#

Директор Київської обласної дитячої лікарні Катерина Савінова: Плануємо створити єдиний багатофункціональний заклад

05.02.2024 16:30
Директор Київської обласної дитячої лікарні Катерина Савінова: Плануємо створити єдиний багатофункціональний заклад
Катерина Савінова

«Моя Київщина» поспілкувалася з генеральною директоркою Київської обласної дитячої лікарні Катериною Савіновою про досягнення, проблеми та плани розвитку медичного закладу

- Пані Катерино, Ви вже три роки очолюєте потужний багатопрофільний лікувальний заклад, який надає послуги дитячому населенню з усієї Київської області. В контексті досягнень, насамперед поговорімо про підсумки 2023 року.

- У 2023 році ми загалом пролікували стаціонарно понад 11 тисяч дітей, а в поліклінічному відділі нашими лікарями прийнято більше 40 тис дітей, тобто, ми досягли доковідного рівня. Лікарня працює на повну потужність за рахунок дітей з Київської області, а також обслуговує багато тимчасово переміщених діток, яким ми надаємо медичну допомогу у повному обсязі. Минулий рік був хоч і напружений, але результативний, зокрема тому, що відкрилося  багато нових відділень.

Насамперед, відкрилося дитяче психіатричне відділення на 30 ліжок. Раніше таке відділення функціонувало на базі Київського обласного центру ментального здоров’я у місті Ворзель, а відтепер – в складі нашого медзакладу.

Активно функціонує центр орфанних захворювань.  Центр відкрито на базі Київської обласної дитячої лікарні у грудні 2021 року.

В ЦОЗ працюють лікарі – педіатр, медичний генетик та дитячий гастроентеролог. Для забезпечення індивідуального підходу до кожного пацієнта залучаються фахівці інших спеціальностей.

Маємо окрему палату для комфортного перебування орфанних пацієнтів у стаціонарі. Також, за потреби, госпіталізуємо в профільні відділення.

Тісно співпрацюємо з відділенням реабілітації з  неврологічними ліжками та з хоспісом з виїзною паліативною бригадою. В Центрі орафанних захворювань  організовано координацію неонатального скринінгу.

Також на базі лікарні відкрилася цікава локація – «Школа супергероїв», яка функціонує з травня 2023 року. Ми дуже задоволені, тому що тепер діти отримують навчання навіть під час тривалого стаціонарного лікування і таким чином не відстають від своїх ровесників, які ходять до школи.

Зокрема в цьому році ми активно стали надавати допомогу дітям з опіками. Відкрився такий напрямок хірургічної допомоги, як комбустіологія. Вже зроблені перші пересадки шкіри у дітей після опіків, і досить ефективно працює бригада нашого хірургічного центру.

- Новий напрямок у так званій опіковій хірургії – це досить вагомо з огляду на те, скільки маленьких пацієнтів щороку отримують опікові травми. Хто допоміг лікарні з придбанням спеціального обладнання? Це певно спонсорські кошти?

- У нас давні стосунки з благодійною італійською організацією APRI.A з містечка Альбідзатте, що на півночі Італії. Вони, до речі, нам допомагають вже протягом 10-ти років. З початку війни ми неодноразово отримували від них фінансову допомогу. Завдяки  останній допомозі ми й змогли придбати такий апарат, який дозволяє робити пересадку шкіри у нашому закладі. Наш лікар освоїв цю оперативну процедуру  і за допомогою цього обладнання ми активно оперуємо наших дітей.

- Якщо ми говоримо про новітнє медичне обладнання, то якими його зразками поповнилась лікарня за останній рік?

- Нещодавно лікарня отримала від Світового банку компютерний томограф. Саме зараз проходять інженерні роботи і процес запуску цього апарату. Це дуже важливо, бо у складі хірургічного відділення є нейрохірургічні ліжка. Неможливо лікувати нейрохірургічні проблеми без нейровізуалізації, яку будемо проводити за допомогою компютерного томографу. Активно працює травмпункт,  дітки поступають з різними травмами, в тому числі черепномозковими травмами, тому томограф життєво необхідний у таких випадках.

Також отримали 5 кювезів інкубаторів екстра класу дороговартісних для виходжування  новонароджених  від благодійного фонду «Благомай».

За проектом "Здорова дитяча посмішка"  за участю Фонду боярської громади і донорів, особливо фінському волонтеру Маркусу Метсону і його друзям в нашій лікарні буде нова стоматологічна  установка.

На кінець лютого заплановане відкриття дитячого амбулаторного реабілітаційного центру за підтримки Київської обласної організації товариства Червоного Хреста України, які долучилися до придбання реабілітаційного обладнання.
- Досить цікава практика – лікуватися й не відриватися від навчання. Що являє собою Школа супергероїв при лікарні, про яку Ви згадали, і яким чином у дітей проходить цей навчальний процес?

- Наразі працює три групи: дошкільна освіта, молодша шкільна освіта і дітки  середнього та старшого шкільного віку. Школа розташована в нашій лікарні, але нам особисто не підпорядковується,  це державна  установа при Кабміні. Такі осередки шкіл супергероїв відкриті в багатьох обласних лікарнях,  ось і до нас прийшла черга. Ми дуже задоволені. Якщо зранку діти зайняті лікуванням, різними  медичними процедурами, то, як правило, вчителі займаються з дітками на території  школи супергероїв в другій половині дня. А якщо дитина за станом здоровя  не може рухатися, то вчителі проводять заняття безпосередньо поряд з ліжком хворого.

- Який обіг пацієнтів в середньому за рік та як вплинув ковідний період?
- Лікарня обслуговує дітей народження і до 18 років. До ковідного періоду в середньому ми проліковували 13-14 тисяч дітей на рік, а ось під час ковіду кількість дітей знизилася. У 2022 році теж загальна кількість пацієнтів зменшилася, а у 2023 році ми вже досягли доковідного рівня – 11 тис дітей.
- Як позначилось повномасштабне вторгнення рф на кількість пацієнтів і відповідно фінансування НСЗУ?

- Якщо говорити про початок вторгнення, то перші два місяці ми були дуже близько від зони бойових дій – усього 8 кілометрів. У лікарні тоді залишилися тільки важко хворі діти, це близько 70 дітей, які потребували інтенсивної медичної допомоги. Але незважаючи на близькість бойових дій, лікарня ні на один день не зупинялася, більшість  лікарів та сестер залишилися на своїх робочих місцях. Ми пережили той період гідно. Цілком зрозуміло, що у 2022 році діток було дуже мало, що було пов’язано з початком війни, з евакуацією, саме з Київщини. Звісно, це повпливало на наше фінансування, тому що НСЗУ  фінансує залежно від кількості пролікованих випадків. У 2023 році кількість дітей зросла, бо деякі дітки повернулися на рідну землю, а також за рахунок тимчасово переміщених осіб.

- Чим обласній дитячій лікарні допомагають іноземні організації та партнери?

- Є іноземні благодійники, але хочу сказати, що нам допомагають і вітчизняні благодійні організації, за що ми їм дуже вдячні. Маємо дуже цікавий досвід співпраці з українською діаспорою, які мешкають в Англії. Завдяки Благодійному фонду Sincere&Education&Cultural Development за підтримки Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР),  був створений   проект "Діти і мистецтво для України". Вони організували виставку–аукціон малюнків українських дітей,   і зібрали близько 20 тисяч євро. За зібрані кошти благодійники  придбали та передали  обладнання для реабілітаційного відділення –  стельовий підйомник,  програмно-технічний комплекс «Баланс» -апарат для реабілітації дітей з порушення координації руху, сучасний діагностичний апарат елекронейроміограф, який дуже важливий для діагностики порушень руху, і завдяки якому ми вдало проводимо відновлювальне лікування.

Щодо іноземних партнерів, один фінський меценат Маркус Метсон, який сам вивчив українську мову, неодноразово привозив нам обладнання, хоч не нове, але в доброму робочому стані. Також слід згадати норвезького підприємця Томаса Моена власника агенції MoenCo та його друзів який протягом останніх років  допомагає лікарні з оновлення сайту та надає благодійну допомогу.  Треба сказати, що дуже багато людей відгукнулися на наш збір коштів. Загалом в перші дні війни нам надійшло більш 5 млн гривень пожертв з усього світу.
Буквально днями український благодійний фонд «Благомай» привіз 5 кювезів експертного класу. Також вже багато років дороговартісним обладнанням допомагає благодійний фонд «Твоя опора», і «Свічадо». Завдяки фонду «Ми з України» на території лікарні ми встановили свердловину. До речі, з початком війни ми зрозуміли наскільки важливо бути незалежними від зовнішніх постачальників, адже в перші важкі, коли в лікарні було 200 дітей з батьками, нам відмовили у постачанні харчування. Нам довелося відкрити  законсервований  харчоблок, де наші нянечки, сестрички стали за плити й два місяці готували їжу. Тому власний харчоблок має бути у складі лікарні поки не закінчиться війна. Загалом в нас є власні котельня, свердловина, киснева станція, генератори, харчоблок і резервуари чистої води на три дні роботи лікарні. Тобто ми максимально незалежні від різних чинників, які можуть негативно вплинути на роботу лікарні. Отримані три потужні павербанки додатково посилили енергонезалежність лікарні.

- Яка чисельність штату та які відділення працюють у лікарні для розуміння, який спектр мед послуг можуть отримати маленькі пацієнти?

- Увесь штат складає 630 посад із них: 162  посади лікарів, 231  посада   середнього медичного персоналу,  з них 204 це медичні сестри, всі інші – це  адміністративнивно-управлінський персонал та служби забезпечення.

На сьогоднішній день працює 414 працівників із них, із  них 91 лікар, 112 медичних сестер, решта  адміністративнивно-управлінський персонал та служби забезпечення.

У лікарні  працює два відділення анестезіології  та  інтенсивної терапії:   для  новонароджених та для дітей старшого віку – від 1 місяця до 18 років. В складі та відділення  анестезіології  та  інтенсивної терапії для  новонароджених є  виїзна неонатологічна бригада. Відділення недоношених та патології новонароджених  на 25 ліжок. У двох  педіатричних відділення розгорнуті  такі спеціалізовані ліжка як: дитячої соматики, ревмокардіологічні, імунологічні, алергологічні, пульмонологічні, ендокринологічні, гастроентерологічні, нефрологічні та ліжка для грудних дітей. Є досить потужний хірургічний центр, куди входить загальна хірургія, торакальна хірургія, нейрохірургія, дитяча ортопедія і травматологія, комбустіологія, хірургія новонароджених, ургентна хірургія, дитяча отоларингологія і дитяча офтальмологія. Також працює потужне реабілітаційне відділення на 20 ліжок реабілітаційних і 20 неврологічних ліжок.  На базі нашої лікарні працює боксоване інфекційне відділення з дерматологічними ліжками. Психіатричне відділення розраховане на 30 ліжок, але так як весь 2023 рік воно працювало з перевантаженням, ми розширили і тепер воно має 40 ліжок. Потужна консультативна-діагностична  поліклініка  надає консультативну допомогу за 27 спеціальностями та діагностичну допомогу  у відділенні функціональної діагностики, ендоскопічному, рентгенологічному та кабінетах ультразвукової діагностики. Відділення  Госпісу – дитячої стаціонарної паліативної допомоги з виїзною бригадою.

- Що собою являє відділення дитячої стаціонарної паліативної допомоги? Яка допомога їм надається?

- У 2023 році це відділення було розраховане на 5 ліжок, але в цьому році ми його розширили до 6. У складі паліативного відділення працює виїзна мобільна паліативна бригада, яка обслуговує дітей з тяжкими орфанними захворюваннями, тяжкими формами ДЦП, неоперабельними пухлинами. Таким діткам надається допомога як в стаціонарі, так і на дому. У батьків є номери телефонів нашого відділення, за яким вони можуть в будь-який час зателефонувати і отримати медичну допомогу. Це так звана телемедицина, - новий напрямок надання медичної допомоги, який ми зараз активно впроваджуємо. Хочемо розширити його саме за рахунок технічного приладдя, щоб можна було й подивитися дитину на відстані, й надати необхідну медичну допомогу. На сьогодні у відділенні перебувають четверо пацієнтів. Ці дітки знаходяться в тяжкому стані, які не можуть самостійно рухатися, які годуються через зонд, потребують постійного стороннього догляду, відповідно їх доглядають медичні сестри. Ще один напрямок роботи відділення – навчити батьків користуватися різним приладдям для того, щоб вони змогли в домашніх умовах надавати своїм діткам необхідну допомогу.

- Як щодо ментального здоров’я? Адже, як відомо, НСЗУ підвищує вимоги до медзакладів задля надання такої послуги як психологічна допомога…

- Це вимога часу та НСЗУ. Наше суспільство потребує постійної ментальної підтримки, і ми не стоїмо осторонь. У складі нашої лікарні є 5 психологів. Вони працюють у відділі патології новонароджених з мамами, у відділенні реабілітації, у госпісі, де батьки перебувають в кризовому стані та потребують певної психологічної допомоги. До речі, кабінет психологічної допомоги ми відкрили за допомогою ЮНІСЕФ. Тепер у кабінеті з дуже красивим ремонтом наш психолог надає допомогу в складі мультидисциплінарної реабілітаційної команди для амбулаторних хворих чи просто надає консультації всіх потребуючим.
- Як йде співпраця з керівництвом територіальної громади та чим безпосередньо допомагає обласна  влада?

- Завдяки допомозі КОВА, обласної ради у цьому році вирішили велику проблему з ремонтом даху лікарні, який протікав багато років. Внаслідок цього, на жаль, дуже постраждали 4-5 поверхи лікарні, які і без того потребували ремонту. Наприкінці минулого року нам виділили кошти на проектно-кошторисну документацію, оновлення наших підрозділів. Нещодавно розпочато капітальний ремонт даху: половину вже перекрили, думаю, що до весни все буде зроблено. Додам, що в поточному році заплановані кошти на проектно-кошторисну документацію та ремонт лікарні. Є такі амбітні плани, що все таки нам вдасться  провести реновацію лікарні, зробити її  сучасною,  такою, що відповідає міжнародним стандартам, яка потрібна нашим дітям.
Стосовно допомоги місцевої влади, то ми їм не підпорядковані, - в них є своя лікарня. Але ми надаємо медичну допомогу дитячому населенню Боярської громади  забезпечуємо робочі місця жителям громади, тому у нас нормальні робочі відносини і взаєморозуміння. За допомогою Боярської територіальної громади на території нашої лікарні створений дитячий майданчик з інклюзивними елементами. До речі, цей супер-майданчик досить не дешевий, тому ми дуже вдячні Боярській ОТГ, що вони знайшли на це кошти.

- До речі, відомо, що невдовзі, а саме 23 лютого лікарня відзначатиме 65- річчя. Тож не можемо не спитати, які Ви, як керівник, маєте найближчі плани на в перспективі?

- У Київській області існувала така проблема: напрямки дитячої  спеціалізованої медичної допомоги були досить розгалужені, розкидані по різних закладах. Коли я стала на посаду директора, у нашої потужної команди були плани зробити на базі лікарні єдиний багатофункціональний заклад, який би єднав у собі всі напрямки медичної допомоги. За три роки роботи ми відкрили багато відділень, про які я вже розповіла.

Що ж до планів, то на базі лікарні ми хочемо відкрити  нові напрямки медичної допомоги для того, щоб був дотриманий мультидисциплінарний підхід до лікування кожної дитини. Тобто, якщо дитина потрапила в лікарню, то вона повинна отримати всю необхідну медичну допомогу. Для цього потрібно зробити ремонт, бо проектно-кошторисна документація вже виготовлена. Німецька благодійна організація обіцяє допомогти нам з медичним обладнанням саме за  умови, що буде зроблено ремонт. Великі надії ми покладаємо на ефективну співпрацю з Данською клінікою Mary Elizabeth's Hospital - Rigshospitalet for Children, Teens and Expecting Families,  в рамках якої пройде навчання  та стажування медичного персоналу для впровадження  в роботу  лікарні високотехнологічних доказових сучасних методів лікування.

Звісно, були певні труднощі, коли почалася реформа. Ми дуже хотіли зберегти всі напрямки медичної допомоги, щоб зберегти кожного фахівця, і це нам вдалося.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Надія Савчук
журналістка