Депутат Київської облради Валерій Ксьонзенко: Проти одних депутатів заведено кримінальні справи, на інших тиснуть через бізнес

13.12.2017, 8:34

Валерій Ксьонзенко
Валерій Ксьонзенко

«Моя Київщина» поговорила з депутатом облради з "Опоблоку" Валерієм Ксьондзенком про війну між Київською облдержадміністрацією та облрадою та ситуацію з перереєстрацією аеропорту "Бориспіль"

- Валерію Петровичу, Ви як колишній регіонал маєте пам’ятати, як в часи Януковича в облраді спостерігався повний «одобрямс» і монополія влади. Зараз часи змінились. Бачачи сьогоднішній плюралізм в депутатському корпусі, чи не має у вас ностальгії до старих часів?

- Депутатом облради я став вперше, тому мені досить складно коментувати те, що відбувалося тоді. Але на той час я був депутатом Бориспільської міської ради, і можу сказати, що повного "одобрямсу" там ніколи не було. Окрім «Партії регіонів» були фракції «Фронту змін», «Свободи» тощо. Так, була більшість. Але навіщо депутати приходять в раду? Працювати на місто. А тому всі об’єднались, щоб нормально працювати і реалізовувати всі програми.

- Але ж тоді в радах не було дискусій, чи варто виконувати ті чи інші програми…

- Якщо вже рішення було ухвалене, то зрозуміло, що питання вже полягало у контролі над його виконанням. Якщо говорити про Бориспіль, то контроль здійснювала обласна адміністрація. Іншими словами, справді була вертикаль влади…

- В усіх колишніх членів Партії Регіонів ми традиційно запитуємо: чий Крим?

- Я люблю Крим, і найгіркіше для мене те, що Україна втратила свої території. У березні 2014 року, коли відбувались ці процеси, я перебував якраз в Криму. І було сумно спостерігати, що ніхто не докладав ніяких зусиль переконати жителів Крима, аби не було ніяких «референдумів». Пам’ятаю, сидів у кафе і спитав у офіціанта: «Друзі, ну ви що, справді хочете йти в Росію, чи що ви хочете?», на що він відповів: "Ні, у нас паспорта України, і ми хочемо бути українцями». Звісно, всі хотіли бути в складі України. І я вважаю, що це було недопрацювання зі сторони політиків, які вирішували це питання.

- А чи правда, що у вас був бізнес в Криму?

- Так, був.

- А зараз як?

- Немає.

- Тобто все пішло в Росію?

- Так.

- Повернемося до Київської області. Чи правда, що в облраді Опозиційний блок сьогодні де-факто присутній в більшості?

- Де-факто – так. Ми завжди будемо підтримувати конструктивну позицію, якщо це буде направлено на розвиток Київської області, на те, щоб життя покращувалось. І це давало певний результат. Щоправда, в систему влади в області закладено дуалізм, що призвело до конфронтації між облрадою і облдержадміністрацією.

В обласній раді є адміністрація, яка є розпорядником грошей, і яка повинна підготувати всі програми. А є обласна рада, яка ці програми повинна прийняти. У нас в облраді склалась більшість, яка готова була підтримувати та приймати всі програми. Абсолютно інша ситуація склалась в обласній адміністрації, де є серйозні кадрові проблеми. Постійні зміни голів адміністрації призвели до паралічу роботи системи: кожний новий губернатор приходить, входить в курс справ, чимось не подобається керівництву держави і… йде. В результаті, нівелювалась і наша робота як обласних депутатів.

- Але ж при попередніх двох головах ОДА робота так сяк, але йшла…

- Так-сяк йшла, але програми жодного разу не були виконані на 100%. На сьогоднішній день взагалі склалася унікальна ситуація, коли виконання програм знаходиться на рівні близько 37%.

- Прокоментуйте будь-ласка в чому причина конфлікту між гілками влади, у чому природа конфлікту? Адже окрім дуалізму можуть бути й інші причини: особисті образи, невміння домовлятись чи йти на компроміс.

- Так, все це переплетене між собою. Коли половина повноважень в обласної ради, а половина в адміністрації – тут закладено конфлікт. Починається боротьба за те, хто ж головніший. А якщо хтось – головніший, то повинна бути встановлена абсолютна керованість процесом.

Але розумієте, життя змінюється. Був період, коли керувала "Партія Регіонів", але зараз світ змінився. Ви бачите: люди хочуть обирати і прокурорів, і губернаторів, і суддів. Уміння влади полягає в тому, щоб кожен громадянин був почутий,

У нас, на жаль, влада не дуже хоче чути громадян. Вона сама нав’язує своє бачення.

- Ви говорите про владу, але ж більшість в облраді – це також влада?

- Так, влада, але з урізаними правами. Чи є у нас хоча б одне управління, яким ми управляємо? Ні. Управління освіти, чи охорони здоров’я підпорядковані кому? Адміністрації. Облрада може тільки проголосувати і прийняти програму. Вона не управляє процесом. І ось хто повинен почути тоді людей? Ось я, наприклад, почув, але як мені донести це іншій гілці влади, якщо вона мені не підпорядкована, а підпорядкована президенту.

- Ви гадаєте що ці невиконання по лінії президента?

- Я думаю, що тут причина – у нехватці кадрів. Окрім того, на сьогоднішній день склалась така ситуація, що люди, які повинні домовитись про співпрацю, не вміють домовлятися і ніяк не можуть дійти компромісу.

- Хто ж тоді має бути «арбітром»? Прокурор, президент, голова Верховної Ради? Хто має взяти на себе відповідальність і посадити конфліктуючі сторони за стіл переговорів

- Я взагалі проти таких "арбітрів". У всіх є свої обов’язки, і повірте їм своїх проблем вистачає. Я гадаю, що повинен пройти деякий час, коли політики в області самі навчаться розмовляти і домовлятися.

Є й інший спосіб - це вибори нової облради. Я – за еволюцію і проти якихось революційних змін, тільки за еволюційні.

- Це правда що на депутатів облради здійснюється тиск?

- Так

- По якій лінії? Це президентська вертикаль, чи правоохоронні органи ?

- Правоохоронні органи.

- А в якій формі відбувається тиск на депутатів облради?

- Різні депутати розповідають по-різному. Проти одних депутатів з облради заведені кримінальні справи, проти інших відбувається тиск на їхні бізнеси.

- Хотілось б почути Вашу думку як екс-депутата Бориспільської міськради про конфлікт навколо аеропорту. Зараз там – серйозний скандал навколо перереєстрації цього держпідприємства. Чи не могли б Ви роз’яснити, що і як там відбувається?

- Питання перереєстрації аеропорту "Бориспіль" звучить давно. Конфлікт було закладено багато років тому під егідою піклування про території. Тоді на законодавчому рівні було ухвалене рішення, що підприємство повинно бути зареєстроване і сплачувати податки там, де воно здійснює свою діяльність. Для розуміння, припустимо, якщо я в Борисполі здійснюю якусь діяльність, то там же мушу сплачувати податки. Звідси й конфлікт, тому що аеропорт частково знаходиться на території Борисполя. Але це - невелика територія: частина злітної полоси і деякі прилеглі території. А основна – якраз розташована в Горі. Цей конфлікт підіймався неодноразово і триває вже 10 років. Але раніше була вертикаль влади, яка не допускала ескалації цих конфліктів.

Кожен новий голова райадміністрації бачив цю законодавчу прогалину, яка дозволяла забрати податки до району. Та й логічно, якби вас призначили головою району, ви б не схотіли збільшити свій бюджет? Авжеж! А тут його можна збільшити на 100-150 мільйонів за рахунок аеропорту "Бориспіль", який сплачував би податки до району. Я розумію важливість розвитку Гори, але для мене місто Бориспіль і аеропорт "Бориспіль" - це історично тотожні поняття. Та й багато людей з міста працює саме в аеропорті. Це - містоутворююче підприємство і тут потрібно створювати умови, щоб вони не йшли з міста, а, навпаки, залишилися. Але зараз частина податків з міста пішла. Це позначитиметься на міському бюджеті. До того ж аеропорт "Бориспіль" був символом міста. І тому я вважаю, що переєстрація - це неправильно. Закон законом, але потрібно вносити зміни, дивитися, як розвивається територія. Ну не може аеропорт називатися "Горою"

- Ви не думаєте що це все гра навколо майбутнього об’єднання? Що ці всі гроші підуть в майбутні громади? Хто за цим стоїть? Хто є вогодонабувачем ? Якщо проблема виникла, мабуть тут є чийсь інтерес?

- Звісно, так і є. Але раніше губернатору завжди вистачало розуміння, що цього робити не можна. Адже Бориспіль – це  60 тисяч населення, і потрібно думати над тим, як повинна розвиватися ця територія.

- Чи відстежуєте Ви ситуацію в інших регіонах по області? От наприклад місто Українка, адже дуже здивувала відставка багаторічного мера Павла Козирєва, чи не знаєте Ви, що насправді там відбулося?

- Я не знаю, що відбулося там достеменно, але для мене це було дуже неочікувано. Вважаю це великою втратою для міста, адже притримуюся позиції, що кадри потрібно зберігати, особливо такі, які вміють, знають як працювати, і прагнуть цього.

- Як Ви ставитеся до того, що практично всі мажоритарні депутати Верховної Ради втручаються в роботу органів самоврядування, облраду? І з чим це може бути пов’язано?

-  Наприклад, я сам приїжджаю на сесії Бориспільської міськради, коли підіймаються питання, які впливають на подальший розвиток міста. Вважаю, що я зобов’язаний приймати в них участь, висловлювати свою позицію і допомогати виробити правильну стратегію.

Особисто я вважаю, що депутати всіх рівнів, які вибиралися від конкретних округів, повинні працювати разом. Сьогодні всі знаходяться в конкуренції і бояться, що хтось заробить більший політичний рейтинг. Для мене неважливо з якої партії мер, бо я готовий з ним працювати на благо людей.

- Повертаючись до обласної ради, чи є Вам і фракції чим похвалитися за два роки роботи?

- А тут як завжди, хотілося би більше досягнути, і ми б це зробили, якби об’єдналися над досягненням спільних цілей. Депутати «Опозиційного Блоку» очолюють три комісії – свободи слова; молоді та спорту, а також новостворена комісія самоврядного контролю, яку очолив я.

Нами "реанімовано" газету "Київська Правда", і вона досить успішно висвітлює діяльність депутатського корпусу та голови облради. Звичайно, комусь вона може не подобатися, особливо враховуючи досить сильну конкуренцію між партіями в облраді.

Якщо говорити про комісію з питань спорту, то можемо в свій актив записати будівництво футбольних полів зі штучним покриттям по всій області. У минулому році їх було зведено 10. У поточному році ми планували побудувати 20 полів, але, на жаль, нам це не вдалося. З бюджету були виділені необхідні кошти, але обласна адміністрація не дала їх профінансувати.

Якщо ж говорити про комісію з питань самоврядування, то попри нещодавнє створення цієї комісії, певні успіхи вже прослідковуються. Ми почали їздити по області, реагувати на ті листи та скарги громадян, які раніше ніхто не брав до уваги. Наприклад, якщо надходить скарга на шкідливе підприємство, ми повинні зробити так, щоб воно або закрилося, або стало безпечним. Раніше ці питання контролювали державні органи. Зараз є можливість виїзду депутатської комісії разом із прокуратурою та поліцією, куди також запрошуються представники місцевої влади.

Варто нагадати, що екологічне питання для Київщини є дуже болючим, адже жодне сміттєзвалище в області не відповідає санітарним нормам. А намив піску та кар’єри – величезний шмат роботи, яким ми спільно займаємося.

- Як повернути Донбас?

- Питання дуже складне. Багато людей займаються цим питанням, чи, можливо, роблять видимість. Моя позиція – однозначна: Донбас має залишатися українським. Вирішення цього конфлікту повинне відбутися тільки шляхом переговорів. Сторони конфлікту повинні мирним шляхом все урегулювати.

- Як Ви ставитеся до АТО? 

- Як до величезного болю. Адже хочемо ми, чи ні, не можемо бути осторонь АТО. А мої виборці там також воюють. Багатьох я знаю особисто, і їм треба допомагати. От тільки сумно, що треба купувати теплі речі. Чому не держава цим займається? Ми на фронт купували міношукачі, обмундирування, аптечки та багато іншого. Але це все дрібниці, адже людські жертви – ось найбільший біль для нас усіх.

- Дайте короткі характеристики попереднім губернаторам. Чим Вам запам’ятався Вам Анатолій Присяжнюк?

- Роботоголік. Він дуже рано починав свій робочий день. Коли я хотів з ним вирішити якесь питання стосовно Борисполя, він завжди призначав зустріч на сьому ранку, пізніше його важко було застати. Але була й інша сторона медалі: рівень його культури "кульгав", він був нестриманий в характері і на словах. Займаючи таку посаду треба бути більш чистоплотним.

- Шандра? 

- Взагалі його не було ні видно, ні чути.

- Мельничук?

- Він мені здався великою дитиною.

- А нинішній губернатор Олександр Горган?

- Є враження, що від досить освічений, але не вистачає досвіду роботи.

- Як ставитеся до людей, які не є посадовцями, але намагаються впливати на процеси?

- Негативно.

- Є фактор Ігоря Кононенка, Ярослава Москаленка. Що з цим робити?

- Така вже в нас «еліта». А тому іншого виходу, аніж перевибори, у нас немає. Раніше я теж цього боявся і притримувався думки, що краще погана, але стабільність. Коли я мав надію, що Україна скоро стане сильною і процвітаючою, мені ще не було 30-и років, зараз мені – більше 50. Вочевидь, моє переконання було невірним. Отже єдиний вихід – перевибори, доки ми не знайдемо відповідальних людей, які будуть відповідати за свої слова й виконувати обіцянки.

- Ви будете брати участь у виборах до ОТГ і на якому рівні?

- Буду брати участь однозначно, але на якому рівні – час покаже.

Володимир Гайдамачук, "Моя Київщина"

Читайте також:

Новини

В Богданівці, забудовник-боржник винен місту 75 тисяч гривень

24.01.2018, 13:09

В Білій Церкві підвищили тарифи на проїзд у громадському транспорті

24.01.2018, 12:48

В Борисполі на хабарі затримали поліцейського (ФОТО)

24.01.2018, 12:22

Хто підклав свиню в центр міста Ірпінь ? (ФОТО)

24.01.2018, 11:36

Смертельна ДТП під Києвом: Toyota Land Cruiser зіткнувся з вантажівкою (ФОТО)

24.01.2018, 11:04

Під Києвом вибухнула будівля (ФОТО, ВІДЕО)

24.01.2018, 10:39

На Київщині стартувала виставка "Української революції 1917-1921" (ФОТО)

24.01.2018, 10:02

Фото з місця перестрілки між правоохоронцями у Княжичах

На Київщині орудують шість банд "перевертнів у погонах"

24.01.2018, 8:26

Нардеп Андрій Шинькович, схоже, непроти корупції...

Шеф депутата Київоблради Миколи Ляшенка та Шинькович ініціювали скасування відповідальності за незаконне збагачення

23.01.2018, 19:54

В Обухові відкрили амбулаторію сімейної медицини (ФОТО, ВІДЕО)

23.01.2018, 19:15

Аналiтика

Новий заступник Горгана Денисенко почав зі старих помилок

"Громовідвід" Горгана-Ляльки, або Як Денисенко вирішив попіаритися

24.01.2018, 8:05

Військовий психолог Андрій Козінчук: Адаптація ветеранів АТО має стати пріоритетом для держави

23.01.2018, 8:05

Як Горган продовжує зливати Київщину під "регіоналів"

19.01.2018, 8:05

ТОП-100 найбільших платників податків Київщини: ПП "Кронос-Агро"

18.01.2018, 8:16

Кадрова політика Горгана свідчить про абсолютну нездатність втримувати керованість за процесами

Стійкі олов’яні солдатики, або Як Горган перетворюється на ширму

17.01.2018, 8:05

Відходи Горгана: до чого призведе безглузда і нещадна боротьба зі сміттям на Київщині

16.01.2018, 8:05

Карплюк ризикує переграти самого себе

Коли Карплюк поїде на примусову трудову реабілітацію

15.01.2018, 8:04

ТОП-100 найбільших платників податків Київщини: ПП "Антарес"

12.01.2018, 8:04

Олександр Горган з веслом

Коли "весляр" Горган візьме лопату до рук

11.01.2018, 8:04

ТОП-5 несподіванок виборів до ОТГ на Київщині: реабілітація БПП, тріумф "радикалів" та повернення Гриценка

10.01.2018, 8:05

Блоги

Ганна Старикова (голова Київської обласної ради): Горгану потрібно почути учасників АТО

23.01.2018, 13:31

Ярослав Москаленко (народний депутат): Щирі привітання з Днем Соборності України

22.01.2018, 11:16

Геннадій Рябцев (директор спецпроектів центру "Психея"): Хто винен у підвищенні цін на бензин

19.01.2018, 9:52

Володимир Гайдамачук (активіст): Чому я досі не заступник губернатора?

16.01.2018, 16:37

Ольга Богомолець (голова комітету з питань охорони здоров'я ВР): В Україні можуть спалахнути епідемії різних хвороб

15.01.2018, 15:14

Олександр Куліковський (громадський діяч): Чому на Ноздровській вбивства не закінчаться

15.01.2018, 8:31

Іван Фурсенко (перший заступник керівника виконавчої дирекції Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад): Очікуємо на спецперевірки в нових ОТГ

12.01.2018, 15:25

Ірина Федорів (журналіст): Як мер Ірпеня заморожує людей в Коцюбинському

12.01.2018, 14:11

Юрій Прилипко (селищний голова Гостомеля): Нам потрібна публічна дискусія про стратегічний план перспективного розвитку Гостомельської ОТГ

11.01.2018, 11:03

Володимир Гайдамачук (активіст): Як я мало не зустрів Новий рік у глухому лісі

11.01.2018, 8:22