#

Керівник Київського обллісгоспу Олексій Бойко: ми передаємо ЗСУ не лише дерево, але й техніку

27.12.2022 08:00
Керівник Київського обллісгоспу Олексій Бойко: ми передаємо ЗСУ не лише дерево, але й техніку
Олексій Бойко

«Моя Київщина» поспілкувалася з начальником Київського обласного та по м. Києву управління лісового та мисливського господарства Олексієм Бойком, який розповів про те, як функціонує лісове господарство столичного регіону в умовах війни

- Наскільки збільшилася потреба у дровах серед населення порівняно з минулим роком, враховуючи потребу населення в деревині через удари рашистів по енергетиці? 

- Так, потреба у деревному біопаливі для населення зросла суттєво – на 23%. Варто зазначити, що узгоджена потреба у деревному біопаливі ОТГ в межах Київської області становить 220,7 тис. м3 в опалювальний період 2022 року. Лише протягом листопада та грудня планові обсяги заготівлі та реалізації паливних дров для потреб населення становитимуть 69 тисяч м3.

- Яка наразі ціна на дрова?чи вистачає на потреби мешканців області?

- Можу назвати середньозважені ціни листопада. Для населення ціна становить 800 грн з ПДВ за куб, для соцсфери – 1050 грн з ПДВ. Якщо порівнювати з вереснем минулого року, то ціна зросла на 18-22%.

Одразу можна зазначити, що потреби мешканців області в дровах паливних забезпечуються та будуть в подальшому забезпечені в повному обсязі.

- Розкажіть про ініціативу створення інтернет-магазину ДроваЄ.

- На виконання доручення прем'єр-міністра, за ініціативи Міндовкілля спільно з Держлісагентством, з початком опалювального сезону 2022/2023 років в Україні почав функціонувати державний онлайн-ресурс у форматі інтернет-магазину «ДроваЄ».

Він створений для продажу дров населенню. Це простий і комфортний інструмент для їх замовлення. Відтепер, для покупки дров необхідно буде виконати кілька простих кроків:

-        Зареєструватися на ресурсі

-        Обрати лісгосп

-        Визначитися із типом дров’яної продукції та її об’ємом

-        Здійснити оплату

Додаток користується популярністю: станом на 1 грудня лісогосподарськими підприємствами Київської області отримано та опрацьовано близько 1200 заяв щодо потреби у придбанні дров.

- Як відбувається висадка лісу на деокупованих територіях, адже це може бути небезпечно через замінування?

Цьогоріч на деокупованих територіях лісових масивів підприємств, діяльність яких координується управлінням, висаджено понад 3 млн. сіянців на площі 350 га.

Вже понад вісім місяців, як Київська область звільнена від російських окупантів. Майже ж з перших днів деокупації триває і розмінування територій, в тому числі і лісових масивів області. На територіях, де точилися активні бойові дії піротехніки і досі виявляють велику кількість вибухонебезпечних предметів та їх залишки, які несуть потенційну загрозу всьому навколишньому середовищу та життю і здоров'ю людей. 

Відповідно, проведенню будь-яких лісогосподарських заходів, а це не тільки лісокультурні роботи, а  і гасіння пожеж, і лісозаготівельні роботи, і патрулювання лісових масивів на деокупованих територіях та територіях зони активних бойових дій  передує  обстеження та розмінування цих територій. Наразі,  процес розмінування та знищення вибухонебезпечних предметів ще триває та за інформацією ДСНС – роботи з розмінування лісових масивів Київщини триватимуть ще приблизно року.

В свою чергу,  вкотре варто нагадати, що згідно Розпорядження начальника Київської обласної військової адміністрації № 142, від 20.03.2022 на час дії правового режиму воєнного стану  в Київській області ЗАБОРОНЕНО ВІДВІДУВАННЯ ТА В'ЇЗД ДО ЛІСУ для цивільного населення.

Що ж до питання відновлення лісів, то маю зазначити, що лісівники Київщини до весняної лісокультурної кампанії готові! Лісовими господарствами області цьогоріч висіяно лісового насіння на площі 10,8 га та вирощено 19,3 млн. сіянців для створення лісових культур весною 2023 року. Заготовлено майже 40 тонн  (39,2) насіння основних лісотворних порід для створення лісових культур та висівання на розсадних для подальшого вирощування сіянців.

Варто зазначити, що наразі в Україні актуальним є питання будівництва лісонасіннєвих заводів.  За планом будівництво такого заводу на базі одного з лісогоподарських підприємств  Київщини мало розпочатись  у 2022 році, але через повномасштабне вторгнення, активні бойові дії та окупацію частини лісів в області, будівництво заводу перенесено на 2023 рік.

- Як відомо, лісівники Хмельниччини запустили в дію фінські машини РМ160 для висаджування сіянців. Це вперше в Україні ліс садитимуть машини. Чи передбачені такі інновації для Київщини?

- Так, дійсно лісівники Хмельниччини запустили в дію фінські машини для висаджування сіянців із закритою кореневою системою.

Новітні технології забезпечують швидку та якісну посадку лісу. Це ще один крок для реалізації програми Президента “Зелена країна”, яка передбачає висадження 1 мільярду дерев. Загалом вже висаджено понад 226 мільйонів деревних рослин. До речі лісівники Київщини  цьогоріч в рамках програми «Зелена країна» висадили понад 14 мільйонів дерев та область увійшла в трійку лідерів з висаджування дерев. Продовжуємо виконувати екологічну ініціативу навіть під час війни.

Трохи про ці машини. Процес посадки – повністю автоматичний. Машина самостійно робить лунку в ґрунті, регулює глибину ямки, поміщає сіянець, агрегат прикопує його з обох сторін та обробляє репелентами – спеціальними речовинами, які відлякують комах, гризунів та тварин, що можуть пошкодити молоді насадження.

Система працює за допомогою мобільного обладнанні з підключенням Bluetooth. Оператор вносить в базу площу ділянки, її контури та встановлює GPS координати. Далі ж задає схему посадки і система автоматично її виконує. 

Установка садить сіянці з механічною та рівномірною точністю. Процес в режимі онлайн можна відслідкувати на центральному сервері. Таке програмне забезпечення дає можливість створити цифровий ліс.

За день машина садить мінімум 2 га лісу. А загальна проектна потужність – 10 га. 

Наразі, ми вивчаємо та аналізуємо досвід лісівників Хмельниччини для подальшого прийняття рішень щодо впровадження в роботі лісових машин для висаджування сіянців на Київщині.

- Чи допомагає Київщина лісом ЗСУ, адже зимою солдати гріються від буржуйок?

- На постійній основі з 2014 року на схід прямують гуманітарні вантажі від лісівників Київщини з домашніми смаколиками, медом, лісовими сушеними грибами, ягодами, речами першої необхідності, ліками, одягом, засобами гігієни, запчастинами. Це те, чим щоразу наповнюються «лісові» вантажі в гарячі точки. 

З початку повномасштабного вторгнення лісівниками області на потреби військових передано 65 одиниць техніки підприємств та близько 30 тис. літрів пально-мастильних матеріалів. 

 Зігріти та забезпечити деревним ресурсом захисників сьогодні – одне з пріоритетних завдань у лісівників. Для обігріву військових підрозділів вже поставлено понад 11 тис. кубометрів дров! 22 тис. кубометрів круглих лісоматеріалів та близько 5 тис. кубометрів пиломатеріалів надано ресурсної допомоги для будівництва фортифікаційних споруд. Перераховано для потреб ЗСУ на рахунок благодійного фонду 100 тис. грн. Понад мільйон гривень надано матеріальної допомоги військовослужбовцям та їх родинам. 65 тис. грн адресної допомоги на лікування важкопораненому  воїну – мешканцю однієї з місцевих територіальних громад Київщини надано профспілкою одного з лісгоспів.

Для потреб  військових, колективом лісівників зібрано кошти  та  придбано  два позашляховики, один з яких попрямував до Бахмуту, другий до Миколаїва. А за підтримки ГО «Сокільники» лісівники області передали автомобіль на фронт захисниками 72 окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців.

 З настанням холодів потреби доповнюються, тож, на схід країни прямують речі, без яких взимку важко – теплі зимові спальники, термобілизна, маскувальні сітки, окопні свічки, люб’язно надані дівчатами-волонтерами, ну і звісно ж домашні смаколики приготовані нашими колежанками-лісівничками.

 Не залишились осторонь і наші вихованці Жукинського учнівського  лісництва: малеча мотає клубочки, з яких згодом будуть зв'язані теплі шкарпетки для наших воїнів. Адже попереду зима. Також, діти роблять заготовки для виготовлення маскувальних костюмів - "кікімор". Розбирають клаптики мішковини на нитки і зв'язують їх в пучечки, котрі потім потраплять до майстринь, які вміло сплетуть ці самі "кікімори".

Віримо в наші Збройні Сили та перемогу! Працюємо, донатимо, допомагаємо – тримаємо економічний та волонтерський фронти на місцях.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Антон Болбочан
журналіст