#

Гра в піддавки: Навіщо прокуратура відкриває й закриває справи проти пісочної мафії на Київщині

27.06.2018 05:00
Гра в піддавки: Навіщо прокуратура відкриває й закриває справи проти пісочної мафії на Київщині
Намив піску на Київщині є одним з найбільш прибуткових напівлегальних бізнесів на Київщині

Обухівщина давно перетворилася на рай для напівлегальних намивачів піску. Не в останню чергу це стало можливим завдяки вкрай дивній поведінці відповідних слідчих органів

Згідно з неофіційними підрахунками учасників пісочного ринку, річний обсяг незаконної добичі піску в одному єдиному Обухівському районі становить понад 100 мільйонів гривень. Мабуть, однією з найвідоміших і, мабуть, найбільш впливових компаній, яка вже багато років займається намивом піску в цьому районі, є ТОВ «Дніпро-Надра». Власниками даної компанії, заснованої  виступають Віталій та Тетяна Ільїни. Варто зазначити, що Віталй Ільїн з 2005 по 2008 рік був головою Київського річного порту. Цікаво, що порт неодноразово звинувачували у тому, що під приводом днопоглиблювальних робіт вони фактично займалися намивом піску в Канівському водосховищі, зокрема, поруч з Українкою.

Власне, компанія ТОВ «Дніпро-Надра» як раз і спеціалізується на добичі піску на Обухівщині. І особливо облюбувала район міста Українки. Зрозуміло, що не без відома міського керівництва. Цікаво, що двоє з колишніх співзасновників ТОВ «Дніпро-Надра»  ̶ депутати Української міської ради VI cкликання: екс-регіонал Юрій Пухлій, який свого часу також очолював міський ринок, а також його однопартієць Валерій Нагорний. Їх обох називали людьми близькими до колишнього мера Українки Павла Козирєва, який минулого року добровільно пішов у відставку.

Зрозуміло, що діяльністю даної компанії неодноразово цікавилися слідчі. Хоча б тому, що часто-густо ТОВ «Дніпро-Надра» діяло без відповідних дозволів, прикриваючись різними не надто білосніжними схемами.

Вперше кримінальне провадження було внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 29.08.2013 року Київською міжрайонною екологічною прокуратурою за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1,2 ст. 239-2 КК України (незаконне заволодіння поверхневим (ґрунтовим) шаром земель водного фонду в особливо великих розмірах, здійснена повторно або за попередньою змовою осіб). Дані статті передбачають покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 2 до 5 років.

Про що йдеться? Фабула історії наступна: на замовлення TOB «Дніпро Надра» виробничо-комерційною фірмою «ВКФ ЛАН» проводились роботи щодо розчищення та днопоглиблення ділянок Канівського водосховища в районі дельти річки Стугна. Нібито й правильно – за річкою треба доглядати. І папери на цю діяльність у компанії були: вона здійснювала свою діяльність на підставі Дозволу на проведення робіт на землях водного фонду №26 від 23.09.2010 строком до 30.09.14, виключно в межах Робочого проекту «Розчищення та днопоглиблення ділянок Канівського водосховища в районі дельти р. Стугна для покрашення екологічного стану водосховища та забезпечення судноплавства маломірного прогулянкового транспорту в адміністративних межах Української міської ради Обухівського району Київської області». Разом з тим, стало очевидним, що для TOB «Дніпро-Надра» поглиблення дно – це був лише привід зайнятися реалізацією видобутого піску, хоча дозволу на це у даної компанії немає.

Минуло трохи більше півроку після відкриття даного провадження, і вже 28.03.2014 року Київською міжрайонною екологічною прокуратурою кримінальне провадження було закрито на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КК України (встановлена відсутність в діянні складу кримінального правопорушення).

Може переплутали? Так ні. Минуло менше чотирьох місяців і шоу продовжилося: 21.07.2014 року Дніпровською екологічною прокуратурою постанова про закриття кримінального провадження скасована. Утім, жодних рухів в цьому плані зроблено не було. Лише 25.04.2016 року до кримінального провадження було приєднано два кримінальні провадження  від 17.04.2015 та від 26.02.2015 року. І нарешті 11.01.2017 року підслідність цього кримінального провадження була визначена за Обухівській поліції.

Чи варто говорити, що увесь цей час роботи з намиву піску продовжували вестися як ні в чому не бувало. Проблема полягає в тому, що це далеко не єдина компанія, яка спокійно працює попри різноманітні провадження, які то закриваються, то відкриваються. А пісок спокійно намивається і продається…

Микола Тицький, «Моя Київщина» 

Читати "Моя Київщина" у Telegram