#

Голова громади Гатного Олександр Паламарчук: мені почали погрожувати і передавати "привіти", тиснувши на родину

05.08.2023 15:40
Голова громади Гатного Олександр Паламарчук: мені почали погрожувати і передавати "привіти", тиснувши на родину
Олександр Паламарчук

Останнім часом в  Гатному відбуваються досить резонансні події. Зокрема, у ЗМІ пишуть про обшуки у очільника тамтешньої громади Олександра Паламарчука. «Моя Київщина» поспілкувалася з ним про нинішню ситуацію

- Пане Олександр, перш ніж традиційно поговорити про особливості Гатненської громади та її розвиток, хотілося б особисто від вас дізнатися про подію, яка нещодавно викликала не аби який резонанс. Місяць тому Вас було затримано нібито на отриманні неправомірної вигоди від власників земельних паїв за позитивне вирішення питання зміни цільового призначення земельної ділянки. Під час проведення обшуків у вашому помешканні співробітниками СБУ була знайдена певна сума коштів. Як Ви прокоментуєте цю ситуацію?

- На мою думку, вже почалась передвиборча кампанія, відповідно певні люди через певні структури і певні органи, а саме керівництво Фастівського управління СБУ,  

почали проводити свою брудну кампанію. Якщо пам’ятаєте, і у 2020 році коли я обирався головою, вже було подібне: мене незаконно зняли з кандидатства, зареєстрували в місті Рубіжне, ніби то я там хотів балотуватися в мери, хоча я там жодного разу навіть не був. Я все життя прожив в Гатному й 10 років був депутатом районної ради від с. Гатне.

Тоді в мене було троє судів, щоб довести свою правоту, а саме те, що я хотів балотуватися виключно в Гатному. Думаю, зараз почалося те саме. Я абсолютно не причетний до тієї кримінальної справи, яку нав’язують, так само й до жодних 120 тисяч доларів, які в мене нібито знайшли.

Все що знайшли в моєму будинку, це кошти які були на збереженні – 4 тисячі доларів і 40 тисяч гривень, а не 80 чи 120 як писали. Більш того, мені підкинули суму у 200 доларів. Я зараз не можу розкривати матеріали справи, але в різних документах співробітників СБУ не те що факти не співпадають, там взагалі відбулась заміна понять. Все це ми в суді доведемо, а жителі громади нехай самі все почують і побачать. Мені немає чого приховувати. Люди в нас свідомі і все розуміють, а нажаль, деякі органи далі так працюють.

- Як відомо, після Вашого затримання суд відмовив у відстороненні вас від посади голови громади, але СБУ оскаржують рішення суду, подавши апеляцію. Коли відбудеться судове засідання та які Ваші прогнози?

- Судове засідання відбудеться 7 серпня, тому я хотів би, щоб на ньому також були присутні громадськість та журналісти. Адже зараз на мене почався тиск. Через певних людей мені почали погрожувати і передавати привіти, мовляв «або ти сам складеш повноваження, або ми все одно тебе доб’ємо таким чином, що ти не зможеш працювати». Скажу, що я не та людина, яка просто так здається і робити цього не збираюсь.

- Днями Ви отримали листа від міграційної служби, де вашу дружину, яка поки що лишається громадянкою росії і чекає на отримання українського громадянства, просять покинути Україну в місячний строк. Ви вважаєте це одним із методів тиску на вас?

- Звісно. Доволі знаково, що листа з міграційної служби ми отримали саме в день народження моєї дружини. Це такий собі черговий «привіт». Ми запросили у міграційної служби документи, в зв’язку з чим було ухвалене таке рішення. Цих документів я ще не бачив, але вже даю сто відсотків, що в цьому до них звернулось Фастівське управління СБУ з підробленим документом, що нібито моя дружина щось порушила. Ми вже здогадуємось на що вони б’ють, але то все сфальсифіковано і всі документи ми надамо в суді.

Хочу зауважити, що в нас всі документи в порядку, ми пройшли повну процедуру, яка передбачається законодавством, але, як виявилося, в нас дуже важко оформити як просту тимчасову, так і постійну посвідку. Але після цього, з огляду на таку проблему, ми будемо звертатися до президента та першої леді України, щоб моїй дружині все ж надали громадянство. До того ж вона є блогером і за останні два роки виставила чимало інформації про війну. Моя дружина хоч і народилась не в Україні, але є дуже великим патріотом нашої країни і діти в неї також українці. Якщо в людини є якісь порушення, то той чи інший орган має в першу чергу викликати людину для пояснення цієї ситуації. Ані міграційна, ані якась інша служба не зв’язувалась з моєю дружиною щодо уточнення будь-яких документів.

Згідно з законодавством, діти до 18 років повинні бути з мамою, тобто якщо з країни зараз хочуть вигнати мою дружину, значить і двох її дітей – двох українців. З огляду на діяльність та чітку позицію моєї дружини щодо країни-агресора, після повернення в росію, її посадять в найкращому випадку, а може й вб’ють. Ті хто це робить, хочуть показати, що від мене просто так не відчепляться. Але, я вважаю, коли переходять на сімю, це не витримує жодної критики, тим більше за чоловічими поняттями. Сьогодні дружина, а завтра діти?  

- Якщо резюмувати, з огляду на вищевикладене, Ви вважаєте, що хтось цілеспрямовано мітить на посаду голови Гатненської громади?

- Так. Всі розуміють, що вибори 100% відбудуться за рік-два, адже є великі шанси, що в цьому році ми вже переможемо. Про це кажуть перші особи нашої країни. Чи будуть саме місцеві вибори чи ні, але зрозуміло, що я комусь заважаю на цій посаді. Можливо з кимось не ділюсь, можливо роблю багато гарних речей, які іншим важче робити. Я не знаю з чим це пов’язати, але це точно не просто так робиться. Суд все покаже, суд все доведе.

- Поговорімо про проблеми, спричинені повномасштабним вторгненням. Які виклики стали перед Вами після де окупації частини Київської області?

- Ніхто з нас з вами, ніхто з інших керівників громад ніколи не жив в повномасштабній війні. З перших днів вторгнення перші кроки виникали спонтанно, але ми розуміли що найголовніше – забезпечити безпеку саме мирному населенню, в першу чергу дітям, жінкам і людям похилого віку. Декого, хто мав гарні укриття та підвали, ми просили, щоб допомагали тим, у кого цього немає.

У декого була можливість повивозити маленьких дітей і жінок, адже ми все таки були націлені на те, що нам також доведеться боронити нашу громаду взявши в руки зброю, а ефективно буде це робити тільки тоді коли жінок і дітей з нами не буде, тобто ми не будемо заручниками ситуації.

В перший день повномасштабного вторгнення я зібрав громаду і пояснив самі прості речі: вивозимо жінок і дітей, дістаємо зброю, в кого вона є, створюємо пропускні пункти. Нам потрібно було забезпечити харчування для людей похилого віку, а також нормальне функціонування добровольців місцевої територіальної оборони. Велика вдячність волонтерським рухам, які допомагали з перших днів хлопцям на блокпостах. В той час навіть комунальну техніку нам доводилось заправляти за рахунок волонтерів, так як в перші дні наш бюджет повністю «лежав», ми не могли навіть проплатити кошти за бензин, солярку тощо. Було дуже важко.

Якщо з 2020 року кожного дня я, як голова, просинаючись мав одні тільки думки як більше розвивати, які проекти запускати, то тут було одне бажання – як вистояти, як зробити, щоб не знищили нашу громаду, нашу Київщину і Україну в цілому. Найважче було перші 5 днів, тому що кожного дня ми чули, що ворог все ближче до нас. Стало легше після маленьких, але перемог, коли наші військові почали відбивати населені пункти. А після деокупації Київської області дійсно перед нами постали нові виклики. Війна не закінчилась, але поступово почали повертатися люди в громаду і, як тоді правильно сказав президент, потрібно було запускати економіку. А це питання, як ви знаєте, було нелегким для багатьох громад.  

- Як війна вплинула на бюджет громади? З огляду на зупинку бізнесу, про які фінансові втрати йде мова?

- Якщо взяти економічну складову, то бюджет дуже провальний, а саме в березні-квітні-травні місяці 2022 року. Дуже багато бізнесів зупинилося, навіть великі торгові центри, великі магазини і супермаркети не працювали. Як я вже казав, були перебої з паливом, а в нас основне надходження – це акциз на пальне, акциз на алкоголь та тютюн, ПДФО і земельний податок. Щодо останнього взагалі вищим керівництвом було прийнято рішення під час військового стану, якщо в людини немає змоги, то вона не платитиме податок. Дійсно, багато хто зараз не платить земельний податок, що для нашої громади є великим мінусом, адже бюджет дуже погано виконується, а життя йде і ми повинні розвиватись. Так, ми забезпечили повноцінне фінансування усіх наших комунальних служб та працівників, але говорити про якийсь розвиток і залишкові кошти, щоб можна було розвивати громаду – таких коштів не залишалось.

Так як в нас постійна співпраця з ДСНС, поліцією та військовими, нам приходять офіційні листи на підтримку того чи іншого спрямування, куди ми виділяли кошти. Зауважу, що наші хлопці з ДСНС заслуговують величезної пошани за те, що їхали в окуповані території, гасили вогонь знаючи, що вони можуть врятувати чиєсь життя. До речі, ми від нашої громади на сесії проголосували за субвенцію, завдяки якій рятувальники змогли закупити нові пожежні рукави, генератори і все, що попросили для полегшення роботи. Те ж саме стосується і поліцейських офіцерів громади, які були на місці і виконували свою роботу цілодобово. Їх так само потрібно було забезпечити пальним і всім іншим, на що ми також виділяли субвенції. Зокрема, якщо військові офіційно до нас звертались, ми теж закуповували дрони і інше приладдя.

- Які проекти, не дивлячись на складнощі з виконанням бюджету, вдалося реалізувати за цей рік?

- Скажу, що я прийшов на посаду голови в кінці 2020 року, тобто в мене було пару місяців щоб підготуватися, затвердити бюджет на 2021 рік і плідно попрацювати. Але майже всі проекти потрібно було робити з нуля. Саме в 2021 році ми зробили багато крутих проектів, яких потребувала громада: реалізували будівництво і відкриття дитячого садочка у Віті Поштовій, будівництво ЦНАПу, медамбулаторії, великого спортивного стадіону. Все це було зроблено до війни і на 2022 рік в нас були величезні плани та перспективи. Зокрема ми навіть двома об’єктами потрапили до програми «Велике будівництво»: добудова дитячого садочка, який знаходиться в с. Гатне та будівництво стадіону. Вони вже були затверджені в програмі Президента і ми розраховували, що все добудуємо в 2022 році, але через окупантів не все так сталось як хотілось.

На відміну від великих проектів є такі, які ми вже зараз почали реалізовувати після року повномасштабної війни, а саме реконструкція Гатненського ліцею, де завдяки співпраці Міністерства регіонального розвитку та Європейського інвестиційного банку зроблена реконструкція навчального закладу, а саме укріплення фундаменту, укріплення самої будівлі, утеплення, заміна електрощитової та електромережі, ремонт їдальні із збільшенням на 40 відсотків посадкових місць. На роботи з укріплення, утеплення, водовідведення та ремонт приміщень нам виділили близько 40 мільйонів гривень. Цей проект, я думаю, ми реалізуємо за півтора роки, так як кошти надають частково.  

Також є готовий проект щодо будівництва ЦНАПу та мед амбулаторії. На це Європейський інвестиційний банк разом з Міністерством розвитку громад нам надали близько 50 мільйонів гривень. Також європейські партнери надали кошти у сумі  60 мільйонів гривень на добудову дитячого садочка «Умка». 

- Як відомо, Гатненська громада реалізувала досить успішний проект із будівництва укриття подвійного призначення, який по праву можна назвати прикладом для інших громад? Що він собою являє та кому належить розробка цього проекту?

- В цьому році ми відкрили одне з найкращих укриттів в Україні, про що навіть засвідчив міністр стратегічних галузей промисловості Олександр Камишин та багато інших журналістів, які перевіряли укриття. По всім нормам і стандартам – це одне з найкращих найпростіших укриттів, які я взагалі бачив для того, щоб дитина дійсно була захищена, а в другу чергу, щоб вона не отримала якогось психологічного зриву від того, де вона знаходиться.

Мова йде про приміщення на два входи з хорошим ремонтом, повною вентиляцією, водовідведенням та водопостачанням, інтернетом, сучасними меблями, інтерактивними дошками тощо. Це укриття буде використовуватися з подвійним призначенням: в денний час як найпростіше укриття, а в вечірній час – як спортивні зали. До речі, тренери, побачивши ці сучасні спортивні зали відмітили, що таких немає навіть у приватних навчальних закладах. Цей проект реалізовано завдяки спів фінансуванню громади та Київської обласної військової адміністрації. Така новинка сподобалось усім, але в першу чергу, я впевнений, нашій громаді. Вже за місяць в Юр’ївському ліцеї нашої ОТГ ми відкриємо схоже за наповненням укриття, але з більшою площею та іншим дизайном. Воно також буде подвійного використання, де в вечірній час будуть проходити різні спортивні секції, а основний спортивний напрям – школа настільного тенісу.

Чому була ідея зробити укриття саме подвійного використання? Для того, що б ми його могли використовувати як зараз, так і коли буде мир, в якості позашкільного виховання наших дітей, зокрема з розвитку різних видів спорту.

Скажу відверто така ідея у мене виникла ще до війни, більш того, до мого обрання головою громади. Так як я сам люблю спорт, завжди його підтримую, і наша громада є однією із найспортивніших, я все думав, де ми можемо в цьому напрямку розвиватися, надавати можливості нашим тренерам і створити умови для занять майже усіма видами спорту. Наше завдання, щоб жодна дитина не сиділа увечері за планшетом чи комп’ютером, а була зайнята спортом або культурним вихованням. Дитина не буде відчувати того, що лунає повітряна тривога і потрібно боятись, а наші педагоги-професіонали точно знайдуть їм цікаві уроки.

- Як громада долучається до допомоги Збройним силам України, зокрема військовим на передовій?

- На сьогоднішній день ми постійно збираємо інформацію від хлопців з нашої громади, які знаходяться на передовій стосовно їх потреб. Все необхідне ми пакуємо в автобуси і їдемо на передову, аби передати адресно. Якщо потрібно щось більш вагоме, приміром, дрони, приціли тощо, нам пишуть офіційного листа, відповідно на сесії ми голосуємо, виділяємо ці кошти. Таким чином ми передавали старлінки, багато прицілів, приладів нічного бачення, дрони тощо. Ми усім нашим хлопцям кажемо: якщо на передовій є якась потреба, йдіть до свого командира, пишіть офіційного листа і ми обов’язково допоможемо. По іншому допомогти з бюджету ми в принципі не можемо, а якщо вже щось треба терміново, пробуємо своїми силами, складаємося коштами і передаємо.

До речі, таким чином ще у 2022 році ми провели масштабну акцію, де зібрали кошти на 3 автомобілі для ЗСУ дякуючи усій громаді. Загалом з місцевого бюджету за час війни ми виділили більше 5 мільйонів на купівлю всього необхідного. Велику частину з них, а саме 3,2 мільйони гривень ми виділили на останній сесії. Тобто ми з військовими постійно на контакті і допомагаємо чим можемо.

- З огляду на те, що бізнес поступово стає на ноги, чим допомагають підприємці?

- З початку повномасштабної війни наші підприємці також підтримували територіальну оборону та ЗСУ. Вони надавали фінансову допомогу на пальне, на часткове забезпечення територіальної оборони та приймали участь у акційних зборах.  

- Яка ситуація із благоустроєм, зокрема станом доріг на території громади?

- В нас дуже багато ще є проблем з благоустроєм, а саме з дорогами. Навіть коли я тільки прийшов у кінці 2020 року, застав у громаді не заасфальтованих вулиць близько 80 кілометрів, з яких 60 кілометрів – це вулиці, де люди повністю живуть без асфальту. Для при столичного регіону це неприпустимо, тому ми також будемо кидати всі сили, щоб це реалізувати. Відмічу, що завдяки керівництву КОВА в цьому році ми розпочати реконструкцію і будівництво нашої центральної дороги, адже вона знаходиться в жахливому стані. Для нашої громади сьогодні це вкрай важливо. Як я вже казав, на сьогоднішній день показники та виконання нашого бюджету дуже слабкі, але зараз бізнес стає на ноги, і ми перейдемо до стабільної роботи.

- Які обласні програми реалізовуються у Гатненській громаді у співпраці з КОВА?

- Одна з програм і співпраця з Київською обласною військовою адміністрацією – це вищезгаданий проект по найпростішому укриттю в Гатненському ліцеї. На його реалізацію КОВА надала нам субвенцію майже 50%. Так як після відкриття та початку навчання в даному ліцеї, ми зіштовхнулись із тим, що 750 кв.метрів недостатньо аби повноцінно забезпечити укриття для усіх класів, довелося розбити навчання на три підзміни. Виходячи з цієї проблеми ми вже розробили проект на добудову цього ж укриття в іншому крилі, на що керівництво КОВА виділило нам субвенцію, яка покриває 90 відсотків загальної суми.

Зараз плануємо звертатись до КОВА, якщо не буде вистачати фінансування на аналогічне укриття в Юрївському ліцеї, але з іншим дизайном на 950 квадратних метрів.  

- З першочерговими завданнями зрозуміло. Які плани відносно розвитку громади у перспективі?

- Зараз у планах безліч цікавих проектів, які ми подали в різні державні програми, а саме повністю сформований проект по будівництву новенької медамбулаторії в с. Віта Поштова з соціальним житлом. Дане соціальне житло налічуватиме близько 13 смарт-квартир в першу чергу для забезпечення проживання медиків та педагогів з окупованих територій, які працюватимуть в нашій територіальній громаді.

Повністю розроблено проект і пройдена експертиза по будинку дозвілля з величезною актовою залою, щоб ми й надалі могли розвивати та популяризувати українську культуру. Це буде культурний центр нашої громади, який також будуватиметься у Віті Поштовій. Зокрема є один з надважливих проектів, який ми розпочали – будівництво центру психологічної та фізичної реабілітації. В ньому буде передбачено не тільки реабілітацію воїнів, які повернуться, а й місцевих жителів. Адже ми розуміємо, що прожити майже два роки під обстрілами навіть простій людині важко і вона потребує допомоги психологів.

Також там будуть зали для спортивної реабілітації людей з вадами, які відновлюватимуться фізично. В даному центрі також буде величезна зала з глядацькими місцями, для виступів та змагань у різних видах спорту. Зауважу, що це буде величезний центр, яких в країні ще ніхто не будував. Ми його розмістимо біля Юрївського ліцею разом з парковою зоною, і це буде дуже крутий проект в Київській області. Також, як я вже казав, є крутий проект будівництва великого стадіону, реконструкції 5 парків та скверів, але саме ці проекти ми будемо реалізовувати вже після нашої перемоги. З вірою в Україну обов’язково переможемо, розбудуємо нашу країну і зробимо однією з найкращих держав не тільки Європи, а й світу.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Надія Савчук
журналістка