію з медичною реформою та дискусіями з міською владою щодо необхідності проведення оптимізації медичної галузі на Київщині

- Зараз тема медичної реформи стоїть майже на рівні з проблемою поганих доріг. Люди насправді бояться цієї реформи. У контексті Київської області цікавить Ваша думка з питань створення чотири госпітальних округів. Чому саме чотири, а не 10, не 15?

- Дійсно, на сьогоднішній день міністерством чотири госпітальні округи. Перед тим щоб зрозуміти чому їх чотири, ми маємо зрозуміти, що з себе уявляє госпітальний округ. Госпітальний округ – це така медична система, де мають надати допомогу, починаючи від первинної ланки і закінчуючи найважчими оперативними втручаннями. В цьому окрузі має бути абсолютно все. Кожен із чотирьох округів має бути як маленька Швейцарія.

На сьогодні Київська область, як і всі інші області неспроможні збудувати в кожному райцентрі інститут Амосова чи інститут Шалімова. Чому? По-перше, це є недоцільним, а по-друге, в державі немає коштів. Вихід один: провести оптимізацію медичної галузі.

За рік роботи я об’їхала практично всі районні лікарні, кожна лікарня відрізняється одна від одної. Все залежить від того, наскільки місцева влада переймається проблемами медичної галузі у себе в районі. Є більш менш потужні медзаклади, які працюють ефективно, а є такі що знаходяться в занепаді. І з цим треба рахуватися.

Всіх нас, всю медичну спільноту треба навчити головному – рахувати кошти, які нам дає держава. Для мене сьогодні є головною задачею кожного головного лікаря навчити раціонально використовувати кошти. Кожному з ким спілкуюся, я задаю елементарне питання: скільки коштує операція з видалення апендициту? Практично ніхто не може дати точну відповідь. І проблема в тому, що держава за всі роки свого існування не вчила головних лікарів це рахувати. На сьогоднішній день головний лікар це не просто лікар: він має бути адміністратором, менеджером, який прорахує всі свої головні ризики.

Повернімося до госпітальних округів. Існує положення про госпітальний округ, в якому визначена певна мережа медичних закладів. В першу чергу, основою госпітального округу мають складати лікарні інтенсивного лікування. На сьогодні їх ділять на дві гілки першого і другого типу. Що таке другий тип? Це той тип районної лікарні, де надають невідкладну допомогу. Що таке лікарня інтенсивного лікування першого рівня? Це заклад, де має надаватися допомога більш вищого рівня.

- Які медзаклади входитимуть, окрім лікарень інтенсивного лікування?

- Також у госпітальному окрузі мають бути лікарні планового лікування. Мають бути реабілітаційні лікарні. У нас в Україні реабілітація як така нерозвинена взагалі. Ще одна складова - хоспіси, як на сьогодні нам вкрай потрібні, враховуючи ту кількість онкохворих, післяінсультних та туберкульозних хворих. Хто сьогодні ними займається? Родичі, сім'я і близькі.

Іншими словами, основне завдання госпітальних округів збалансувати надання медичної допомоги. Я хочу, щоб ці чотири госпітальні округи працювали в одній системі. Це має бути єдиний медичний простір для абсолютно всієї Київської області. Реформа розпочинається не на листі паперу, вона розпочинається з голови. От коли лікар зрозуміє, що його чекає, тоді він буде працювати. Коли пацієнт зрозуміє, що він отримуватиме кращу медичну допомогу, він підтримуватиме абсолютно всі кроки влади. Хочеться починати із взаєморозуміння та поваги один до одного, як з боку лікаря та пацієнта, так і з боку влади…

- Дехто з мерів Київщини відверто виступає проти даної реформи через таку нарізку округів, заявляючи, що місцеві жителі не зможуть отримати відповідної якості медичної послуги.

- Я навіть знаю, кого Ви маєте на увазі. Я неодноразово спілкувалася з мером Фастова й представниками місцевої влади. Перший раз я приїхала до Фастова, коли мер виступив проти створення госпітальних округів. Я тоді спитала його: а чи розумієте Ви, шановний мер, що таке госпітальний округ? Якщо Ви вважаєте що це тільки місто, то Ви абсолютно неправі. Значить, Ви не вчитуєтеся сьогодні в те, що диктує сьогодні МОЗ і влада.

Коли людина не розуміє до кінця, вона і створює хаос навколо себе. Після розмови з депутатським корпусом і з виконавчою гілкою влади вони все зрозуміли. У них не виникало більш жодних пересторог відносно того, що мешканці Фастова не отримають допомогу. В Фастові планується створення лікарні інтенсивного лікування другого рівня. Вона в себе буде включати відділення невідкладної допомоги, хірургічної, травматологічної допомоги.

У Фастові ми не побудуємо інститут Шалімова, він там не потрібен. І якщо сьогодні порівняти районну і міську лікарню, то, вибачте, районна – це просто жах. У неврологічному відділенні і здорова людина захворіє. Якщо відверто, то ті умови навіть тварина не витримає.

Якщо Фастівщина так переймається, то давайте починати з цього, зробіть нормальні умови. У Фастові на сьогоднішній день стоять дві мега-лікарні по квадратним метрам, але якщо взяти їхню оперативну активність, то там відбувається нераціональне використання коштів. Якщо на сьогодні розібратися, то в нас в державі лікарі – це дешева рабсила. Та чи буває рабська праця продуктивною? Я думаю, що ні.

- Але чи може окремо взяте місто, як, наприклад, Біла Церква чи Фастів самостійно створити на своїй території госпітальний округ? Прокоментуйте Постанову КМУ №932 про те, що госпітальний округ може утворити будь-яка громада з понад 40 тисяч населення.

- Округ це не місто, це надання повністю медичної допомоги від А до Я, повного спектру медичних послуг. Місто Біла Церква це взагалі унікальне місто. У Білій Церкві переплетена первинна допомога, вторинна допомога і третинна допомога. Ми маємо все разом в одному місті. У Білій Церкві є дві мега-лікарні. Але на сьогоднішню кількість населення достатньо однієї, щоб забезпечити місто медичною допомогою. Дехто взагалі вважає, що треба анулювати міську лікарню №1, тому в мене була дискусія з політиками, що лікарню не можна закривати.

- Розкажіть про загальний стан медзакладів у області. Наші кореспонденти побували в Іванкові та Боярці. Те, що вони побачили - це мрак. Коли очікувати на нормальний ремонт медзакладів?

- Кожна районна лікарня є різною. В Іванкові у лікарні я не була, а в Боярку в лікарню ми їздили з народним депутатом Іриною Сисоєнко разом. Також днями я була у Рокитному, оглядала їхню лікарню, то там якраз район дбає про медицину, а в Боярці що не може дбати районна влада.

- Днями Ваш колега від "Самопомочі" Юрій Опенько заявив про недофінансування 228 млн грн сфери охорони здоров'я. Як Ви вважаєте, чи прислухається голова Київської ОДА Олександр Горган до Ваших закликів?

- Я гадаю, що губернатор Горган прислухається, і дірка, яка виникла в медичному бюджеті, буде закрито. Взагалі мені дуже приємно, що в розмові з губернатором, він приділяє дуже велику увагу медицині. Приємно бачити співпрацю. На сьогоднішній день ми працюємо в унісон з департаментом з охорони здоров’я КОДА.

- Прокоментуйте, будь-ласка, ситуацію з призначенням на посаду голови департаменту охорони здоров’я КОДА одіозної Алли Арешкович. МОЗ відмовив в цій кандидатурі, але Горган настоює на своєму. Чи Ви, як голова комітету, підтримуєте призначення на цю посаду людини, яку пов’язують зі скандальними тендерними схемами, а також дозволом "Беркуту" затримувати майданівців прямо в лікарні? 

- Знаєте, я коментую свої дії, свої вчинки. З Аллою Арешкович я незнайома. І моя позиція абсолютно чітка та зрозуміла: я буду знайомитися з новим очільником профільного департаменту лише тоді, коли його чи її буде офіційно призначено…

Розмову вів Валерій Міщенко, "Моя Київщина"

Читайте також:

В Україні йдуть реформи, але не так швидко, як хотілося б

Новини

Під час поїздки разом з музейниками на Правобережжя

На Київщині жителі села вирішили передати у музей хату (ФОТО)

27.03.2017, 19:55

На Київщині лікар, з вини якого помер чоловік, може отримати 3 роки ув’язнення

27.03.2017, 19:49

У Василькові змагалися юні інспектори дорожнього руху (ФОТО)

27.03.2017, 19:10

У Броварах надали дозвіл на зрізання 29 дерев

27.03.2017, 19:00

Васильківські поліцейські завітали до школярів, аби нагадати правила дорожнього руху (ФОТО)

27.03.2017, 18:50

Депутат Богуславської міськради збирається оскаржити власне відкликання у суді

27.03.2017, 18:29

На Київщині незаконно привласнили державне приміщення вартістю близько 500 тисяч гривень

27.03.2017, 18:10

Нацполіція Київщини відкрила 11 кримінальних проваджень стосовно незаконних сміттєзвалищ

27.03.2017, 17:58

На Іванківщині горів сарай (ФОТО)

27.03.2017, 17:10

На Київщині поліцейські звільнили з полону чиновника "Укрзалізниці" Валерія Людомирського

27.03.2017, 17:04

Аналiтика

Білоцерківський волонтер Костянтин Климчук: У нас мало говорять про героїзм 72-ї ОМБР

27.03.2017, 12:34

Осадчий прекрасно поєднує спорт і роботу в поліції

«Полісмен-бодібілдер» із Броварів

27.03.2017, 9:33

Поки у районі немає жодної сформованої ОТГ

Києво-Святошинський район: 6 об’єднаних громад, але лише на папері

24.03.2017, 8:18

Створення госпітальних округів: очікуємо збільшення кількості кладовищ

23.03.2017, 15:16

Поліський район найбільше постраждав від Чорнобильської катастрофи, а зараз страждає від львівського сміття - Запаскін

Голова екологічної комісії Київоблради Максим Запаскін: екологія на Київщині залишилася без державного контролю

23.03.2017, 8:00

Гудзенко підтвердив старовинне українське прислів’я - "На злодії і шапка горить"

Як Віталій Гудзенко ворогом преси став

22.03.2017, 16:46

Оперативність АТОшника та поліцейських врятувала життя хлопцю

Як оперативність поліцейських та допомога учасника АТО врятувала життя 20-річному хлопцю (ФОТО)

22.03.2017, 11:24

Хто хазяйнує на Бориспільщині: нардеп-"тушка" та його кум-голова райради

22.03.2017, 10:02

Народний депутат Хвича Мепарішвілі: Я не можу вчити мера Білої Церкви, як робити його міську роботу

22.03.2017, 8:12

Конфлікт між кумами-"регіоналами" може перерости у війну на знищення

Кумівські війни: як "еліти" Білоцерківщини пересварилися між собою

21.03.2017, 11:49

Блоги

Олександр Павличук (головний редактор інформаційного порталу «Моя Київщина»): Театр – найвища інстанція для рішення усіх життєвих питань

27.03.2017, 14:52

Віталій Гедз (кандидат історичних наук, Макарів): Перша нагорода Героя Радянського Союзу Г.Т. Скирути (Частина І)

27.03.2017, 8:49

Вікторія Черненко (журналіст): Чому вакцинація має залишитися обов'язковою

27.03.2017, 8:32

Ольга Бабій (голова бюджетної комісії Київської облради): Фінанси Київщини (Частина ІІІ): Як заробляти розумним громадам з ефективними керівниками

24.03.2017, 14:00

Туберкульоз є важливою соціальною проблемою

Василь Рішко (журналіст): Туберкульозом може захворіти кожен, незалежно від соціального статусу

24.03.2017, 9:08

Надія Савчук (журналіст, активіст, Біла Церква): Гральний бізнес в очікуванні легалізації

22.03.2017, 8:26

Ольга Бабій (голова бюджетної комісії Київської облради): Фінанси Київщини (Частина ІІ). Відсутність коштів для бюджетників

21.03.2017, 13:30

Володимир Гайдамачук (активіст, Боярка): Чому самотність – це страшно

21.03.2017, 9:12

Ігор Лич (спортивний журналіст, Бровари): Євгеній Полторан – людина, яка розуміє собак

20.03.2017, 15:37

Ольга Бабій (голова бюджетної комісії Київської облради): Невикористані залишки коштів - хто винен та що робити (Частина І)

17.03.2017, 8:36