#

Керівник Фастівської окружної прокуратури Роман Удовиченко: Наші пріоритети залишаються незмінними

29.11.2024 10:27
Керівник Фастівської окружної прокуратури Роман Удовиченко: Наші пріоритети залишаються незмінними
Роман Удовиченко

Про діяльність прокуратури у Фастівському районі, злочини та кримінальні справи, а також про ситуацію з корупцією та «інвалідами» серед прокурорів «Моя Київщина» поспілкувалася з очільником Фастівської окружної прокуратури Романом Удовиченком

- Насамперед розкажіть про себе. Коли очолили Фастівську окружну прокуратуру та які завдання були в пріоритеті?

- На посаду керівника Фастівської окружної прокуратури я був призначений в листопаді 2023 року, тобто дану посаду я обіймаю рік. Пріоритети діяльності органів прокуратури залишились незмінними: це перш за все розслідування злочинів країни-агресора; злочинів проти національної безпеки і оборони; боротьба з корупцією та організованою злочинністю; захист прав дітей та протидія домашньому насильству; економічна безпека; розслідування злочинів, пов'язаних з легалізацією майна і коштів, одержаних злочинним шляхом; протидія злочинам у сфері обігу наркотиків, боротьба з кіберзлочинами та злочинами у сфері охорони довкілля. З урахуванням специфіки району – це основні напрямки роботи.

- Як Фастівська окружна прокуратура долучалась до документування воєнних злочинів після де окупації частини Київщини?

- Після початку повномасштабного вторгнення рф на територію України, зокрема на територію Київщини, частина території Фастівського району (зокрема Бишівська громада), була окупована збройними силами рф.

З перших днів звільнення Київщини прокурори окружної прокуратури долучились до документування вчинення окупаційними військами збройних сил рф воєнних злочинів на території Фастівського району.

Слідчими Київщини за участі прокурорів Фастівської окружної прокуратури проведено понад 50 оглядів місця подій, особисто прокурорами відібрано показань понад 150 потерпілих та свідків вчинення злочинів, передбачених ч. 1 ст. 438 КК України, серед яких жорстоке поводження з цивільним населенням, застосування засобів ведення війни, заборонених міжнародним правом, порушення законів та звичаїв війни.

Оскільки, відповідно до вимог законодавства, розслідування воєнних злочинів покладено на слідчих СБУ, які в силу обмеженого кадрового потенціалу не мали змоги забезпечити документування усіх воєнних злочинів, на прокурорів окружних прокуратур припав тягар фіксування вчинення таких злочинів та проведення першочергових слідчих дій, які є основою розслідування кримінальних правопорушень. Після проведення першочергових слідчих дій, слідчими за участі прокурорів формувались відповідні кримінальні провадження та, згідно вимог підслідності, скеровувались до слідчих підрозділів СБУ.

З 24.02.2022 прокурорами окружної прокуратури до слідчих підрозділів СБУ скеровано понад 250 кримінальних проваджень, у яких встановлено факти вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 438 КК України. За 10 місяців 2024 року прокурорами скеровано 40 кримінальних проваджень вказаної категорії, основний об’єм яких пошкодження будинків та отримання тілесних ушкоджень, за результатами масованих обстрілів рф території України.

За моєї каденції на чолі Фастівської окружної прокуратури особисто неодноразово брав участь в проведенні оглядів місця події по документуванню воєнних злочинів, що відбувались на території Київщини (застосування рф безпілотних літальних апаратів). Один із недавніх прикладів, - участь в документуванні застосування збройними силами рф БПЛА, внаслідок яких пошкоджено багатоквартирний будинок на території Глевахівської селищної ради.

- Яка наразі ситуація з кадровим забезпеченням?

- На даний час загальна штатна чисельність працівників Фастівської окружної прокуратури складає 21 оперативний працівник, з яких 1 – керівник окружної прокуратури, 1 заступник керівника та 14 прокурорів прокуратури. Також, до складу окружної прокуратури входить Боярський відділ, в якому кількість штатних посад становить 5, із них – 1 начальник відділу та 4 прокурори відділу. По факту в наявності 14 працівників в апараті прокуратури, у відділі вакантних посад немає.  

- Чи є прокурори, які перевелися на службу з окупованих чи прифронтових територій?

- Були такі працівники з Маріуполя, але так як цього року був конкурс на заміщення вакантних посад у вище стоячі прокуратури обласної ланки, одна працівниця пройшла конкурс і пішла відповідно працювати туди.  

- Скільки справ порушено за фактами хабарництва та заволодіння бюджетними коштами?

- За фактами хабарництва Фастівською окружною прокуратурою зареєстровано в цьому році 3 кримінальних провадження, з них у одному провадженні розслідування вже закінчено і обвинувальний акт направлено до суду, інші два провадження перебувають і провадженні, тривають слідчі дії.

Так, під час отримання неправомірної вимоги в сумі 2000 доларів США, затримано у порядку ст.208 КПК України на робочому місці завідувача організаційно-методичним консультативним відділом Комунального закладу Київської обласної ради «Обласне психіатрично-наркологічне медичне об’єднання», який також є членом ЛКК, за підтвердження діагнозу наявного психіатричного захворювання «Шизофренія» у близького родича заявника, що дозволить заявнику уникнути від загальної мобілізації до лав ЗСУ.

Також близько 30 кримінальних проваджень направлено до суду щодо пропозиції надання неправомірних вигод правоохоронцям, які відмовилися від їх отримання та повідомили про це.

За фактами заволодіння бюджетними коштами до суду направлено 4 корупційні кримінальні провадження стосовно службових осіб.

- Наскільки активно окружній прокуратурі вдається повертати землі, якими заволоділи в незаконний спосіб?

- У вказаній сфері ми більше приділяємо увагу через функцію представництва інтересів держави. Окружною прокуратурою підготовлено та скеровано на адресу Спеціалізованої екологічної прокуратури Київської області проекти позовних заяв в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Столичного округу до Боярської міської ради та Глевахівської селищної ради про визнання протиправною бездіяльність рад щодо невжиття вичерпних заходів до забезпечення прийняття рішення щодо визначення територій, площами 818ига та 709 га відповідно, до статусу самозаліснених земель та зобов’язати Боярську міську раду та Глевахівську селищну раду Фастівського району вчинити певні дії щодо визначення статусу земель як само заліснених, тобто лісами, що в свою чергу обмежить їхнє незаконне відчуження.

Зокрема Фастівською окружною прокуратурою на протязі 2023-2024 року опрацьовано відомості з Державного реєстру речових прав щодо перебування у приватній власності земель сільськогосподарського призначення у власності громадян російської федерації, що прямо заборонено Законом.

За результатом опрацювання відомостей, зібрання інформації прокуратурою скеровано до судів 18 позовних заяв про скасування державної реєстрації права власності на земельні ділянки та конфіскацію землі у власність держави. Також з метою попередження незаконного відчуження земельних ділянок громадянами російської федерації прокуратурою вжито заходів щодо накладення арешту на земельні ділянки.

В межах досудового розслідування було встановлено й протиправні дії посадових осіб ГУ Держгеокадастру у м.Києві та Київській області та президії НААН України, що в свою чергу призвело до незаконної зміни цільового призначення 27 га особливо цінних земель на землі для житлової та громадської забудови.

Правоохоронними органами обвинувальні акти відносно посадових осіб ГУ Держгеокадастру у м.Києві та Київській області та президії НААН України скеровано до суду. В той же час окружною прокуратурою підготовлено та скеровано до суду позовні заяви щодо повернення у державну власність 27га земель вартістю понад 100 млн грн., які перебувають на розгляді.

- Чи є справи пов’язані з диверсіями?

- Так, ми дуже часто в ЗМІ бачимо інформацію, що наші громадяни за кошти шкодять майно ЗСУ, а саме підпалюють автомобілі, які перебувають в користуванні військових, а також підпалюють обладнання Укрзалізниці. Приміром, за процесуального керівництва Фастівської окружної прокуратури у жовтні 2024 року повідомлено про підозру двом чоловікам у вчиненні з метою ослаблення держави підпалу, спрямованого на зруйнування або пошкодження об’єкта, який має важливе народногосподарське та оборонне значення, вчинене в умовах воєнного стану за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 113 КК України).

Слідством встановлено, що у жовтні поточного року двоє мешканців Київщини за грошову винагороду вирішили здійснити підпал та вивести з ладу релейну шафу, яка розташована на залізничній станції Мотовилівка Фастівського району. Замовлення підозрювані отримали через Telegram. За злочинні дії їм обіцяли заплатити по 150 доларів США. Чоловіки заздалегідь придбали легкозаймисту рідину та 7 жовтня 2024 року підпалили релейну шафу, в результаті чого відбулось її загорання. Надалі зняли свої злочинні дії на телефон та відправили відео замовнику. Також слідством встановлено, що 19 жовтня 2024 року один із вказаних молодиків здійснив підпал відділення АТ «Укрпошта», яке знаходиться в селі Мотовилівка Фастівського району. Його затримано під час вчинення злочину в порядку ст. 208 КПК України. Підозрюваним обрано запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою.

За скоєне паліям загрожує позбавлення волі на строк до п’ятнадцяти років або довічне ув’язнення, з конфіскацією майна.

- Як відомо, прокуратура зараз займається не лише правопорушеннями у бюджетній, земельній сферах, протидії організованій та наркозлочинності, а також впроваджує захист прав та інтересів дітей, зокрема протидію домашньому насильству. Як працює ювенальний напрямок на практиці?

- Напряму захисту прав та інтересів дітей, у тому числі протидію домашньому насильству приділяється окрема увага. На даному напрямку закріплені окремі прокурори які приділяють весь свій час виключно цьому напрямку роботи, увагою охоплені кримінальні провадження де діти потерпілі, діти правопорушники, провадження у сфері охорони дитинства та які пов’язані із домашнім насильством. Тільки в цьому році до суду направлено 13 кримінальних проваджень  які пов’язані із домашнім насильством. Також хочу зазначити, що на підставі спільного наказу Офісу Генерального прокурора, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерством юстиції України та Міністерства соціальної політики України від 01.06.2023 № 150/445/2077/5/187 у Київській області запроваджено пілотний проєкт щодо імплементації міжнародних стандартів правосуддя, дружнього до дитини, у практичну діяльність.

Стан реалізації цього пілотного проєкту в Фастівській окружній прокуратурі перебуває на контролі, вживаються організаційно-практичні заходи. Він покликаний перш за все захистити права та інтереси дітей, аби дитина, якщо й приймала участь у кримінальному провадженні, то це якнайменше нашкодило її інтереси і психіку. Якщо проводяться слідчі дії, то в умовах так званої «зеленої кімнати», де працює психолог, де м’які меблі, іграшки тощо, і де слідчий інтерпретує дитині питання більш на простій спокійній мові. Для цього ведеться аудіо запис, аби дитину більше не викликати ані на стадії досудового розслідування ані на стадії судового розгляду.

Загалом протягом 2024 року окружною прокуратурою скеровано до суду 10 кримінальних провадження за фактами вчинення кримінальних правопорушень неповнолітніми та щодо таких осіб із дотриманням визначених правил.

Крім того, на даний час у 2 кримінальних провадженнях вже повідомлено службовим особам про підозру за фактом привласнення бюджетних коштів під час ремонту укриттів, які знаходяться у навчальних закладах.

- Чи запрацював на території Фастівської громади інноваційний проєкт "Прокурор громади" ініційований Офісом Генпрокурора? На що спрямована ініціатива?

- Ні, цей проект на території Фастівської громади для окружної прокуратури не вводився. Знаю, що цей пілотний проект напрацьовується в декількох інших прокуратурах області. Впевнений, що на території усієї країни у всіх органах прокуратури з часом це буде запроваджено. 

- Тепер про реалії сучасності. Як ви прокоментуєте те, що згідно досліджень 4,7% прокурорів Київщини мають інвалідність?

- Хочу зазначити, що серед працівників Фастівської окружної прокуратури відсутні працівники, які мають інвалідність та отримують пенсійні виплати будь-яких видів.

З приводу всеукраїнської ситуації зазначу, щодо законності встановлення інвалідності працівникам прокуратури в інших областях, то за вказаним фактом триває службова перевірка, яка призначена Генеральним прокурором. Прокуратура області збирає цю інформацію, відповідно ми зі свого боку її також надавали.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Надія Савчук
журналістка