#

Голова Київського обласного відділення КВУ Юрій Бут: Через величезну кількість кандидатів можуть бути зірвані вибори

27.02.2019 06:09
Голова Київського обласного відділення КВУ Юрій Бут: Через величезну кількість кандидатів можуть бути зірвані вибори

«Моя Київщина» поспілкувалася з головою Київського обласного відділення Комітету виборців України Юрієм Бутом про хід президентської кампанії. КВУ є однією з найбільших організацій в Україні з питань контролю виборів. І хоча до неї виникає чимало питань через тісні зв'язки з владою (колишній голова КВУ Олександр Черненко - нардеп від БПП, а нинішній голова КВУ Олексій Кошель є близьким соратником ще одного "бппшника" Вадима Денисенка), утім, їх авторитет і обізнаність не могли не зацікавити нашу редакцію 

- Пане Юрію, передвиборча кампанія іде повним ходом. Чи могли б Ви охарактеризувати її хід?

- Так, вже майже місяць  (офіційно вже майже два місяці) йде виборча компанія Президента України, яка цього разу відрізняється від минулих президентських кампаній своєю безпрецедентністю та новими викликами нашому суспільству, а також певними загрозами, що не тільки пов`язані з хибним вибором, але і тим, що безпосередньо стосуються усіх, хто працює агітаторами, членами комісій та спостерігачами на цих виборах. До речі аби допомогти виборцю розібратися у всіх цих питаннях мною була створена інформаційно-аналітична програма "Свідомий вибір з Юрієм Бутом", випуски яких я буду виставляти на своїй сторінці.

- Тож які проблеми вже виникли на етапі формування окружних виборчих комісій?

- Так дійсно вже закінчився такий етап виборчої кампанії як подання від кандидатів кандидатур  до складу окружних виборчих комісій та створення їх Центральною виборчою комісією. І тут дійсно виникли проблеми, які пов’язані з недосконалістю закону про вибори Президента. Річ в тому що цей закон не передбачив такої кількості кандидатів, а їх аж 44 і кожен може подати по одному своєму представнику. І майже всі вони подали свої кандидатури, а цей закон не обмежує максимальну кількість членів комісій. Такі обмеження є в Законі про вибори народних депутатів, адже на цих виборах завжди балотується багато кандидатів та партій.

Тому комісії сформувалися величезними, у двічі більшими по складу ніж зазвичай на виборах. І тут виникли проблеми. Перша - це невідповідність розміру приміщень для організації роботи таких комісій, а інша  забезпечення кворуму для легітимної роботи таких комісій. Таку кількість людей просто неможливо зібрати. Тому на сьогодні багато окружних комісій навіть не почали працювати, хоча  вже пройшов тиждень з їх створення .

- Які наслідки від цього?

- У зв’язку з тим, що ці комісії організовують вибори в цілому окрузі, тобто забезпечують голосування для приблизно 150 тисяч виборців, наприклад для такого міста як Біла Церква, то це може привести к зриву виборів на цій території. За такі дії наступає кримінальна відповідальність за статтею 157 кримінального кодексу «Перешкоджання здійсненню виборчого права».  Кримінальна відповідальність не розповсюджується на колегіальний орган, яким є комісія, тобто не можна притягнути до відповідальності всіх членів комісії, а тільки відповідальну особу, якою є голова комісії.

- І що ж робити в таких випадках голові комісії?

- Якщо член комісії не з’явився на засідання два рази без поважних причин, що є грубим порушенням, то  рішенням виборчої комісії вищого рівня, а для окружної це Центральна виборча комісія, він позбавляється своїх повноважень і вже не є членом комісії і не впливає на кворум.

Для цього голова комісії має подати до ЦВК відповідну заяву з проханням припинити повноваження тих, хто не ходить на засідання.

- А які головні проблеми ви відмітили б відносно керівного складу комісій?

- Головна  проблема в тому, що призначили таких осіб у керівний склад комісій, які не мають взагалі ніякого досвіду та відповідної кваліфікації. Вони просто не знають, що роботи. А ті члени комісії, які мають досвід, то їм байдуже. І таке враження, що вони або зацікавлені у зриві виборів чи ображені, що їх не призначили на керівні посади.

- А дійсно, чому ж їх не призначили на ці посади?

- Причина знову ж таки у недосконалості законодавства. Річ у тому, що призначають не по досвіду, а по квотам на кандидата, які розподіляються випадково. Наприклад, в комісії є особа, яка була не раз головою комісії, але на цю комісію випала квота надати посаду голови іншому кандидату, представник якого без досвіду.  Він отримує зарплату, а досвідчений рядовий член комісії працює безоплатно.

- До речі про оплату. Я знаю, що рядовим членам комісії завжди  платили кандидати.

- Так, дійсно завжди була така практика. Ці гроші платилися неофіційно і всі закривали на це очі. Проте зараз на цих виборах все змінилося кардинально. Тепер це буде рахуватися на рівні підкупу виборців. ЦВК затвердила офіційне роз’яснення щодо підкупу виборців. Платити агітаторам напряму – заборонено. Можна платити з виборчого фонду юрособі «за організацію агітаційної роботи». А вже юрособа може компенсувати волонтерам витрати на транспорт, обід чи інші видатки. Тобто шановні виборці, зверніть увагу, що члени комісії, агітатори, спостерігачі – це волонтери, а волонтери нагороду за свою роботи отримувати не мають права, тільки компенсацію своїх витрат пов’язаних з такою роботою – їжа, транспорт, проживання в іншому населеному пункті і все.

- Тобто кандидат має заключити договір з якоюсь юридичною особою, перерахувати їй гроші зі свого виборчого фонду, а вона має якось законно перевести їх у готівку, щоб роздавати волонтерам?

- Так, але як ці гроші провести по бухгалтерії, я не знаю. Одна річ перерахувати у їдальню, у готель, транспортній кампанії для обслуговування волонтерів, а інша компенсувати готівкою. А правоохоронці тепер повинні ловити тих, хто роздає цим людям кеш і розбиратися з ними. Як на мене, нібито під благородною метою легалізації тіньових коштів кандидатів проводиться створення для них перешкод для здійснення ними агітації.

Ну добре, це їх проблеми. Але заборона оплачувати роботу членів  комісій це просто зрив виборів. Вибори для більшості з них – можливість підзаробити. І хто безоплатно тепер буде працювати у комісіях я не знаю. Чи сформуються дільничні виборчі комісії в таких умовах взагалі я сумніваюсь. А це зрив виборів.

- Впевнена,  що кандидати все ж знайдуть можливості платити за роботу і членам комісій і агітаторам і спостерігачам, але якось підпільно…

- По перше – це ще можна зробити для членів окружних комісій. Їх мало і є можливість запросити тихенько своїх членів комісій до офісу для розрахунку. Але для членів дільничних виборчих комісій це не пройде. В окрузі таких комісій може бути півтори сотні і в кожній комісії з урахуванням осіб від технічних кандидатів у основного кандидата може бути  і десять членів комісії, а це вже більше тисячі в окрузі членів комісій,  з якими окружному штабу треба розрахуватися. Зазвичай їх запрошували до офісу штабів, де вишикувалися цілі черги.

По-друге, як показали останні події, то до цієї справи підключилася СБУ, яка  заявила, що викрила виборчу піраміду, тобто піраміду з підкупу виборців на чолі з депутатом Верховної Ради. Але якщо подивитися відео, яке оприлюднила СБУ, то можна зробити висновок, що йдеться про мережу платних агітаторів та спостерігачів на виборчих дільницях. І згідно з опублікованими матеріалами, фінансуванням схеми займався депутат ВР Руслан Богдан ("Батьківщина"): він відповідав за фінансування агітаторів, спостерігачів на виборах і організаторів штабів. А тепер це вже на рівні з підкупом виборців є криміналом. Співробітники правоохоронних органів проводять обшуки у представників штабу кандидата в президенти Юлії Тимошенко в низці областей – Запоріжський та в 6 інших.

- А чому цим займається СБУ, а не поліція?

- В мене склалося таке враження, що поліція і СБУ  задіяні у політику та виконують політичні замовлення різних кандидатів, але на одну і ту ж тему, яка дійсно є компетенцією тільки  поліції.

- Ну якщо виборчі комісії таки сформуються, то все одно виникне проблема зі спостереженням, бо воно буде обмежене цими новими умовами оплати спостерігачам, чи не так?

- А що тут думати. Ясно, якщо не буде повноцінного спостереження на виборчих дільницях, то легше робити фальсифікації…

- А що ж відносно міжнародних спостерігачів і спостерігачів від громадськості?

- Міжнародних спостерігачів дуже мало і вони не можуть охопити всі виборчі дільниці, яких більше 30 тисяч. А спостерігачі від громадськості… Ви думаєте, вони це роблять на волонтерських засадах? Ні. Наприклад, спостерігачі від Громадської мережі «Опора» за це отримують гроші від міжнародних фондів, і я боюсь, що вони можуть бути заангажовані поліцією. Комітет виборців завжди проводив тренінги з поліцією і контролював їх діяльність на виборах. У мене особисто було багато претензій до роботи поліції на виборах, наприклад, у Білій Церкві. Те, що ми завжди займаємо об’єктивну позицію, мабуть, не сподобалося пану Авакову, який цього разу відмовив нашій організації у підготовці працівників поліції, хоча ми маємо великий досвід в цьому, натомість віддав їх ОПОРі.

- До речі, а ваша організація буде спостерігати?

- Так,  наша організація вже багато років не фінансується по спостереженню і завдяки цьому ми дійсно перетворилися у волонтерську організацію. Всі голови місцевих організацій ВКУ організовують спостереження у вигляді мобільних груп, які їздять по дільницям здебільшого по викликам суб’єктів виборчого процесу, які нас знають і потребують нашої допомоги.

Спілкувалася Надія Савчук, «Моя Київщина»

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Теги: