Голова сільради Тарасівки Володимир Сизон: за ОТГ – майбутнє, але поспішати потрібно повільно

12.04.2017, 11:39

Володимир Сизон розповів про перспективи об'єднання громад на Київщині
Володимир Сизон розповів про перспективи об'єднання громад на Київщині

Кореспондент порталу "Моя Київщина" поспілкувався з головою Тарасівської сільради, що у Києво-Святошинському районі, який вже вп’яте обирається на цю посаду і має немалий досвід роботи. У ЗМІ в раніше вже неодноразово робили з ним інтерв’ю. Так, у 2015 році з ним обговорювали питання місцевого самоврядування, у 2016 році – ситуацію з децентралізацією на Київщині. Зараз Володимир Сизон розповів нам про ситуацію з об’єднанням територіальних громад  

- Володимир Григорович, скажіть, будь-ласка, як Ви оцінюєте перспективи утворення об'єднаних територіальних громад?

- На мою думку, ОТГ доцільні там, де є невеликі населені пункти, які не в змозі себе забезпечити необхідним пакетом адміністративних, освітніх медичних та інших послуг. Тоді вони будуть змушені об'єднуватися.

У нашому випадку варто враховувати, що Тарасівка знаходиться під Києвом. Зараз Верховна Рада розглядає так звані агломерації навколо крупних міст. Одні говорять про необхідність створення агломерації в радіусі 20 км від міста, інші – 12 км. Тобто є різні думки та пропозиції. Та чи варто очікувати від цього поліпшення? Так, наприклад, Боярка просто хоче розвиватися за рахунок територій навколишніх сіл.

- Тобто, Ви хочете сказати, що Боярка тисне на Вас, щоб Тарасівка пішла в її ОТГ?

- Вони намагалися тиснути згори. Спочатку з Бояркою хотіли мати справу і Малютянка, і Забір'я. До Боярської ОТГ мали навіть увійти Новосілки Макарівського району. Коли з'явилась ця тема, я особисто зустрічався з людьми і обговорював питання освіти, медицини та культури. Зокрема, я згадав, як до нас приїхала делегація з Малина. Малин та навколишні села, які входять в ОТГ, мають сумарну кількість населення 12 тис. осіб, і їм, безумовно, вигідно створити один потужний медичний блок, опорні школу тощо.

Ми ж, в свою чергу, маємо першу в Україні сільську медамбулаторію сімейної медицини, на яку їздили дивитися з усієї України. Ми маємо школу, відновлюємо старий корпус садочка, завершили проектування нового садочка з двох корпусів. Один – бюджетний, а другий – комерційний.

Так от, мене вчителі запитали: «чи не повториться ситуація 1955 року при об'єднанні Тарасівки з Бояркою»? Тоді у Боярці побудували школу, в результаті чого Тарасівська школа стала початковою, а за середньою освітою треба було їздити у Боярську школу №4.

Уже тоді була створена подоба агломерації. Тоді сталася така ситуація, що при насиченні трудовими ресурсами Боярки вихідцями з різних регіонів Радянського Союзу, школу перетворили на “руську” і нашим діткам сказали говорити російською. Ось такий сумний досвід.

У нас через переїзд стоїть школа №5 в якої потужність 2,5 тис. учнів. Коли, наприклад, в кінці 80-х було до дев’яти комплектів, тобто дев’ять паралелей. В моєї дружини, коли вона прийшла туди викладати історію, був «9-й К» клас. Зараз там менше тисячі дітей. То поставили питання: чи не повториться питання 60-ти річної давності, коли нам скажуть, що у нас лише два випускних класи: десятий та одинадцятий. І школу нашого населеного пункту закриється…

Аналогічно, за два кілометра від нас знаходиться Боярська центральна районна лікарня. Нам кажуть: навіщо вам медамбулаторія? Давайте закриємо медамбулаторію та залишимо фельдшерсько-акушерський пункт. Мене поставили перед фактом…

- Тобто, фактично, об’єднання з Бояркою не є доцільним. Скажіть, який може бути вихід з ситуації?

- Раціонально було б створити ОТГ на базі колишнього радгоспу Тарасівський: Крюківщина, Гатне, Віта-Поштова, Тарасівка. Але і тут проблема: кожен населений пункт хоче стати центром громади. Схоже на байку «Лебідь, рак та щука».

Почали з ми разом з Вітою-Поштовою обговорювати тему об’єднання. Питання дійшло навіть до сесії обласної ради, яка відбулася влітку 2015 року. Але потім молодий кандидат на голову сільради для того щоб заробити собі бали, «зарубав» рішення власної громади про об’єднання з Тарасівкою. Тепер ми ідемо по другому колу.

Якщо об’єднання громад, в основному, відбуваються в тих регіонах, які дійсно цього потребують, то ви бачите, що в Київській області у 25 районах створено лише дві громади. Там відбулись вибори, змінилося керівництво, на 80 відсотків оновився депутатський корпус, але ставлення до створення нових ОТГ залишилось не змінним. Отже, треба шукати якесь компромісне рішення…

Якщо ж говорити про майбутнє приміських зон, то цікаво було прочитати прогноз відомого вченого-футуролога Стівена Хокінга, який сказав, що до 2050 року головними рушійними силами в світі будуть не держави, а міські агломерації. У нашому випадку – Київ.

Чому так буде відбуватись? Бо це - об’єктивний процес. Якщо раніше в радгоспі Тарасівський працювало 700 чоловік – трактористи велика кількість водіїв вантажівок – то зараз на цих самих землях працює два «Джон Діра» і 5-6 чоловік штату, які виконують ту ж саму роботу. Іншими словами, зараз трудові ресурси повинні переміщатися в інші сфери діяльності. Тому й молодь і тягнеться у міста. А аграрний бізнес виживає за допомогою зменшення джерел затратної частини: на зарплати, паливо тощо…

Водночас згадаємо про те, що село Жуляни увійшло до складу Києва близько 30 років тому. І що ми бачимо? Дороги в Жулянах бажають бути кращими. Тобто село хоч і перебуває у складі міста, але на нього ніхто не звертає увагу. Тому вихід лише в одному – не працювати за шаблоном. Тобто цим мають займатися аналітики. «Циркуляри» згори у даному випадку не працюють.

- Чи здатні села навколо Тарасівки взагалі обійтися без ОТГ?

- У нас бюджет позаминулого року становив 6 млн. грн., зараз – 27 млн. грн. Нам погрожували, що якщо ви не об’єднаєтеся до 1 січня 2016 року, то у Вас не буде чим платить зарплату, а ми в цьому році лише під капітальне будівництво доріг маємо близько 4 млн. грн. наших коштів. Ще 2 млн грн. виділяє район. Тобто Києво-Святошинський район не лягає в шаблон…

- Прокоментуйте створення госпітальних територіальних округів. Ситуація з медичною реформою вже викликала серйозну критику. Яка Ваша думка з цього приводу?

- Це – гримаси децентралізації. Абсолютно незрозуміло, чому самодостатній район не може мати власний центр, власний округ.

Пані Уляна Супрун каже, що нам кошти не треба направляти на ремонт приміщень. Даруйте, але якщо людина приходить лікуватись, а їй на голову падає штукатурка, то яке ж це лікування?!

Водночас, треба відійти від абсолютно неефективної ідеї з койко-місцями. Що ж до нинішньої медичної реформи, то вона наразі не обкатана, викликає певні сумніви, але, загалом, ідея – правильна і полягає в тому, що якщо лікар – професіонал, то до нього будуть йти пацієнти. Якщо ж ескулап – не якісний, то ніхто до нього не піде, а він буде отримувати відповідну заробітну плату.

Утім, госпітальні округи мають сенс лише там, де в радіусі 50 км є маленькі лікарні, в яких нема навіть фахівців кожного профілю. Чому Києво-Святошинський район, який є самодостатнім, не повинен мати свій територіальний округ, а має бути підключений до зовсім іншого регіону? На це питання, на жаль, немає відповіді…

- Як створення такого госпітального округу вплине на Тарасівську медамбулаторію і чи вплине взагалі?

- Є різні рівні обслуговування: первинний – тобто, медамбулаторія, задача якої надати первинну допомогу. Сімейний лікар має бути і педіатром, і гінекологом, і хірургом. На жаль, таких лікарів дуже мало і треба декілька років, щоб вони напрацювали цей досвід. Свого часу була створена система сільських фельдшерів: сьогодні він зашив ногу, а завтра може лікувати вухо…

Ситуація складна. Створення госпітальних округів базується не лише на організаційних питаннях, але й на ситуації з матеріальним і кадровим забезпеченням. Якщо зайти до нашої амбулаторії, чи в амбулаторію десь в іншому селі – то це зовсім різні амбулаторії. Наш медзаклад проектувався за вимогами МОЗ. Тобто, у нас є стаціонар, приміщення для надання різних мед послуг. А в інших селах амбулаторія – це якась хатка, де фельдшер грубку топить. Тому не можна підходити до міської зони як до всієї України.

Розмову вів Володимир Гайдамачук, "Моя Київщина"

Читайте також:

Святкування Дня перемоги у Тарасівці
Альтернативи децентралізації не існує

1 2

Новини

До Чорнобильської зони можна буде потрапити за допомогою Е-перепусток

22.02.2018, 12:42

Під Білою Церквою ледь не згоріла приватна птахоферма

22.02.2018, 12:17

Активісти з Васильківщини борються з нелегальними заправками (ВІДЕО)

22.02.2018, 11:53

Вихованець переяславського спортивного клубу здобув срібло на міжнародному турнірі з самбо

22.02.2018, 11:23

У Ворзелі відбудеться конкурс молодих піаністів

22.02.2018, 10:59

"Гаврилівські курчата" отруюють життя прилеглим до виробництва селам

22.02.2018, 10:28

ДТП в Києво-Святошинському районі: у одного з водіїв відмовили гальма (ФОТО)

22.02.2018, 10:03

В Борисполі водій в стані сп’яніння намагався дати хабар працівникам поліції (ФОТО)

22.02.2018, 9:39

В Славутичі, вшанували пам’ять героїв Чорнобиля та воїнів-інтернаціоналістів грою в футбол (ФОТО)

22.02.2018, 9:10

У Вишневому перевізники витіснили конкурента з найменшою ціною на проїзд

22.02.2018, 8:42

Аналiтика

Стало відомо, хто у ЖК "Скандія" в Броварах - власник

Будуй "вдумчиво": як у кума Яреми можуть залишити Бровари без газу

22.02.2018, 8:01

Володимир Бабенко розповів про "підводні камені" транспортної реформи в Білій Церкві

Депутат Білоцерківської міськради Володимир Бабенко: Тролейбусне депо – гальмо транспортної реформи

21.02.2018, 8:08

До Зіневича та його провайдера "Бест" у бучанців виникло чимало питань

Як Інтернет-монополіст з Бучі "пробив дно"

20.02.2018, 8:04

Засновник соціологічної компанії "Active Group" Андрій Єременко: На Київщині не довіряють нікому

19.02.2018, 8:08

Ганна Старикова вирішила заново "обкатати" стару технологію піару

Як голова Київської облради Старикова вирішила стати новою Юлею

16.02.2018, 8:04

ТОП-100 найбільших платників податків Київщини: ПП "Бриз Дніпра"

15.02.2018, 8:04

Віталій Ярема почав роботу на новій посаді з тиску на Сергія Міщенка

Дебют Яреми на Київщині: як він своїми діями підіграє Тимошенко

13.02.2018, 12:53

З зимовою Олімпіадою все не надто райдужно

Як "Нові обличчя" довели Київщину до ганьби на Олімпіаді

13.02.2018, 8:04

Оксана Шатило - майор поліції

Слідча з Фастова Оксана Шатило: Сподіваюся, настане час, коли поліція буде мати гідне матеріальне забезпечення і повагу суспільства

12.02.2018, 9:36

Банкова сподівається, що Віталій Ярема допоможе встановити контроль президентських сил над Київською областю

Стабілізатор №2: чи справдиться нова надія Банкової на Київщині

09.02.2018, 8:04

Блоги

Володимир Бойко (журналіст): Як військову частину під Києвом здали за безцінь приватній компанії

21.02.2018, 14:20

Микола Спірідонов (політичний експерт): Київщина на старті нового електорального циклу

21.02.2018, 8:21

Світлана Шеповалова (волонтер): Як у Київській області промивають мізки АТОвцям та волонтерам

19.02.2018, 8:24

Олексій Вороненко (політолог): Хто розіграє "золоту акцію" на виборах до ОТГ Київщини

16.02.2018, 8:26

Володимир Гайдамачук (громадський активіст): Як "бабусі Єфименка" знову змінили траекторію

15.02.2018, 10:56

Іван Осадчий (ректор КВНЗ КОР "Академія неперервної освіти"): У бюджеті Київської області немає грошей на педагогів

13.02.2018, 14:06

Сергій Міщенко (народний депутат України): БПП імені Кононенка-Яреми хоче, щоб я відмовився від рідного округу

13.02.2018, 9:09

Ольга Богомолець (голова комітету з питань охорони здоров'я ВР): Чому Україна – найгірше в світі місце для лікарів

12.02.2018, 15:37

Ігор Коча (активіст): Коли мер Білої Церкви Дикий перестане бути гальмом транспортної реформи

12.02.2018, 14:28

Наталія Бігарі (голова комісії з питань охорони здоров'я Київоблради): Щодо ситуації навколо будівництва нового корпусу лікарні в Борисполі

12.02.2018, 12:19