#

Фальсифікат на Київщині: не лише пальне, але й міцне

26.01.2021 13:55
Фальсифікат на Київщині: не лише пальне, але й міцне

Наприкінці минулого тижня керівництво Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області в онлайн-режимі провело прес-конференцію, присвячену актуальній для нашого споживача проблемі -  реалізації  через інтернет-продаж фальсифікованого алкоголю та автопального на АЗС регіону. До дистанційного спілкування підключився і кореспондент порталу "Моя Київщина"

Фактично приводом для спілкування з пресою стала узагальнена статистика діяльності оперативників ДФС регіону за минулий рік. Так заступник начальника управління протидії економічним правопорушенням ГУ ДФС на Київщині  Євген Дубовий розповів журналістам, що внаслідок відпрацювань в цьому напрямку податковою міліцією Київської області у 2020 році припинено діяльність десяти підпільних виробництв лікеро-горілчаних виробів. Кількість зачинених автозаправок, що відпускали для своїх клієнтів фальсифікований бензин, ще більше.

Чиновник нагадав, що через гостроту проблеми ще 2019 року Кабмін розпорядився провести  в кожній області спеціальну операцію по виявленню автозаправок, які працюють без ліцензії та здебільшого заливають у баки автомобілів фальсифіковане неякісне пальне. В результаті, на Київщині були створені спеціальні оперативні групи. Так, силами ГУ ДФС у Київській області  протягом останніх півтора року в регіоні було демонтовано 90 нелегальних АЗС, що працювали без ліцензій на право роздрібної торгівлі ПММ та ще близько 80 АЗС демонтували власники за наслідком проведених превентивних заходів. Загалом із незаконного обігу вилучено товарів підакцизної групи на загальну суму понад 200 млн. гривень.

Євген Дубовий застеріг від придбання паливно-мастильних матеріалів на АЗС, що працюють без відповідної ліцензії, оскільки є ризик заправити свій автомобіль фальсифікованим пальним, а потім одержати проблеми з ремонтом обладнання у своїй автівці.  

Він також наголосив, що кожен громадянин відповідно до норм Закону України "Про звернення громадян" має право на ознайомлення з ліцензією, а у разі її відсутності діяльність АЗС є незаконною. Та в 90 відсотках якість пального тут не відповідає стандартам.

Окрім відсутності ліцензії другою ознакою того, що пальне може бути сфальсифікованим, є занадто "доступна" ціна на пальне.

Відповідаючи на запитання нашого порталу,- яким саме чином відбувається фальсифікація паливно-мастильних матеріалів, він відповів, що оскільки ПММ – у нас переважно імпортне, тож ціна на нього не може бути занадто низкою: хто ж буде працювати собі на збиток? Тож якісне пальне, що відповідає стандарту "Євро-5" зазвичай розбавляють різними видами домішок, й бува, що іноді на тонну відмінного пального додають дві тони більш дешевих домішок.

Ще більшу винахідливість у виготовленні та реалізації безакцизного товару проявляють власники нелегальних"винокурень", де здійснюють кустарну алхімію з оптом придбаним спиртом.

Зазвичай, фальсифіковані ЛГВ виготовляють кустарним способом у приміщеннях (в основному гаражні бокси), в яких вирує повна антисанітарія, шляхом змішування придбаного на чорному ринку необлікованого спирту з водою. Додавши до такого продукту  різні харчові та смакові домішки, отримують на виході коньячні та інші напої. Найчастіше серед підробок зустрічаються: Hennessy, Jack Daniel`s, Jim Beam, Finlandia, Jagermeister, Chivas Regal. Купуючи таку продукцію через інтернет-магазини за цінами дешевше від цін на оригінали алкогольних напоїв, є значний ризик зашкодити своєму здоров`ю.

Євген Дубовий  також нагадав норми діючих споживчих стандартів, зазначивши, що розлив горілки та лікеро-горілчаних виробів повинен здійснюватися виключно у передбачену діючими стандартами скляну тару, бляшанки із харчового алюмінію, а також у сувенірні пляшки та художньо оформлений посуд із скла чи глазурованої кераміки, що відповідає вимогам ст.11 Закону України № 481/95-ВР від 19 грудня 1995 року "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів". Якщо ж, алкогольні напої розлиті у пластикову тару або тетрапаки типу "бег-ін-бокс", то така продукція є фальсифікованою та небезпечною для вживання.

У результаті оперативної роботи  в цьому напрямку податковою міліцією Київської області у 2020 році припинено діяльність десяти підпільних виробництв лікеро-горілчаних виробів, хоча скоріш за все їх чисельність – значно більша, тому оперативникам служби ГУ ДФС у Київській області вистачить роботи і в новому 2021-му році.

Тим паче очевидно, що суспільна небезпека від діяльності підпільних виробництв з фальсифікації як лікеро-горілчаних виробів, так само  і від виробництва та реалізації фальсифікованого пального, завдає збиток державі через ухиляння від  сплати податків та акцизних зборів (звідти й невеликі зарплати бюджетникам і пенсії пенсіонерам) та здатна завдати значної шкоди здоров’ю наших земляків та "працездатності" їхнього автотранспорту.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Олександр Воронін
журналіст