#

Видоїв та викинув: чому Жеваго не проти продажу збанкротілої Білоцерківської ТЕЦ

16.12.2021 08:00
Видоїв та викинув: чому Жеваго не проти продажу збанкротілої Білоцерківської ТЕЦ

Протягом 2021 року Господарський суд Київської області прийняв низку рішень, щодо стягнення заборгованості з Білоцерківської ТЕЦ. Це підприємство пов’язують з екс-депутатом та відомим бізнесменом Костянтином Жеваго. Позивачами виступили НБУ та НАК «Нафтогаз України». Утім, є підозра, що Жеваго вже застаріла, вижата як лимон ТЕЦ не потрібна.

Для початку невелика довідка. Білоцерківська Теплоелектроцентраль, яка була збудована в далекому 1971 році, забезпечує найбільші бюджетоутворюючі  підприємства Білої Церкви - ПрАТ «Росава» (відносять до олігарха Костянтина Жеваго) та ПаАТ «Трібо» (відносять до групи олігарха Василя Хмельницького) технологічною парою, теплом та гарячою технологічною  водою, а також надає тепло для населення найбільшого в Білій Церкві Леваневського мікрорайону, де проживає більше 40 тисяч осіб.

Правоохоронні органи підозрюють Костянтина Жеваго у  махінаціях на суму понад 2,5 млрд грн, пов’язаних з ліквідацією банку «Фінанси та кредит». ДБР зацікавило, що протягом 2007-2014 років Банк «Фінанси і кредит» виступав поручителем офшорної компанії та уклав з  іноземними банками договори на суму понад 110 млн.доларів. В 2015 році банк було оголошено неплатежеспроможним. А більше ста мільйонів доларів були списані через  заборгованості офшорної компанії.  Оголошена підозра, але вини олігарха, який зараз живе у Лондоні, ще не доведено.

Та повернемося у Білу Церкву. Бажання прикупити проблемну БЦТЕЦ, а також ПрАТ «Росава» в 2019 році заявляла "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" на суму 1,25 млрд грн.  Цю компанію пов’язують з Андрієм Волковим - екс-очільником "Альфа-Банк Україна".  Вона є одним з лідерів ринку по купівлі проблемних кредитів та інших зобов’язань.  В 2020 році апеляційний суд скасував рішення суду першої інстанції за позовом "Інвестохіллс Веста" щодо визнання ТЕЦ та «Росави» банкрутами.

У рішенні суду підтверджується, що майно, обладнання, устаткування  та автотранспорт "Білоцерківської теплоелектроцентралі" були заставою для забезпечення боргів банку “Фінанси та кредит” по рефінансуванню з боку Нацбанку. Тут варто зазначити, що ця історія тягнулася понад 5 років - ще у 2016 році НБУ звернувся з позовом до суду аби стягнути з відповідача (Білоцерківської теплоелектроцентралі) заборгованість у розмірі 1,5 млрд грн.

Розгляд справи  багато разів переносився, але влітку 2021 року Господарський суд Київщини нарешті виніс рішення на користь позивача. Згідно з рішенням суду, майно ТЕЦ  має бути винесене на публічні торги. У жовтні Північний апеляційний суд відмовився задовольнити скаргу ПрАТ "Білоцерківська теплоелектроцентраль" і залишив без змін рішення нижчої інстанції.

Також відбулися 2 рішення того ж таки  Господарський суд Київської області. Цього разу - на користь іншого позовоча – НАК «Нафтогаз  України» у розмірі 298 млн.грн. та 312,4 млн. з врахуванням пені та інших стягнень, разом більше 610 млн.грн.

За даними Нафтогазу, станом на початок травня 2021 року заборгованість Білоцерківської ТЕЦ перед ним становила 639,9 млн грн. Це 5 місце за заборгованістю ТЕЦ  України перед НАК «Нафтогозом».  За актом звіряння взаєморозрахунків між ТЕЦ та КП БМР «Білоцерківтепломережа», комунтепломережа заборгувала ТЕЦ 333 295 980,85 грн. Фактично це борги населення, які у звязку з нинішніми цінами на тепло будуть лише зростати.

А тепер щодо продажу і вигоди держави. На початок 2021 року Білоцерківська ТЕЦ  мала дохід 332 689 000 грн, активи у розмірі 893 866 000грн. і зобов’язання у сумі 2 348 000 000грн. Отже повернути державі борг, навіть продавши майно ТЕЦ за вигідною ціною, навряд чи вдасться.

Проблема полягає в тому, що Жеваго фактично "видоїв" ТЕЦ, залишивши одні борги та застаріле обладнання. При цьому подейкують, що "Росаву" він буде захищати - більш того, спеціально для неї він зробив сучасну міні-ТЕЦ - економну та вигідну. А той факт, що держава має брати на себе величезні борги, аби не залишити  взимку без тепла десятки тисяч білоцерківчан, Костянина Жеваго з берегів Темзи навряд чи хвилює...

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Варя Дороган
журналістка