#

Вікторія Хмілевська: Коли я вказала голові Гостомеля Борисюку на корупцію, він попросив мене звільнитися

08.09.2023 19:51
Вікторія Хмілевська: Коли я вказала голові Гостомеля Борисюку на корупцію, він попросив мене звільнитися
Вікторія Хмілевська

- Розкажіть, будь ласка, коротко про себе: звідки Ви, чим займаєтеся, де працювали.

- Я Хмілевська Вікторія Олександрівна із міста Херсон. Зараз працюю директором комунального підприємства "Херсонська міська стоматологічна поліклініка". Почала працювати на цій посаді із 22.02.2022 року. До цього я працювала першим заступником голови Херсонської районної ради Херсонської області. Також я депутат від партії "Слуга народу".

- Тобто Ви родом із міста Херсон?

- Так.

- Розкажіть, як Ви опинилися у Гостомелі?

- Коли я тільки почала працювати керівником стоматологічної поліклініки, то потрапила в окупацію. Я протрималася ще до 3 червня, аж поки росіяни не почали змушувати працювати на російську федерацію. Я, звичайно, відмовилася. Тоді 20 серпня мене запросили працювати спочатку радником начальника військової адміністрації міста Гостомель, а потім я отримала посаду заступника начальника гуманітарного штабу, де контролювала культуру, освіту та медицину. Коли ж помітила ознаки неправильного керування штабом, якісь незрозумілі схеми – почала повідомляти про це нашого начальника. Наприклад, коли була проблема із підконтрольним мені дитячим садочком. Вартість ремонту в підвалі цього садочку була значно більшою, ніж вартість, наприклад, будівництва укриття біля садочку. Тоді мені натякнули, що це не моя справа і попросили звільнитися. Я написала заяву і пішла звідти.

- Якого саме керівника адміністрації ви маєте на увазі?

- Борисюка (Сергій Борисюк - до червня цього року був головою Гостомельської селищної військової адміністрації - Ред). Я тоді стала заступницею начальника військової адміністрації та керівницею гуманітарного штабу.

- Ви казали про неодноразові конфлікти. Щодо садочка зрозуміло. Чи були ще якісь зловживання з боку влади?

- Я була уповноважена особа щодо тендерних документів про закупівлю послуг, але мені часто не надавали договорів, щоб зробити протокол, я не могла бачити вартість робіт. Мені просто на листочку писали номер та назву і все. Це, я вважаю, корупційні схеми, але як відповідальна за тендерні закупівлі, не могла не робити протоколів чи не підписувати документи.

- Хто саме надавав Вам ці написані на листочку цифри?

- Надавали різні працівники. Я повідомляла про це Борисюка, але він не вживав жодних заходів. А тоді мене й узагалі попросили звільнитися з посади.

- Борисюк попросив звільнитися?

- Так. Разом із першими своїм заступником Кучеруком Віталієм.

- Чи правильно я зрозуміла, що на той момент усі працівники адміністрації були заодно, адже оці листочки вам приносили різні люди.

- На той момент був хаос, адже Борисюк тільки прийшов до влади і йому було дійсно важко одразу налагодити роботу. Я так розумію, він діяв не сам. Йому хтось підказував як робити, фактично керував його руками.

- Розкажіть, чи були ще тендери, де, на Вашу думку, вартість робіт була суттєво завищена.

- Це якраз стосується відшкодування людям завданих росіянами збитків. Тобто заміна побитих дверей, вікон та й загалом ремонт знищеного житла. Цей напрямок. Але я не можу нічого точно сказати, адже не вела цих договорів і не бачила самих цифр. Мені їх просто не надавали, що, на мою думку, і підтверджує те, що там було щось "нечисто". Я повідомляла про це Борисюка, але він тільки обіцяв, що документи нададуть згодом. Очевидно, я їх так і не бачила. Ще була проблема із гуманітарною допомогою. Вона надавалася хаотично, ніякої документації ніхто не вів. Борисюк попросив мене туди не лізти, а потім мене звинуватили в тому, що я покриваю якісь так корупційні схеми. Це й призвело до звільнення. Я просто не могла дивитися, коли під час війни таке відбувалося. Я повірила Борисюку, адже він військовий генерал, але на жаль…. Я не знаю, хто ним керував, але діяв він не сам.

- Розкажіть детальніше про ситуацію із гуманітарною допомогою. У чому там була проблема?

- В адміністрації не було жодного акту про отримання гуманітарної допомоги, узагалі ніякої документації не вели. Але допомогу надавали, штаб працював. Коли я хотіла цим зайнятися, Борисюк сказав не лізти, бо там вже працюють правоохоронні органи.

- Тобто не було жодних документів про надання допомоги?

- Був штаб, куди її привозили, а вже там просто роздавали по списках і все. Тобто допомога людям дійсно надавалася. Але треба розуміти, порядку там не було. Після Думенка (колишній голова Гостомельської селищної військової адміністрації, попередник Борисюка - Ред) там був хаос, а коли я хотіла привести документацію в порядок, мене й попросили звільнитися.

- Тобто допомогу фактично надавали, але звітної документації не вели?

- Там не було так би мовити "приходу", тобто від яких фондів приходила гуманітарна допомога. Вона не була поставлена на облік у військовій адміністрації, хоча працівники в гуманітарному штабі були від військової адміністрації.

- Ви кажете, що коли прийшли одразу після Думенка, то там був справжній хаос. У чому він полягав? Яка панувала атмосфера в адміністрації?

- Коли ми з командою прийшли, то документи просто лежали, не було актів обстеження руйнування.  Було десь 900 обстежень, а будівель було 11 000 зруйнованих. Ми збирали по кімнатах акти, ходили до людей, бо треба було зробити обстеження руйнувань. Є первинна комісія при Гостомельській адміністрації, друга –  це висновок експерта щодо руйнування (перша, друга, третя категорія), щоб люди могли отримати кошти на ремонти, щоб люди розуміли, яку вони могли отримати компенсацію або допомогу від держави. Я побачила що ті, хто був піді мною, керівниця освіти, наприклад, самостійно разом із директорами школи за допомогою гуманітарних благодійних фондів відремонтували вікна, частково фінансувався ремонт першої школи Гостомеля до 1 вересня. В громаді є 11 освітянських закладів, але проблема в тому, що тільки в одному з них було укриття, і ДСНС не санкціонувала дозволу щодо запуску.

Найбільше мене обурило те, що коли я давала пропозицію щодо укриттів першому заступнику, то мою пропозицію ігнорували, а хотіли будувати по підвалах і розкидати кошти невідомо на що, а не зробити найпростіші укриття. Для мене це було незрозуміло. Навіщо витрачати купу грошей, коли можна зробити укриття, запустити освітянські, спортивні, культурні заклади, а кошти направити людям на допомогу на відбудову зруйнованих помешкань?

- У якій манері це було сказано? У Вас фактично був вибір чи Вас поставили перед фактом?

- Мене запросив перший заступник, з яким у нас була домовленість: якщо ми не зійдемося характерами, то я напишу заяву і піду. Я так і зробила, бо відповідаю за свої слова, за домовленості. Мені сказали і я пішла, бо мені не хотілося взагалі, а особливо під час війни, бути в корупційних схемах. Гостомель для мене трохи чужа територія, бо я – херсонка, там не було як битися, тому що я була сама і не було сенсу щось комусь доводити.

- Скажіть, чи зв’язувався з Вами хтось з адміністрації після Вашого звільнення, чи спілкувалися Ви з кимось після того, як пішли?

- Ні, не зв’язувалися. Я залишилася в дуже дружніх стосунках із підлеглими в освіті, медицині, культурі, у ЦНАПі. Це Рохманюк Наталя, Олена Юзвак, Катерина Павленко. Мої діти залишилися в Гостомелі, я дуже за них спокійна, я можу завжди подзвонити і повернутися. Я залишилася в хороших стосунках і з мешканцями, і з керівниками тих підрозділів, які були мені підконтрольні.

- Скажіть, будь ласка, як Ви відреагували, коли дізналися про те, що Президент звільнив Борисюка за привласнення бюджетних коштів? Чи були Ви здивовані?

- Я не була здивована, бо я його неодноразово попереджала, що може бути проблема, але кожна людина обирає свій шлях сама.

- Чи не було такого відчуття: "А я ж вам казала!", коли Ви про це дізналися?

- Чесно, було, бо я дійсно попереджала. Борисюк як людина дуже добрий і дійсно хотів допомагати, але він чомусь дуже впав у залежність від першого заступника, який ним керував.

- Ви повернулися у Херсон. Чим Ви займаєтеся наразі там?

- 11 листопада ЗСУ звільнили Херсон. Одразу після звільнення я повернулася до свого колективу, написала заяву про поновлення на посаді. Уже 18-го я повернулася в Херсон відновлювати стоматологію, бо на той момент ми єдині, як в окупації, так і після деокупації, працювали на всю Херсонську область як комунальний заклад – стоматологічна поліклініка, яка покриває свої потреби частково за рахунок донорів, благодійників, таких як Асоціація лікарів-стоматологів України та Італії. Працювали ще деякі приватні кабінети.

Попередня очільниця Галина Лугова надала нам кошти для запуску, але в лютому її звільнили, поставили нового керівника, який забрав ці кошти зовсім, тому ми самі піднімали цю поліклініку завдяки стоматологам всієї України. Із 1 квітня 2023 року НСЗУ призупинила фінансували стоматології по всій Україні і тепер всі наші люди та діти незахищені, ургентна стоматологічна допомога відсутня. Наразі під постійними обстрілами в області лишилося близько 80 000 населення, 60 відсотків з яких неспроможні сплачувати – це люди, які не можуть виїхати, люди з інвалідністю, люди, які постраждали після підриву Каховської ГЕС, які залишися без житла, без засобів для життя. Тут я також борюся із внутрішньою корупцією, як керівник, яка зайшла по конкурсу, як депутат Херсонської районної ради, роблю те, що не змогла зробити в Гостомелі. Захищаю людей, які залишилися в Україні, які пережили окупацію, залишилися після деокупації, тримаються, багато з них не мають житла, але продовжують тут жити і працювати під обстрілами.

-От, власне, Ви кажете про внутрішню корупцію. Що саме маєте на увазі? Про що саме йдеться?

- Ми звернулися зараз у всі інстанції та до правоохоронних органів. Тут з цією стоматологічною поліклінікою тягнеться історія ще з 2019 року історія. Була така адвокат Євгенія Бєла, двоє лікарів Клищицький Михайло і Годьмаш Сергій разом з гауляйтерами Стремоусовим і Кулешовим, які вже, слава Богу, на небі літають, постійно дестабілізували роботу стоматполіклініки. У них була мета зняти керівника. На той час я була головним бухгалтером, а згодом – заступником директора стоматполіклініки з фінансів.

Багато замовних статей на нас написали, були постійні перевірки. Коли я пройшла останню перевірку у 2021 році, то більше не могла захищати керівника, який не хотів боротися, не витримала і звільнилася, бо стала першим заступником Херсонської районної ради і пішла допомагати людям. У мене було два проєкти: відновлення водного спорту на Херсонщині, а також тоді в Олешках хотіли зробити великий технопарк на десять видів спорту, який би сприяв розвитку спорту та туризму. На той момент було завдання передати майно по громадах. Я була в комісії ліквідації районних рад, закрили Олешки і Білозерку, по суті все зробили. До речі, тоді, коли я пішла першим заступником, то керівник стоматполіклініки, де я зараз працюю, звільнився. Євгенія Бєла на той момент стала також депутатом місцевої ради і поставила свого помічника-консультанта, який за сумісництвом був її співмешканцем. Оцей наш лікар Клищицький хизувався, що влада і гроші роблять все. Згодом коли мер все це зрозумів, то провів конкурс на заміщення кандидатури директора поліклініки, так як Клищицький був т.в.о. До мене зверталися працівники поліклініки з проханням повернутися на роботу, бо був безлад повністю, корупція. Хлопець собі він заробляв для себе, Бєла його "кришувала", приходила як депутат місцевої ради. Всю цю історію з підтвердженням я направила в правоохоронні органи. 15 лютого був конкурс, а 22-го я вже приступила до роботи керівником. Клищицький неодноразово погрожував мені, не лікував людей і в окупацію вимагав закрити поліклініку. Я не могла закрити, бо приходили не солдати російські, а наші люди з різними проблемами. З 4 березня ми єдині в місті працювали, послуги лікування надавали безкоштовно. Але коли зрозуміли, що влада нас не може підтримати, не можемо закупити матеріали, на той момент дороги були закриті, закупити ми нічого не могли, я зрозуміла, заробітну плату нам місцева влада не дасть, то ми почали працювати платно, бо й лікарю треба хоча б хліба купити. Так ми працювали до вересня. 3-го червня я виїхала на підконтрольну територію, довгий час не було зв’язку, а з вересня призупинили зі мною трудові відносини, які згодом відновили.

Коли ми відновили роботу, то Бєла з’явилася біля нашого очільника. Тоді проти мене пішли замовні статті нібито в стоматполіклініці працюють  колаборанти, що ми руских лікували і ще багато наклепів понаписували. Коли зняли очільника, а призначили Мрачка, то Бєла стала начальником виконавчого комітету й дозволяла собі вриватися до мене в кабінет та звинувачувати нібито я не маю права лікувати дітей. Виганяла працівників з кабінету, забирали документи. Я їй сказала, що все надамо, тільки напишіть, що вам треба. Після цього я сказала, що у нас є конфлікт інтересів, бо вона почала в дитячу полікініку керівником ставити знову Клищицького, погрожуючи на той момент т.в.о. директора дитячої поліклініки, якій я завжди допомагала.

Треба розуміти, що зараз у нашій поліклініці працюють як лікарі із дитячої поліклініки, так і з обласної лікарні. Ми збирали спеціалістів по крупинках, щоб наші лікарі могли обслуговувати людей. Колектив звернувся до мене з проханням захистити їх від гніту Бєлої та Клищицького, так як вони 7 місяців працювали у цьому безладі. Нашому очільнику Роману Мрачку я написала, що його заступник перевищує свої повноваження, описала ситуацію, що сталася, і надала цей лист керівнику, щоб знав, що в його оточенні, у військовій адміністрації є люди, які зловживають владою і намагаються ставити на керівні посади своїх людей. На День Незалежності Мрачко запросив медичних керівників. На святі він представив Євгенію Бєлу як куратора медицини у Херсоні, також представив нового керівника. Тоді й постало питання про призупинення роботи Херсонської стоматполіклініки як юридичної особи шляхом приєднання до дитячої стоматполіклініки, яка не працює. Т.в.о. Дідушинську, яка відмовилася взяти Клищицького, зняли одразу після відпустки. І така ситуація пішла по всьому місту. Я підійшла після наради запитати про те, як можна ліквідувати єдине підприємство, яке надає повний спектр послуг, і приєднати до дитячої поліклініки вузького профілю, яка має заборгованість по зарплаті, на що Мрачко мені відповів, що це його рішення. Це така "реформа" стоматології. У мене був шок, я зібрала людей, сказала, що нас хочуть ліквідувати. Працюємо з 1976 року, є люди, які працюють і 35, і 30, і 20 років, вони просили їх захистити. Що цікаво, документів жодних мені не надали, але був наказ ліквідаційної комісії, а я, як виявилося, з того дня вже не керівник, а заступник голови ліквідаційної комісії. Коли я запросила представників влади для роз’яснення ситуації, приїхала знову Євгенія Бєла та заявила, що вони хочуть створити єдиний центр надання послуг, що так вирішив очільник, ваша Вікторія Олександрівна буде звільнена. Прийшов наш Мрачко, мене попросив вийти з кабінету, розповідав колективу про новий центр, що нікого не звільнять. Задача буде тільки звільнити керівника.

- Я знаю, що Ви зверталися до Президента та до Олени Зеленської. У чому суть звернення?

- До Президента звернувся весь колектив Херсонської стоматологічної клініки щодо захисту поліклініки. До Зеленської ми скинули на сайт звернення працівників, тому що через пошту не можемо звернутися. До Президента ми звернулися, щоб зупинити це свавілля та беззаконня, корупційні схеми людей, які користуються владою та ставлять своїх призначенців на керівні посади.

А до Зеленської ми звернулися по допомогу для людей з особливими потребами, пенсіонерів, дітей. Місцева влада не фінансує ургентну стоматологічну допомогу і особливі верстви населення не можуть сплачувати дороговартісні послуги стоматологів.

- Ваша боротьба ще триває і жодних висновків ще поки нема?

- У нас були два представники ЗМІ, але вони досі не отримали від Мрачка роз’яснення, він не хоче надавати його, тому журналісти не можуть поставити цей матеріал.

Є на YouTube невеличкий ролик про нашу проблему. Наші херсонські ЗМІ взяли у всіх інтерв’ю, пройшлися по кабінетах, у профспілок, у працівників дитячої стоматполіки, обіцяли висвітлити нашу проблему. Усі листи, які я надіслала в правоохоронні органи, ще в процесі. Відповідь на мій лист щодо зловживання владою та корупцію є від генерального прокурора про те, що його для розгляду спустили в Херсонську обласну прокуратуру. Ми ще направили звернення в НАБУ, є відповідь, що перенаправлено в Херсонську обласну поліцію стратегічних розслідувань по корупції. Ми далі будемо відстоювати свої права. Я розумію, що заважаю їм, бо гарантовано не буду брати участь у їхніх корупційних схемах. Свого часу я була керівником і засновником благодійного фонду "Астрея" на Херсонщині. Коли у Гостомелі познайомилася з волонтерами, то перереєструвала його в Гостомелі. Зараз Тетяна Корнієнко, яка залишилася без хати, керівник цього фонду. Я також співпрацюю з Гостомельським благодійним фондом, який допомагав Херсонській області, возили гуманітарні вантажі, зокрема в Білозерську, Музиківську, Дар’ївську громаду.

У цьому році ми відкрили благодійний фонд "Фундацію Відродження України", де я і співзасновник, і директор. На Херсонщині зараз разом з Нідерландами робимо колаборації з іншими фондами та закупили для фонду "Маяк Відродження" засоби, щоб відкачували воду, забивати вікна ДСП, допомогли ДСНС Херсонщини закупити гама, бета обладнання для виявлення потенційної небезпеки.

Розробляємо проєкт щодо відновлення та допомоги Білозерського району, бо я є депутатом Херсонської районної ради. Також через цей фонд буде здійснюватися передача стоматологічної машини, яку я просила на Херсонщину, для допомоги віддаленим селам. На жаль, так як мене хочуть зняти з керівництва, то я не можу гарантувати, чи вона буде працювати по напрямку, чи її десь подінуть. Поки що ми з фондом вирішили, що вона працюватиме на Миколаївщині, доки ми будемо боротися та відстоювати нашу поліклініку. Моє головне завдання як керівника – розвивати стоматологію на Херсонщині.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Антон Болбочан
журналіст