#

Голова Сквирської районної ради Василь Гриша: головна ціль – залучити в район інвесторів

02.08.2017 09:49
Голова Сквирської районної ради Василь Гриша: головна ціль – залучити в район інвесторів

"Моя Київщина" поспілкувалися з головою Сквирської районної ради Василем Гришею про ситуацію з об'єднанням громад, медичну реформу та питання розвитку інфраструктури в районі

- Розкажіть, як Вам вдалося очолити райраду?

- З самого початку, коли мене обрали, я всім сказав – у нас є одна партія – Сквирська. Більшість депутатів в районній раді люди досвідчені, мудрі. Ми працюємо в інтересах жителів району. І немає значення, від якої партії депутат. Звісно, є кілька депутатів, які намагаються виносити політичні аспекти. Але більшість цього не сприймає.

- З чим на Вашу думку пов'язане те, що Сквирщину називають одним з депресивних районів Київської області? Зокрема, неприємно вражає стан доріг в районі. Що Ви робите з тим, щоб виправити ситуацію?

- Ми потрішечки займаємося будівництвом та ремонтом доріг у Сквирі та в населених пунктах.

- Протягом тривалого часу Ви займалися аграрним бізнесом, працювали заступником директора в ТОВ "Агрофірма "Колос". Що змусило Вас піти у політику?

- Депутати, керівники підприємств, прості люди сказали, щоб я йшов. Я маю достатній досвід роботи у владних структурах районного рівня: протягом 7 років працював начальником Сквирського, а згодом Білоцерківського РВ ГУ МВС України в Київській області, 3,5 роки працював першим заступником голови Сквирської райдержадміністрації.

Коли у листопаді 2015 року я став головою райради, то дізнався, що на жодне приміщення, в тому числі районної ради, немає свідоцтва про власність, музей протягом десяти років не працює, бо знаходиться в аварійному приміщенні, а кінотеатр в Сквирі не функціонує з 1990 року. Не було навіть пристойного приміщення для залу урочистих подій.

Зараз багато чого змінилося. Музей через чотири місяці моєї роботи одержав інше відремонтоване приміщення; відновили конкурс "Найкращий населений пункт з благоустрою та охорони громадського порядку", який свого часу започаткував я, і який, на жаль, не проводився з 2007 року. Крім цього, я відновив футбольну першість району. Також ми виготовили проектно-кошторисну документацію для ремонту кінотеатру, в якому крім кінотеатру, має функціонувати зал урочистих подій, РАЦС та ЦНАП.

По завершенню будівництва газогонів ми зайнялись питаннями енергозбереження шкіл, медичних закладів, а також забезпечення населення питною водою.

- Чи збільшився районний бюджет на Сквирщині, і за рахунок чого? Чи розвивається соціально-економічна інфраструктура в районі?

- Так, збільшення надходжень відбулося. У першу чергу, за рахунок збільшення податків на доходи фізичних осіб, що зумовлено зростанням виробництва та збільшенням робочих місць. Окрім того, ТДВ "Шамраївський цукровий завод" в минулому році виробило 34 тисячі тонн цукру проти 15 тисяч тонн цукру в 2015 році.

Значно наростили виробництво промислової продукції фірма ТОВ АФ "Колос", фермерське господарство імені Гагаріна, Сквирський КХП та інші сільськогосподарські підприємства. Крім цього, суттєві надходження Сквирщина має за рахунок сплати єдиного податку та плати за землю.

У лютому 2017 року на сесії райради ми відмітили 10 кращих платників податків, вручивши їм ікони Семистрільної Богородиці та Миколи Чудотворця, які були оздоблені бурштином.

- Зараз багато говорять про ситуацію з відсутністю газового постачання до сіл. Чи Ви вирішуєте дану проблему?

- У липні 2017 року ми завершили підключення до газу сіл Оріховець, Каленна та Мовчанівка. Будівництво їх було розпочато ще у 2012 році за кошти НАК “Нафтогаз України”. Але вибори до Верховної Ради завершились (на цьому окрузі до парламенту балотувався на той час заступник голови НАК «Нафтогазу» Сергій Кацуба, - ред), і підвідні газогони залишились незавершеними.

Тим часом, жителі сіл вже проклали вуличні газогони, почали газифікацію власних будинків. Для цього з районного і сільських бюджетів цих сіл ми виділили 1,02 млн гривень.

Зараз ми плануємо завершити недобудований газогін до села Рогізна, який розпочато в 2008 році. Там люди також провели вуличні газогони, підвели мережі до власних будинків. Зараз поновлюємо проектно-кошторисну документацію…

- Чи варто очікувати інвесторів в район?

- Є проблема з відсутністю іноземних інвестицій. Все це суттєво додало б в розвитку району. Є в нас і земельні ділянки, де можна б розмістити промислові підприємства.

У 2008 році, до нас хотів зайти іспанський інвестор – компанія “УРСА”, яка займається теплоізоляційними матеріалами. Інвестиції – 120 млн долларів. Крім того, за свої кошти інвестор мав замінити весь міський водогін. Я майже рік з ними співпрацював, але обласна рада, в особі комісій з питань земельних відносин не давала дозвіл на земельну ділянку тривалий час. Тому інвестор пішов…

- Чи вдається Вам консолідовано працювати з головою РДА Василем Галюком?

- У нас за 7 останніх років уже 4 голови РДА змінилося. З головою РДА Василем Галюком ми працюємо разом. У стосунках з адміністрацією інколи виникають конфлікти, такі як якості підготовки питань, зокрема, програм для розгляду на сесіях районної ради. Ми їх повертаємо на доопрацювання. Даємо об’єктивну оцінку стану речей. Це не подобається.

Звичайно, у РДА були незадоволені цим. Але в цілому в наших стосунках перемагає здоровий глузд. І це головне.

- Зараз багато розмов про створення ОТГ у Київській області. Як складається ситуація у Сквирському районі? Чи не гальмує влада цю роботу?

- В нас була спроба створити Шамраївську об’єднану громаду. Але до неї вирішили долучитися лише Рудянська та Тарасівська громади. Через це питання було закрито.

Загалом, я дещо скептично ставлюся до цих ідей з об’єднаннями. Ось нам кажуть - об’єднуйтесь. Але громади вже мають гіркий досвід об’єднання колгоспів, через що бригадні села занепадали. Я неодноразово казав реформаторам: розпишіть правила об’єднання, як в проекті ЄС/ПРООН “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду”, в якому брали участь 13 громад нашого району (2008-2013 року). Там чітко визначені мета, принципи, завдання, фінансування, відповідальність сторін, етапи реалізації.

Ми просили показати позитиви реформи децентралізації на прикладі Калитянської ОТГ. Але ж цим ніхто займатись не хоче.

Незважаючи на те, що у місцевих жителів та сільських голів немає бажання об’єднуватись, я не виключаю, що у цьому році Сквирська ОТГ піде на вибори, бо такі наміри в наших органах центральної влади є.

- Як Ви ставитеся до медичної реформи та створення госпітальних округів?

- Коли у лютому люди дізналися про медреформу, відразу до мене посипалися питання: мовляв, чому це я вирішив закрити районну лікарню? Та як пояснити людям, що навіть нам, головам районних рад, ніхто не відповів на питання про долю районних лікарень і я особисто нічого закривати не буду. Тут, як і в питанні децентралізації: ніхто не створив чітких правил, а людей лякає невідоме.

- На Сквирщині є кілька туристичних перлин. Одна з них ландшафтний парк в Буках. Чи відбувається координація між Вами та сім'єю Суслових заради підтримки даного місця в гарному стані?

- Так, коли я раніше працював в РДА заступником голови і запровадив конкурс на кращий населений пункт, і Буки зайняли перше місце в районі. Вони на цьому не зупинилися і пішли на область та на всеукраїнський рівень, де також зайняли перші місця. Із сім'єю Суслових у нас доволі гарні відносини. Коли Євген Суслов був нардепом, то дуже багато зробив для Сквирського району.

- Наскільки серйозний вплив в районі зберегли Суслови? Чи правда, що протягом останніх років в район серйозно "зайшов" депутат Київоблради Леонід Глиняний?

- Не вірте нікому: сім'я Суслових зберігає свої позиції у Сквирському районі. А Глиняний на Сквирщині розпочав все з нуля. І робота його підприємств зараз економіку Сквирщини підняла на досить пристойний рівень.

- Як Вам вдається координувати свою роботу з Київською ОДА та Київоблрадою?

- Співпраця є. Особливо з Департаментом капітального будівництва і ЖКГ. У 2017 році на співфінансуванні у нас 12 об’єктів інфраструктури. Вони виділять нам 23,3 млн гривень. З районного, міського та сільських бюджетів буде виділено 4,7 млн гривень. Це – ремонт та освітлення двох сквирських дитсадків у Сквирі, капітальний ремонт будинків культури в селах Селезенівка і Пустоварівка. Також за ці кошти буде проведено капітальний ремонт доріг в селі Руда, Чубинцях, Малих Єрчиках та самій Сквирі.

Не забуваємо ми і про реконструкцію існуючих водопровідних мереж в селах Миньківці та Руда, займаємося також будівництвом чотирьох свердловин в Шамраївці, а також реконструкція вуличного освітлення в селі Терешки.

В цьому році завершуємо підключення до електромережі системи водопостачання масиву “Ярки” в м. Сквира, капітальний ремонт якого зроблено за рахунок співфінансування державного та міського бюджетів. За рахунок районного бюджету завершуємо ремонт НВО “Сквирський ліцей” та Сквирській ЗОШ І-ІІІ ст. № 1, першого поверху адмінприміщення Сквирської центральної районної лікарні, яке до цього часу не використовувалось.

Так що ми працюємо конструктивно. Звісно, є проблеми, які не чують на обласному рівні. Але це - земельні питання, які вирішити може тільки Держгеокадастр.

- З ким з депутатів Київоблради та Верховної Ради Ви підтримуєте добрі відносини? Хто найбільше допомагає у вирішенні проблем жителів Сквирщини?

- По-перше, добрі стосунки в мене з народним депутатом України Віталієм Гудзенком. Я був від "БПП-Солідарність" та очолював виборчу кампанію Віталія Гудзенка на Сквирщині. Ще дуже активно допомагає депутат облради Леонід Глиняний. Він у Сквирі є власником цукрового заводу та хлібокомбінату. На цих підприємствах працює чимала кількість людей.

- Які у Вас плани на майбутнє?

- Планів дуже багато. Одне з головних – залучити на Сквирщину інвестора, щоб створити декілька сотень нових робочих місць. 

Розмову вів Валерій Міщенко, Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Facebook