#

Керівник прокуратури Київщини Олексій Хоменко: Зараз ми зосереджені на розслідуванні фактів воєнних злочинів армії РФ

30.03.2022 09:31
Керівник прокуратури Київщини Олексій Хоменко: Зараз ми зосереджені на розслідуванні фактів воєнних злочинів армії РФ
Олексій Хоменко

"Моя Київщина" поспілкувалася з очільником Київської обласної прокуратури Олексієм Хоменком про роботу цього державного органу у військовий час, злочини росіян на Київщині та подальші дії з військовополоненими

- Як Ви сприйняли початок російського вторгнення? Як Ваша сім’я переживає цей час?

- Сам факт агресії в умовах війни, що вже триває 8 років, несподіваним не був. До цього часу вже задокументовані численні факти безпосередньої участі військовослужбовців країни-агресора в бойових діях на території Донецької та Луганської областей. Деякі з них навіть були засуджені судами України.

Київська обласна прокуратура в цей час документувала та судила їх спільників серед цивільного населення. Водночас ніхто не міг передбачити таку жорстокість і віроломство ворога у 21 сторіччі. Жоден із вчинених ними злочинів проти людяності не буде залишений без належного реагування.

Особисто я з перших днів війни залишаюся на робочому місці і продовжую виконувати свої обов’язки. Щодо моєї родини, то вона знаходиться на території України, як і всі українці, очікує на перемогу, що неодмінно буде за нами.

- Який морально-психологічний стан колективу обласної прокуратури? Яка ситуація в районах?

- Прокурори обласної прокуратури готові до роботи в цих складних умовах. Кожен розуміє, що повинен сприяти своєю роботою відновленню територіальної цілісності нашої держави. В умовах війни, із урахуванням законодавчих змін, на окремих територіях прокурорам надані додаткові повноваження щодо забезпечення законності та правопорядку. Прокурори окружних прокуратур продовжують сумлінно виконувати свої службові обов’язки з урахуванням вимог безпеки. Наявні факти проведення прокурорами невідкладних слідчих дій на територіях, які вже були окуповані ворогом.

- На чому зосереджені прокурори області у воєнний час? Чи вистачає кадрів? Яка ситуація з забезпеченням? Якщо хтось готовий зараз розпочати працювати в прокуратурі, чи є можливість включитись у роботу?

- Зараз робота прокурорів зосереджена на зборі та документуванні фактів воєнних злочинів та злочинів проти людяності, які вчиняють окупаційні війська на території нашої держави. Ми фіксуємо та збираємо абсолютно всі докази порушення міжнародного права. Організована спільна робота прокуратури, Національної поліції та Служби безпеки України в розслідуванні воєнних злочинів на території Київщини.

Уживаються заходи щодо продовження строків тримання під вартою щодо осіб, обвинувачених у вчиненні тяжких та особливо тяжких злочинів. Також у зв’язку із законодавчими змінами у ст. 615 КПК України, на прокурора покладено обов’язки щодо арешту майна, надання дозволу на тимчасовий доступ, обшук, привід, застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою тощо. Ці питання прокурор вирішує в тому випадку, коли слідчий суддя не має можливості виконувати свої повноваження. Крім цього, прокурори продовжують здійснювати процесуальне керівництво у кримінальних провадженнях та підтримувати публічне обвинувачення у судах.

Питання кадрового забезпечення залишається складним, як і в довоєнний час, що значно збільшує навантаження на наших працівників. Водночас це не впливає на якість роботи прокурорів. Проблем із матеріальним забезпеченням для організації роботи немає. Можливості провести донабір кадрів в умовах воєнного стану відсутні.

- Які злочини окупантів документуються найчастіше? Який зараз рівень злочинності серед наших громадян? Наскільки частими є факти мародерства?

- Найбільше за період воєнного стану на території Київщини зареєстровано кримінальних проваджень за фактами посягання на територіальну цілісність і недоторканість України, а також порушення законів і звичаїв війни представниками влади та військовослужбовцями РФ.

Зокрема, уже зареєстровано понад 1000 кримінальних проваджень. Серед них численні факти ракетно-артилерійських обстрілів житлових будинків, які призвели до загибелі людей, а також віроломні розстріли цивільного населення під час спроб залишити місце бойових дій.

Наприклад, військовослужбовці збройних сил РФ здійснили постріл із танку по автомобілю поблизу с. Шевченкове Броварського району. Чоловік із дружиною загинули на місці. Крім того, військові РФ відкрили вогонь по житлових будинках у селі Мокрець Броварського району. Снаряд влучив у погреб, у якому знаходився 63-річний місцевий мешканець, чоловік від отриманих травм помер.

А в Нових Петрівцях Вишгородського району снаряд знищив двоповерховий житловий будинок, на жаль, 4-річний хлопчик, який у ньому знаходився, отримав смертельне поранення, ще 4 мешканці цього будинку травмовані. У селі Святопетрівське Бучанського району, ворожі снаряди вбили 4 мирних мешканців. Зруйновано та пошкоджено житлові будинки. У Боярці через обстріли мирного населення та цивільної інфраструктури поранено 4 осіб, зокрема й дитину.

Також прокурори фіксують усі факти пошкодження та знищення об’єктів інфраструктури населених пунктів Київщини. 

На жаль, маємо й так зване "мародерство" серед наших громадян. Правоохоронцями Київщини вже затримано більше 40 осіб. Один із випадків мародерства встановлено у с. Лютіж Вишгородського району. Двоє місцевих мешканців проникли до одного із житлових будинків та здійснили крадіжку мисливської рушниці, боєприпасів, холодної зброї, відеокамер, мобільних телефонів та інших цінних речей. Наразі вказаним особам повідомлено про підозру, досудове розслідування триває.

Прокуратура продовжує координувати діяльність правоохоронних органів у цьому питанні. Наголошую, що кожен, хто у нелегкий для країни час вирішить збагатитися на чужому горі, буде притягнутий до кримінальної відповідальності.

- Чи можуть затримані за економічні злочини чи корупцію вийти з СІЗО для захисту та оборони держави? Як регулюється присутність іноземців, під яке законодавство потрапляє їхня участі у війні на боці України?

- Кожен випадок можливості зміни запобіжного заходу є індивідуальним та повинен розглядатися з урахуванням обставин вчинення злочину, який інкримінується людині.

Прокуратура ініціювала питання звернення внесених підозрюваними застав на потреби Збройних Сил України. Це ж стосується і арештованого у кримінальних провадженнях майна. Таким чином, кожен підозрюваний у вчиненні будь-якого злочину має можливість реально допомогти державі в боротьбі з агресором. На сьогодні судами ухвалені рішення про стягнення суми застави в 4 кримінальних провадженнях на загальну суму понад 1,2 млн грн.

Щодо участі іноземних громадян у війні на боці України, то це питання регулюються нещодавно прийнятим Законом України "Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України".

- Чи підтверджена інформація про ґвалтування молодих дівчат у Гостомелі? А що відомо про мародерство російських солдатів?

- Прокурори Київщини повідомили про підозру військовослужбовцю РФ за зґвалтування жінки. Окупант в одному із сіл Броварського району вдерся до приватного будинку та застрелив господаря дому. Потім він разом із іншим військовослужбовцем ЗС РФ, перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння, неодноразово ґвалтували дружину вбитого мирного мешканця. При цьому вони погрожували їй насильством та зброєю, зокрема й щодо її малолітньої дитини, яка знаходилася разом з потерпілою.

Наразі мати з дитиною перебувають у безпеці, а підозрюваного оголошено в розшук. Судом надано дозвіл на його затримання, нелюду загрожує довічне позбавлення волі.

Інформація про статеві злочини від інших потерпілих до правоохоронних органів області не надходила.

- Яка подальша доля військовополонених? Як встановлюється тяжкість злочинів затриманих у полон? Чи вистачає місць для розміщення полонених?

- Ті військовополонені, які викриті у вчиненні воєнних злочинів, наприклад, обстрілювали цивільні об’єкти, будуть притягнуті нами до кримінальної відповідальності і понесуть покарання за законами України.

Ті ж з них, хто не порушував законів та звичаїв ведення війни, можуть бути обміняні на наших бійців, які утримуються ворогом. Захоплюючи військовослужбовців ворога у полон, ми передусім блокуємо їхню участь у бойових діях. Місць для тримання військовополонених, як і тих з них, хто буде відбувати покарання в Україні, вистачить.

- Як жителі Київщини можуть допомогти у документуванні злочинів окупантів?

- Що стосується допомоги в документуванні злочинів, то прокуратура робить усе можливе, аби встановити та притягнути до відповідальності всіх причетних до воєнних злочинів на території України. Для органів досудового розслідування є вкрай важливими показання безпосередніх очевидців вчинених злочинів. Функціонує єдина платформа документування злочинів країни-агресора - warcrimes.gov.ua. Там акумулюється вся інформація про воєнні злочини РФ в Україні. Кожен громадянин, який став свідком чи потерпілим від воєнного злочину, може подати туди відповідну інформацію з фото та відео. Система побудована таким чином, що повністю гарантується конфіденційність, захист персональних даних та збереження доказів.

За час роботи цього хабу громадяни вже подали понад 5000 матеріалів доказів воєнних злочинів РФ та злочинів проти людяності. І ми вдячні всім свідомим і небайдужим громадянам.

У майбутньому вся зібрана інформація буде використана Офісом Генпрокурора в Міжнародному кримінальному суді в Гаазі, в українських судах, під час потенційних спеціальних міжнародних трибуналів. А також Міністерством закордонних справ у Міжнародному суді ООН, Міністерством юстиції в Європейському суді з прав людини.

Крім того, мешканці Київщини можуть повідомляти до правоохоронних органів про всі відомі їм факти порушення законів представниками окупаційних військ. За можливістю всі злочини бажано фіксувати засобами аудіо- та відеофіксації. У подальшому ці дані можуть стати доказами в суді з метою притягнення винних до відповідальності.

Кожен, хто причетний до воєнних злочинів, скоєних на території України, неодмінно буде покараний!

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Антон Болбочан
журналіст