Голова Ставищенської РДА Володимир Репета: Податки - це стимул до децентралізації
Уже чотири місяці Володимир Репета очолює Ставищенську РДА. Про децентралізацію, досягнення, проблеми та перспективи району він розповів кореспондентові "Моєї Київщини"
- Як починалася Ваша політична кар'єра?
- Я не місцевий, родом із Західної України, але так склалося, що з 1981 року перебуваю на теренах Ставищенського району. У 2014 році я вступив у Аграрну партію, вона тоді якраз пройшла відродження. Тривалий час працював керівником філії "Ставищенське районне дорожне управління", з 2016 року був директором ТОВ "Журавлиський цегельний завод". Згодом прийняв рішення спробувати свої сили на посаді голови районної державної адміністрації. 30 жовтня, після проходження всіх передбачених законодавством процедур, я був призначений головою Ставищанської районної державної адміністрації. На даній посаді працюю 4 місяці. Роботи багато, але вона цікава та змістовна.
- Хто лобіював ваше призначення? Чи правда, що цьому посприяв голова "Опоблоку" Олександр Качний?
- Лобіювання, як такого, не було. Усі етапи пройшов сам. Щодо Олександра Качного, то це неправда. Я його особисто не знаю і жодним чином моє призначення з ним не пов'язане.
- Які завдання ставилися перед Вами Адміністрацією Президента перед призначенням?
- Основне завдання – це впроваджувати в життя реформи, які проводить сьогодні уряд та Президент. Всі вони зводяться до того, щоб забезпечити краще життя громадянам України та мешканцям району зокрема.
- Як наразі проходить співпраця з районною радою?
- Вже друге скликання я є депутатом районної ради і членом комісії з питань соціально-економічного і культурного розвитку та екології, беру участь у всіх зібраннях. У нас цілковите розуміння. Голова ради є членом нашої колегії, відвідує оперативні наради, які ми проводимо кожного понеділка. Намагаємося працювати спільно задля єдиного результату.
- До 2020 року вже мають бути сформовані ОТГ. На якій стадії процес децентралізації у Ставищенському районі? І що Ви робите для того, щоб його пришвидшити?
- Децентралізація – це, в першу чергу, наближення влади до людей. Я багато їжджу Київською областю, спілкуюся з нашими сусідами, зокрема і з тими районами, де вже сформовані ОТГ. Вони діляться своїм досвідом, і, аналізуючи стан справ, я розумію, що це має лише позитивний результат. В будь-якому разі, стало не гірше. Створення ОТГ збільшує прибутки громади та й полегшує вирішення багатьох питань.
Загалом, процес децентралізації трохи затягнувся, але не лише в нас, а й по всій Київській області. Що стосується нашого району, то згідно з перспективним планом, затвердженим обласною радою та Кабінетом Міністрів, у нас має бути одна територіальна громада в межах району. Сьогодні ведеться активна робота в цьому напрямку, кожного місяця ми зустрічаємося з сільськими головами, ведемо інформаційно-просвітницьку роботу. Процес йде, і я прихильник створення громади. Ми проводимо роботу для того, щоб все узагальнити і до 2020 року створити ОТГ.
- У 2017 році завершилося фінансування будівництва полігону твердих побутових відходів, але він так і не функціонує. Чому?
- Це не зовсім так. Роботи там завершені і він зданий в експлуатацію ще осінню минулого року. На сьогоднішній день необхідно отримати дозвіл на переробку твердих побутових відходів. До початку 2019 року ми не встигали перерахувати кошти організації, яка займається дозвільною документацією. Але на минулій сесії на це були виділені гроші, і зараз готується пакет документів. Найближчим часом ми чекаємо на позитивний результат.
- Є ще одна проблема – старе сміттєзвалище. Що плануєте робити з ним?
- Можу зазначити, що необхідно досить великі капіталовкладення для того, щоб рекультивувати старе сміттєзвалище. Багато точилося дискусій, зокрема і щодо того, чиє воно, але ми дійшли згоди. На останній сесії Розкішнянської сільської ради була виділена земельна ділянка під це сміттєзвалище, адже саме з цього починається вся робота рекультивації. Приємно, що у нас є співпраця та єдине бачення із Департаментом екології та природних ресурсів області щодо фінансування – у них на рахунку є для цього спеціальні кошти – екологічний податок. І зараз ми розробляємо проект.
- З 2018 року діє закон, який зобов’язує населення сортувати сміття. Чи є з боку РДА якісь ініціативи в цьому напрямку?
- Це теж дуже важливе питання і воно піднімається на всіх рівнях, і на сесіях, і на комісіях. Ставищенський район дотаційний, вартість сортувальних баків значна. Просто так сортувати сміття не можна, потрібно, щоб техніка приїжджала і ці баки забирала. І зараз ми працюємо над проектом програми щодо спільного співфінансування. Тобто робота щодо цього проводиться.
- Яка наразі дохідна частина бюджету? І що Ви робите, щоб його збільшити?
- Дохідна частина бюджету майже 212 млн, з них ми збираємо своїх 59 млн. Все інше це субвенції – освітня, медична тощо. 29 млн. у нас незабезпеченість. Також для того, щоб поповнити бюджет у нас в районі створена інвестиційна програма, і ми стараємося її виконувати, шукаємо всі законні важелі щодо наповнення бюджету.
- Які в районі є перспективи для проведення інвестицій та чи цікавиться цим хтось?
- Так, звісно. Наприклад, у минулому році ФОП Майстренко в селі Іванівка розпочав будівництво на 11 гектарах потужного сонячного парку з виробництва сонячної енергії потужністю 5,1 мегаВат, передбачається створення 60 робочих місць.
Також ТОВ "Інтерагроінвест" почало будувати в тому ж селі елеваторний комплекс потужністю 105 тис. тонн, передбачена кількість робочих місць - 54.
Також у нас в районі є база відпочинку "Золотий фазан", яка є візитівкою "Ставищенщини туристичної".
Нещодавно у Таращі проходила зустріч з губернатором нашої області Олександром Терещуком, на якій було підняте питання про створення реабілітаційного центру для військових. І було запропоновано наше селище, зокрема місце, де раніше вже функціонував місцевий санаторій. Зараз це питання вивчається, і, можливо, незабаром ми зможемо приймати там військових та інші категорії громадян. Звісно, в це потрібно буде вкласти немалі кошти. Але в цьому зацікавлені всі, і ми в першу чергу, тому що це робочі місця і покращення соціально-економічного розвитку району вцілому.
Якщо вже говорити про медицину, то хотілося б згадати, що в приміщенні адмінбудинку лікарні зробили три квартири для молодих лікарів, і приємно, що фахівці медичної галузі вже там проживають. В Департаменті охорони здоров'я обласної державної адміністрації розглядається питання щодо придбання нового рентгенапарату, який нам вкрай необхідний.
Наразі, завдяки фінансуванню із державного бюджету в Журавлисі будується амбулаторія сімейної медицини. Значний обсяг будівельних робот вже зроблено, наступного тижня будемо дах накривати. Також виділена земельна ділянка у Красилівці, там теж буде амбулаторія сімейної медицини з житлом для двох лікарів.
Окрім того, планується будівництво повномасштабного стадіону із штучним покриттям у смт Ставище, площею 110м*70м, вартістю 5,5 млн гривень. З побудовою стадіону відкривається перспектива для проведення змагань, тим більше наш районний футбольний клуб постійно займає призові місця в області, як ви знаєте. Депутат обласної ради Леонід Джужик є заступником голови Київської обласної федерації футболу і активно долучився до цієї роботи.
- Коли востаннє проводилася детальна оцінка орендної ставки за землю? Та чи була проведена інвентаризація землі, яка знаходиться в оренді?
- На сьогоднішній день одне з перших завдань, яке було поставлене губернатором області, стосувалося наповнення бюджету. Потрібно було підняти планку збору різних земельних податків. Так як ми аграрний район, земельний податок для нас – це головне. Відповідно до законодавства, відсоток за оренду паїв складає від 3 до 12%. Зауважу, що в нас у районі орендна ставка за земельні ділянки товарного сільськогосподарського виробництва складає 7,8%, а за земельні ділянки водного фонду – 3,1%. Сьогодні проводимо значну роботу щодо надання земельних ділянок для подальшого виставлення права оренди на них та продажу на земельних торгах.
Є ініціатива губернатора провести інвентаризацію землі, так як це востаннє робилося у 2013 році. І зараз ми готуємо всі розпорядчі документи для цього.
- Усі вчасно сплачують податки?
- Проблем зі сплатою податків наразі немає (тобто заборгованість по сплаті земельного податку з юридичних осіб, орендної плати за землю з юридичних та фізичних осіб відсутня). Що стосується сплати земельного податку з фізичних осіб, то маємо незначний борг і працюємо в напрямку його погашення.
- Як в районі підтримуються учасники АТО?
- Учасників АТО в Ставищенському районі – 287. Ми їх відзначаємо на всіх державних святах. І підтримувати їх обов’язково потрібно, як і бути вдячними лише за те, що вони стали на захист рубежів нашої держави. Допомагаємо і сім'ям загиблих, зокрема в оформленні документів різного роду, отриманні пільг та допомог, матеріальному забезпеченні, тощо.
Окрім того, 131 учасник АТО уже отримав земельні ділянки, загальна площа – 220 га, інші – на черзі. Вагому допомогу в цьому надають волонтери, за що їм дуже вдячний.
- Чи долучаєтесь Ви до агітації вступу до лав Збройних сил?
- З метою проведення роз'яснювальної роботи на теренах району всюди висять білборди з інформаційними матеріалами щодо контрактної службу. Маємо порозуміння з воєнком, залучаємо до цієї роботи і органи місцевого самоврядування.
- Сьогодні молодь масово виїжджає в міста і це проблема не лише Ставищенського району. Чи є для неї тут перспективи, чи достатньо робочих місць?
- Перспективи в районі є і робочі місця теж. Наприклад, сьогодні птахофабрика ТОВ "Ясенсвіт" проводить підвіз своїх працівників із 27 сіл і не лише нашого, а й сусідніх районів. Їм потрібні спеціалісти різних професій. І людей не вистачає.
- Чи правда, що птахофабрика ТОВ "Ясенсвіт" сплачує податки в Київ, а не в район? І, якщо так, то чому склалася така ситуація, адже це був би значний дохід до бюджету?
- Так, це правда. Так як птахофабрика є великим платником податків. Але якщо буде створена ОТГ – податки будуть йти сюди. І тому це ще один стимул до децентралізації. Це дійсно було б хорошим доходом, так як сьогодні "Ясенсвіт" активно розвивається. Проведено розширення та реконструкцію 8 виробничих потужностей із виробництва курячих яєць загальною площею 20 тис. кв. метрів, з установкою сучасного цеху по сортуванню із впровадженням новітніх технологій та відкриттям комбікормового цеху. Загальна вартість інвестицій – 2 млн. євро.
- Як Ви оцінюєте свої здобутки за час роботи на посаді голови РДА?
- Люди люблять говорити про те, що все погано. Але це не так. Мені приємно, що Ставищенський район розвивається, маємо вагомі здобутки у галузі освіти, культури, медицини, потужний аграрний сектор. Скажу відверто, це не моя власна заслуга – це щоденна праця багатьох людей і кожного жителя нашого району.
Спілкувалася Юлія Стрільник, "Моя Київщина"
Читати "Моя Київщина" у Telegram