#

Черговий керівник Київщини: чого варто чекати і на що не треба сподіватися від Чернишова

11.11.2019 06:08
Черговий керівник Київщини: чого варто чекати і на що не треба сподіватися від Чернишова
Олексій Чернишов

За останні п’ять років столична область змінила чи не найбільшу кількість голів ОДА серед всіх українських областей, жоден із них не зумів показати якісного результату, а деякі увійшли в історію як бездарні керівники. "Моя Київщина" вирішила проаналізувати перспективи чинного голови КОДА Олексія Чернишова, який зайшов на посаду в досить непростий момент

Варто у декількох словах описати кожного голову Київської ОДА, який приходив на посаду після повалення режиму Януковича. Першим після одіозного "регіонала" Анатолія Присяжнюка було призначено Володимира Шандру, який хоч і пробув на посаді майже два роки, але ефективної роботи так і не показав. Він фактично самоусунувся від своїх обов’язків, що було зручно для всіх місцевих чиновників, адже їм ніхто не заважав.

Наступником Шандри був Максим Мельничук, який намагався налагодити контакт з місцевими "елітами", але робив це у своєрідній манері – через регулярні поїздки по районах, які завершувалися п’янками. Одні були раді щирості академіка, інші його не сприймали, проте результат у будь-якому разі був нульовим. Варто додати, що Мельничук був єдиним серед голів КОДА, кого звільнили через корупційний скандал за участі його першого заступника Ігоря Любка.

Після Мельничука голову Київської ОДА призначили не з Адміністрації Президента, а за результатами відкритого конкурсу, який виграв на той момент голова Вишгородської РДА Олександр Горган. У ЗМІ результат конкурсу відомий заздалегідь, адже за перемогу свого протеже Ярославу Москаленку буцімто довелося відвезти на Банкову солідну суму. Як і передбачалося, два роки на посаді голови ОДА ставленик Москаленка чітко виконував свою функцію – відпрацьовував із відсотками "інвестицію" у посаду. Зокрема, афільована з Москаленком компанія "Спец Комплект Постач" під кінець головування Горгана отримала тендер на ремонт усіх доріг області на суму понад 800 млн грн. Цікаво те, що влітку 2019 року фінансова документація Департаменту регіонального розвитку КОДА щодо проведених робіт трьома компаніями, серед яких згаданий "Спец Комплект Постач", була вилучена працівниками СБУ і "випадково" згоріла

Після невдалого експерименту з Горганом президент Порошенко вирішив спробувати хоч якось стабілізувати ситуацію і поставити керувати областю досвідчену і жорстку людину – Олександра Терещука – заступника голови Одеської ОДА і експравоохоронця. Він не сильно розбирався у проблематиці області, але йому добре вдавалося одне – заспокоїти місцеві "еліти", що в решті-решт навіть призвело до зняття з посади голови облради представницю "Батьківщини" Ганну Старикову. Звісно, перед головою ОДА була поставлена задача показати результат на президентських виборах, але низькі рейтинги БПП могло врятувати лише диво і тотальний підкуп, але першого не сталося, а друге – не допомогло…

Після перемоги Зеленського новим очільником КОДА було призначено заступника ДП "Укренерго" Михайла Бно-Айріяна. Була інформація, що лобіював його на посаду одногрупник по Київському інституту міжнародних відносин, а нині голова Верховної Ради Дмитро Разумков. Ще до офіційного призначення головою столичного регіону в ЗМІ була інформація про його імовірні зв’язки з російськими спецслужбами. Утім, під час протистояння групи Коломойського і групи Павлюка-Тимошенка (так званих "митників" з команди Ігора Калетника) стало зрозуміло, що останній - як раз представляє останніх.

Читайте також: Бно дістав дно, або Чому посада голови Київської ОДА невдовзі може стати вакантною.

Спочатку Бно-Айріян відмовився призначати собі заступників, яких йому "спускали" з Кабінету Міністрів. Джерела у КОДА розповіли, що заступник Офісу Президента Сергій Трофімов, який відповідає за комунікацію з облдержадмістраціями, приторговує посадами у регіонах, а потім подає "правильні" списки у Кабмін. Варто додати, що Трофімов раніше був виконавчим продюсером Студії "Квартал 95". Імовірно, нав’язування кадрів Бно-Айріяну призвело до того, що він до останнього тримав на посаді заступників свого попередника Терещука.

Згодом стало відомо про конфлікт Бно-Айріяна з людьми Коломойського, які вимагали призначити у КОДА своїх кадрів на посади, що пов’язані з будівництвом. Голова області знову відмовив, тому на нього почали скаржитися в ОП. Хоча мажоритарники від Київщини Олександр Горобець та Сергій Бунін намагалися його відстояти перед президентом, проте невдало. Як результат – 102 дні безславного губернаторства на тлі постійних скандалів, втрата іміджу і престижної посади в "Укренерго"…

Читайте також: Перший провал "Слуги народу", або Чому Київщина переходить від російського агента Бно-Айріяна до харківських бізнесменів.

Після Бно-Айріяна керувати Київщиною взявся харківський бізнесмен Олексій Чернишов. Він позиціонує себе як голова інвестиційної компанії VI2 Partners. Є давнім бізнес-партнером одіозного нардепа Олександра Фельдмана, якому належить найбільший ринок східної Європи "Барабашово". Варто додати, що Чернишов до призначення головою у стінах Київської ОДА був не вперше, зокрема, його пам’ятають радником ексголови КОДА Мельничука. За непідтвердженою інформацією, Чернишов пройшов особисту співбесіду з олігархом Ігорем Коломойським.

Компанія Чернишова Eastgate Development була ініціатором побудови "Київської бізнес гавані" – масштабного оптово-промислового комплексу в районі столичної Троєщини. Землю під склади він отримував у тодішнього мера Києва Олександра Попова, але поки вони залишаються тільки на папері. Цікаво, що та ж компанія має у Васильківському районі 100 га землі під величезний логістичний центр "Asia Trade & Technology Park", який повинен приймати товари з Китаю та Азії. Реалізація даного проекту мала відбутися у співпраці з китайською компанією "China Council for the Promotion of International Trade (CCPIT)", але поки це лише масштабні плани.

Імовірно, після приходу Чернишова у КОДА проект логістичного терміналу знову оживе. Сигналом для цього може послужити візит засновника "Алібаби" – мільярдера Джека Ма до України, який був учасником Київського міжнародного економічного форуму. Він відмітив великий потенціал нашої країни та зазначив, що запрошуватиме своїх бізнес-партнерів до співпраці.

Але посада голови Київської ОДА передбачає не тільки реалізацію своїх "наполеонівських планів", а й вирішення поточних проблем області. За даними нашого видання, наразі Чернишов зайняв позицію спостерігача, а всі переговори проводять його радники. Головам департаментів та управлінь він повідомив, що має свою команду, тому на чиновників не розраховує. Але він не врахував серйозне правило, за яким давно живе Київщина: голови ОДА змінюються, а кадри – ні…

Для Чернишова запорукою досягнення поставлених завдань є співпраця з "елітами" - а саме обласною радою, з якою намагалися налагодити контакт його попередники, проте окрім, мабуть, Терещука - не надто успішно. Наразі невідомо, як представники місцевих "еліт" будуть комунікувати з "варягом".

Нещодавно голова ОДА збирав представників місцевого самоврядування, аби вчергове розповісти про переваги децентралізації та пришвидшити формування ОТГ. Варто додати, що добровільним об’єднання буде до кінця року, а з 2020 громади будуть формуватися без урахування позиції людей. У цьому контексті від Чернишова пролунала фраза відносно того, що він несе персональну відповідальність перед президентом. Про громадян і відповідальність перед ними при цьому не було сказано жодного слова…

Запаморочення від успіхів у пана Чернишова накладається на те, що він прийшов на посаду у вкрай непростий час: початок опалювального сезону, підготовку до снігопадів та величезну кількість проблем, які не вирішувалися його попередниками. Поки голові ОДА варто зайнятися роботою – призначати заступників, голів РДА (з цим у нього можуть виникнути серйозні проблеми), відпускати територіальні громади на вибори, займатися соціальними питаннями. Що ж до власних інвестиційних амбіцій, то варто було б залишити їх на потім…

Анатолій Тихий, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Facebook