#

Голова Київської облради Наталія Гунько: Потрібно вирішити проблему з житлом для постраждалих мешканців Київщини

07.09.2022 09:35
Голова Київської облради Наталія Гунько: Потрібно вирішити проблему з житлом для постраждалих мешканців Київщини
Наталія Гунько

Про економічну та політичну ситуацію на Київщині в умовах війни, а також російський тероризм "Моя Київщина" поспілкувалася з очільницею Київської обласної ради Наталією Гунько

- Де Ви перебували перші два місяці від початку бойових дій на території України? Чим займалися?

- Як і для багатьох наших громадян, для мене та моєї родини війна розпочалася під звуки вибухів. Ми спали вдома. Перші кілька днів на початку військового вторгнення, я їздила на роботу, бо мала підписати важливі документи. Ми мали визначитися з подальшими можливостями та умовами роботи виконавчого апарату, а також підприємств, установ та закладів, які перебувають у безпосередньому підпорядкуванні обласної ради. Деякі наші співробітники, депутати та помічники депутатів із перших днів перебували в окупації, бо мешкають у населених пунктах, куди зайшов ворог. Тоді важливо було тримати руку на пульсі, і приймати швидкі й виважені рішення. У якийсь момент, коли росіяни почали підходити все ближче до нашого дому, я зрозуміла, що маю відвезти в більш безпечне місце свою неповнолітню доньку. Думаю, кожна мама мене зрозуміє, що таке страх і біль за власну дитину. Як тільки донька була в безпеці, я повернулася.

Разом зі своїми друзями та родиною ми допомагали людям евакуйовуватися, шукали можливості доставляти гуманітарні вантажі. Я надзвичайно вдячна за колосальну підтримку й допомогу моїм колегам із обласних рад західних регіонів України, колегам депутатам нашої ради, волонтерам, головам громад, кожному, хто тримав стрій на своєму фронті.

Знаю, що я не афішувала це в соціальних мережах. Це мій вибір і моє бажання. Я не думаю, що зараз час для селфі.

- Ми хочемо почути від Вас чітку позицію щодо війни, яка триває на території України. Хто її розв'язав, хто у цьому винен?

- Військова агресія з боку Росії триває в Україні 8 років. 24 лютого російська федерація розпочала повномасштабну війну в Україні. Українським законодавством визначено, що Росія – це агресор. Вважаю, що вона не просто агресор, Російська Федерація – терорист, вбивця і гвалтівник маленьких українців, жінок, чоловіків, людей поважного віку. І все, що творить росія в Україні, це геноцид нашого народу. Невибіркові обстріли одного українського населеного пункту за іншим, знищення житлових масивів, інфраструктурних об'єктів, медичних і освітніх установ, соціальної сфери, масові вбивства, тортури та зґвалтування, депортація дітей – усе це є геноцидом.

Саме тому першим рішенням обласної ради, яке було прийнято від початку повномасштабного вторгнення є прийняття спільної заяви депутатів Київської обласної ради VIII скликання до Організації Об’єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї НАТО, урядів та парламентів іноземних держав про здійснюваний російською федерацією геноцид Українського народу.


Як українка я вдячна всім країнам світу, які вже визнали геноцид українського народу, а Росію країною-терористом. Маю надію, що це стане запобіжником аналогічним злочинам у майбутньому.

Укотре підтверджую свою позицію щодо війни, хто її розв’язав, хто у цьому винен – Росія.

- Чи існують "харошиє рускіє", окрім тих, що в поліетиленових пакетах?

- Я таких не бачила.

- Як за півроку війни змінилася соціально-економічна ситуація на Київщині? На що нині спрямовується фінансовий ресурс області?

- Через широкомасштабне вторгнення росіян Україна втрачає від 35 до 50 відсотків ВВП. Адже понад 30% підприємств, які створювали ВВП розташовані на територіях, де велися військові дії або ж вони ведуться нині. Звичайно, це є сильний удар по нашій економіці. Київщина не є винятком. За перше півріччя 2022 року маємо невиконання обласного бюджету. Відбувається зменшення практично за всіма статтями, за якими формується дохідна частина обласного бюджету. Але при цьому варто відзначити, що є чимало підприємств, які змушені були виїхати з територій бойових дій і перереєструвалися в Київській області. Звичайно, відновлюють свою діяльність підприємці в деокупованих громадах Київщини. Важко, але область живе, відновлюється, рухається вперед.

Щодо спрямування фінансових ресурсів, то сьогодні основним напрямком фінансування є забезпечення військових, відновлення транспортної та соціальної інфраструктури області, допомога її мешканцям у відновленні житла.

І тут слід зазначити, що в період дії правового режиму воєнного стану повноваження органів місцевого самоврядування та зокрема обласних рад у питаннях управління фінансовими ресурсами області дещо обмежені. Відповідно до перехідних положень Бюджетного кодексу України, обласні військові адміністрації наділені більшими повноваженнями щодо управління бюджетом областей.

- Скільки об'єктів інфраструктури та житлових будинків постраждали внаслідок вторгнення російських військ на територію Київщини?

- Більша частина Київщини зазнала руйнувань. Найсильніше постраждали Бучанська, Ірпінська, Гостомельська, Бородянська, Макарівська, Великодимерська та Пісківська територіальні громади. 

Унаслідок російського вторгнення на територію Київської області пошкоджено 1534 багатоповерхових будинки, із них 161 – зруйнований вщент. Наразі вже відремонтовано 119 багатоквартирних будинків. Ще близько 300 знаходяться у процесі відновлення. Із 22 тисяч пошкоджених приватних будинків майже 5000 – зруйновані повністю. 623 домогосподарства вже відновлені і майже 800 перебувають у процесі ремонтних робіт.

На сьогодні вже оглянуто 18409 об’єктів, за якими вже розроблена відповідна документація. Це 76% від загальної кількості пошкоджень.

Також до початку навчального року відремонтували 47 освітянських закладів, 31 із них  заклад загальної середньої освіти та 16  дошкільної освіти. Наразі в 80 школах та 33 дитячих садочках роботи тривають. Їх завершення планується до кінця поточного року.

Крім того, уже завершені роботи на близько 1700 об’єктах інфраструктури. Ще на 1300 – ремонтні роботи тривають. Зрозуміло, що зробити ще треба дуже багато. Для нас сьогодні завдання номер один – забезпечення мешканців області житлом.

- На якому етапі програма відновлення та придбання квартир мешканцям Київщини, які внаслідок бойових дій втратили своє житло?

Київщина перша серед областей України прийняла дві обласні програми по відбудові приватних будинків та купівлі квартир для наших громадян, хто залишився без даху над головою. Розпорядником коштів визначено Київську обласну військову адміністрацію. Відповідно створено Комісію з питань надання та відновлення житла, зруйнованого через бойові дії на території області. Очолив її перший заступник голови КОВА Дмитро Назаренко.

Уже відбулося два засідання, на 6 вересня планується чергове. Члени комісії прийняли спільне рішення, що першочерговість на будівництво нового житла або викупу квартир мають багатодітні родини, сім’ї з дітьми та вагітні жінки, а також родини загиблих військовослужбовців. Також було вирішено, що представники територіальних громад і визначають черговість та пріоритетність у реєстрах сімей у розрізі своїх громад. Станом на середину серпня 19 громад Київщини подали 264 заявки по Програмі відновлення приватного житла. Ще 312 родин, які потребують нових квартир, подали документи для участі в програмі "Нова оселя". Робота в цьому напрямку триває.

Як на мене, найголовніше, щоб обласна військова адміністрація забезпечила об’єктивне, неупереджене та цільове використання коштів, які спрямовуються на забезпечення житлом мешканців Київщини.

Як відомо, Великобританія буде допомагати відновлювати Київщину. Які наразі є домовленості?

- Так, дійсно, є інформація про те, що Велика Британія допомагатиме відновлювати інфраструктуру Київщини. Але варто зазначити, що сьогодні український народ відчуває надзвичайно велику підтримку світу, як від очільників держав, так і від простих громадян.

Київська обласна рада також веде міжнародне співробітництво. Зокрема, керівним складом ради проведено низку зустрічей з представниками іноземних посольств, таких країн, як-от Литва, Кіпр, Туреччина та інших, а також з керівництвом логістичної компанії Республіки Корея.  Наразі в рамках домовленостей триває відбудова Турецьким агентством зі співробітництва та координації в Україні навчально-практичного центру швейного виробництва КНЗ КОР "Васильківський професійний ліцей". Крім того, у закладі проводиться заміна пошкоджених вікон. А от сусідня Польща забезпечує модульними містечками.

Також налагоджена активна співпраця з Червоним Хрестом, Благодійним фондом Raise Up UA та іншими фондами, організаціями і структурами.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Надія Савчук
журналістка