#

Безкоштовна юридична допомога: як працює та хто може скористатись

02.10.2020 07:44
Безкоштовна юридична допомога: як працює та хто може скористатись
Фото із мережі Інтернет

Згідно із Законом України, кожен громадянин має право на професійну правничу допомогу. І хоча про це мало хто знає, в нашій державі її можна отримати безкоштовно. Коли, хто і де нею може скористатися, а головне – чи дійсно на це не потрібно витрачати ні копійки, дізнавалася «Моя Київщина»

Безоплатна юридична допомога в Україні передбачена законодавством і повністю або частково надається за кошти державного чи місцевого бюджетів. Вона поділяється на первинну та вторинну. 

Щодо першої, то на неї мають право абсолютно всі, однак і види послуг, які вона в себе включає, дещо обмежені. Зокрема, до них відносяться:

- консультації та роз’яснення з правових питань;

- складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім процесуальних);

- надання консультацій, роз’яснень та підготовка проєктів договорів користування земельними ділянками (оренда, суборенда, земельний сервітут, емфітевзис, суперфіцій) для сільського населення – власників земельних ділянок;

- надання підтримки в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.

Натомість, спектр послуг вторинної безоплатної правової допомоги більш вагомий. До них входить: 

- захист та здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на таку допомогу в судах, державних органах, органах місцевого самоврядування перед іншими особами;

- складення документів процесуального характеру. 

Однак  і скористатися цим можуть не всі. Таке право надається лише дітям (у разі звернення їхніх законних представників), людям з інвалідністю (якщо матеріальна допомога, яку вони отримують, не перевищує двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб); внутрішньо переміщеним особам; учасникам бойових дій; особам, які постраждали від насильства за ознакою статі чи домашнього; людям, із низьким доходом (якщо їхній середньомісячний дохід не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму); біженцям; особам, щодо яких суд розглядає справу про надання психіатричної допомоги в примусовому порядку чи про обмеження/поновлення дієздатності; а також громадянам, до яких застосовано затримання чи арешт. Таким чином, якщо ви підпадаєте хоча би під одну з перелічених категорій та можете це підтвердити документально, усі послуги вторинної юридичної допомоги будуть для вас абсолютно безкоштовними, і вимагати від вас додаткової плати ніхто не має права.  

Як же ж отримати безоплатну юридичну консультацію? Для цього можна зателефонувати на гарячу лінію системи БПД (номер телефону – 0 800 213 103), знайти необхідну інформацію на спеціально розробленій платформі WikiLegalAid, або ж звернутися до місцевого центру надання юридичної допомоги. Знайти найближчий можна на Всеукраїнській карті правових потреб, інституцій та партнерів системи безоплатної правової допомоги

На Київщині сьогодні функціонує Регіональний центр з надання БВПД, Білоцерківський місцевий центр, Броварський, Вишневський, а також правові бюро у 22 населених пунктах. Зокрема, у Богуславі, Кагарлику, Миронівці, Сквирі, Таращі, Володарці, Ставищі, Борисполі, Переяславі, Яготині, Згурівці, Василькові, Фастові, Вишгороді, Бородянці тощо. Це державні неприбуткові організації, де працюють юристи та адвокати, які й зобов’язані надавати безоплатні правові послуги. 

Щодо термінів, то вони теж чітко визначені законом. Зокрема, органи виконавчої влади та місцевого самоврядування у разі письмового звернення до них осіб про надання будь-якого з видів юридичних послуг первинної правової допомоги зобов’язані надати їх протягом 30 календарних днів. У разі, якщо особа звернулася лише за правовою інформацією, строк менший - 15 днів. Якщо ж це питання не належать до їхньої компетенції вони мусять направити його до відповідального органу протягом 5 календарних днів та повідомити про це особу, від якої воно надійшло. Натомість, щодо вторинної правової допомоги місцевий центр має прийняти рішення протягом 10 днів.

Окрім того, у липні цього року Мін’юст презентував мобільний додаток «Безоплатна правова допомога», тому тепер отримувати юридичні консультації стало ще простіше. 

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Євгенія Любомирська
журналістка