Мер Боярки Олександр Зарубін: Розраховуємо на утворення ОТГ, що дозволить нам нормально розвиватися

17.01.2020, 8:00

Так сталося, що наша бесіда з міським головою Боярки Олександром Зарубіним хронологічно співпала із завершенням роботи порталу "Моя Київщина" над третім випуском рейтингу найбільш впливових та авторитетних людей Київської області у 2019-му році - "ТОП-100", у який увійшли відомі політики, підприємці та громадські діячі, зокрема й очільник Боярки займає 84 позицію. Нагадаємо, що, за результатами аналогічного рейтингу 2018 року, він знаходився на 78 сходинці регіонального впливу.

Однак суто формальний відступ на шість кроків назад свідчить не стільки про якісь промахи Зарубіна, скільки про кардинальну зміну політичних еліт у країні в цілому та на Київщині зокрема внаслідок президентських та парламентських виборів. Представники правлячої партії "Слуга народу" вибили з активної політичної гри багатьох відомих у регіоні фігур. І хоч Зарубін не належить до "слуг", фундаментальні кадрові перестановки в системі виконавчої влади регіону можуть сприяти йому в реалізації давніх планів, оскільки зникла надмірна опіка над містом із боку райдержадміністрації. Але перед тим, як поговорити про це з міським головою Боярки, пропонуємо Вам персональну словарну статтю про нього з вищезгаданого видання "ТОП-100 найвпливовіших людей Київщини"

Олександр Зарубін – чинний мер Боярки, міста-супутника столиці. Місцеві жителі звинувачують очільника в невирішенні цілої низки проблем як-от: відсутність тротуарів та інфраструктури тощо. Але найбільше боярчан непокоять дуже високі тарифи (їх вартість у травні 2019 року було збільшено вдвічі), що зовсім не відповідають якості наданих послуг.

Варто зазначити, що останнім часом у місті таки помітні позитивні зрушення, що безпосередньо пов’язані зі звільненням голови Києво-Святошинської РДА Мирослави Смірнової. Остання через конфлікт із Зарубіним фактично заблокувала грошові надходження до Боярки, що є містом районного підпорядкування. Відтак, цього року частково почали займатися питанням утилізації сміття, що потребувало нагального вирішення.

У грудні в Боярці було відкрито Центр надання адміністративних послуг, де містяни можуть оформити закордонні біометричні паспорти та паспорти громадян України нового зразка (ID-картки), що значно спростить життя боярчанам.

Оскільки в Боярці є генплан, тут неможливо, як в Ірпені чи Вишневому, займатися хаотичною забудовою. Це дає змогу місту розвиватися не надто швидко, але досить гармонійно. Варто додати, що Боярка у рейтингу прозорості міст України за 2019 рік займає 39 місце, тоді серед інших міст області її випередила лише Біла Церква (29 сходинка).

Зарубін перебуває на посаді міського голови з 2015 року, коли був обраний від партії "Нові обличчя" Володимира Карплюка. Попри всі негаразди та конфлікти з районною владою Зарубіну вдається зберігати авторитет у місті. Він знову планує балотуватися від політсили ексмера Ірпеня на наступних місцевих виборах до громади.

- Що вашій команді вдалося зробити за минулий рік?

- Дещо вдалося, але, погодьтеся, що для такого міста, як Боярка, затверджений на 2019-й рік бюджет розвитку розміром 15 млн грн був занадто малим для здійснення якогось суттєвого прориву… І це при тому, що понад 250 млн грн податку від фізичних осіб, які б могли залишитися в місті, пішли до районного бюджету. На жаль, наше місто районного підпорядкування, тож, за таким статусом, ми не завжди можемо навіть передбачити, якою саме буде субвенція.

- Я був на одній із Ваших зустрічей із місцевими жителями, де Ви казали людям, щоб є два шляхи відновлення справедливості в бюджетному перерозподілі громади: отримати статус міста обласного підпорядкування або утворити об’єднану територіальну громаду.

- Наскільки мені відомо, у контексті запропонованих владою змін до адміністративно-територіального устрою країни зникає саме поняття "місто обласного підпорядкування", тож розраховуємо на збільшення своєї фінансової спроможності завдяки перспективі утворення ОТГ.

- Уся область була свідком Вашої боротьби з Києво-Святошинською райдержадміністацією щодо формату утворення ОТГ. Районні чиновники прагнули, аби схема утворення подібного об’єднання відбувалася за форматом "один район - одна громада". Ви ж наполягали на об’єднанні із Забір’ям. Чим закінчилося це протистояння?

- Ще весною ми перемогли в суді, проте опоненти подали на апеляцію. Касаційний суд повернув нашу справу до першої інстанції, тобто знову на розгляд у Києво-Святошинському районному суді.

- Відтак, документи про призначення виборів Ви подали до ЦВК?

- Так. Очікували, що на засіданні ЦВК від 11 жовтня (коли призначили вибори у 86 громадах на 22 грудня) позитивно вирішать і наше питання, але буквально того ж дня колишній голова ОДА Київщини Михайло Бно-Айріян написав листа до ЦВК, де зазначив, що не вважає за доцільне проведення виборів у Боярці та у Забір’ї щодо утворення Боярської ОТГ, оскільки, мовляв, суди ще тривають. Таким чином, екскерівник регіону фактично одноосібно унеможливив появу рішення про призначення виборів.

Упевнений, що перемога буде на нашому боці. Не з нашої провини ми дещо упустили оптимальний час, аби провести вибори раніше, якщо не в 2016-2018 роках, то хоча б у 2019... Як би не відбувалася процедура утворення ОТГ, очевидно, що це буде саме Боярська, а не вдвічі більша Києво-Святошинська ОТГ, тим паче перспективний план щодо адміністративного примусового об’єднання, повсюдна процедура якого розпочинається у 2020 році, за головними параметрами збігається з нашими намірами.

- Але в країні процес утворення ОТГ розпочався давно…

- Так, перші ОТГ мали певні дотаційні переваги у фінансуванні. Держава таким чином стимулювала громади до об’єднання. Але у стратегічному сенсі головним і тоді і зараз залишаються повноваження та ключовий податок на доходи фізичних осіб.

- Яким був Ваш початковий план утворення ОТГ?

- Представники громад, що розташовані навколо нашого міста, намагалися утворити об’єднану громаду з міста Боярка, селища Тарасівка, сіл Милютинка та Віта Поштова. Сільрада останньої в листопаді прийняла рішення про входження до Гатненської ОТГ, до складу якої входять села Юрівка та Гатне (адміністративний центр).

- Наскільки мені відомо, нещодавно у Вас проходили громадські слухання щодо генерального плану розвитку міста. Наскільки важливий цей документ, враховуючи той факт, що в багатьох містах регіону його просто немає, що дозволяє владі в союзі з бізнесом здійснювати хаотичну забудову?

- Дійсно, генплан ми затвердили та подали його до Київської облдержадміністрації. Це фактично просторове бачення розвитку міста на два десятиріччя наперед.

- Мабуть, при розробці генплану Ви враховували чинні міністерські нормативи щодо розташування різних зон міста - промислової, адміністративної, житлової, рекреаційної?

- Безумовно, але міськрада була лише замовником цього плану, а розробником – профільний державний інститут, що, власне, й спеціалізується на розробці подібних генеральних планів розвитку територій країни.

- На відміну від ваших сусідів з того ж Ірпеня та Вишневого (де громадськість часто б’є на сполох через надмірну щільність забудови) складається враження, що у вас впали в іншу крайність - законсервували розвиток міста…

- Дійсно, місту слід щось робити у сфері житлового будівництва, бо через його відсутність багато платоспроможної молоді вже переїхало до сусідніх населених пунктів через те, що не хоче для своєї родини купувати квартиру на вторинному ринку житла - у старому будинку.

Власне, тому й маємо такий демографічний перекіс: 60% боярчан – пенсіонери. У селах подібна картина в регіоні спостерігається скрізь, а серед міст – ми, на жаль, лідери процесу старіння… І тут виявляється замкнуте коло: менше молоді - менше зайнятих людей, менше податків, складніше реалізовувати ті ж соціальні програми.

-А чи є у Вашому генплані місце для перспективної забудови?

- Так. Це територія поля біля четвертої школи (як їхати до Вишневого, біля залізниці). Усе інше - поодинокі будівлі, як на вулиці Білогородській, чи реконструкція старого жилого фонду - в основному двоповерхівки 50-60 років.

- Кожен боярчанин нарікає на якість дороги…

- Звичайно, у нас дороги місцевого підпорядкування, але ми добилися того, що на дорогах обласного підпорядкування – Магістральна та Тарасівська –  було замінено дорожнє полотно. Звісно, я не задоволений нашими дорогами, оскільки вони багато років поспіль капітально не ремонтувалися… Спочатку ми мали проблеми зі статусом 4-ої Чорнобильської зони, коли багато років наші земляки не сплачували транспортний збір, завдяки якому такі ремонти здійснювалися. А головне - через мізерний бюджет міста ми у змозі робити хіба що ямковий поточний ремонт автошляхів. Але і тут через брак коштів ми спроможні його робити тільки на центральних вулицях.

- На початку минулого року Ви закликали земляків відмовитися від централізованого теплопостачання та переходити на проєкти індивідуального опалення чи влаштування локальних котелень. Який мотив для тих, хто погоджується на технічне переобладнання? Економія коштів чи ефективність тепловіддачі у власній оселі?

- На Західній Україні багато райцентрів уже здійснили подібний перехід, бо на практиці людина заощаджує на комунальних витратах більше ніж у два з половиною рази порівняно з тими, хто одержує тепло централізовано. Це відбувається через те, що в остаточний тариф за тепло включається багато витрат: транспортування тепла, періодичний ремонт застарілих комунікацій, зарплата комунальників за утримання стаціонарних тепломереж. У випадку з індивідуальним опаленням людина сплачує лише за газ, а тариф на нього – скрізь однаковий.

- Нещодавно Уряд розпорядився про певне зменшення ціни на газ для населення…

- Так, тому відразу після Нового року в нас відбулася спільна робоча нарада з керівництвом КП "БГВУЖКГ", де було прийнято рішення про зменшення нарахувань за теплову енергію та послугу централізованого опалення для споживачів міста Боярка у грудні 2019 року відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 р. № 1082 "Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію та послуги з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води для споживачів у зв’язку із зміною ціни природного газу".

- Але ж центральна котельня продовжує працювати?

- Так, оскільки половина мешканців багатоповерхівок не перейшла на індивідуальний обігрів своєї оселі. Більшість об’єктів соціальної інфраструктури в місті вже підключена до власних мікрокотелень. Сподіваюсь, що до наступного опалювального сезону і школи № 3 та 4 - також відключаться від централізованої мережі.

- Щодо серйозної для Боярки проблеми утилізації сміття. Як Ви її вирішуєте?

- Ми вивозимо сміття на полігон, який розташований за 30 кілометрів від міста. На жаль, багато наших земляків до сміттєвих контейнерів звозять не тільки побутові відходи, але й будівельне сміття, старий побутовий непотріб, який не приймають на полігоні. Ураховуючи досвід колег, ми за містом, на території очисних споруд, влаштували спеціалізовану сміттєсортувальну станцію.

- Які ще комунальні проблеми існують у місті?

- Одна з головних - водопостачання. Справа в тому, що водогін споруджували більше ніж півстоліття тому, тоді, коли в місті зводилося бюджетоутворююче підприємство "Іскра". Зрозуміло, що мережі водопостачання та водовідведення давно вичерпали свій технологічний ресурс. Тож маємо таку ситуацію, що ремонтувати вже немає що, легше заново прокласти нові комунікації.

До речі, постало питання про підвищення тарифів на водопостачання, але на грудневому засідання виконкому я запропонував зняти це питання з порядку денного, оскільки вважаю, що через складні соціальні проблеми наших земляків, поки що доцільно "втримати" тариф на водопостачання та водовідведення в Боярці на існуючому рівні. Члени виконкому цю пропозицію підтримали одноголосно. Тож тариф на централізоване водопостачання та водовідведення поки що залишиться без змін.

Тим паче, у міському бюджеті на 2020 заплановано компенсацію на відшкодування різниці в тарифах для КП "Боярка-Водоканал".

- До речі, про бюджети. Минулий грудень виявився унікальним: вчасно прийнято бюджет не тільки на загальнодержавному рівні, але й на обласному. Як із бюджетом міста?

- Так співпало, що депутати міської ради ухвалили міський бюджет у той же день, що й їхні колеги з облдради - на День Святого Миколая 19-го грудня. Із його параметрами кожен може ознайомитися на порталі міської влади. Але, як я вже казав, сподіваюся, що після утворення Боярської ОТГ наші фінансові можливості суттєво зростуть.

- Окрім офіційного місцевого бюджету, у Боярці існує й так званий Бюджет участі, який складається із врахуванням голосування земляків на різноманітні громадські ініціативи.

- Дійсно, напередодні Нового року, а саме 23 грудня на заключному засіданні Експертної ради було офіційно визначено переможців програми "Бюджет участі в місті Боярка-2020". З’ясувалося, що за результатами голосування перше місце посів проєкт № 2 "Безкоштовна стерилізація хатніх тварин. Ч.2", набравши 102 голоси. Друге місце – проєкт № 7 "Чи вміщується людське життя в ціну бруківки?", за який проголосувало 88 боярчан. Третє місце – проєкт № 8 "Дитячий майданчик по вул. Білогородській між буд. 17 та 19-а", який набрав 73 голоси. Четверте місце – проєкт № 9 "Безпечні пішохідні переходи для дітей" з 33 голосами.

При цьому реалізація проектів "Бюджету участі 2020" має відбутися упродовж 2020 року.

- Проблема забезпечення житлом учасників АТО чи не найскладніша в регіоні. А оскільки в Боярці з новобудовами важко, як вдається її хоч частково вирішити?

- У грудні на засіданні виконкому міської ради був схвалений проєкт Програми виплати грошової компенсації на придбання житла учасникам АТО на 2020 рік. Зазначу, що ми неодноразово зверталися до району з проханням розробити спільну програму забезпечення житлом учасників АТО, навіть виділяли кошти на 2019 рік. Але вони пролежали без руху. Тому пропонується розробити міську програму. Передбачається профінансувати її у сумі 4 млн грн, куди ввійдуть невикористані цього року 2 млн грн. Ми розраховуємо, що учасники АТО, які стоять у черзі на поліпшення житлових умов, самі зберуться і визначать черговість осіб, які отримають допомогу на придбання житла. Передбачається, що 2020 року допомогу отримають 8 осіб.

- Дивлюсь, грудень у Вас був вельми насиченим. Ви навіть встигли відремонтувати будинок культури...

- Ремонт здійснювався завдяки спонсорській допомозі з боку місцевого бізнесмена, який, до речі, є членом партії "Нові обличчя" (як і Зарубін, - Ред).  

- До речі, Ваш офіційний портал, на якому міститься інформація про прийняття обох бюджетів, один із найбільш відкритих та насичених у регіоні. Що ще робите, окрім публічності, для покращення спілкування із земляками?

- Минулого місяця, 12 грудня, у місті відбулося урочисте відкриття нового Центру надання адміністративних послуг міста Боярка, реалізація якого відбулася за підтримки ULEAD з Європою. Уже зараз у місті доступно 89 адмінстративних послуг, включно з оформленням закордонних біометричних паспортів та паспортів громадян України нового зразка (ID-картка).

- Щодо проблем місцевої політики. Нещодавно парламент прийняв новий виборчій кодекс, до якого вже наступного місяця будуть вносити поправки. Восени заплановані вибори, тож роль політичних структур у процесі висування та проведення виборів суттєво зросте. Які фракції представлені у вашій міській раді?

- Представники сімох політичних партій мають своїх партійців у нашій Раді. Це "Нові обличчя", "Солідарність", "Самопоміч", "Наш край", "Батьківщина", "Свобода" та "Опозиційний блок"…

- Це більше, ніж у парламенті. До речі, Ви член партії "Нові обличчя". Не збираєтеся залишити її заради якогось більш перспективного проєкту?

- Ні, мені подобаються програмні установи нашої політичної сили, імпонує наша команда, стиль і принципи роботи партійного керівництва. Зазначу, що за чотири роки роботи на посаді міського голови мені жодного разу не було поставлено якихось умов при реалізації своїх повноважень. Була лише одна вимога: ти міський голова, тож працюй так, щоб нам не було соромно за тебе.

- До речі, ваш партійний лідер Володимир Карплюк свого часу товаришував із міським головою Бучі Анатолієм Федоруком. Згодом вони стали опонентами. Як би Ви прокоментували подібну зміну відносин?

- Мені незручно коментувати стосунки третіх осіб.

-Добре. А у Вас є особисті вороги?

- Ворогів у сфері місцевого самоврядуванні немає, але були опоненти, які заважали працювати. До них би я відніс колишнього голову Києво-Святошинської ради Вадима Гедульянова, який протягом двох років не давав можливості для розвитку міста та гальмував усі наші ініціативи.

- Знову балотуватися на мера будете?

- Маю такий намір, але це рішення буде залежати не стільки від дати виборів, скільки від формату їх проведення. До того ж я – людина команди, тож остаточно рішення буду приймати після обговорення зі своїми політичними однодумцями.

Олександр Воронін, Моя Київщина"

Читайте також:

Фото з місця події
фото з мережі Інтернет
Фото з мережі Інтернет
Ніна Козловська
Афіша заходу

Новини

Фото з мережі Інтернет

Прогноз погоди для жителів Київщини на 27-ме лютого

26.02.2020, 20:48

Фото ліцею

У Фастові відремонтують ліцей №2 вже навесні

26.02.2020, 20:00

Фото з мережі Інтернет

На Київщині ватажка озброєної банди відпустили під домашній арешт

26.02.2020, 19:53

Фото з мережі Інтернет

У Києво-Святошинському районі борються зі сміттям

26.02.2020, 19:35

Фото з мережі Інтернет

Три школи Київщини потрапили до рейтингу найкращих навчальних закладів в Україні (ФОТО)

26.02.2020, 19:17

Лариса Ілєєнко

Голову Обухівської райради покарали за нецензурну лайку (ВІДЕО)

26.02.2020, 18:49

Фото з мережі Інтернет

На Київщині готові лікувати хворих на коронавірус

26.02.2020, 18:30

Фото з місця події

Попалися "на гарячому": у Васильківському районі затримали грабіжників (ФОТО)

26.02.2020, 18:15

Фото з мережі Інтернет

Глобальна комп’ютеризація: в Ірпені закупили нову техніку на 158 тис грн (ФОТО)

26.02.2020, 17:53

Фото з місця події

До Яготина завітав письменник Володимир Яворівський (ФОТО)

26.02.2020, 17:32

Аналiтика

Гендиректор "Яготинського маслозаводу" Олександр Сіренко: Помилково вважати, що в Україні немає достатньо молока, щоби виготовляти якісну продукцію

26.02.2020, 8:00

Анатолій Федорук

Мер Бучі Анатолій Федорук: До виборів усі готуються, навіть якщо вони тільки скінчилися

25.02.2020, 8:02

Погодні аномалії: до чого призведе тепла зима на Київщині

24.02.2020, 8:00

Секретар Бориспільської міськради Ярослав Годунок: Зеленський вибачиться за слова, сказані на мою адресу

21.02.2020, 8:00

Костянтин Бондарєв

Скандальні відкликання: чи зуміє Бондарєв сформувати нову коаліцію в Київоблраді

20.02.2020, 8:02

Концесія Білоцерківводоканалу: як велика афера почалась з маленької брехні

19.02.2020, 8:00

Мер Славутича Юрій Фомічев: Ми спроможні бути самостійними

18.02.2020, 8:00

Київщина туристична: найцікавіші місця Таращанщини

17.02.2020, 8:00

Як працює КОДА: "стометрівка" 15-го очільника Київщини Олексія Чернишова

14.02.2020, 14:25

Курячий бізнес на Київщині: хто займається найбільш прибутковою аграрною галуззю

14.02.2020, 7:59

Блоги

Олег Дунда (народний депутат від округу 91, Київщина): Треба обмежити право народу на протест

25.02.2020, 20:50

Денис Богуш (директор білоцерківського телеканалу "Крокус"): відбулась інформаційна спецоперація з дискредитації Майдану Гідності

21.02.2020, 14:37

Олексій Чернишов (голова Київської ОДА): Звернення до жителів Київщини з нагоди Дня Героїв Небесної Сотні

20.02.2020, 17:11

Анатолій Присяжнюк (ексголова Київської ОДА): загрози проблем екології вкрай недооцінені нашими громадянами

18.02.2020, 19:57

Олександр Качний (ексголова Київської обласної ради): Київщина втратила Героя

18.02.2020, 18:45

Олексій Чернишов (голова Київської ОДА): Вічна пам’ять загиблим воїнам у Афганістані

17.02.2020, 11:35

Тарас Костін (міський голова Переяслава): "Костал" не йде з міста!

15.02.2020, 18:41

Борис Аврамич (ексдепутат Київської обласної ради): влада міста Переяслава просто проспала завод "Костал"

15.02.2020, 15:20

Олександр Голіздра (активіст): Відстояти один з останніх шматочків зеленої території в Вишневому поки що вдалося

15.02.2020, 11:52

Ольга Василевська-Смаглюк (народна депутатка України): Я вважаю, що історія з китайським коронавірусом — маркетинговий хід

14.02.2020, 11:13