Екс-голова Київської облради Микола Бабенко: Я все ще не бачу, з ким піти на вибори

11.10.2018, 8:04

Кореспондент порталу "Моя Київщина" поспілкувався з екс-головою Київської облради минулого скликання, директором Центру залучення інвестицій "BCinvest", головою ГО "Біла Церква разом" Миколою Бабенком. Він розповів про інвестиційну привабливість міста та Київщини загалом, проблеми сфери ЖКГ та малого і середнього бізнесу, справжню вартість тарифів на комунальні послуги в Білій Церкві. Також він говорив і про можливість повернення в політику. Про це та багато іншого читайте в сьогоднішньому інтерв’ю

- Микола Вікторович, Ви є директором Центру залучення інвестицій "BCinvest", який нещодавно презентували в Білій Церкві і анонсували, що він стане новим комунікаційним майданчиком та відкриє нові можливості для залучення інвестицій та перспективи розвитку малого та середнього бізнесу. Розкажіть про це детальніше.

- Під час проведення презентації я говорив про те, що Україна на сьогоднішній день має найбільший інвестиційний потенціал в Європі. А Біла Церква, в свою чергу, одне з найбільш потенційно інвестиційно привабливих міст України. Найголовніше - місто володіє величезним потенціалом освічених, висококваліфікованих працівників, близько 25 тисяч яких змушені щодня їздити на роботу за межі Білої Церкви. Біла Церква знаходиться на стратегічній трасі, що сполучає столицю і головний порт країни, має 2 залізничні станції та аеродром. У місті сконцентровані потужні інженерні мережі, побудовані для радянських промислових підприємств і які сьогодні не використовується навіть на половину. Біла Церква знаходиться менш ніж в годинній доступності до найбільшого ринку України - міста Києва і сама по собі є більш ніж 200-тисячним ринком. І весь цей величезний, недооцінений інфраструктурний, логістичний та людський потенціал просто вимагає, щоб його перетворили у виробничі підприємства, логістичні та сервісні центри.

Крім того, в результаті проведеної реформи з децентралізації в місті з'явився величезний додатковий внутрішній ресурс для розвитку місцевого дрібного і середнього бізнесу. І саме на роботу з малими і середніми підприємствами ми будемо робити акцент в перші два роки нашої роботи.

- В яких саме напрямках планується робота по розвитку та залучення інвестицій в місто?

- Ми працюємо в двох напрямках. По-перше, це розкриття і організація внутрішніх резервів в самому місті, співпраця з місцевим малим та середнім бізнесом. По-друге, це, звісно, залучення зовнішніх інвестицій. Що стосується роботи з місцевими малими та середніми підприємцями, то перш за все ми хочемо звернути увагу на той додатковий внутрішній ресурс для зростання, який з’явився в Україні протягом останніх 3 років внаслідок проведеної реформи по децентралізації.

Внаслідок децентралізації бюджетної системи в містах і селах України був створений новий величезний платоспроможний ринок - ринок муніципальних закупівель. На прикладі БЦ це виглядає наступним чином. Ще в 2014 році міський бюджет становив менше 1 мільярда гривень. Причому, 97% видатків міського бюджету складали виплати заробітних плат та оплата енергоносіїв бюджетними установами. В результаті, на реалізацію міських закупівель залишалось близько 30 млн гривень  на рік. Починаючи з 2015 року внаслідок перерозподілу грошей з центрального бюджету на користь місцевих бюджетів міська влада Білої Церкви отримала багато сотень мільйонів гривень на рік для реалізації міських програм, поточних та капітальних ремонтів, закупівель необхідної місту матеріально–технічної бази, витратних матеріалів та багато іншого. А отже, це ті сотні мільйонів гривень на які може і повинен розраховувати місцевий бізнес. Однак проблема полягає в тому, що місцевий бізнес або нічого не знає про ці додаткові можливості, або ж в силу відсутності досвіду і знань не приймає участі в муніципальних закупівлях. Як наслідок, ситуацією користуються місцеві чиновники.  І тому ні у кого не викликає подиву проведення всіх закупівель через півтора десятки одних і тих самих фірм.  

- Я так розумію, ваша команда планує навчати та надавати супровід представникам малого та середнього бізнесу?

- Так, одним із основних напрямків нашої діяльності в наступні 2 - 3 роки стане робота з малим та середнім бізнесом. По-перше, ми будемо проводити навчання місцевих підприємців тому яким чином приймати участь у міських закупівлях. Це будуть чисто практичні знання та мінімум теорії. Ми розкажемо та на прикладах покажемо всі етапи участі у тендерах. Розкажемо про хитрощі, до яких вдаються чиновники для того щоб допомогти виграти тендер “потрібній” фірмі, та як з цими хитрощами боротися. Як отримати кошти за поставлений бюджетній установі товар тощо.

По–друге, ми запропонуємо організаційно і юридично супроводжувати участь місцевого бізнесу в державних закупівлях.

По – третє,  ми готові брати участь у співфінансуванні тих проектів у сфері державних закупівель, на реалізацію яких у місцевого бізнесу не вистачає оборотних коштів. Ми можемо також стати фінансовими партнерами для тих компаній, які самостійно не хочуть приймати на себе ризики поводження з бюджетними коштами.

Cеред напрямків нашої діяльності, також буде робота з невеликими місцевими startup’ами, які не пов'язані з державними закупівлями.

Крім того ми плануємо почати відкривати Білу Церкву для зовнішніх гравців. Для підприємств, які шукають локації для розташування виробничих майданчиків.

- Нещодавно Ви заявляли, що в нас можна і треба створювати новий бізнес, адже ринок бізнесу ще недорозвинений.  Який бізнес на Вашу думку матиме успіх в наших краях, і на прикладі Київської області які б підприємства Ви виділили б як доволі успішними.

- Знаєте, Київщина багата успішними підприємствами. Але для мене існує два типи успішних підприємств. Перший тип - це ті підприємства, які були “вдало” приватизовані у 90-ті і зараз, на основі майнових комплексів побудованих ще за СРСР, продовжують доволі успішно функціонувати. Але особисто я захоплююсь успіхом другого типу підприємств. Це підприємства, які розпочинали свою діяльність з по-справжньому малого підприємництва і поступово, роками перетворювались на міцний середній бізнес. У Білій Церкві я можу назвати Юрія Горобця і Компанію УКРЮГ (Білоцерківська Меблева Фабрика) - це дуже круті хлопці; Вадим Маршалок і його сімейний однойменний бренд - гарний приклад того, як в такій конкурентній сфері, як харчова промисловість - можна створити домінуючий на локальному ринку бренд. Також хочу відмітити компанію «MAG Audio», яка є найбільшим в Україні виробником акустичних систем, та компанію «Universum Guitars» - що займається виробництвом електрогітар, які вже завойовують світовий ринок.

- Ви неодноразово згадували, що у вас в столиці є якісь масштабні проекти, розкажіть про них.

- Я згадував не про столицю а про Україну,  і питання масштабності це питання відносне. Як я сказав вище, я представляю швидше середній бізнес. Так, у мене в тому числі є проекти і в Києві, але це проекти стосуються сфери послуг, фітнесу та торгівлі. З того що дійсно хотілося б виділити сьогодні, це масштабний проект у сфері альтернативної енергетики в Полтавській області, де завдяки розробкам наших учених, ми щомісяця заміщуємо 1 млн кубометрів газу. Також цікавими є наші розробки програмного забезпечення для автоматизованого управління міським освітленням.

- Наскільки відомо, ви судитесь із Білоцерківською міськрадою та КАТП проти встановлених тарифів. На якій стадії зараз судові слухання.

- Дійсно, мої юристи займаються судовим процесом щодо скасування незаконно встановлених тарифів на комунальні послуги та вивіз сміття в Білій Церкві. Ці процеси я сприймаю як громадське навантаження. Я переконаний в тому, що до тих пір, поки сфера житлово – комунальних послуг, буде сприйматися місцевими “елітами” як засіб постійного та незаконного збагачення, у нас немає жодного шансу розпочати будівництво цивілізованої держави на базовому рівні – рівні міської громади.  

На прикладі Білої Церкви ми бачимо, що склад міської ради від виборів до виборів практично не змінюється. “Власники” партійних “франшиз” не змінюються зовсім. Змінюються лише назви партій. Люди, які отримують “ренту” з міста через послуги ЖКГ, вивіз сміття, тепломережу, водоканал просто скуповують абсолютно всі партійні бренди і десятиліттями продовжують експлуатацію міста. Причому це експлуатація на знищення. І до речі, темна сторона реформи по децентралізації полягає в тому, що в короткостроковій та середньо строковій перспективі вона буде сприяти “консервації” місцевих “еліт”.

Децентралізація дала величезні кошти на місця. І місцеві керманичі, замість того щоб вкладати отримані кошти в відновлення “спожитої” ними інфраструктури, інженерних мереж, в енергоефективність, всі й одразу кинулися займатися благоустроєм та ремонтом доріг, бо це видно і подобається виборцю. Таким чином в найближчій перспективі це загрожує техногенними та екологічними катастрофами. Загалом, все це несе за собою величезну суспільну шкоду. Однак, це тема для окремого інтерв’ю.

- Ви також є громадським діячем та інколи виступаєте спонсором спортивних заходів які проходять в Білій Церкві. Розкажіть про це докладніше.

- Тут можна сказати тільки одне - спорт це моє життя і я буду використовувати кожну можливість для того щоб сприяти і допомагати спорту. Буквально в кінці цього місяця ми будемо підтримувати черговий спортивний захід Гайок МТБ «Cross-country»». Захід обіцяє бути цікавим для тих хто знайде в собі сили та мужність прийти 28 жовтня, адже вже прохолодно і не зрозуміло якою буде погода.

- Якщо говорити про Вашу політичну діяльність, то раніше Ви були депутатом обласної ради. Чи нині тримаєте політичний курс, і куди саме, хотілося б конкретики.

Я був не лише депутатом. Практично два роки я був головою Київської обласної ради в найважчі 2014-2015 роки. Що стосується політичного курсу, то тут можна виділити два рівні.

Перш за все - загальноукраїнський рівень. На сьогоднішній день, з тих претендентів, які вже заявили про свою участь у президентських виборах я поки не бачу “свого” кандидата.

Що стосується особисто моїх планів, то я зрозумів за підсумками своєї дворічної політичної діяльності кілька речей. Існує два типа політичної діяльності. Перший тип політичної діяльності – це діяльність єдиною метою, якої є отримання посади з владними повноваженнями. Другий тип політичної діяльності – це діяльність з метою впровадження певних суспільних змін. І доволі часто для досягнення локальних зміст не обов’язково обіймати будь яку посаду. Саме другим типом політичної діяльності я і займаюся зараз. Адже завдяки тим програмам, які ми вже зараз реалізовуємо в Білій Церкві ми, як мінімум, розраховуємо на те, що в середньостроковій перспективі ми знизимо на якісному рівні привабливість муніципальної влади для людей, які йдуть туди з корисливою метою. Ми розраховуємо, що з часом замість них до влади почнуть приходити люди, які хочуть займатися публічним управлінням за покликом, а не з жадоби грошей. Ось це для мене політика.

Що стосується виборів до українського парламенту, які відбудуться через рік, то говорити про мою участь або неучасть у них ще занадто рано. На сьогодні, я все ще не бачу, команду з якою я міг би піти на виборі.

Розмову вела Надія Савчук, "Моя Київщина". 

Читайте також:

Фото з мережі Інтернет

Новини

Фото з мережі Інтернет

Погода для жителів Київщини на 10-те грудня

09.12.2018, 21:18

Армійський автомобіль, розробка "Національного корпусу"

"Національний корпус" на полігоні під Києвом випробував баггі власної розробки (ВІДЕО)

09.12.2018, 20:25

Патріарх Філарет освятив храм Володимира Великого у Переяславі (ФОТО)

09.12.2018, 19:28

Фото з мережі Інтернет

У Вишгородському районі автомобіль насмерть збив чоловіка і зник з місця пригоди (ФОТО)

09.12.2018, 17:57

Поліцейських на Київщині підняли по тривозі для стабілізації криміногенної ситуації

09.12.2018, 16:22

В Одесі загубилася жінка з Київщини

В Одесі знайшли жінку з провалами в пам’яті, яку на Київщині з дому вигнав рідний син (ФОТО)

09.12.2018, 14:54

"Експрес" до Борисполя знову зламався

Kyiv Borispil Express зламався втретє: локомотив виконував функцію тягача

09.12.2018, 13:24

У Києві член скандальної "Всеукраїнської асоціації учасників бойових дій" потрапив у п’яну ДТП (ФОТО, ВІДЕО)

09.12.2018, 11:56

У Києві побили маршрутку до Броварів

У Києві невідомі потрощили броварську маршрутку (ФОТО)

09.12.2018, 10:45

Боярська маршрутка розрахована для карликів (ФОТО)

09.12.2018, 9:15

Аналiтика

Київщина пам'ятає: боєць 81-ої окремої аеромобільної бригади Сергій Чоп

08.12.2018, 9:29

Темними шляхами до прозорих тарифів: як маршрутники розраховують ціну на проїзд

07.12.2018, 8:04

Київщина пам'ятає: боєць 25-го батальйону територіальної оборони "Київська Русь" Юрій Марценюк

06.12.2018, 16:17

Незаконні забудови, земельні паї та високі ціни: на що Терещуку скаржилися жителі Обухівщини

06.12.2018, 14:42

Хто на старті до Бородянської ОТГ: сім претендентів та жорстка боротьба

06.12.2018, 9:48

Виставити інвестора дурнем або Як у селі під Києвом 10 років "забувають" віддати борг

06.12.2018, 8:04

Голова Бзівської сільської ради Людмила Казімірова: Своїм прикладом я хочу пробудити людей до співпраці

05.12.2018, 8:04

Обвал даху спорткомплексу у Вишневому: терміново розшукуються цапи-відбувайли

04.12.2018, 8:04

Таємні зустрічі, або Хто куватиме Порошенку перемогу на Київщині

03.12.2018, 8:04

Тельбухи від “Схід Біо Груп” або Як отруїти ціле село

30.11.2018, 8:04

Блоги

Ігор Сапожко (міський голова Броварів): у нас є позитивні тенденції у впровадженні інклюзивної освіти

06.12.2018, 16:48

Ірина Федорів

Ірина Федорів (журналіст): Президентський бартер: як зливають Приірпіння (95 округ) під фігуранта антикорупційних розслідувань Карплюка

06.12.2018, 9:45

В’ячеслав Кучер

В’ячеслав Кучер (заступник голови Київської ОДА): Як виконати доручення Президента

05.12.2018, 9:14

Віталій Ярема (заступник голови обласного осередку БПП-"Солідарність"): Наше завдання – заспокоїти крикунів і огульних критиків

04.12.2018, 9:44

Артур Палатний

Артур Палатний (народний депутат України): Про інцидент із руйнуванням даху в дитячо-юнацькій спортивній школі "Favorite Fit"

04.12.2018, 9:37

Олександр Тигов

Олександр Тигов (депутат Києво-Святошинської райради) : Діти мають продовжувати тренування

03.12.2018, 14:33

Ірина Мурга

Ірина Мурга ( начальник КП "Служба захисту та лікування тварин"): Чому я перестала любити свою роботу

03.12.2018, 9:52

Анатолій Федорук та Борис Патон

Анатолій Федорук (мер міста Буча) : почесному громадянину нашого міста Борису Патону – VIVAT

28.11.2018, 9:40

Ярослав Москаленко

Ярослав Москаленко (народний депутат України): потрібно запровадити мораторій на підвищення вартості природного газу для населення

23.11.2018, 12:37

Олексій Братущак

Олексій Братущак (журналіст): про Артура Палатного та наклеп

23.11.2018, 9:39