Засновник благодійного фонду "Фортеця" Олександр Ференець: Я ні від кого не приховую своїх політичних амбіцій

23.02.2018, 8:04

Олександр Ференець розповів про свої політичні плани
Олександр Ференець розповів про свої політичні плани

Інформаційний портал "Моя Київщина" поспілкувався з керівником благодійного фонду "Фортеця" Олександром Ференцем. Він розповів про роботу в органах прокуратури, політичні амбіції та особливості діяльності благодійного фонду на теренах Київщини

- Готуючись до інтерв’ю, я шукав Вашу офіційну біографію, але знайти її не вдалося. Розкажіть, з чого Ви починали? Як дійшли до створення благодійного фонду?

- Чесно кажучи, трохи дивно. Можливо, це з нашого боку якесь упущення. Якщо ж говорити про мою біографію, то варто почати з того, що народився я в селі Розкішна Ставищенського району в робітничій родині. Там же закінчив школу, потім поступив до Чернігівського юридичного коледжу. Завершив навчання з відзнакою і вступив до Харківського юридичного університету ім. Ярослава Мудрого на Інститут підготовки кадрів для прокуратури.

Після державного розподілення я став працювати в прокуратурі Київської області на посаді слідчого прокуратури Ставищенського району. Після працював у прокуратурі Київської області на посаді прокурора відділу по транспорту. Тоді я бачив себе прокурором району, і тодішній прокурор області Юрій Гайсинський запропонував мені посаду прокурора району. Але по іронії долі, на той час мені не вистачило віку, щоб зайняти цю посаду відповідно до закону про прокуратуру.

- У роботі прокурорів є якась вікова градація для посад?

- Так, згідно з законом, прокурор має бути не молодшим 25 років і при цьому мати стаж роботи не менше трьох років, щоб зайняти посаду прокурора району. Тому довелося мені допрацьовувати. І як тільки вік і стаж дозволив мені зайняти цю посаду, я став одним із наймолодших прокурорів на Київщині і, напевно, в Україні. Призначили мене працювати прокурором Володарського району. Пропрацювавши там чотири з половиною роки, мене перевели на посаду прокурора Фастівської міськрайонної прокуратури.

Після цього мій трудовий стаж було перервано - мене було звільнено і я пішов працювати у комерційні структури. Починав я юристконсультантом, але враховуючи, що в мене був ряд судових спорів, то я знав, що не зможу повноцінно працювати юристом, бо мені не давали адвокатської ліцензії.

- А чому ж Вас звільнили з прокуратури, бо з цього приводу ходили різні чутки?

- Насправді, питання доволі непросте. Якщо говорити коротко, то за вчинення корупційного правопорушення. Але не все так просто. Коли мене призначили на посаду прокурора у Фастів - це відбулося після Помаранчевої революції - усі говорили про декларування та боротьбу з корупцією. Я порушив ряд кримінальних справ проти голови РДА, керівника Держлісгоспу та інших посадовців. Через це я став неугодним місцевим владоможцям. Тоді мені почали говорити, щоб я зупинився, бо це погано закінчиться. Я не став слухати.

Зараз, я це розумію: було проти мене було організовано провокацію хабара. На той момент, це був єдиний спосіб, як можна було зняти мене з посади. Перед цим мене попереджували: побили мій автомобіль. Мене звільнили з посади під тиском Генпрокуратури: вочевидь десь я їм перейшов дорогу.

Я думаю, що в Європейському суді я доведу свою правоту. Але для себе я знаю, що жив по совісті, і після такого тиску все ж зумів піднятися "на ноги". Відверто кажучи, мені десь рік чи півтора тому пропонували повернутися в органи прокуратури, але я відмовився, бо я зараз оцінюю ситуацію так, що при тому рівні корупції, змінити систему - неможливо. У 2014 році була відкрита справа щодо мого незаконного притягнення до відповідальності, але вона досі перебуває на стадії розслідування.

- Чим Ви зайнялися після прокуратури?

- Почав займатися юриспруденцією. Спочатку був юрконсультантом на одному підприємстві, потім почав поєднувати, наскільки це було можливо, роботу в кількох великих структурах накшталт "Баядера-холдинг". Потім працював генеральним директором мережі супермаркетів "ЕКО-маркет". Пізніше я пішов з цієї мережі, і зараз займаюся юриспруденцією, юридичним супроводом великих компаній, адвокатською діяльністю та іншими видами господарської діяльності, які приносять прибуток. Тобто фактично займаюся бізнесом.

- В якому році було засновано благодійний фонд "Фортеця"?

- Моє рішення про створення фонду було прийнято ще у 2015 році. Але діяти він почав на початку 2016 року, адже треба було підібрати команду. Уся люди, які працюють у фонді, я вас хочу запевнити, високопорядні...

- Як я собі розумію, благодійний фонд вимагає великих фінансових вливань.

- Ну, як вам сказати. Все у цьому житті відносно...

- Я до чого веду: фінансування фонду відбувається тільки безпосередньо за Ваш рахунок, чи є інші місцеві бізнесмени, які долучаються?

- Засновником благодійного фонду виступаю я і більша частина фінансування відбувається безпосередньо мною. Зрозуміло, що у фінансуванні фонду беруть участь і інші люди. Але я сьогодні намагаюся - і навіть роблю так, щоб інші бізнесмени, зокрема, і з Київської області не брали участь у цьому проекті. Багато хто звертався до мене з пропозицією допомоги, але я не хочу залучати інших бізнесменів, через той "штамп", який мені свого часу поставила влада. Я не хочу, щоб цей штамп знову мені навішували, вигадуючи байки про якісь сумнівні схеми. Тому я намагаюся робити так, щоб до фінансування фонду не долучалися інші. Хоча на сьогодні, є багато пропозицій, і зрозуміло, що якби бізнесмени все ж таки долучилися, то діяльність фонду була б ще потужнішою.

- У одному інтерв’ю Ви говорили, що фонд працює в тих сферах, в яких не допрацьовує держава. Які ж це сфери?

- Фонд працює у багатьох сферах. Засновуючи фонд, ми хотіли його зробити таким, який допомагав би в якихось індивідуальних питаннях: дітям, в тих колізіях, які по ряду причин недофінансовуються. У будь-якому випадку це мали бути речі матеріальні, але більш у духовному, освітньому, культурному питаннях. Але з перших днів роботи фонду ми зіштовхнулися з багатьма буденними речами, яких люди потребують. Це стосується питань дітей, допомоги з лікуванням, функціонуванням тих чи інших навчальних та медзакладів. Загалом все залежить від ситуації, з якою стикається фонд. Ми надаємо і юридичну підтримку тим людям, які цього потребують. Зрозуміло, що ми не можемо охопити всіх, але по мірі можливостей ми це робимо.

-  Діяльність Вашого фонду розповсюджується на південну частину Київщини. Чому саме ця територія?

- Сказати, що діяльність фонду розповсюджується тільки на південь Київщини, було б не дуже правильно.

- Ну скажімо - в більші мірі...

- По-перше, я тут народився. По-друге, коли я створював фонд, він не мав на меті бути загальнодержавним. По-третє, ресурси фонду не безмежні. Коли створював фонд, я спілкувався з кількома головами облдержадміністрацій, і мені пропонували вести роботу в сусідній області. Але для себе я вирішив: там де я народився, де живуть мої батьки, там де я щось робив, там і треба примножувати результат. Я пропрацював у Ставищенському районі. Коли вбили Георгія Гонгадзе, я керував слідством у Таращанському районі. Я виконував обов’язки прокурора Тетіївського, Володарського районів, мав зв’язки з Білоцерківським районом. Це - коло, в якому ми зараз, так би мовити, крутимося. А взагалі діяльність фонду розповсюджується і на Київ, і на інші частини Київської області. Відбувається співпраця і з іншими фондами. Це буває у випадках, наприклад, хвороби дитини, якій потрібне вартісне лікування, а ми самі суму потягнути не можемо. Тому кооперуємося...

- У південній Київщині народним депутатом є Віталій Гудзенко. Його діяльність в останній час активізувалася. Він розглядає Вас як політичного конкурента?

- Я Віталія Івановича знаю давно. Він користується повагою серед людей, я особисто його поважаю. Але діяльність його я не відслідковую. Сказати, що вона активізувалася з появою фонду - теж не можу, оскільки депутатом він став ще до його створення.

Що ж до діяльності депутатів - не конкретного цього округу, а загалом, то на цю тему є один анекдот. Помирає один депутат. Потрапляє до Бога, а йому кажуть: оскільки ти був депутатом, то дамо тобі вибір. На один день підеш в пекло, а на другий в рай. Де тобі сподобається більше, там і залишишся. Пішов він у пекло, а там стіл накритий, випивка, гулянки – ну все подобається. Тільки вигляд чорта трохи не сподобався депутату. На другий день відправився до раю, а там люди  в білому, хто на березі річки сидить, хтось медитує. Спокійна, невимушена атмосфера. Побув він там добу і приходить до Бога. Той запитує депутата: що вирішив? Депутат каже: «Коли був на землі, хотілося в рай. Але зараз побував у пеклі, то побачив речі, які мені подобаються. А був у раю – ну нудота повна. Всупереч собі, можна я піду в пекло?». Бог говорить: хай так і буде. Заходить депутат в пекло, а там котел, вогонь, грішники варяться. Той назад в двері, а вони вже зачинені. Кричить: «Господи, що ж ти зробив?». А Бог йому відповідає: «То була передвиборча кампанія, а тепер ти проголосував і настала реальність».

Діяльність депутатів перед виборами активізується, а після все затихає. Я вважаю, що кожна діяльність повинна бути обґрунтована, послідовна і переслідувати якусь мету. Тим більше, якщо це депутатська діяльність. Просто йти в депутати і там протирати штани, я не хочу.

- Тобто Ви хочете сказати, що у Вас є політичні амбіції?

- Я ні від кого не приховую своїх амбіцій. Бо як-то кажуть, поганий той солдат, який не хотів би стати генералом. Маючи певні матеріальні ресурси, досягнувши визначених цілей, хочеться по собі залишити якийсь слід в історії. Я впевнений, що якщо у Верховну Раду і надалі будуть проходити люди, які прагнуть лише наживи, доти у нас нічого хорошого не буде. Під яким би красивим лозунгом це не прикривалося.

- Але все одно я так і не почув: Ви в депутати йти збираєтеся?

- Амбіції в мене  є, бо я досить амбітна людина. Але в депутати має йти той, кому довіряють люди. Якщо своєю поведінкою, своєю діяльністю я доведу, якщо буду відчувати, що люди готові за мене проголосувати, то, звичайно, я висуну свою кандидатуру в депутати Верховної Ради. Просто йти в депутати – немає сенсу.

- А не плануєте починати з низів? Тобто, для початку стати депутатом десь на місцевому рівні, потім обласної ради. Так би мовити, набратися досвіду, а вже потім йти до парламенту?

- Якого досвіду можна набратися у, наприклад, обласній раді? Одразу доведеться лягати під якусь політичну силу. А я сам по собі до жодної політичної сили не прив’язаний. Зверніть увагу: на виборах до територіальних громад ні я, ні жоден наш представник не брали участі. За винятком Тетієва, але це було суто особисте бажання нашої представниці поборотися за посаду мера. Ми спілкувалися з нею і говорили, що в неї недостатньо досвіду, щоб очолити таке об’єднання як Тетіївське. Але вона прийняла рішення, хоча пізніше зрозуміла помилку. Але усі ж ми на помилках вчимося.

- Зараз існує тенденція збільшення довіри до місцевої влади, заодно і до регіональних партій. Не виникало у Вас ідеї створити власну регіональну партію? Адже таким чином не доведеться йти під когось іншого.

- Я вважаю, що гра у політичні партії не для мене. На мій погляд, треба менше політики, а займатися конкретними справами. Але відповідаючи на питання, то на мою думку, в Україні немає успішного політичного досвіду роботи регіональних політичних сил.

- А як Ви ставитеся до ідеї децентралізації загалом, і чи здійснюєте якусь підтримку цим процесам?

- Як юрист можу сказати, що основи Магдебурзького права ідеальні для управління суспільством. Ідея об’єднання територіальних громад в принципі правильна. Але нав’язування об’єднання зверху, яке зараз не добровільне, а примусово-добровільне... Я проти такого підходу. Сьогодні об’єднуючи малі села з самодостатніми, держава перекладає свою відповідальність на місця. Я впевнений, що доля малих сіл у великих громадах буде вирішуватися по остаточному принципу. Наприклад, можна взяти Володарку і село Рачки, яке знаходиться поруч. Я думаю, Рачкам було б правильно приєднатися до Володарки. Але водночас, я не вірю, що Володарка вирішить їх проблеми.

До того ж у нас немає успішного досвіду об’єднання громад. Для початку потрібно провести апробацію цього механізму. От якщо взяти село Розкішна, наприклад. Воно самодостатнє і якщо на ньому провести експеримент, то я впевнений, що він буде успішним. А взяти село Розумниця і приєднати його до Розкішної, як думаєте, Розкішна вирішить проблеми Розумниці? Я глибоко в цьому сумніваюся…

- Які цілі для Вас зараз є пріоритетними у бізнесі і політиці?

- Сьогодні я бізнесом займаюся вимушено. По своїй натурі, я не бізнесмен. Але сказати, що в мене це погано виходить, я не можу. Також займаюся науковою діяльністю у сфері права. Врешті-решт, я бачу себе у тій галузі, де можу принести найбільший результат. От ви питали,чи хочу я стати депутатом? Так, у мене є амбіції стати депутатом Верховної Ради. Але для цього потрібна Божа ласка і вперта праця. До того ж я не хочу стати депутатом для того, щоб просто ним бути, я хочу бути результативним на цій ниві.

Це що стосується політики і бізнесу. Але якщо взяти інші речі, то я не можу сьогодні миритися з тим, що наше керівництво не вирішує проблеми людей. Зараз також мені болісно дивитися на правоохоронну систему. Усі кричать, що система змінюється, триває боротьба з корупцією. Але я як людина, яка пропрацювала в цій системі, можу сказати: у нас в країні немає зараз жодної людини, яка була б захищена...

Розмову вів Олександр Павличук, «Моя Київщина»

Читайте також:

Новини

У Васильківському районі чоловік скоїв крадіжку на власний день народження

21.03.2018, 19:38

На Київщині затримали хакера

На Київщині затримали хакера, який "зламав" сайт міністерства

21.03.2018, 19:15

Під Києвом перевернулася маршрутка з пасажирами (ВІДЕО)

21.03.2018, 18:52

У Вишгороді чоловік вкрав холодильник з продуктового магазину

21.03.2018, 18:29

На Київщині вперше прийнято позов про моральну компенсацію в криптовалюті

21.03.2018, 18:06

Невдала афера на 50 мільйонів гривень: у КОДА вимагають розслідувати факт корупції (ФОТО)

21.03.2018, 17:44

Нардеп-втікач Онищенко "засіває" свій виборчий округ цукерками (ФОТО)

21.03.2018, 17:22

Бориспільське товариство споживачів через пожежу залишилося без даху над головою

21.03.2018, 16:54

У Броварах затримано чоловіка з наркотиками

21.03.2018, 16:31

На Бориспільщині грабіжник обікрав жінку в день власного суду (ФОТО)

21.03.2018, 16:08

Аналiтика

ТОП-100 найбільших платників податків Київщини: ПП "Новагрос"

21.03.2018, 8:04

Ринок нерухомості у Білій Церкві має свою специфіку

Експерт з нерухомості Віталій Кайгородов: У Білій Церкві немає здорової конкуренції через відсутність інвесторів

20.03.2018, 8:04

Новий спортивний центр для дітей та дорослих з'явився під Києвом

Новий патріотичний комплекс "Доброволець": спорт і культура під одним дахом (ФОТОРЕПОРТАЖ)

19.03.2018, 11:59

Михайло Яременко

Директор "Ліцей-МАН" Михайло Яременко: Такими досягненнями не похвалиться жоден заклад навіть в Києві

19.03.2018, 8:08

Безвладдя у низці районів Київщини, за великим рахунком, це провал усієї президентської вертикалі

Непорозуміння між Порошенком та Гройсманом: хто гальмує призначення голів РДА на Київщині

16.03.2018, 8:00

Ландшафтний парк у Буках залишається візитною карткою Сквирщини, хоча власники даного проекту поступово втрачають вплив на цей регіон

Хто хазяйнує на Сквирщині: аграрій, ще один аграрій та родина Суслових

15.03.2018, 8:06

Голова слідства поліції Ставищенського району розповів про роботу правоохоронних органів

Начальник слідства поліції Ставищенського району Андрій Васківський: Потрібно уважніше ставитися до проблем людей, які звертаються за захистом своїх прав

14.03.2018, 8:09

"Свободівець" Іван Окоєв - наймолодший депутат Бучанської міськради

Депутат Бучанської міськради Іван Окоєв: Співпраця повинна передбачати діалог, а не бездумне підняття рук за всі мерські ініціативи

13.03.2018, 8:08

Матюшина і Карплюк воюють за Коцюбинське не за життя, а не смерть

"Кіборг Приірпіння" VS "Володька-безбожник": хто переможе у битві за Коцюбинське

13.03.2018, 7:47

Юрій Прилипко розраховує отримати серйозний політичний і фінансовий ресурс у вигляді Гостомельської ОТГ

Як Прилипко "віджав" Гостомель в Карплюка

12.03.2018, 8:02

Блоги

Ірина Федорів (журналіст): Чому Коцюбинська рада не працює другий тиждень

21.03.2018, 22:41

Віктор Кузнєцов (блогер): Як люди, які не можуть навести порядок у власних туалетах, можуть керувати областю?

21.03.2018, 15:20

Костянтин Бондарєв (голова Київського облосередку "Батьківщини"): Чому на Київщині не фінансуються програми з охорони здоров’я

20.03.2018, 15:52

Олександр Мефодій (депутат Київської облради): Відкритий лист до Тимошенко

16.03.2018, 16:37

Іван Рудяк (голова Обухівської РДА): З Днем добровольця!

14.03.2018, 18:24

Павло Лаврусь (активіст, Біла Церква): Валідатори в тролейбусах – афера за рахунок міського бюджету?

14.03.2018, 13:02

Володимир Гайдамачук (активіст): Як екс-"регіонал" Москаленко обрубує "хвости" меру Бучі Федоруку

13.03.2018, 8:36

Микола Спірідонов (політичний експерт): Рівень злочинності зростає. Що з цим робити?

12.03.2018, 8:17

Олександр Мефодій (депутат Київської облради): Чому "Батьківщина" вже півроку вперто не виконує рішення виборчої комісії

07.03.2018, 13:03

Юлія Стрільник (журналіст): Хто повинен боротися зі стихією на Київщині

06.03.2018, 9:04