#

Футбол Київщини: які обласні команди збереглися після розпаду "союзу"

25.05.2020 08:59
Фото з мережі Інтернет

У Київській області футбол завжди був популярним видом спорту. Глядачі спостерігали не лише за успішними виступами київського "Динамо", а й уболівали за місцеві клуби, багато з яких досягали значних успіхів. "Моя Київщина" проведе історичний екскурс по командах, які свого часу виступали в різних лігах Чемпіонату України. Почнемо з періоду 1990-2000 років, часу становлення незалежного українського футболу

В останньому чемпіонаті СРСР (1990-1991) у Вищій та Першій лізі команд, які представляли столичний регіон України, не було. Проте була одна команда, яка грала у Другій нижчій лізі, зона 1. Мова йде про футбольний клуб "Динамо" Біла Церква, який зараз називається "Рось" та виступає у Першій лізі Чемпіонату Київської області. Тоді за підсумками турніру білоцерківська команда зайняла 7 місце та відправилася в Першу лігу України (1992).

Станом на 1992 рік в Україні було сформовано Вищу, Першу, Другу та Перехідну ліги. Остання існувала з 1992 по 1994 роки.

Перша ліга 1992

Як відомо, клуб "Рось" із Білої Церкви (попередня назва "Динамо") потрапив у Першу лігу, яка була розділена на дві підгрупи. Команда зайняла 5 місце, а бомбардир Олександр Гайдук замикав трійку лідерів за кількістю забитих голів.

Сезон 1992/93

У цьому сезоні білоцерківська команда зайняла передостаннє місце в турнірній таблиці, набравши 35 очок. Тоді "Росі" на вистачило одного очка, щоб зберегти прописку в Першій лізі.

У Перехідній лізі Київщину представляв клуб "Нива" з міста Миронівка. Навесні 1993 року "Нива" та "Борисфен" (Бориспіль) об’єднуються в команду "Нива-Борисфен". По закінченню сезону "Нива-Борисфен" зайняла 4 місце, чим здобула право на виступ у Другій лізі. Проте миронівський клуб залишився в перехідній лізі, а його місце у Другій лізі зайняв "Борисфен".

Сезон 1993/94

У цьому сезоні жодна команда з Київської області не грала в Першій лізі, але відразу дві змагалися у Другій. Після першого кола чемпіонату "Борисфен" змінив назву на ФК "Бориспіль", який за підсумком турніру зайняв перше місце та виборов путівку до Першої ліги. Команда "Рось" зайняла 18 сходинку, що дозволило залишитися в Другій лізі.

У першому колі Перехідної ліги команда "Нива" представляла село Карапиші Миронівського району, а у другому колі переїхала до Миронівки. Також у Перехідній лізі виступала команда "Гарт" із Бородянки, що в сезоні 1992/93 стала найкращою серед аматорів у 3 зоні. По завершенню турніру "Гарт" зайняв 5 місце, а "Нива" – 7. Того сезону Перехідна ліга перестала існувати, а на заміну їй утворили Третю лігу.

Сезон 1994/95

У Першій лізі Чемпіонату України виступав клуб "Бориспіль", але в середині сезону на базі бориспільської команди за участі Міністерства оборони та комерційних структур створили клуб "ЦСКА-Борисфен", який згодом почав представляти Київ. Тоді команда зайняла друге місце, що дозволило перейти у Вищу лігу.

У Другій лізі виступала команда Рось, але після першого кола відбулося об’єднання з командою "Трансімпекс" (Вишневе), яка виступала у Третій лізі. Тоді команда називалася "Трансімпекс-Рось-2", але й вона не змогла завершити виступи в чемпіонаті. Після декількох неявок на матчі постала загроза виключення з турніру. Тоді "Трансімпекс-Рось-2" за 4 тури до завершення чемпіонату поступився місцем "Сходу" (Славутич), який виступав у Третій лізі. Тоді клуб успадкував очки обох попередників, а цей випадок став унікальним для українського футболу.

У Третій лізі виступали "Система-Борекс" (Бородянка, попередня назва "Гарт") та миронівська "Нива". Остання за підсумком турніру набрала 98 очок, що дозволило посісти друге місце в турнірі. "Система-Борекс" зайняла 6 місце. У сезоні 94/95 Третя ліга перестала існувати, а більшість команд перейшли в Другу лігу.

Сезон 1995/96

Новачок Вищої ліги "ЦСКА-Борисфен" за підсумком турніру зайняв 4 місце, що дозволило продовжити виступи серед найкращих українських клубів. У Першій лізі не виступав жоден клуб із Київської області.

У Другій лізі за перемогу змагалися одразу 43 команди, які були поділені на дві групи за територіальним принципом. У групі А було відразу 4 команди з Київщини. ФК "Нива" у середині сезону змінила назву на "Нива-Космос" і зайняла підсумкове 6 місце у групі А Другої ліги. Перед початком сезону 1996/97 клуб знявся зі змагань і припинив існування.

Клуб "Система-Борекс" посів 9 місце, славутицький "Схід" виборов 15 місце, а білоцерківська "Рось", яка в попередньому сезоні називалася "Трансімпекс-Рось",  – 17.

Сезон 1996/97

У керівників клубу "ЦСКА-Борисфен", який виступав у Вищій лізі, почалися ідеологічні розбіжності. Армійці захотіли мати власний вищоліговий клуб, тому відбулося перейменування на ЦСКА, а "Борисфен" почав грати в аматорському чемпіонаті. Тоді ЦСКА зайняв лише 11 позицію, а бориспільці здобули путівку у Другу лігу на наступний сезон.

У Другій лізі виступали білоцерківська "Рось", бородянська "Система-Борекс" та славутицький ФК "Нерафа" (попередня назва "Схід"). За підсумками турніру команди з Бородянки та Славутича посіли 8 та 14 місця відповідно, а "Рось" вилетіла з Другої ліги.

Сезон 1997/98

У цьому сезоні Друга ліга була поділена на три групи, де виступали клуби з Київської області. У групі А виступали "Борисфен" та "Система-Борекс", які зайняли 14 та 9  місця відповідно.

У групі Б виступала команда "Рось"і з Білої Церкви, яка перед початком турніру змінила назву на "Ригонда". У підсумку білоцерківці зайняли 15 місце в турнірній таблиці, опинившись за дві позиції до вильоту.

Команда "Нерафа" змінила назву на "Славутич-ЧАЕС" і виступала в групі В, де по закінченню турніру зайняла 8 позицію. Зауважимо, що перед наступним сезоном клуб відмовився від участі в змаганнях.

Сезон 1998/99

Того сезону команди з Київської області виступали у Другій лізі Чемпіонату України, де зуміли показати дуже хорошу гру.

Традиційно розіграш путівок у Першу лігу відбувався у трьох групах. У групі А змагалися команди "Система-Борекс" та "Борисфен". Бородянці завершили турнір на 7 місці, набравши 46 очок. Команда з Борисполя тоді показала хороший результат, адже зуміла закріпитися на 2 місці, поступившись клубу "Закарпаття" (Ужгород). Бомбардир команди Олег Рак став одним із найрезультативніших у групі А.

У групі Б команда "Ригонда" з Білої Церкви була за крок до зони вильоту, адже програла 16 із 26 матчів, набравши 18 очок.

Сезон 1999/00

У Другій лізі знову грали три команди, що представляли Київщину. У групі А за перемогу змагався клуб "Система-Борекс", демонструючи непогані результати. Тоді команда зуміла покращити показники попереднього сезону, зайнявши 5 місце.

У групі Б змагалися "Борисфен" і "Ригонда". Того сезону білоцерківці значно покращили свої результати, адже зайняли 10 місце в групі. Перемогу в турнірі здобула команда з Борисполя, а двоє її гравців – Вадим Мельник та Олександр Крохмаль – були в десятці найкращих бомбардирів. Таким чином, "Борисфен" здобув право на виступи в Першій лізі.

Про досягнення команд з Київської області, які грали в різних лігах з 2000 по 2010 роки, читайте в наступному матеріалі "Моєї Київщини".