#

П'ять листів за півроку: чим займається Держпродспоживслужба на Київщині

27.07.2021 08:00
П'ять листів за півроку: чим займається Держпродспоживслужба на Київщині

Повернути кошти за неякісні товари та послуги чи обміняти товар – законне право споживача. Авжеж! Тримайте кишеню ширше. «Моя Київщина» досліджувала, чим займається Держпродспоживслужба на Київщині.

Кожному з нас, покупцю чи отримувачу послуг, доводилося - і не раз -  опинятися в ситуації, коли куплений товар чи послуга не відповідали вказаним критеріям: чи терміну придатності, чи терміну гарантії, чи встановленим цінам та тарифам, або ж іншим, обумовленим стандартами вимогам. Ось тоді поставало питання захисту споживачів, яким опікується Держпродспоживслужба України  загалом та Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області зокрема.

Розпочнемо з того, що Держпродспоживслужба України  була утворена 10 вересня 2014  року згідно з постановою КМУ  №442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади».  Попередньо Постановою КМУ від 02 вересня 2015 року № 667 було затверджено Положення про Держпродспоживслужбу.  Відповідні територіальні органи Держпродспоживслужби утворені постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1092. Положення про Головне управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в області, в місті Києві затверджено Наказом  №209 Міністерства аграрної подітики та продовольства України від 12.04.2017 року. З метою забезпечення фінансування Держпродспоживслужби прийнято розпорядження КМУ від 27 січня 2016 року № 76-р, а також затверджено структуру апарату Держпродспоживслужби та погоджено її з Міністром аграрної політики та продовольства України. Штатний розпис та кошторис апарату Держпродспоживслужби затверджено за погодженням з Мінфіном. Відповідно до розпорядження Кабінету міністрів України від 6 квітня 2016 року № 260-р «Питання Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів» Держпродспоживслужба офіційно розпочала роботу і приступила до виконання функцій згідно Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. 
Слід нагадати, що у Київській області 17.08.2018 року Орган державної влади Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області було офіційно перейменовано на Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області.
Власником та засновником Головного управління  Держпродспоживслужби в Київській області є Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. (https://opendatabot.ua)
Наразі керує службою в. о. начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області Курилін Володимир Миколайович. Поки що на сайті Головного управління відсутня будь-яка інфоромація про керівника.
У відкритих джерелах вдалося знайти таку інформацію про В.М.Куриліна:
Працював в органах податкової служби України з 2003 року.
У 2011 році став  начальником відділу податкової міліції , першим заступником начальник ГНІ.
У 2014 році – начальник сектору з питань запобігання та виявлення корупції ДСНС України у м. Києві, полковник служби цивільного захисту.
Першим заступником начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області є Тібеж Микола Васильович. А от про заступника є і біографічна довідка,  і декларації про майно та доходи, щоправді кількарічної давності.
Варто зауважити, що за 2021 рік тричі мінялося керівництво Головного управління Держпродспоживслужби Київської області. З чим це пов
язано, достоменно невідомо, але у кадрових перетасовках фігурують одні й ті ж прізвища.

Нині в Головному управлінні Держпродспоживслужби функціонують наступні підрозділи:
Відділ безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини
Управління фітосанітарної безпеки та фітосанітарних заходів на кордоні
Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства
Управління захисту споживачів
Управління організаційного та господарського забезпечення
Управління бухгалтерського обліку, економіки та звітності
Відділ реєстрації і обліку машин в агропромисловому комплексі
Відділ управління персоналом
Відділ правового забезпечення
Відділ контролю за регульованими цінами
Сектор внутрішнього аудиту
Сектор з питань запобігання та виявлення корупції
Районні відділи
Київська обласна державна лікарня ветеринарної медицини
Центральна випробувальна державна лабораторія Держпродспоживслужби в Київській області та м. Києві.
Як виконує роботу один із відділів Держпродспоживслужби в Київській області, видно зі звіту про підсумки роботи Відділу контролю за регульованими цінами за перше півріччя 2021 року, опублікованого на Фейсбук-сторінці Головного управління Держспоживслужби в Київській області нещодано, а точніше, 16 липня:
«Відділом контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області (далі – Відділ) з початку 2021 року було здійснено 92 заходи державного контролю за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, з них 7 планових на виконання річного плану здійснення заходів державного контролю, затвердженого наказом Держпродспоживслужби, та 85 позапланових, у т. ч. 72 – на підставі звернень громадян. У 88 % перевірених суб’єктів господарювання виявлені порушення державної дисципліни цін. За звітний період Відділом розглянуто 174 звернення громадян щодо порушення їх прав у сфері ціноутворення, при цьому 91 % звернень громадян щодо порушення їх прав у сфері житлово-комунальних послуг.
За результатами проведення планових заходів державного контролю на фармацевтичному ринку двом суб’єктам господарювання за порушення порядку формування, встановлення та застосування регульованих цін на лікарські засоби надіслані рішення з вимогою сплатити штрафи у розмірі 210,8 тис. грн. На керівника одного суб’єкта господарювання складено протокол про адміністративне правопорушення, згідно якого накладено штраф на суму 2,5 тис. грн.
З метою усунення порушень у сфері житлово-комунальних послуг суб’єктам господарювання винесено 28 приписів та 56 рішень, якими зобов’язано привести тарифи на житлово-комунальні послуги до економічно обґрунтованого рівня та повернути необґрунтовано нараховану плату споживачам у сумі 10,94 млн. грн шляхом здійснення перерахунків.
За порушення вимог законодавства про ціни і ціноутворення та одержання необґрунтованої виручки у сфері житлово-комунальних послуг до суб’єктів господарювання застосовано адміністративно-господарські санкції (штрафи) в сумі 3,65 млн. грн., а за створення перешкод у проведенні перевірок на суму 1,36 млн. грн. На керівників суб’єктів господарювання складено 13 протоколів про адміністративні правопорушення, згідно яких накладено на посадових осіб адміністративні штрафи на суму 24,3 тис. грн.
З січня по червень 2021 року суб’єктами господарювання у добровільному порядку сплачено до державного бюджету 170,2 тис. грн. штрафних санкцій. Керівниками суб’єктів господарювання на виконання постанов про адміністративні правопорушення добровільно сплачено 10,4 тис. грн. та примусово стягнуто 17,0 тис. грн.
Фахівцями Відділу було прийнято участь у роботі 3 комісій/робочих груп з розгляду розрахунків планових тарифів на житлово-комунальні послуги, створених міськими радами у Київській області та взято учать у конкурсній комісії з визначення виконавця послуг по вивезенню твердих побутових відходів.
За звітний період Відділом було надіслано 5 листів до органів місцевого самоврядування з інформацією про результати перевірок для вжиття заходів щодо усунення та запобігання порушень у сфері ціноутворення, сприяння та контролю виконання вимог приписів. Також, було проінформовано Київську обласну державну адміністрацію та Головне управління Національної поліції в Київській області про виявлений факт провадження господарської діяльності з централізованого водовідведення без наявності ліцензії. З метою посилення співпраці у питанні виявлення випадків систематичного порушення норм законодавства у сфері ціноутворення, Відділом було надіслано листи до Антимонопольного комітету України з інформацією про встановленні факти порушення вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін за результатами проведених перевірок за І півріччя 2021 року.
https://www.facebook.com/gudpssvko/»
Також, щомісячно Відділ продовжує проводити моніторинги застосування державних регульованих цін на лікарські засоби, які беруть участь в Урядовій програмі «Доступні ліки». Зокрема, аналізуються розміри граничних оптово-відпускних, закупівельних та фактичних роздрібних цін, а також розміри застосованих оптово-відпускних та торговельних (роздрібних) надбавок на лікарські засоби, які ввійшли до програми реімбурсації. Суб’єктам господарювання, у яких за результатами моніторингів були виявлені порушення, направлені 14 листів-попереджень з метою уникнення в подальшому завищення державних регульованих цін на лікарські засоби.
Завдяки роботі Відділу контролю за регульованими цінами за І та ІІ квартали 2021 року споживачам житлово-комунальних послуг Київської області фактично повернуто 384,3 тис. грн».
Це можна вважати одним із досягнень у роботі служби, хоча добре відомо, що насправді «листи-попередження з метою уникнення в подальшому завищення державних регульованих цін на лікарські засоби» –  не надто дієвий спосіб уникнення відвертого пограбування населення, зокрема в аптеках, в складний час пандемії, коли на лікарські засоби тратяться шалені кошти.
Чесно кажучи, «5 листів за звітний період ( тобто, за півріччя) до органів місцевого самоврядування з інформацією про результати перевірок для вжиття заходів щодо усунення та запобігання порушень у сфері ціноутворення, сприяння та контролю виконання вимог приписів» якось малувато для Київської  та й будь-якої іншої області.
Чи не ховаються тут перевірки, від результатів яких підприємці відкупилися «на місці»?
Адже такі та подібні випадки раніше бували, коли службовці Держпродспоживслужби вимагали хабарі:
«Київською місцевою прокуратурою № 6 спільно зі слідчим відділом Печерського УП ГУНП у місті Києві за оперативного супроводження ГУ БКОЗ СБ України затримано на вимаганні та одержанні неправомірної вигоди службовців одного з районних управлінь Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області (ч. 3 ст. 368 КК України).

Встановлено, що начальник районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області спільно з головним спеціалістом відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини налагодили протиправний механізм вимагання коштів з суб'єктів господарювання за проведення експертиз товару та видачу відправних дозволів. Так, за видачу ветеринарного свідоцтва та експертного лабораторного висновку, яке підтверджує походження продукції, службовці отримували 1100 доларів США.
У ході слідства правоохоронці задокументували 4 епізоди одержання службовцями коштів на загальну суму 3, 6 тис. доларів США та 10 тис. гривень.
Під час передачі четвертого траншу службовців затримали «на гарячому», повідомляла у 2018 році  "Україна Кримінальна"».
До того ж, ситематичні  захмарні штрафи  підприємствам та «побори», накладені на ФОП з боку Держпродспоживслужби, також є частою темою для ЗМІ та соціальних мереж. Нещодавно у ЗМІ прокотилася хвиля матеріалів про скандал між Новою поштою та Держпродспоживслужбою Харківської області. Приводом для скандалу стало нарахування штрафних санкцій у сумі 325 млн грн на НП «на підставі недопуску спеціалістів Держпродспоживслужби до перевірки»,
автором та виконавцем  якого був голова Держпродспоживслужби Харківської області, колишній прокурор пан Богінський. Справа зараз  переглядається обома сторонами. Відомо, що зустрічалися вищі керівники обох сторін, задіяних у конфлікті. Є  всі підстави для того, аби очікувати реваншу НП у цій безглуздій справі. А от як бути в подібних випадках тисячам і тисячам малих підприємств та ФОПів, до яких також навідуються «спеціалісти» Держпродспоживслужби і більшою мірою не для захисту споживачів, питань безпечності харчових продуктів та дотримання санітарного  законодавства?

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Тетяна Іванчук
письменниця
Теги: