#

День Гідності та Свободи: під звуки сирен та ворожих обстрілів

21.11.2024 13:18
День Гідності та Свободи: під звуки сирен та ворожих обстрілів

Сьогодні, 21 листопада в Україні водинадцяте відзначають День Гідності та  Свободи

Починаючи з 2014  року, в  Україні відзначають День Гідності та Свободи – знакове офіційне свято, встановлене на честь двох революцій: Помаранчевої Революції та Революції Гідності. Цього дня українці вшановують пам'ять про людей, які боролися за майбутнє своєї країни, демократичні цінності, волю та свободу.

Передісторія цієї важливої дати має кілька епізодів становлення.

На першу річницю Помаранчевої революції у 2005 році новообраний президент Віктор Ющенко оголосив 22 листопада Днем Свободи.

Через 5 років президентське крісло здобув проросійськи налаштований Віктор Янукович, який у грудні 2011 року скасував свято своїм наказом. Він об’єднав його з Днем Соборності.

Після трагічних подій на Майдані, загибелі Небесної сотні, багатомільйонних мітингів по всій Україні та з початком анексії росією українських земель

13 листопада 2014 року п'ятий президент України Петро Порошенко підписав Указ № 872  "Про День Гідності та Свободи», встановивши ним дату відзначення 21 листопада, та відновив окреме святкування  Дня соборності 22 січня.

"З метою утвердження в Україні ідеалів свободи й демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об'єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року — лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини й громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору", – йшлося в указі.

Саме з обох майданів, з барикад  Революції  Гідності сформувалися перші загони добровольців, що пішли захищати схід України від російських окупантів, а нині боронять Україну на всіх рубежах.

Завдяки обом майданам весь демократичний світ побачив, що українці вміють самоорганізуватися, мають чітку громадянську позицію, почуття  відповідальності за волю і свободу держави, за свою  мову та національну ідентичність.

Інститут національної памʼяті з нагоди Дня Гідності та Свободи у Києві анонсує виставки, екскурсії, публічні дискусії та лекції.

 У соцмережах проходить флешмоб "Бути гідним", де можна поділитися спогадами, світлинами і роздумами про Майдани.


Читати "Моя Київщина" у Facebook
Тетяна Іванчук
письменниця
Теги: