#

Депутатам можна спати спокійно: до чого призведе скасування декларування

28.10.2020 10:43
Депутатам можна спати спокійно: до чого призведе скасування декларування

Ще не встигли підбити результатів місцевих виборів, а Конституційний суд у вівторок, 27 жовтня, на своєму закритому засіданні прийняв рішення, яке суттєво полегшує життя новій та старій владі, визнавши невідповідним Основному закону низки положень антикорупційного законодавства, зокрема й такого дієвого інструментарію запобігання незаконному збагаченню політиків та чиновників, як електронне декларування. «Моя Київщина» розбиралася із ситуацією на антикорупційному фронті.

Парадокс ситуації полягає в тому, що на відміну від першого пункту недільного опитування - «Про запровадження довічного ув'язнення за корупцію у великих масштабах» яке було організовано за президентською ініціативою та фактично не містить будь-якої імперативної норми,  рішення Конституційного суду апріорі вважається легітимним, а після змін у чинне законодавство трирічної давнини (Нова редакція закону про Конституційний суд 2017-го року) ще й таким, що не підлягає оскарженню.

Деякі аналітики встигли заявити, що більш ганебним рішення суддів у бардових мантіях було хвба що 10 років тому, коли у 2010 році, під тиском адміністрації Президента Віктора Януковича, без усілякої участі парламенту,  своїм рішенням КСУ скасував дію політреформи, а значить й Конституційних змін 2004-го року, повернувши у дію редакцію Основного закону 1996-го року. Тодішнє повернення до президентсько-парламентського способу правління стало тихим державним заколотом.

Утім, зараз – не краще…

Хоча чому мало бути краще, якщо кістяк судівського корпусу в Конституційному суді – люди часів Януковича. Власне, й новий закон України 13 липня 2017 року про КСУ і поділ його на дві палати, і рекордна зарплатня суддів КСУ – все це було застосовано після Революції Гідності заради того, аби зробити інститут конституційного правосуддя – незалежним від традиційного протистояння гілок влади…

Хоча варто пригадати, що у момент прийняття змін у чинне законодавство про КСУ- не всі були у захваті від подібних новацій. Зокрема, екс-нардеп Борис Безпалий в інтерв'ю звернув мою увагу на те, що в багатьох державах світу окремого Конституційного суду немає, а тлумачення конституційних норм покладено на Вищий адміністративний суд країни та спрогнозував у майбутньому можливі сюрпризи, які підкине суспільству КСУ в новому статусу.

Що ж, обіцяного, як кажуть, -  три роки чекати. Чекали – чекали й дочекалися.

На сайті КСУ поки що вивісили попередню ухвалу про неконституційність процесу утворення НАБУ, а про вищезгадане рішення колеги з агенції «Інтерфакс-Україна» дізналися з інсадерських джерел.

«На закритій частині засідання було ухвалене рішення, яке набирає законної сили. Визначені положення визнано неконституційними», – інформує «Інтерфакс-Україна», посилаючись на власне джерело.

Рішення КС означає скасування електронного декларування, скасування повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції на повну перевірку та моніторинг способу життя, скасування незаконного збагачення і конфіскації активів, набутих корупційним шляхом, скасування недостовірного декларування.

Джерело також повідомило, що конституційність низки положень ще вивчатиметься. Втім, при цьому співрозмовник видання зауважив, що зобов’язання декларувати майно суд визнав конституційним. …

Тобто практичний інструмент здійснення контролю за статками визнаний не зовсім конституційним, а у суспільства залишилося теоретичне право на інший спосіб декларування політиками й чиновниками своїх статків.

Нагадаємо, раніше до КСУ надійшло конституційне подання 48 народних депутатів, які, зокрема, пропонували скасувати:

-декларування неповнолітніх дітей та інших осіб, які живуть з чиновником;

-проведення НАЗК моніторингу способу життя чиновників;

-проведення НАЗК повної перевірки декларацій;

-доступ НАЗК до інформаційних баз даних та державних реєстрів;

-декларування відомостей про нерухомість, незавершене будівництво, цінне рухоме майно, у тому числі транспорт, грошові активи та позичені кошти, фінансові зобов’язання, видатки та правочини, роботу за сумісництвом;

-декларування відомостей про чужі об’єкти, від яких чиновник має право отримувати дохід;

-публічний доступ до декларацій;

-подання повідомлень про суттєві зміни у майновому стані;

статті 366-1 “Декларування недостовірної інформації” та 368-5 “Незаконне збагачення” Кримінального кодексу України.

Відповідне  подання було ініційоване депутатами ОПЗЖ та “За майбутнє”. А проєкт суддям роздали лише вранці 27 жовтня» і далі розкриває обставини розгляду документів:

«На закритому засіданні у вівторок КС проголосував за скасування статті 366-1 Кримінального кодексу (недостовірне декларування), незаконного збагачення, електронного декларування, повноважень НАЗК. Проєкт був розданий вранці і проголосований. Такого не було навіть при Януковичі. Проти виступили лише четверо суддів: Лемак, Первомайський, Колесник і Головатий» , – зазначив екснардеп Сергій Лещенко.

«Рішення Конституційного суду України щодо антикорупційної інфраструктури може мати негативні наслідки та може загрожувати безвізовому режиму та європейській інтеграції України», - заявив журналістам представник президента в КСУ Федір Веніславський.

Водночас Веніславський заявив, що згідно з його даними, Конституційний суд не скасовував кримінальну відповідальність за незаконне збагачення, як повідомляли раніше. Але це не надто серйозна радість – адже фактично головне завдання – розвалити антикорупційну систему – у КС виконали.

Тим часом, у прес-службі глави держави повідомили, що й Володимир Зеленський також відреагував на рішення Конституційного Суду про систему декларування майна та обіцяє скористатися законодавчою ініціативою, щоб спробувати повернути закон через Верховну Раду.

Зокрема Зеленський звернув увагу на те, що «КС ухвалив рішення, яке має безпосередній стосунок до створення в країні системи максимальної прозорості державного управління та місцевого самоврядування…До сьогодні ця система працювала ефективно, нарешті показавши українському народу, чим насправді володіють політики, та дозволивши притягнути до відповідальності порушників антикорупційного законодавства",- зауважив він. 

Також заявлено, що Володимир Зеленський обіцяє використати своє право на законодавчу ініціативу, щоб відновити "сталу та максимально ефективну" роботу системи електронного декларування та невідворотність відповідальності за умисне порушення цих правил: "Українські посадовці та депутати продовжать декларувати своє майно та доходи, а антикорупційні органи матимуть необхідні повноваження для їхньої перевірки та притягнення порушників до відповідальності".

Що ж Зеленський «обріже» в новому законодавстві, аби воно відповідало висновкам КС? Це цікаве питання, яке не має відповіді…

А поки що на рішення КСУ у соцмережах жваво відреагували відомі українські блогери та журналісти. Зокрема, Ярослав Филоненко у своєму коментарі песимістично прогнозує: «Хана кредитам, довірі та будь-якій макро- та мікроекономічній співпраці. Привіт інфляція та високий курс валют!»

І свобода депутатам – всіх рівнів. Тепер на Київщині жоден обраний «слуга народу» (в широкому сенсі цього слова) не має декларувати свої доходи. Ось така дивна свобода…

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Олександр Воронін
журналіст