Олексій Зіневич (громадський діяч): темна смуга в житті міста Ірпінь

02.01.2019, 17:25

Рік, що минає, видався для Ірпеня одним із найбільш напружених за останнє десятиліття. Колись зелене "місто-курорт" стрімко перетворюється на бетонне гетто. Влада вже навіть не соромиться виводити проти людей відвертих "тітушок" під час акцій протесту чи сесій місцевої ради.

Проте завдяки організованості місцевої громади надію на альтернативний розвиток для міста не втрачено. І попри явно темну смугу в житті міста, підсумки 2018 в Ірпені можуть стати хорошим прикладом для багатьох інших громад по всій Україні.

З погляду пересічного зовнішнього спостерігача Ірпінь – це величезний клубок проблем, які неможливо розв’язати.

На десятки тисяч нових квартир тут не будують нових шкіл і садочків. Батьки мусять ставити малюків у чергу з народження - і то без гарантій отримати місце. А старші діти вчаться в переповнених класах у дві зміни. Через хаотичну забудову тут постійні перебої з електро- і водопостачанням: старі мережі не можуть впоратися із таким напливом нових мешканців (за останні кілька років кількість житла в Ірпені подвоїлась). На 100-тисячне місто немає власної лікарні і станції швидкої допомоги. Крім того, Ірпінь вранці та ввечері - це суцільний автомобільний корок, бо наявні дороги не пропускають того обсягу автівок, які вже запарковано на тротуарах і в дворах (паркінгів та парковок також майже немає). Електрички ходять нерегулярно.

Зелені зони за крок до знищення, заплава річки Ірпінь на порозі екологічної катастрофи, наміри забудувати висотками навіть приватний сектор - це лише частина жахів, із якими щодня живуть мешканці міста-супутника столиці. Здавалося б, куди вже безнадійніше.

Та по-перше, це явно не унікальна ситуація, вона повторюється чи не в кожному другому селі чи місті, де немає нормального господаря. По-друге, як би цього не хотілось визнавати місцевій владі, ситуацію цілком можна виправити. Що і роблять місцеві громадські активісти, об’єднавши зусилля. Ось кілька їхніх перемог в Ірпені в умовах тотальної розрухи, корупції і безпросвіття.

1. Відставка мера

У серпні 2018 року фігурант кількох корупційних справ, а також ключовий забудовник Ірпеня, міський голова Володимир Карплюк під тиском громадськості подав у відставку зі своєї посади. Формально він заявив, що вирішив зосередитися на боротьбі за посаду народного депутата в 95-му виборчому окрузі, куди входить Ірпінь. 

Чому це перемога громади? Тому що у міста з’явився шанс на нового голову, який турбуватиметься про комфорт його мешканців, а не про кишені своїх поплічників-забудовників. Всупереч вимогам законодавства вибори ще досі не призначені. І лише втручання народних депутатів в ситуацію довкола ухвалення Генплану дозволило зсунути її з мертвої точки: в парламенті зареєстровані відповідні проекти постанов про призначення виборів міського голови і міськради Ірпеня. Остання залишається оплотом про-карплюківської більшості, відтак її перезавантаження стане ковтком свіжого повітря для громади.

Як цього було досягнуто? Постійним тиском, громадськими акціями, інформуванням мешканців міста, а також кропіткою юридичною роботою із фіксування всіх правопорушень міського голови.

2. Зрив планів влади “по-тихому” ухвалити Генплан

Читач міг пропустити усі перипетії із голосуванням за Генплан Ірпеня після фейкових “громадських слухань”, на яких громадськості не дали сказати слова; із “тітушками” і перекриванням всього центру міста заради “безпечного” голосування за “розпил” Ірпеня.

Проте набагато вірогідніше на його очі траплялась історія про те, що в нашому місті є… морський порт. Саме скопіювавши цілі шматки з генплану Очакова, умільці міської ради планували зробити із передмістя Києва промисловий морський вузол.

Ця історія стала показовим прикладом того, наскільки сильно місцева влада готова ігнорувати місцевих мешканців. І мобілізувала громаду. Сотні активних громадян уже на стадії фейкових громадських слухань написали заяви до місцевого ЦНАПу про незгоду із результатами “обговорень”, зі своїми пропозиціями щодо Генплану. Їх неврахування під час голосування (Генплан міста на 5 років ухвалили за 23 секунди без жодного обговорення) - підстава для такої ж, а то й більшої кількості судових позовів. І ми маємо намір всі їх реалізувати і довести до логічного завершення.

Під час же самого голосування у міській раді громада продемонструвала, що не потерпить повернення у часи Януковича, коли “тітушками” можна було через коліно ламати ціле місто і не нести за це покарання. В ситуацію вже включились народні депутати, обласна рада, обласна прокуратура і управління Нацполіції. Це все - передумови задля того, аби із заповідника корупції і українського “міні-Чикаго” Ірпінь почав перетворюватися на нормальне європейське містечко, де громадяни знають і захищають свої права.

3. Дослідження наслідків забудови заплави р. Ірпінь

З ініціативи низки громадських організацій, зокрема ГО “Зелений Ірпінь”, ми замовили у одному із наукових інститутів ґрунтовне дослідження наслідків забудови заплави річки Ірпінь на околицях міста. Дослідження, яке мали б провести горе-чиновники, коли ще кілька років тому почали розпилювати землю на заплаві під багатоквартирну забудову. Дослідження, із якого вони мали б зрозуміти, що такими діями штовхають передмістя Києва на екологічну катастрофу.

До реалізації цього проекту громадські активісти могли послуговуватися хіба що власними уявленнями про системи дренажу і небезпеку підтоплення майбутніх житлових масивів, зведених на заплаві. Коли ж ми отримали від науковців результати досліджень, то вжахнулися від того, наскільки навіть ми недооцінювали ризики, закладені владою для майбутніх мешканців цієї частини Ірпеня. Затоплення не лише самого масиву - але й навколишніх уже наявних кварталів. Неможливість відведення води під час паводків, неможливість нормального осушування і ризик заболочування з одного боку, і при цьому ризик недостатнього заводнення торф’яників - що спричинятиме більше пожеж, смороду і диму в Києві - з іншого.

Влада вирішила відкупитися від городян зведенням “набережної на болоті”, із краєвидом на замулену брудну річку із будівельним сміттям і без жодних ознак життя. Натомість забудувати десятки гектарів бетонними коробками без жодного врахування небезпеки їх руйнування під час першої ж повені.

Так, поки що ми не зупинили забудову, проте будемо усіляко доносити до потенційних інвесторів цих проектів про їх небезпеку, маючи на руках не просто здогадки, а науково підтверджені факти.

Прокуратура сообщила о подозрении в присвоении 1 млн гривен депутату горсовета Ирпеня

4. Створення юридичної служби для мешканців

Якщо влада систематично порушує права людей, створення ефективної служби юридичної підтримки – необхідна умова для захисту цих прав. Ми створили таку службу в Ірпені, яка вирішує як побутові юридичні проблеми, так і допомагає в протистоянні містян із чиновниками, комунальними службами та іншими структурами, що існують на кошти кожного мешканця міста, проте не надають відповідного сервісу. Кількість запитів регулярно зростає, а самі запити повторюються, навіть якщо мова йде про прямі обов’язки чиновників. За рік ми надали понад 100 консультацій, підготували низку заяв про вчинення кримінальних правопорушень та позовів до суду щодо незаконної забудови, розкрадання бюджетних коштів, вирубки зелених насаджень, виведення цінних земель з юрисдикції громади.

Якби влада реально хотіла змінити ситуацію на краще, то уже давно взяла б у нас переліки вирішених питань і системно їх вирішила. Система виявлення проблем і оперативного реагування на них ефективно працює в багатьох містах не лише України, а й світу, і є основою для підтримки дій влади городянами. Утім, в Ірпені, схоже, владі це не цікаво.

***

Активна робота і конкретні заходи дають в місті свої результати: за опитуваннями, майже ⅔ мешканців вважають корупцію в міській владі реальною проблемою, із якою потрібно боротися. Усього лише кілька років тому ми не набирали і половини від цієї кількості свідомих громадян. Майже половина городян бачить і заявляє, що місто розвивається в неправильному напрямку, що владу потрібно змінювати і точно не допускати старих кадрів до управління Ірпенем. Нині в Верховній раді вже зареєстровано два проекти постанови про дострокові вибори міського голови та міської ради. Оскільки питання набуло неабиякого розголосу, ми сподіваємось, що уже на першій січневій сесії відповідне рішення буде ухвалено. А значить зовсім скоро ірпінці зможуть скористатися своїм правом на вибір тих представників, які не мислять категоріями додаткових квадратних метрів, а думають про комфортне майбутнє для міста і його жителів.

Читайте також:

День відкритих дверей в Ірпінському МЦЗ
Паркан навколо маєтку Зіневича

Новини

Фото з місця події

Автомобіль "ЗАЗ" з подвійним дном: чоловік з Чорнобиля хотів вивести риба та метал (ФОТО)

20.05.2019, 11:35

Сергій Мазур

Керівник С14 Сергій Мазур назвав імена організаторів замаху на себе

20.05.2019, 11:13

Фото з місця події

У Володарському районі загорівся автомобіль

20.05.2019, 10:45

Фото з мережі Інтернет

У Броварах медики виявили у дітей мононуклеоз

20.05.2019, 10:23

Фото з мережі Інтернет

Чорнобильців зобов’язали замінити старі посвідчення до кінця року

20.05.2019, 9:59

Зникла дівчина

У Вишгородському районі зникла школярка із татуюванням

20.05.2019, 9:33

Петро Порошенко

Прощальне звернення Президента Петра Порошенка до українського народу

20.05.2019, 9:00

Фото з мережі Інтернет

У Переяславі пенсіонер впав з дерева

20.05.2019, 8:49

Фото з мережі Інтернет

У Яготині відкриють завод із переробки зерна кукурудзи

20.05.2019, 8:22

Фото з мережі Інтернет

Погода на Київщині та у столиці 20-го травня

19.05.2019, 21:39

Аналiтика

На захисті лісів Київщини: як працює Білоцерківський лісгосп

20.05.2019, 8:03

Розбірки у владі Київщини: як обласна рада вимагала 500 мільйонів від ОДА

17.05.2019, 9:29

Найбільші платники податків Київщини: КП "Білоцерківхлібопродукт"

16.05.2019, 8:04

Повернення техогляду: нові правила – стара корупція

15.05.2019, 8:04

Медична реформа по-білоцерківськи: як налякати лікарів і не зробити нічого

14.05.2019, 8:04

Спортивна інфраструктура Київщини: гроші в пісок

13.05.2019, 8:04

Перевзутися в повітрі: хто з нардепів Київщини вже "позеленів"

11.05.2019, 8:07

Пам’ять про наших земляків, загиблих у Другій Світовій: як не скотитися до кремлівських "скреп"

10.05.2019, 14:02

Державне фінансування добудови ЗОШ №1 у Вишневому знову затримується

10.05.2019, 13:21

Мер Вишневого Ілля Діков: Єдиний шлях – це створення ОТГ

09.05.2019, 13:57

Блоги

Артем Глінський (депутат Вишневої міської ради): Є бюджет області, а значить й громади будуть розвиватися!

18.05.2019, 14:44

Олександр Терещук (голова Київської ОДА): Півроку облрада саботує прийняття бюджету розвитку області

17.05.2019, 9:47

Ганна Старикова (голова Київської обласної ради): Розподіл обласного бюджету розвитку, запропонований командою Порошенка, є політичною корупцією

16.05.2019, 9:00

Володимир Карплюк (лідер партії "Нові обличчя"): Олімпійський день в Ірпені, або як невелике місто стає центром спортивної Київщини

14.05.2019, 11:55

Олексій Колосов (начальник філії Державної установи "Центр пробації" у місті Києві та Київський області): Пробація на шляху зменшення поширення ВІЛ-інфекції туберкульозу та гепатиту С

13.05.2019, 14:38

Павло Лаврусь (активіст, Біла Церква): Влада "пожаліла" населення та підняла тарифи на проїзд на одну гривню

13.05.2019, 10:40

Олександр Терещук (голова Київської ОДА): Вшановуємо мужність і жертовність тих, хто здобув перемогу над нацизмом у Другій світовій війні

09.05.2019, 20:37

Ярослав Добрянський (депутат Київської облради): для мене 9 травня - це день пам'яті

09.05.2019, 11:25

Василь Хмельницький (підприємець): відкритий лист президенту Зеленському

09.05.2019, 10:23

Дмитро Ценов (очільник поліції Київщини): Вічна пам'ять Антону Павленку!

08.05.2019, 16:22