Керівник Згурівської громади Василь Цвик: Ми продовжуємо допомагати захисникам, бо інакше бути не може
Про розвиток громади в умовах війни, ситуацію з бюджетом, допомогу ЗСУ та багато чого іншого "Моя Київщина" поспілкувалася з очільником Згурівського громади Василем Цвиком
– Яка ситуація із наповненням бюджету після змін у бюджетному законодавстві? На які напрямки скеровують кошти громади?
– Насамперед хочу подякувати всім платникам податків, свідомому бізнесу, які, попри війну, демонструють високий рівень відповідальності, продовжують надійно тримати тил, своєчасно сплачуючи податки і збори, наповнюють бюджет громади.
Вилучення військового ПДФО значно вплинуло на стан бюджету Згурівської громади 2024 року, зокрема на обсяги надходжень. Тільки за І півріччя 2024 року до бюджету громади надійшло доходів на 24 тис. грн менше порівняно з відповідним періодом минулого року.
2023 ж року податку на доходи фізичних осіб від оподаткування доходів, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу до бюджету громади надійшло понад 67 тис. грн. Та, незважаючи на те, є в нас «військове ПДФО» чи немає, ми продовжуємо допомагати захисникам, бо інакше бути не може. Насамперед скеровуємо кошти на матеріально-технічне забезпечення підрозділів військових частин ЗСУ, фінансову підтримку військовослужбовців, учасників бойових дій та членів їх сімей.
Левову частку бюджету забирає освіта, а це більше 50 відсотків від усіх надходжень. Також підтримуємо сферу охорони здоров’я, дбаємо про соціальних захист наших громадян та ін. Намагаємося охопити всі напрямки – а це і допомога місцевому комунальному господарству, яке надає послуги населенню та дбає про благоустрій населених пунктів, і підтримка відділу поліцейської діяльності, адже це безпека наших громадян, і сфера культури та молодіжна політика, бо без цього теж ніяк.
– Які цільові програми наразі діють у громаді та яке фінансування на них передбачене?
– У громаді діє 31 цільова програма, кожна з яких вирішує нагальні проблеми економічного та соціально-культурного розвитку громади. На їхнє фінансування в бюджеті громади передбачено приблизно 120, 5 млн грн. У період дії воєнного стану найактуальнішими є програми, направлені на підтримку військових, їх сімей, надання матеріальної допомоги жителям громади, що опинилися в складних життєвих ситуаціях.
На Програму організації територіальної оборони в громаді на 2024-2026 роки передбачено 12 млн 666 тис 600 гривень; на Програму забезпечення учасників АТО, ООС та Захисників, Захисниць України, які зареєстровані та проживають на території громади лікарськими засобами, медичними виробами на 2023-2024 роки передбачено понад 1 млн грн, на Програму організації безоплатного поховання померлих (загиблих) військовослужбовців, учасників бойових дій та осіб із інвалідністю внаслідок збройної агресії російської федерації проти України на 2024 рік – 700 тис грн. На Програму увічнення та вшанування пам’яті полеглих Героїв Згурівщини на 2024-2025 роки, а саме на облаштування Алеї Пам’яті передбачили 363 тис. грн, на цільову Програму «Милосердя» на 2021-2025 роки, що забезпечує соціальний захист найбільш вразливих категорій наших жителів, виділено 1 млн 320 тис. грн. На цільову програму захисту населення і територій Згурівської селищної територіальної громади від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на 2021-2025 роки – понад 3 млн грн. Цей перелік не є вичерпним. Постійно аналізуємо запити та напрямки, на які потрібно спрямувати кошти.
– Як Згурівська громада допомагає Збройним силам України? Як часто звертаються до Вас особисто військові та за якою допомогою? Чи компенсує громада кошти на поховання загиблих героїв?
– Із початку повномасштабного злочинного вторгнення росії на територію України Згурівська ТГ активно підтримує українську армію. Тільки минулого року громада виділила допомоги військовим та їх соціальний захист майже на 28 млн грн. В основному на придбання матеріальних цінностей для забезпечення виконання завдань за призначенням, організації повноцінного функціонування підрозділів військових частин. Велика увага приділяється ветеранській політиці та роботі з учасниками АТО, захисниками, захисницями України.
Підтримка родин полеглих захисників і захисниць є нашим обов’язком. Із місцевого бюджету сім’ям військовослужбовців, які загинули додатково виплачується 30 тис. грн. Також громада допомагає в лікуванні пораненим та тяжко хворим захисникам: допомога пораненим – 20 тис. грн, на лікування – 15 тис. грн. Дбаємо про забезпечення житлом військовослужбовців: для придбання житлового приміщення 2 захисникам 2023 року виділили 720 тис. грн. До Дня незалежності України минулого року 135 військових отримали виплати на загальну суму 135 тис. грн. Цього року для отримання цієї допомоги із заявами вже звернулися 294 учасників бойових дій, виплата становитиме 1 тис. грн), 40 воїнів-інтернаціоналістів – по 2 тис. грн, 20 членів сімей загиблих – по 5 тис. грн.
Також у громаді діє Програма «Військові Згурівщини». Програма передбачає право особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, зареєстровані та проживають на території нашої громади, за карткою «Військовий Згурівщини» щомісяця отримувати лікарські засоби та медичні вироби в комунальній аптеці на суму 500 грн. Сума на перший погляд невелика, але враховуючи, що мобілізованих військовослужбовців понад 800 осіб, і більшість із них, на жаль, рано чи пізно, потребують лікування чи реабілітації, тому і така сума, яку захисник не витрачає з власної кишені, є все-таки відчутною.
Відповідно до програми «Милосердя» родини військових минулого опалювального сезону отримували грошову допомогу на придбання дров – 4650 грн. Для доставки дров була домовленість із постачальниками, які на ці кошти доставляли заявникам 4 куби дров. На позачерговій сесії, що відбулася в серпні, разом із депутатами прийняли рішення про виплату новопризваним військовослужбовцям так званих «підйомних» у розмірі 10 000 грн. Також виділяємо кошти і на інші нагальні побутові потреби військових та їх родин.
Дбаємо й про дітей наших захисників. Минулого навчального року діти військовослужбовців: 166 учнів шкіл та 46 вихованців садочків харчувалися безкоштовно. Плануємо безкоштовно харчувати дітей пільгових категорій і в нинішньому навчальному році.
У Центрі надання адміністративних послуг учасники бойових дій та особи з інвалідністю внаслідок війни отримують безкоштовно витяги з державного реєстру прав на нерухоме майно та обслуговуються з усіх видів послуг позачергово. Медична допомога в лікарні військовослужбовцям надається безкоштовно, цілодобово та поза чергою.
Тільки за 6 місяців цього року для ЗСУ придбано товарно-матеріальних цінностей на суму понад 8 млн грн. І на цьому не зупиняємося. Цільові програми соціального захисту військових за пів року профінансовано майже на 3 млн грн.
У громаді діє Програма організації безоплатного поховання померлих (загиблих) військовослужбовців, учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок збройної агресії російської федерації проти України на території Згурівської селищної територіальної громади. Усі витрати громада бере на себе (організація церемонії прощання із загиблим, усі ритуальні послуги, поминальний обід). Орієнтовно 55 тис грн. на похорон. Після повномасштабного вторгнення громада втратила та належно вшанувала 38 захисників. Із початку 2024 року вже відбулося 9 поховальних церемоній.
– Зараз активно говорять про дефіцит електроенергії внаслідок ударів по енергооб’єктах. Як із цим викликом справляється Згурівська громада?
Навчальні заклади громади протягом двох останніх років переведені на твердопаливне опалення. Кожен навчальний заклад має «дров’яні» котли, генератори, що дозволяє опалювати приміщення навіть при відсутності світла. Вирішуємо питання з харчуванням дітей під час відключень світла.
Електроплити у школах мають доволі велику потужність і генератори потрібні потужні та дороговартісні. Розглядаємо можливість організації централізованого харчування – облаштування декількох їдалень на громаду, які б здійснювали організоване приготування та підвіз готових обідів в усі навчальні заклади.
Центральна лікарня забезпечена потужним генератором, що дозволить навіть при тривалому відключенні світла забезпечити надання невідкладної допомоги, роботу хірургічного відділення та ін. Щодо забезпечення житлово-комунальних потреб населення, на сьогодні всі насосні станції обладнані генераторами, які можуть накачувати водонапірні вежі та басейни. Вирішується питання з каналізацією. Маємо мобільні генераторні установки, за допомогою яких проводиться відкачування каналізаційних стоків з багатоквартирних будинків, забезпечуючи водовідведення. Але це все створює додаткові фінансові витрати, так і додаткову потребу в робітничих кадрах.
Шукаємо джерела альтернативної електричної енергії. Аналізуємо всі комунальні підприємства та установи громади, аби визначитися з енергетичною потужністю.
– Якою є ситуація з укриттями у громаді? Чи облаштовані належно наявні укриття та чи проводиться ремонт або ж будівництво нових? Якщо так, то хто є підрядниками та скільки вартуватиме така робота?
– Укриття на сьогодні є у всіх навчальних закладах. Лише у Лизогубовослобідському навчально-виховному комплексі пристосоване укриття не відповідає загальній кількості дітей, тому минулого року навчання у цьому закладі відбувалося за змішаною формою. Власними силами та за допомоги місцевих підприємців будуємо для цього навчального закладу повністю нове укриття. Кошти бюджету майже не залучаються. Чому? Для порівняння: коли потрібно було збудувати в Згурівській ЗОШ систему вентиляції, вартість проєктних робіт разом із реалізацією самого проєкту сягала півтора мільйони гривень, а за допомогою відповідних фахівців, які були самостійно залучені, уся робота з матеріалами обійшлася нам усього-на-всього 200 тис. грн. При тому побудована чудова вентиляційна система, яка повністю виконує свої функції. Роботи з будівництва укриття в Лизогубовослобідському НВК плануємо до 1 вересня завершити, діти зможуть навчатися в звичайному режимі, використовуючи у разі потреби нове укриття.
Решта ж навчальних закладів працювали минулого року та працюватимуть цього року офлайн, укриття відповідають усім санітарним нормам та рекомендаціям. Звичайно, хочеться якомога кращих умов для наших дітей, тому зараз облаштовуємо відмостки навколо будівель освітніх закладів, там, де це потрібно, аби волога не потрапляла до укриттів під час осінньо-зимового періоду. У двох загальноосвітніх та одному дошкільному закладах зробили нову підлогу. Проаналізували стан санітарних кімнат в школах та садочках, встановлюємо роздільні кабінки з туалетами для хлопчиків та дівчаток, а також працюємо над системою каналізації в укриттях.
– Які виклики зараз перед Вами як керівником громади?
– У пріоритеті зараз, беззаперечно, допомога ЗСУ. Усі чекаємо Перемоги і намагаємося всіма своїми силами її наближати. Дивимося трохи наперед і знаємо, що постане питання реабілітації військових, які потребуватимуть допомоги як фізичної, медичної, так і психологічної. Для цього розробили проєкт щодо побудови в парковій зоні селища реабілітаційного центру, використовуючи природні ландшафтні ресурси нашої громади. На базі центральної лікарні надаватиметься медична допомога військовим, а сам центр передбачає кімнату психолога, реабілітолога та доволі великий спортивний зал.
Проблемним стоїть питання кадрового забезпечення. Так званий «кадровий голод» відчуваємо у всіх сферах. Наприклад у комунальному підприємстві критично не вистачає робочих рук, багато чоловіків мобілізовані. Та намагаємося вирішувати і це питання. Заробітну плату для робітничих вакансій встановили на рівні, особисто працюю над пошуком працівників на той чи інший процес.
– Яке Ви маєте бачення подальшого розвитку Згурівської громади? Які пріоритети роботи маєте?
– Як і всі українці, із нетерпінням чекаємо миру. Маємо на території нашої громади всі ресурси та бюджетоутворювальні підприємства, які дозволяють наповнювати бюджет та забезпечувати належне функціонування всіх галузей. Тому бачу нашу громаду єдиною, економічно стабільною та розвиненою, де кожен мешканець зможе спокійно жити та працювати, із розвиненою інфраструктурою, робочими місцями, де захоче залишитися жити та працювати молодь.
– Нещодавно Згурівська громада отримала від Уряду Японії нові сучасні сміттєвози. Ця техніка мала би допомагати налагодити централізоване вивезення побутових відходів. Якою є ситуація зараз?
– Централізований вивіз сміття в громаді був організований лише у селищі. Завдяки співпраці з партнерами змогли отримати для громади два нові сміттєвози. Один – придбали за бюджетні кошти. Саме за їх допомогою організовуємо централізований вивіз сміття і в населених пунктах громади. Запровадили пакетований збір сміття. Житель того чи іншого населеного пункту має придбати спеціальний пакет для сміття, у вартість якого вже включена вартість послуги з вивезення твердих побутових відходів, наповнити його та у відповідний день місяця виставити його біля свого будинку. Про все інше подбають працівники із благоустрою. Для зручності закупили пакети місткістю 120 л. та 60 л. На сьогодні тестуємо централізований вивіз сміття з усіх населених пунктів працівниками та технікою комунального підприємства відповідно до затверджених графіків. Взагалі у планах на найближче майбутнє побудова на полігоні, куди зараз звозять усе сміття, сміттєсортувальної лінії, яка би дозволила 80 % сміття сортувати та в подальшому переробляти на відповідних заводах.
– У Мережі був неабиякий резонанс щодо оголошення в електронній системі публічних закупівель Prozorro тендера на будівництво скейтпарку по вулиці Героїв Майдану вартістю 1,2 млн грн. Чи будуватимуть скейкпарк та чим обумовлене таке рішення?
– Щодо цього питання, поясню… Рішення про будівництво скейтпарку було прийняте давно, як реакція на неодноразові звернення як самих дітей, так і батьків щодо організації дозвілля. Я за те, щоб діти максимально корисно проводили свій вільний час, це має бути цікаво та по сучасному, адже одним футболом вже дітей не задовольниш.
Рішення про побудову скейтпарку отримало позитивну підтримку депутатського корпусу і розпочали процедуру підготовки та будівництва. Наразі скейтпарк вже побудований. Тривають ще деякі роботи з благоустрою території, але це не заважає дітям щодня і щовечора там проводити свій час. По кількості дітей, які катаються, бачимо, що справа все-таки не була марною. Відвідувачів багато. Щасливі обличчя дітей – це найкраща оцінка нашої роботи.
– Скільки церковних громад перейшли до ПЦУ з 24 лютого 2024 року та скільки церков УПЦ (московського патріархату) наразі діє в межах громади?
Питання релігії є неоднозначним. Статистичні дані щодо кількості церков УПЦ та ПЦУ у нас звичайно є, але моя позиція, як голови, не втручатися у віросповідання людей, належність їх до певних конфесій, а їх в Україні налічується більше тисячі, та й повноважень у нас таких немає. Це право в нас закріплене у Конституції. Тому, яку церкву відвідувати, це особиста справа кожного. Церква ПЦУ є в Згурівці, і в інших населених пунктах проходять богослужіння священнослужителями ПЦУ, тому людина має сама обрати, куди йти – до церкви ПЦУ, УПЦ чи будь-яких інших. Днями Верховна Рада ухвалила законопроєкт щодо заборони діяльності в Україні релігійних організацій, пов’язаних з рф, зокрема УПЦ. Тому думаю, що це питання має вирішитися на рівні держави.
Читати "Моя Київщина" у Telegram