#

Головний еколог Білої Церкви Тетяна Гапонова: є кілька речей, які потрібні, аби врятувати Рось

05.08.2021 08:00
Головний еколог Білої Церкви Тетяна Гапонова: є кілька речей, які потрібні, аби врятувати Рось
Тетяна Гапонова

Екологічні проблеми Білоцерківщини загалом схожі на основні негаразди усього столичного регіону. Це забруднення водних ресурсів, надмірне використання хімікатів в аграрному секторі, стихійні сміттєзвалища. Але є й нюанси. Про екологічний стан річки Рось, стихійні сміттєзвалища і не тільки «Моя Київщина» поспілкувалася в інтерв’ю з начальником відділу охорони природного середовища департаменту житлово-комунального господарства Білоцерківської міської ради Тетяною Гапоновою.

- Тетяно Василівно, екологічний стан головної водної артерії, яка напоює Білу Церкву – річки Рось – з кожним роком погіршується. Лише протягом останнього місяця в річці спостерігався замор риби, колір води в річці став зеленим. В чому причина таких негативних явищ?

- Місто Біла Церква знаходиться приблизно посередині  русла річки Рось.  Тому на якість води в річці впливає досить багато чинників – це і регулювання течії вище за руслом, значна кількість штучно створених ставків, яких до речі, більше 2 тисяч. До цього додаються стоки з полів, що приносять до річки нітрати і аміак, а також колектори зливової каналізації.

- Якщо говорити про ставки, то в чому саме їх небезпека? 

- Ставки використовуються для комерційного  вирощування риби. Для швидкого результату застосовується значна кількість кормів, антибіотиків, інших речовин, які потім при зливі води безпосередньо попадають у річку. Крім того, збільшення водяного дзеркала сприяє швидкому випаровуванню води, що теж негативно впливає на водний баланс річки.

- Чому відбувся замор риби?

- Зараз проводиться дослідження. Відібрані біологічні показники, але найвірогіднішою причиною замору є високі концентрації в річці аміаку та нітратів, що потрапили туди після злив з  полів.

- Чи можна купатись у річці?

- На території двох пляжів – центрального та на Вокзальній купатись заборонено, адже аналізи свідчать про значне перевищення  рівню кишкової палички.

- Як покращити екологічний стан річки?

- Це мають бути комплексні заходи:  розумне регулювання течії, розчистка притоків , джерел, що наповнюють річку, розчистка берегів від очерету та сміття. Зрештою – зменшення використання фосфатних добрив та засобів побутової хімії, ліквідація врізок зливової каналізації.

- З водою зрозуміло. А який стан загазованості повітря в найбільшому місті області?

- В Білій Церкві є три пости заміру  якості повітря – біля ПК «Росава», біля ЗОШ-6 та на території ДЖКГ.

Лише в одному місці на проспекті Леваневського  (біля Палацу культури ) спостерігається незначне перевищення показників забруднення.

- Досить ганебне явище, з яким ведеться боротьба вже багато років - стихійні сміттєзвалища. Яка наразі ситуація в громаді?

- Якщо в Білій Церкві ми цю проблему майже подолали, то із збільшенням громади  виникли нові виклики.  Ми повністю обстежили сільські  території, виявили  всі сміттєзвалища, провели тендер і зараз вони всі ліквідовуються.

У Білій Церкві працює один з найбільших сміттєвих полігонів в Київській області. Який його стан, чи загрожує він екологічній безпеці?

- Полігон працює відповідно до всіх дозвільних документів, ведеться ретельна робота по недопущенню впливу відходів  на поверхневі води, дегазація.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Варвара Дороган
журналіст