Мода на імена: як на Київщині називали дітей у 2019 році

10.10.2019, 8:00

Називаючи дитину, деякі батьки йдуть консервативним шляхом, а хтось прагне до "екзотики" та обирає щось рідковживане. Яким способом керуються мешканці Київської області, розбиралася "Моя Київщина"

Вибір імені для дитини - надзвичайно серйозне та відповідальне завдання, яке батьки вирішують по-різному: прислуховуються до порад родичів, друзів, колег по роботі; блукають просторами Інтернету, вишуковуючи оригінальні імена; пильно студіюють церковний календар, а також звіряються з рухом планет.

На щастя, список імен вражає різноманітністю, тож підібрати гідний варіант дитині - тільки справа смаку, національності, віросповідання та місця проживання.

Варто зауважити, що наразі актуалізується така цікава тенденція як превалювання особистих естетичних уподобань під час вибору імені.  Відтак, досить часто ми чуємо закиди батькам щодо переваги фанатизму та почуття гумору над здоровим глуздом.

Проте, вибір екзотичного імені завжди чітко вмотивований. Метою батьків аж ніяк не є свідомо дозволити іншим брати їхню кровиночку на кпини, змусити дитину соромитися власного імені, таким чином, фактично зіпсувати життя.  Ніхто не керується прагненням "віддячити" дитині таким іменем, змінити яке згідно з чинним законодавством буде її чи не найбажанішою мрією.

Батьки, здебільшого, не просто йдуть слідом за найсучаснішими трендами, а й  реагують на них першими, іменуючи дітей дещо своєрідно, нетипово, незвично. І як показує практика, фантазія у батьків настільки високо розвинена, що їй може позаздрити навіть найбільш читаний фантаст.

Зосередимо нашу увагу на рідковживаних власних іменах, які на Київщині присвоювалися дітям при державній реєстрації народження у І півріччі 2019 року. Серед жіночих вирізняються такі: Аліра, Авігея, Анфуса, Баяна, Бєрсєя, Джіна, Забава, Ельміна, Євфалія, Кірія, Лоелія, Лаян, Лукерія, Роя, Саніта, Таліта, Хауля, Яромира.

І все ж не варто "спихати" вибір чудернадського вище зазначених імен на бездумну примхливість батьків, а спробувати хоч поверхово осягнути їх мотивацію. Відтак, усюди простежується прозора онімічна семантика. Наприклад, ставлення батьків до новонародженого репрезентує ім’я Забава, що вживається зі значенням "утіха, насолода", а також Саніта ("сонячний зайчик"), Яромира ("сонячний світ"), Авігея ("радість батька").

До речі, вибір дитині імені визначних постатей користується неабиякою популярністю. Так, Аліра ("Бог – моє світло") та Авігея – дружини Дракули та царя Давида відповідно, Анфуса ("квітка") - дочка візантійського імператора Костянтина V.

Досить часто батьки називають дівчаток на честь відомих у світі акторок, от-наприклад, Джіна ("цариця") Л. Гершон. Проте, тут не оминути  такої очевидної побажальної мотивації, подібно до Кірія ("володарка", "пані"), Лаяна ("щасливе життя"). Найкращими характеристиками донечок прагнуть наділити вже з перших днів їхнього життя: Євфалія ("доброцвітна"), Лукерія ("солодка").

Вибір оригінального імені дитині, аби та вже з народження виділялася з натовпу, свідчить про певне культурне зрушення в бік індивідуалізму. Так, на Київщині батьки найменують хлопчиків напрочуд екзотично: Агантін, Атакан, Арташес, Азарій, Булат, Златан, Кайс, Міран, Нвер, Робін, Соломон, Тигран, Урас, Хаят, Яш.

Тут очевидно, що батьки не просто керуються фактом "модності", а й справді вкладають неабиякий зміст у ім’я новонародженого хлопчика: Арташес ("той, що прагне істини"), Азарій ("допомога Божа"), Нвер ("подарунок"), Хаят ("життя").

Нічого незвичного в тому, що з народження свою кровинку хочуть найменувати певною позитивною рисою характеру, поведінки, темпераменту, немає. Наприклад, Кайс ("твердий"), Булат ("сталь"), Златан ("золотий"), Тигран ("подібний тигру" або ж "володіє тигрячою сило"»). Із побажальним мотивом успішної реалізації в житті хлопчиків називають Міран ("принц", "князь"), Робін ("відомий"). І в кого ж із нас не виникне асоціація з Робіном Гудом?!

Звичайно, важко знайти людину, яка навіть при віддаленому знайомстві з християнським вченням не чула би ім'я Соломон. Значення його найчастіше інтерпретують як "світ" або "мирний»" Іноді зустрічається й інше тлумачення - "досконалий" або "ідеальний". Мудрий цар із таким іменем із давніх переказів став гідним зразком для наслідування, тож у сучасному світі так почали називати багатьох хлопчиків.

І все ж не можна не сказати про, мабуть, вічну тенденцію прив’язки імені до своїх нащадків. От-наприклад, Атакан ("кров предків"). Як стверджують астрологи, ім’я людини – це не просто набір букв, а без перебільшення енергетичний посил у майбутнє.

Часто спостерігаємо таку картину, що сина називають, як і його батька. Борис Борисович і Олександр Олександрович для нас усіх не дивизна, а, дійсно, буденність. Проте таке поєднання нав'язує хлопчику долю й енергетику його батька, тож варто добре подумати, чи такий вибір буде правильним рішенням.

Це стосується і популярної традиції називати всіх чоловіків роду двома іменами (тата або дідуся). Коли кожен представник сильної половини сім'ї якщо не Дмитро Васильович, то Василь Дмитрович. Це замкнене коло заважає розвиватися особистим можливостям та певним чином обмежує індивідуальність новонароджених.

Очевидне прагнення батьків до збагачення, оновлення сучасного складу імен, що значно звузився у порівнянні з попередніми поколіннями. І в містах, і в селах на Київщині чітко окреслюється група "улюбленців", що яскраво вирізняються на тлі імен обмеженого чи поодинокого вжитку.

Лідерські позиції серед жіночих власних імен, які були присвоєні дітям Київської області при державній реєстрації народження за І півріччя 2019 року займають: Анастасія, Аріна, Ангеліна, Анна, Варвара, Вікторія, Вероніка, Дар’я, Діана, Злата, Емілія, Емма, Єва, Єлізавета, Ірина, Катерина, Кіра, Марія, Олександра, Поліна, Софія, Соломія, Юлія. Як бачимо, деякі з вище зазначених найменувань долучилися до імен масового поширення нещодавно, але вже встигли там міцно вкорінитися (Кіра, Емма, Злата тощо).

Першість із-поміж чоловічих імен фактично незмінно репрезентують: Артем, Артур, Арсен, Андрій, Богдан, Дмитро, Єгор, Захар, Іван, Кирил, Максим, Макар, Матвій, Марк, Михайло, Нікіта, Олександр, Роман, Тимофій, Тимур, Ярослав.

Тут простежується відома здавна традиція зіставляння імені із церковним календарем, де кожен день названо на честь якогось Святого, який, відповідно до релігійного тлумачення, буде допомагати новонародженому протягом усього його життя та захищатиме від неприємностей.

Варто зазначити, що естетика імені передбачає не лише зовнішню красу, а й своєрідність поєднання обраного варіанта з іменем, по батькові та прізвищем. Важко припасувати "екзотичне" чи виразно "поетичне" ім’я до колоритних прізвищ, що нерідко зумовлює дошкульне глузування з дитини ще змалку.

Правильний підбір імені дозволить дитині якнайкраще себе реалізувати в дорослому житті, адже, як каже латинське прислів’я, із іменем ти – primus inter pares (перший із-поміж однакових).

Антон Болбочан, "Моя Київщина"

Новини

Фото з мережі Інтернет

Погода на Київщині та в столиці 17-го жовтня

16.10.2019, 21:08

Фото з місця події

У Василькові спалахнула вантажівка

16.10.2019, 19:52

Фото з місця ДТП

У Ставищенському районі внаслідок ДТП постраждав чоловік

16.10.2019, 19:34

Фото з мережі Інтернет

Під Вишгородом браконьєри витягнули з річки 50 кг риби

16.10.2019, 19:10

Фото з мережі Інтернет

У Згурівці всіх охочих закликають прибрати ліс від сміття

16.10.2019, 18:42

Фото з місця події

На Київщині п’яний водій хотів "домовитися" із правоохоронцями

16.10.2019, 18:06

Фото з місця події

У Борисполі відкрили Інтерактивний військово-патріотичний центр (ВІДЕО)

16.10.2019, 17:48

Затриманий чоловік

У Баришівці спіймали чоловіка, який повідомив про фейкове замінування у столиці

16.10.2019, 17:21

Андрій Парубій

Метою справи Пашинського є залякування опозиції, - Парубій

16.10.2019, 16:56

Фото з мережі Інтернет

У Білій Церкві троє зловмисників в масках побили чоловіка (ФОТО)

16.10.2019, 16:30

Аналiтика

Найбільші платники податків Київщини: ПрАТ "Вишнівський ливарно-ковальський завод"

16.10.2019, 8:00

Системна криза на Ставищенщині: що робити творчим людям, коли "слуги народу" забули про культуру

16.10.2019, 7:45

Полковник поліції Роман Бежук

Начальник Вишгородської районної поліції Роман Бежук: Треба розуміти, що процес реформування може тривати досить довго

15.10.2019, 8:12

Зорецвіт: Історія успіху творчого колективу зі Ставищенського району

15.10.2019, 8:00

Храм у Бучі: як нести світло людям

14.10.2019, 9:51

Кулуари Верховної Ради України

Помічники у "слуг народу": хто допомагає депутатам від Київщини у Верховній Раді

11.10.2019, 10:10

Об’єднана гідрометеорологічна станція Баришівка: низька зарплата і цілодобова робота

11.10.2019, 8:00

Володимир Зеленський та Михайло Бно-Айріян

Політичні баталії: чому крісло голови Київської ОДА має зайняти компромісна фігура

10.10.2019, 8:14

Мода на імена: як на Київщині називали дітей у 2019 році

10.10.2019, 8:00

Лісів на Переяславщині не шкода або як Бно Махмудова захищав

09.10.2019, 11:47

Блоги

Максим Плешко (депутат Ірпінської міськради): Ірпінь - перше місто в Україні, яке викупило приватну будівлю для облаштування комунальної школи

16.10.2019, 19:14

Ігор Оваденко (голова організації "СВД"): Обухівська влада - лицеміри

14.10.2019, 19:02

Валерій Карпунцов (доктор юридичних наук, екс-нардеп): Під виглядом реформ продовжується курс на знищення прокуратури

14.10.2019, 16:47

Хвича Мепарішвілі (народний депутат): Ремонт руслового шлюзу №12 річки Трубіж буде виконано до кінця листопада

13.10.2019, 16:38

Ігор Оваденко (голова організації "СВД"): Обухівщина та "політична проституція"

13.10.2019, 15:51

Павло Лаврусь (активіст): Про місцеву партію "Факел"

10.10.2019, 20:28

Анатолій Присяжнюк (екс-голова Київської ОДА): Відроджуючи минуле, ми будуємо майбутнє

10.10.2019, 15:06

Віктор Таран (політолог, публіцист, громадський діяч): Очільник Київщини на селекторній нараді розказував про позитиви Формули Штайнмаєра

10.10.2019, 10:13

Тетяна Чорновол (народний депутат): Перша репресія реваншу - Сергій Пашинський

09.10.2019, 15:42

Ірина Фріз (народний депутат): Про арешт Пашинського та політичні репресії

08.10.2019, 14:17