Операція "Децентралізація": що реформа дасть об’єднаним громадам

01.10.2018, 8:04

В Україні з 2015 року триває процес децентралізації. Перші об'єднані територіальні громади було створено саме 2015 року. Вже за рік їхня кількість зросла вдвічі

Держава стимулює прискорення реформи консультативно й фінансово. Створюються центри розвитку місцевого самоврядування, а лише субвенції на розвиток інфраструктури громад за ці роки було виділено декілька мільярдів гривень.

Ці кошти спрямували на оновлення та будівництво доріг, шкіл, дитячих садків, закладів охорони здоров’я, центрів надання адміністративних послуг, на освітлення вулиць, придбання спеціалізованої техніки для комунальних потреб тощо. Визначати пріоритетність витрат може сама громада.

У цих умовах добровільно об’єднані територіальні громади мають усі можливості й ресурси для повноцінного функціонування та розвитку. Вони беруть на себе цілковиту відповідальність за всі сфери життя на власних територіях. Саме це є показником успішної й доцільної діяльності ОТГ.

За умови добросовісного виконання зобов’язань, підвищується ефективність використання бюджетних коштів, а це – прямий і правильний шлях до стабілізації соціально-економічної ситуації в усій країні.

Відповідно до середньострокового плану пріоритетних дій уряду, вже у 2020 році реформа децентралізації завершиться. До цього часу місцеві ради базового рівня мають бути на 100 % об’єднані у спроможні територіальні громади, і відбудеться повний та безповоротний перерозподіл повноважень між органами місцевого самоврядування та державними органами виконавчої влади. На привеликий жаль, на прикладі двох новоутворених об’єднаних територіальних громадах в Київскій області, а саме Узинській та Фурсівській даного перерозподілу повноважень ще не відбулося і ми,як громадські активісти,контролюючі видатки з бюджетів занепокоєні незрозумілим витрачанням коштів платників податків на  оплату праці чиновникам,чиї посади досі не реформовані,а іншими словами не скорочені в пропорційній залежності від зменшення навантаження,я маю на увазі чиновників Білоцерківської районної державної адміністрації та районної ради.

Проте не тільки це не гладко на шляху децентралізації. Є чимало інших каменів для спотикання. Певним чином вони виникають через відсутність базових складових закону "Про адміністративно-територіальний устрій України", який би прописував засади державної політики у цій сфері, конструкцію нового адміністративно-територіального устрою, а також вказував би на однакові критерії до адміністративно-територіальних одиниць усіх рівнів.

Також у процесі децентралізації існує ряд невирішених проблем, які створюють ризики для успішної реалізації реформи.

В першу чергу це -  створення об’єднаних територіальних громад переважно не має підтримки з боку широких верств населення, адже люди не розуміють сам процес децентралізації, а також стикається зі спротивом з боку районних адміністрацій та місцевих рад.

Вони перешкоджають утворенню ОТГ через страх втратити робочі місця та повноваження, бо процес їх створення супроводжується переформатуванням органів влади та змінами в управлінні на користь громад.

По-друге, швидке збільшення кількості ОТГ без пропорційного збільшення обсягу субвенції на розвиток інфраструктури знижує мотивацію громад до об’єднання та їхні можливості щодо соціально-економічного розвитку.

Якщо у 2016 році державна субвенція на інфраструктуру громад склала 1 мільярд гривень і була розподілена між бюджетами 159-ти ОТГ пропорційно до площі громади та кількості сільського населення, то у 2017 році обсяг субвенції був передбачений в розмірі 1,5 мільярда.

При цьому фінансування із загального фонду Державного бюджету складає лише 0,5 мільярда, а решта 1 мільярд – зі спеціального фонду. Ці кошти розподілять вже між 366-ма ОТГ, отже кожна громада отримала менше коштів, ніж минулого року, вдумайтесь у ці цифри на ряду із падінням гривні і станом громад загалом.

Тому державі слід переглянути питання стабільного забезпечення фінансової підтримки добровільного об’єднання територіальних громад. А активістам на місцях варто посилити зусилля зі створення ОТГ і контролю над їх створенням.

По-третє, на сьогодні не врегульовано питання розподілу повноважень між органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади загалом, а також функцій та повноважень між місцевими радами ОТГ та районними державними адміністраціями й районними радами.

У рамках реформи необхідно чітко визначити повноваження, які залишаються за райдержадміністрацією та райрадою, переглянути чисельність та відповідно видатки на утримання їхніх апаратів, я вже зупинявся вище щодо цієї проблеми щодо ОТГ Узинської та Фусівської.

Четверте. В утворених об’єднаних територіальних громадах немає належно підготованих робочих кадрів та спостерігається низька кваліфікація службовців місцевого самоврядування для виконання нових функцій. Це призводить до неефективного використання фінансових ресурсів територіальних громад, неспроможності освоїти кошти державних субвенцій на розвиток, що призводить до нераціонального використання коштів.

Органи місцевого самоврядування, як правило, не готові до запровадження стратегічного планування та програмування розвитку громад. Вирішенням цієї проблеми, могло б стати запровадження дієвих програм підвищення кваліфікації службовців місцевого самоврядування та надання їм необхідної консультативної і методичної допомоги з боку органів виконавчої влади.

І врешті п’яте. Враховуючи високі ризики корупційних дій щодо використання бюджетних коштів, актуальним є питання запровадження механізмів контролю за діяльністю органів місцевого самоврядування, як з боку державних органів, так і з боку громадськості.

В умовах бюджетної децентралізації є потреба здійснення належного контролю за роботою органів влади різних рівнів при плануванні та виконанні ними бюджетів, управлінні і використанні фінансових ресурсів.

Для розв’язання цієї проблеми треба:

– забезпечити ефективний попередній та поточний держфінконтроль за їх діяльністю;

– налагодити максимально прозору діяльність місцевих органів влади та її контроль з боку громадськості.

Однак попри все система влади, з якою країна жила ще три роки тому, залишилася історією. Тепер саме від нас із вами залежить, чи реалізує вона свій потенціал, та як житиме українська так звана провінція, яка і є центром нашої Української держави.

Ігор Коча, громадський активіст дя порталу "Моя Київщина"

Читайте також:

Нарада у Київській ОДА
Андрій Анісімов
Геннадій Кривошея на зустрічі з представниками влади та громадськості в Миронівці

Новини

Бориспільська ЦРЛ

Голова КОДА Олександр Терещук жахнувся станом Бориспільської ЦРЛ

18.12.2018, 17:02

Фото з мережі Інтернет

На Київщині з магазину вкрали кавовий апарат

18.12.2018, 16:49

У Борисполі відкривають новий завод "Рошен"

18.12.2018, 16:24

Виїзна нарада у Борисполі

У Борисполі голова КОДА Терещук провів виїзну нараду

18.12.2018, 15:55

Фото з мережі Інтернет

До Броварів завезли вакцину від кору американського виробництва

18.12.2018, 15:34

У Борисполі за тиждень сталося більше 20 ДТП (ФОТО)

18.12.2018, 15:09

Монополію на розміщення сітілайтів в Ірпені отримала співмешканці Карплюка (ФОТО)

18.12.2018, 14:39

У Володарському районі в сніговому заметі застряг автомобіль

У Володарському районі рятувальники буксирували автомобіль з маленькими дітьми (ФОТО)

18.12.2018, 14:14

Причиною вибуху в фастівській квартирі не може бути витік газу, - експерт

18.12.2018, 13:40

В Ірпені засудженні незаконно проживають на підсобних господарствах

18.12.2018, 13:15

Аналiтика

Головний редактор газети "Нова Копійка" Леся Поліщук: Ми перебуваємо в процесі змін

18.12.2018, 8:04

Театр ім.Саксаганського у Білій Церкві

Ігри з театром ім. Саксаганського. Фарс чи трагедія?

17.12.2018, 9:20

Хто є хто в Київській облраді: БПП "Солідарність" - найбльша фракція, яка перебуває в меншості

17.12.2018, 8:04

Київщина пам'ятає: боєць 72-ої ОМБР ім. Чорних запорожців Володимир Мартенко

14.12.2018, 16:05

ЖК ”New York Towers”: на місці лісу, без інфраструтури і штукатурки

14.12.2018, 8:04

Попіаритися за чужі: чому Гудзенко втрачає округ на півдні Київщини

13.12.2018, 8:04

"Ігри престолів": як "Самопоміч" кинула Кононенка в Українці

12.12.2018, 8:04

Київщина пам'ятає: боєць 81-ої окремої аеромобільної бригади Іван Лесніков

11.12.2018, 8:39

Голова Бородянської селищної ради Олександр Сахарук: створення громади відкриває нові можливості для потужного розвитку нашого регіону

11.12.2018, 8:04

Біла Церква під ударом: як олігарх Хмельницький намагається послабити мера Дикого

10.12.2018, 8:04

Блоги

Наталія Бігарі (депутат Київської обласної ради): Я знаю, хто причетний до знищення театру в Білій Церкві

17.12.2018, 12:27

Алла Борисенко

Алла Борисенко (екс-помічник директора президентського медцентру для ветеранів): Чому госпіталь для АТОвців перетворився на пустку

14.12.2018, 8:33

Андрій Семидідько (голова Антирейдесьеого союзу підприємців України): рейдерство навколо ЖК "Чайка"

10.12.2018, 15:20

Іван Окоєв (депутат Бучанської міськради): Як дерибанщики землі на Приірпінні з’ясовують хто з них – гірший

10.12.2018, 8:58

Ігор Сапожко (міський голова Броварів): у нас є позитивні тенденції у впровадженні інклюзивної освіти

06.12.2018, 16:48

Ірина Федорів

Ірина Федорів (журналіст): Президентський бартер: як зливають Приірпіння (95 округ) під фігуранта антикорупційних розслідувань Карплюка

06.12.2018, 9:45

В’ячеслав Кучер

В’ячеслав Кучер (заступник голови Київської ОДА): Як виконати доручення Президента

05.12.2018, 9:14

Віталій Ярема (заступник голови обласного осередку БПП-"Солідарність"): Наше завдання – заспокоїти крикунів і огульних критиків

04.12.2018, 9:44

Артур Палатний

Артур Палатний (народний депутат України): Про інцидент із руйнуванням даху в дитячо-юнацькій спортивній школі "Favorite Fit"

04.12.2018, 9:37

Олександр Тигов

Олександр Тигов (депутат Києво-Святошинської райради) : Діти мають продовжувати тренування

03.12.2018, 14:33