Мода на імена: як на Київщині називали дітей у 2019 році

10.10.2019, 8:00

Називаючи дитину, деякі батьки йдуть консервативним шляхом, а хтось прагне до "екзотики" та обирає щось рідковживане. Яким способом керуються мешканці Київської області, розбиралася "Моя Київщина"

Вибір імені для дитини - надзвичайно серйозне та відповідальне завдання, яке батьки вирішують по-різному: прислуховуються до порад родичів, друзів, колег по роботі; блукають просторами Інтернету, вишуковуючи оригінальні імена; пильно студіюють церковний календар, а також звіряються з рухом планет.

На щастя, список імен вражає різноманітністю, тож підібрати гідний варіант дитині - тільки справа смаку, національності, віросповідання та місця проживання.

Варто зауважити, що наразі актуалізується така цікава тенденція як превалювання особистих естетичних уподобань під час вибору імені.  Відтак, досить часто ми чуємо закиди батькам щодо переваги фанатизму та почуття гумору над здоровим глуздом.

Проте, вибір екзотичного імені завжди чітко вмотивований. Метою батьків аж ніяк не є свідомо дозволити іншим брати їхню кровиночку на кпини, змусити дитину соромитися власного імені, таким чином, фактично зіпсувати життя.  Ніхто не керується прагненням "віддячити" дитині таким іменем, змінити яке згідно з чинним законодавством буде її чи не найбажанішою мрією.

Батьки, здебільшого, не просто йдуть слідом за найсучаснішими трендами, а й  реагують на них першими, іменуючи дітей дещо своєрідно, нетипово, незвично. І як показує практика, фантазія у батьків настільки високо розвинена, що їй може позаздрити навіть найбільш читаний фантаст.

Зосередимо нашу увагу на рідковживаних власних іменах, які на Київщині присвоювалися дітям при державній реєстрації народження у І півріччі 2019 року. Серед жіночих вирізняються такі: Аліра, Авігея, Анфуса, Баяна, Бєрсєя, Джіна, Забава, Ельміна, Євфалія, Кірія, Лоелія, Лаян, Лукерія, Роя, Саніта, Таліта, Хауля, Яромира.

І все ж не варто "спихати" вибір чудернадського вище зазначених імен на бездумну примхливість батьків, а спробувати хоч поверхово осягнути їх мотивацію. Відтак, усюди простежується прозора онімічна семантика. Наприклад, ставлення батьків до новонародженого репрезентує ім’я Забава, що вживається зі значенням "утіха, насолода", а також Саніта ("сонячний зайчик"), Яромира ("сонячний світ"), Авігея ("радість батька").

До речі, вибір дитині імені визначних постатей користується неабиякою популярністю. Так, Аліра ("Бог – моє світло") та Авігея – дружини Дракули та царя Давида відповідно, Анфуса ("квітка") - дочка візантійського імператора Костянтина V.

Досить часто батьки називають дівчаток на честь відомих у світі акторок, от-наприклад, Джіна ("цариця") Л. Гершон. Проте, тут не оминути  такої очевидної побажальної мотивації, подібно до Кірія ("володарка", "пані"), Лаяна ("щасливе життя"). Найкращими характеристиками донечок прагнуть наділити вже з перших днів їхнього життя: Євфалія ("доброцвітна"), Лукерія ("солодка").

Вибір оригінального імені дитині, аби та вже з народження виділялася з натовпу, свідчить про певне культурне зрушення в бік індивідуалізму. Так, на Київщині батьки найменують хлопчиків напрочуд екзотично: Агантін, Атакан, Арташес, Азарій, Булат, Златан, Кайс, Міран, Нвер, Робін, Соломон, Тигран, Урас, Хаят, Яш.

Тут очевидно, що батьки не просто керуються фактом "модності", а й справді вкладають неабиякий зміст у ім’я новонародженого хлопчика: Арташес ("той, що прагне істини"), Азарій ("допомога Божа"), Нвер ("подарунок"), Хаят ("життя").

Нічого незвичного в тому, що з народження свою кровинку хочуть найменувати певною позитивною рисою характеру, поведінки, темпераменту, немає. Наприклад, Кайс ("твердий"), Булат ("сталь"), Златан ("золотий"), Тигран ("подібний тигру" або ж "володіє тигрячою сило"»). Із побажальним мотивом успішної реалізації в житті хлопчиків називають Міран ("принц", "князь"), Робін ("відомий"). І в кого ж із нас не виникне асоціація з Робіном Гудом?!

Звичайно, важко знайти людину, яка навіть при віддаленому знайомстві з християнським вченням не чула би ім'я Соломон. Значення його найчастіше інтерпретують як "світ" або "мирний»" Іноді зустрічається й інше тлумачення - "досконалий" або "ідеальний". Мудрий цар із таким іменем із давніх переказів став гідним зразком для наслідування, тож у сучасному світі так почали називати багатьох хлопчиків.

І все ж не можна не сказати про, мабуть, вічну тенденцію прив’язки імені до своїх нащадків. От-наприклад, Атакан ("кров предків"). Як стверджують астрологи, ім’я людини – це не просто набір букв, а без перебільшення енергетичний посил у майбутнє.

Часто спостерігаємо таку картину, що сина називають, як і його батька. Борис Борисович і Олександр Олександрович для нас усіх не дивизна, а, дійсно, буденність. Проте таке поєднання нав'язує хлопчику долю й енергетику його батька, тож варто добре подумати, чи такий вибір буде правильним рішенням.

Це стосується і популярної традиції називати всіх чоловіків роду двома іменами (тата або дідуся). Коли кожен представник сильної половини сім'ї якщо не Дмитро Васильович, то Василь Дмитрович. Це замкнене коло заважає розвиватися особистим можливостям та певним чином обмежує індивідуальність новонароджених.

Очевидне прагнення батьків до збагачення, оновлення сучасного складу імен, що значно звузився у порівнянні з попередніми поколіннями. І в містах, і в селах на Київщині чітко окреслюється група "улюбленців", що яскраво вирізняються на тлі імен обмеженого чи поодинокого вжитку.

Лідерські позиції серед жіночих власних імен, які були присвоєні дітям Київської області при державній реєстрації народження за І півріччя 2019 року займають: Анастасія, Аріна, Ангеліна, Анна, Варвара, Вікторія, Вероніка, Дар’я, Діана, Злата, Емілія, Емма, Єва, Єлізавета, Ірина, Катерина, Кіра, Марія, Олександра, Поліна, Софія, Соломія, Юлія. Як бачимо, деякі з вище зазначених найменувань долучилися до імен масового поширення нещодавно, але вже встигли там міцно вкорінитися (Кіра, Емма, Злата тощо).

Першість із-поміж чоловічих імен фактично незмінно репрезентують: Артем, Артур, Арсен, Андрій, Богдан, Дмитро, Єгор, Захар, Іван, Кирил, Максим, Макар, Матвій, Марк, Михайло, Нікіта, Олександр, Роман, Тимофій, Тимур, Ярослав.

Тут простежується відома здавна традиція зіставляння імені із церковним календарем, де кожен день названо на честь якогось Святого, який, відповідно до релігійного тлумачення, буде допомагати новонародженому протягом усього його життя та захищатиме від неприємностей.

Варто зазначити, що естетика імені передбачає не лише зовнішню красу, а й своєрідність поєднання обраного варіанта з іменем, по батькові та прізвищем. Важко припасувати "екзотичне" чи виразно "поетичне" ім’я до колоритних прізвищ, що нерідко зумовлює дошкульне глузування з дитини ще змалку.

Правильний підбір імені дозволить дитині якнайкраще себе реалізувати в дорослому житті, адже, як каже латинське прислів’я, із іменем ти – primus inter pares (перший із-поміж однакових).

Антон Болбочан, "Моя Київщина"

Новини

Фото з мережі Інтернет

У Броварах чоловіка побили до непритомності заради телефона

06.12.2019, 19:54

Фото з місця події

На Київщині знизилася кількість кримінальних правопорушень

06.12.2019, 19:22

Кирило Тлявов

У Переяславі ДБР завершило розслідування вбивства п'ятирічного Кирила Тлявова

06.12.2019, 19:09

фото з місця події

Білоцерківчанин постане перед судом за незаконне виготовлення наркотиків

06.12.2019, 18:50

Фото з місця події

В аеропорту "Бориспіль" відкрилася виставка вітчизняного художника-монументаліста (ВІДЕО)

06.12.2019, 18:25

Фото з мережі Інтернет

Керівник КОДА схвалив об'єднання двох сільрад Вишгородського району

06.12.2019, 17:49

Речові докази

На Миронівщині депутат сільради організував крадіжку зерна на суму майже півмільйона грн

06.12.2019, 17:30

Фото з місця події

Мешканці Бородянського району планують перекрити трасу Київ-Ковель через бездіяльність Нєбитова (ВІДЕО)

06.12.2019, 16:58

Марія Гуртавцова

Посаду начальника служби у справах дітей в КОДА може зайняти скандально відома директорка санаторіїв

06.12.2019, 16:22

Фото з мережі Інтернет

В аеропорту "Бориспіль" може з’явитися McDonalds

06.12.2019, 15:55

Аналiтика

Найбільші латифундисти Київщини: "курятники", свинарі та іноземці

06.12.2019, 8:00

Голова Нацполіції Київщини Андрій Нєбитов: Боротьба з організованою злочинністю – в пріоритеті

05.12.2019, 8:00

Жінка долю вишивала

04.12.2019, 8:18

Київська митниця: хто сидить на потоках

04.12.2019, 8:00

В'ячеслав Соболєв

Смертельний постріл: хто найняв кілерів Яроша ліквідувати депутата Київоблради Соболєва

03.12.2019, 8:01

Найбільші платники податків Київщини: ТОВ "Комплекс Агромарс"

03.12.2019, 7:52

Фото з матчу "Ворскла" - "Колос"

Аутсайдер Чемпіонату знову сильніший за "Колос": третя поразка від полтавчан у цьому році

02.12.2019, 11:42

Про логіку та логістику: як поставити крапку в історії з горезвісним 44-м кілометром траси Київ-Чоп

02.12.2019, 8:00

Укрупнення на Київщині: скільки округів наріжуть замість районів

29.11.2019, 8:00

Спадок від Бно-Айріяна: чому Кабмін пропустив трьох глав РДА-«ліфтерів»

28.11.2019, 8:07

Блоги

Варвара Чорноіваненко

Варвара Чорноіваненко (прес-секретар голови Київської ОДА у 2018-2019 рр): Волонтери роблять добрі справи за ідею

06.12.2019, 15:20

Руслан Кузьменко

Руслан Кузьменко (депутат Київоблради): Волонтери – люди, які не чекають слів подяки за свою допомогу

05.12.2019, 16:51

В’ячеслав Соболєв (депутат Київоблради): Наша сім’я потребує допомоги небайдужих громадян

05.12.2019, 12:19

Леонід Джужик (депутат Київської обласної ради): На Київщині буде створено футбольну Академію

05.12.2019, 9:10

Володимир Полочанінов (екс-заступник голови Київської ОДА): Терміново потрібен закон про лобізм

04.12.2019, 12:16

В’ячеслав Усков (директор білоцерківського театру): Я вдячний колективу, глядачам, та усім хто був не байдужим до театру

03.12.2019, 12:10

Дмитро Христюк (екс-заступник голови Київської ОДА): Війна триває

03.12.2019, 11:55

Микола Стариченко (голова Київської обласної ради): Висловлюю глибокі співчуття родині В'ячеслава Соболєва

02.12.2019, 12:49

Володимир Бойко (журналіст-блогер): Розстріл вкрай "мутного" донецького бізнесмена Соболева – очікувана подія

02.12.2019, 10:38

Володимир Воля (політичний оглядач): Чергові схеми навколо аеропорту "Бориспіль"

30.11.2019, 17:58