#

Керівник Бучанської окружної прокуратури Андрій Турбар: Ми приділяємо посилену увагу питанню корупції у відбудові

31.05.2024 15:30
Керівник Бучанської окружної прокуратури Андрій Турбар: Ми приділяємо посилену увагу питанню корупції у відбудові
Андрій Турбар

«Моя Київщина» поспілкувалася з чинним очільником Бучанської прокуратури Андрієм Турбаром, який розповів про розслідування гучних справ, зокрема, військових злочинів.

- Ви на посаді керівника Бучанської окружної прокуратури працюєте уже понад рік, відтоді як ваш попередник Руслан Кравченко був призначений на посаду голови КОВА. Які напрями були в пріоритеті за цей час? На чому зосереджували свої зусилля?

- Зусилля зосереджую на пріоритетах, визначених Генеральним прокурором. Мова йде в першу чергу про розслідування воєнних злочинів, про правопорушення у бюджетній, земельній сферах, протидія організованій злочинності, наркоугрупованням та кіберзлочинності. Також це захист прав та інтересів дітей, протидія домашньому насильству. Загалом пріоритетів більше, ніж я окреслив.

Зазначу, що розслідуються всі порушення законодавства.

Після деокупації району триває відбудова пошкоджених об’єктів, а також облаштування укриттів, тому до цих напрямків у нас прискіплива увага.

- Наведіть цифри для розуміння масштабів кримінальних правопорушень у вищевказаних справах?

- Минулого року Бучанська окружна прокуратура направила до суду 23 кримінальних провадження у сфері протидії корупції, в цьому році вже 11. До прикладу у 2023 році перед судом постала завідувачка кафедри одного з вищих навчальних закладів. Вона обвинувачується в одержанні неправомірної вигоди. Освітянка вимагала від студентів 1000 доларів США за позитивну перевірку та затвердження звіту кваліфікаційної переддипломної практики, а також перевірку магістерської роботи й успішний її захист.

Протягом 2023 року Бучанська окружна прокуратура направила 8 кримінальних проваджень у сфері охорони природного середовища. В поточному році таких проваджень направили вже 5, серед них одне за фактом незаконного видобутку піску.

Посилили протидію незаконному обігу наркотичних засобів та психотропних речовин. Поліція виявляє велику кількість людей, які при собі носять наркотичні речовини і вживають їх.

Тому зосереджуємо зусилля на виявленні каналів постачання і людей, які здійснюють збут чи виготовлення наркотиків.

В минулому році 6 кримінальних проваджень за фактом збуту направлено до суду. Виявлені та вилучені з незаконного обігу великі обсяги наркотиків, в тому числі, хімічні речовини.

Вже у цьому році правоохоронці затримали місцевого мешканця, який налагодив збут канабісу. Він збував наркотик виключно колу знайомих осіб. У нього вилучили 2,5 кг канабісу, зіп-пакети, амфетамін, ваги та грошові кошти.  До суду скерували 3 обвинувальні акти за фактами збуту наркотичних засобів. Ще в 4 кримінальних провадження досудове розслідування триває, особам повідомлено про підозру та обрано запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою.

- Повертаючись до питання незаконного використання бюджетних коштів, поговоримо про відбудову, адже як відомо є велика проблема з привласненням чи то «відмиванням» коштів на будівництві, ремонті укриттів та інших об’єктів.

- Ми відпрацьовуємо освоєння територіальними громадами бюджетних коштів, у тому числі виділених на відновлення зруйнованої інфраструктури. Тобто, вивчаємо закупівлі, договори, матеріали ревізій та перевірок контролюючих органів, розглядаємо заяви та повідомлення громадян, підприємств, установ та організацій, що надходять до прокуратури і стосуються можливих порушень у бюджетній сфері.

Облаштуванню, ремонту укриттів та відбудові, як я вже казав, приділяється посилена увага.

Деякі з підрядників є недобросовісними і намагаються заволодіти бюджетними коштами. Вони виконують роботи неякісно або не в повній мірі. Потім завищують у звітній документації кількість використаних матеріалів, їх вартість.

Для прикладу, ми направили до суду обвинувальний акт стосовно директора підрядної організації, яка виконувала ремонт укриття в дитячому садочку у місті Буча. Звітуючи про результати виконаних робіт, обвинувачена внесла до офіційних документів неправдиві відомості, зазначивши роботи, які фактично не виконувались. Деякі роботи здійснені з матеріалів неналежної якості. Таким чином, своїми діями вона спричинили збитки місцевому бюджету на понад 55 тисяч гривень.

На перший погляд сума може здаватися незначною, але вона становить половину від суми укладеного договору.

За результатами розслідування іншого кримінального провадження перед судом постане ще один підрядник, який здійснював поточний ремонт чотирьох споруд цивільного захисту в багатоквартирних житлових будинках міста Буча.

Передбачені проєктно-кошторисною документацією ремонтні роботи підрядник виконав неякісно, не в повному обсязі, а також суттєво завищив їх вартість та кількість використаних матеріалів у звітних документах. Внаслідок цього товариство отримало на свої рахунки понад пів мільйона гривень бюджетних коштів, якими директор розпорядився на власний розсуд.

По цьому факту, до речі, стосовно інженера технагляду комунального підприємства, який належним чином не перевірив ремонтні роботи та погодив документацію з недостовірними відомостями, обвинувальний акт розглядається в суді. Йому інкриміновано службову недбалість.

До відповідальності будуть притягнуті не тільки підрядники, але й ті представники технічного нагляду, які підписували акти виконаних робіт, засвідчували підстави для перерахування коштів.

Робота на цій ділянці триває щоденно.

Щодо статистичних даних з приводу протидії бюджетним зловживанням, зазначу, що упродовж 2023 року до суду скерували 13 обвинувальних актів у сфері бюджетних правовідносин, а упродовж 2024 року – вже 9 таких актів. Двом особам повідомили про підозру.

- Чи можна стверджувати, що в цьому задіяні не лише підрядники, але й представники місцевої  влади?

- Ставлення до всіх однакове: порушуєш закон – будеш притягнутий до відповідальності. У разі наявності в діях посадових або службових осіб органів місцевої влади або самоврядування складу кримінального правопорушення, прокурори вживають заходи кримінально-правового характеру до винних осіб. Ми ретельно стежимо за всіма сторонами, як за замовниками робіт за бюджетні кошти, так і за підрядниками, які отримують їх.

- Яка ситуація із документуванням воєнних злочинів? Про яку цифру можна говорити через два роки після деокупації району?

- Незважаючи на те, що з моменту деокупації минуло вже понад 2 роки, прокуратура продовжує фіксувати воєнні злочини, вчинені військовослужбовцями рф під час окупації. Кожен день відкриваються нові й нові факти. За місяць окупації на території нашої громади вчинено велику кількість воєнних злочинів. Тільки Бучанською окружною прокуратурою зареєстровано понад 15 000 кримінальних проваджень, які у подальшому передані за підслідністю до органів СБУ.

- Чи відомо вам яку кількість російських військових засудили за воєнні злочини на Київщині?

- У мене немає загальної статистики, але можу повідомити, що Бучанська окружна прокуратура вже отримала вироки стосовно 11 військовослужбовців рф.

Всі особи засуджені, хоч вони знаходяться або на тимчасово окупованій території або на території країни агресора. Законодавство дозволяє у таких випадках проводити судові розгляди без участі підозрюваного або обвинуваченого, здійснюючи спеціальне досудове розслідування та судовий розгляд (in absentia). Цей процес постійно триває і буде продовжуватися.

Наша мета – ідентифікувати всіх воєнних злочинців та притягнути їх до відповідальності і ми будемо йти до результату, допоки кожний із воєнних злочинців не отримає законне покарання.

- Чи відомо вам про випадки колабораціонізму або держзради серед провооохоронців?

- Жодного випадку переходу на бік ворога ані з прокуратури, ані з поліції не зафіксовано. Навпаки, є поліцейські, що загинули, вони несли службу під час окупації та не зрадили присязі.

- Після деокупації проводились заходи по ексгумації, пошуку та ідентифікації загиблих мешканців Бучі. Яка доля невпізнаних трупів та якою залишається кількість безвісти зниклих людей?

- Станом на зараз ще залишилися неопізнані тіла. Одразу після деокупації, а саме з 2 квітня 2022 року, працівники Бучанської окружної прокуратури вже працювали в Бучі.

Не було ні світла, ні води, ні зв’язку. Але прокурори збирали докази воєнних злочинів, у тому числі, проводили огляди місця події, допитували свідків, встановлювали потерпілих від воєнних злочинів, вчинених військовослужбовцями рф, з’ясовували де знаходяться тіла загиблих. Частина тіл була просто похована на узбіччі доріг без табличок. Люди підказували де і хто похований, прокурори фіксували всі ці моменти.

Після ексгумації, за встановленою процедурою, у кожного тіла відібрано зразки ДНК, які в подальшому помістили в базу даних для подальшого порівняння зі зразками ДНК родичів загиблих та безвісті зниклих осіб.

Саме в такий спосіб ми змогли дуже велику кількість загиблих людей ідентифікувати, які з самого початку були нам невідомі.

Наша мета зробити максимум, аби кожен загиблий внаслідок російської збройної агресії був встановлений, докази воєнних злочинів були зафіксовані, а винні особи – покарані.

- Поговорімо про інші види злочинів. Наскільки активно окружній прокуратурі вдається повертати землі, якими заволоділи в незаконний спосіб?

- Ми досліджуємо питання незаконного заволодіння земельними ділянками, незаконного будівництва на цих ділянках, що передбачають кримінальну відповідальність.

Також вживаємо заходи представницького характеру і в судовому порядку повертаємо земельні ділянки, які неправомірно вибули з державної власності, або ж власності територіальної громади.

В принципі, на мою думку, маємо достатньо непогані результати: в 2023 році заявлено 20 позовів і загальна площа земельних ділянок складала майже 19 га на суму майже 500 млн. грн.

Ми реально їх повертаємо, бо питання не лише виграти суд, а й дійсно повернути землі в громаду, в комунальну чи державну власність. В минулому році ми забезпечили реальне виконання повернення землі площею 16 га вартістю 164 млн грн. В цьому році продовжуємо постійно працювати  у цьому напрямку. Вже заявлено 7 позовів, а це близько 76 га землі вартістю понад 3 млрд. гривень, щодо повернення земельних ділянок водного фонду, зокрема земель під Бучанським водосховищем, земель сільськогосподарського призначення та земель лісового фонду.

Часто трапляються випадки коли землі лісового фонду перейшли у приватну власність, хоча відповідно до законодавства не могли нікому передаватися у приватну власність в принципі, оскільки вони належать державі та перебувають у постійному користуванні державного підприємства «Ліси України». У разі встановлення таких випадків, прокуратурою пред’являються позови до суду про повернення земель державі.

Додам що ми не тільки землі повертаємо. В цьому році ми скерували до суду позов про скасування реєстрації права приватної власності на державне майно. Мова йде про приміщення двох котелень площею понад 440 квадратних метрів в селищі Коцюбинське Бучанського району. Їх вартість становить 5,5 млн гривень.

Ці котельні були у переліку державного майна, що не підлягало приватизації. Попри це, товариство-правонаступник під час приватизації держпідприємства безпідставно оформило право власності на них.

- Чи побільшало після розмінування фактів незаконної вирубки лісів?

- У минулому році направили 7 кримінальних проваджень за фактами незаконної порубки лісу до суду. Після деокупації було дійсно менше активності, бо ліси були заміновані. Зараз цей процес жвавіший, але правоохоронці перевіряють автомобілі з деревиною. Там де немає відповідних дозвільних документів, вживаємо відповідні заходи не лише у кримінально-процесуальному порядку, а й щодо відшкодування до бюджету збитків, завданих незаконною порубкою лісу.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Надія Савчук
журналістка