Хто на старті на окрузі №92: магнат, "шістка" Сівковича та творець "клонів"
"Моя Київщина" продовжує аналізувати ситуацію, що склалася на виборчих округах столичного регіону напередодні позачергових парламентських виборів. І сьогодні ми розповімо про тих, хто побореться за мандат народного депутата по одномандатному виборчому округу №92
ОВО №92 охоплює межі Білоцерківського, Володарського, Ставищенського, Таращанського, Тетіївського районів та частину Сквирського. Змагатися за перемогу по даному окрузі буде найменша кількість кандидатів, в порівнянні з іншими районами Київщини, всього – 16. Та попри це, на ньому була зареєстрована чи не найбільша кількість "клонів". Зокрема, спочатку в списках можна було знайти аж чотирьох Гудзенків та трьох Ференців. Щоправда, вже з наближенням дати виборів, ситуація на окрузі стабілізувалася, і 4 "клони" відмовилися брати участь в поєдинку. Утім, як пізніше виявилося, це була хитра піар-технологія одного з кандидатів. Але про це - нижче. В будь-якому разі, вже зараз виборці не мають помилитися та зможуть безпомилково віддати голос саме за "свого" кандидата.
Розпочнемо ж ми з чинного народного депутата Віталія Гудзенка. На позачергових виборах до Верховної Ради України у 2014 році кандидат від "БПП" переміг з результатом 27,03%, отримавши 23 248 голосів виборців на свою підтримку, і став у парламенті членом комітету з питань податкової та митної політики. За 5 років нардеп прославився непрямим підкупом виборців. Земельний магнат та один із найбагатших депутатів ВРУ не забував заробляти політичні бали подарунками для громади, возив представників народу на відпочинок, купував, будував… Щоправда, свою копійку беріг. Тому на все це витрачалися кошти місцевого та державного бюджетів.
Та оскільки люди періодично отримували "хліб та видовища", очі на те, що заслуг Гудзенка в цьому було мало, закривалися. Відповідно, треба констатувати, що свій фан-клуб серед жителів області він таки має. За свою депутатську кар’єру Гудзенко не раз змінював політичний курс – мав партквиток і "Соціалістичної партії", і "Сильної України", і "Партії регіонів", і "Блоку Петра Порошенка". Цікаво, що кожного разу нардеп належав до провладної політсили, можливо, це й дозволяло йому залишатися "на плаву". Приєднуватися ж до "Слуг народу" Гудзенко не став, і вирішив балотуватися як самовисуванець. Але, за великим рахунком, зробив все, щоб поставити на округ найбільш зручну кандидатуру від цієї сили. До того ж бізнесмен Леонід Глиняний своїм зняттям з перегонів зіграв на Гудзенка. Що ж до самого Глиняного, то схоже, той вирішив самозберігся в регіональній політиці Київщини.
Не меншим благодійником є Олександр Ференець, у якого з Віталієм Гудзенком практично спільний електорат, і який теж балотується як самовисуванець. Засновник благодійного фонду "Фортеця" допомагає малозабезпеченим, військовим, надає юридичні консультації. Щоправда, щодо того, яке ж основне джерело фінансування БФ та виборчої компанії кандидата, існує багато припущень. Попри це, саме під брендом цього фонду Ференець намагається завоювати любов народу різноманітними подарунками.
Та шлейф минулої діяльності досі кидає тінь на цього громадського діяча. Адже він в минулому – прокурор Володарського та Фастівського районів, який був звільнений за корупційною справою (хабар у розмірі 5 тисяч гривень). Окрім того, йому закидають участь в корупційних будівельних схемах мера Бучі Анатолія Федорука.
Цікаво, що Ференець, який раніше встиг попрацювати на керівних посадах, таких компаній як "Еко-маркет" та "Баядера", зараз намагається оригінальним чином відновити власний імідж, і навіть зліпити з себе політичну жертву. Так, виявилося, що на окрузі, окрім власне самого Олександра Борисовича Ференця, з'явилося ще два "клони". Та відбувся кумедний "запал": виявилося, що програми "клонів", а також Руслана Бецмана - клона "Слуги народу" з однойменної ГО "Громадський рух "СЛУГА НАРОДУ" і Олексія Толочина створено на Word з ліцензією, купленою "ЕКО" (ЕКО-Маркет), себто там, де чимало років пропрацював Ференець. Більш того, автором програм, нібито ворожих кандидатів, є така собі Абітова Фатіма Мухарбіївна. На її сторінці у Facebook можна побачити, що в неї в друзях один із найближчих соратників Ференця Олексій Чернобай - начальник управління організації викриття податкових злочинів ДПС у м. Києва часів Януковича. Таким чином, схоже, що Ференець вирішив обдурити виборців та сам себе клонував, аби викликати жалість. Після чого "клонів" зняв...
Ще один самовисуванець по одномандатному виборчому округу №92 – Леонід Джужик. Один із найбільших бізнесменів півдня Київщини (власник ТОВ "ВЕРОМЕТАЛ УКРАЇНА", яка займається металізацією поверхонь та ТОВ "СВЕТКОМПЛЕКТ УКРАЇНА", яка спеціалізується на оптовому та роздрібному продажі світлодіодних матеріалів), він також є депутатом облради (членом комісії з питань управління комунальною власністю, приватизації, житлово-комунального господарства та впровадження енергозберігаючих технологій). Джужик активно опікується розвитком спорту, зокрема, за рахунок власних коштів утримує ФК "Любомир", забезпечує проживання та харчування футболістів, а також оплачує навчання студентської футбольної команди на базі НУБіП. Окрім того, меценат є першим заступником голови Київської обласної федерації футболу та очолює комітет дитячо-юнацького футболу КОФФ. Депутат має авторитет у Ставищенському районі, що дасть змогу йому отримати непогану частку голосів на окрузі.
Досить активно готується до парламентських перегонів і Віктор Світовенко. Його називають вічним кандидатом – він був учасником виборів до ВРУ по даному округу й у 2012, й у 2014 роках, і щоразу невдало. Та попри те, що Світовенко має певні напрацювання (а також мережі, через які він давно працює), перевагу за рахунок попереднього досвіду виборчих кампаній та неслабких позицій ВО "Батьківщина" у місцевих радах, йому не пророкують перемогу і на цьогорічних виборах. Адже у впливі та активності на окрузі кандидат явно програє багатьом своїм конкурентам. До того ж не варто забувати і про негативний шлейф: кандидату не раз закидали шахрайство, причетність до різноманітних оборудок з нерухомістю та інших правопорушень. Як повідомляли ЗМІ, Світовенка щоразу рятували, зокрема, серед рятувальників згадували Сергія Власенка, Костянтина Бондарєва та Олександра Турчинова.
Боротися за мандат буде і Микола Фурдичка – один із найбільших латифундистів Таращанщини. Йде на вибори він від "Опозиційної платформи - За життя" (ЗаЖОП) і має достатню підтримку від його керівництва – Качного та Бойка. Окрім аграрного бізнесу, Фурдичка володіє власним цегляним заводом і значним авторитетом у «своєму» районі, саме завдяки якому ЗаЖОП вдалося на останніх місцевих виборах взяти 26% мандатів в районній раді. Проблема лише в тому, що меценацтво та активність діяча поширюється лише на один Таращанський район, за межами ж його майже не знають. Та й там ставлення до нього скептичне. "Моя Київщина" після першого туру звертала увагу на феномен рідного села Фурдички Юшків Ріг - єдиного населенного пункту Київської області, де перше місце зайняв Юрій Бойко. Фокус полягав у тому, що Фурдичка якраз живе у Юшківому Розі. Утім, виявилось, що, попри цю перемогу в одному конкретному селі, в сусідніх - за Бойка проголосувало ще менше громадян, аніж в середньому по області - таким чином Фурдичка зробив своїм старшим соратникам медвежу послугу...
Та напрацювання всіх попередніх кандидатів можуть виявитися марними, адже на арені з’явився майже невідомий на окрузі "Слуга народу" - Валерій Колюх. Кажуть, що кандидат може легко отримати свої 25% лише тому, що йде від політисили Зеленського. Наразі вже ніхто не сумнівається у феномені партії, а народ згоден голосувати не так за політика, як за бренд. Відповідно, популярність команди «Зе» автоматично приносить кандидату високі рейтинги. Якщо ж аналізувати досягнення Колюха, варто згадати про те, що в нього вже є досвід балотування до ВРУ. По 92 округу він проходить вдруге і на минулих виборах 2012 року зміг набрати лише 2,83% голосів. Професор кафедри політичних наук КНУ ім. Шевченка за часи своєї політичної діяльності встиг побувати помічником трьох одіозних народних депутатів-регіоналів – Сівковича, Олійника та Онищенка. Окрім того, значну підтримку йому надає чинний голова КОР – Стариченко. Також від імені Сівковича ще за часів Януковича Колюх їздив по півдню Київщини і "віджимав" бізнес, використовуючи СБУ як репресивний механізм.
Фактично, Гудзенко може скористатися одіозністю Колюха та все ж таки знову перемогти на окрузі. В усякому разі, він у це справді вірить...
Євгенія Любомирська, "Моя Київщина"
Читати "Моя Київщина" у Facebook