#

Київщина туристична: найцікавіші місця Вишгородського району

29.07.2020 08:00
Київщина туристична: найцікавіші місця Вишгородського району
Фото з мережі Інтернет

"Моя Київщина" продовжує серію матеріалів, у яких познайомить читачів із унікальними місцями столичного регіону. Ми пройдемося по кожному району області, щоб показати унікальні місця та красоти Київщини

Сьогодні мова піде про Вишгородський район, який знаходиться на північ від столиці та ховає на своїх теренах багато цікавих місць, що можуть вразити своєю красою та незвичністю. До вашої уваги 9 об’єктів, які варто побачити на власні очі

Будинок "Клюкви"

У місті Вишгород на вулиці Шкільній, 58 стоїть цегляний двоповерховий будинок, який більше ніж сто років тому був збудований Іваном Школьним, управителем казенними маєтками та колишнім військовим. Зведення цієї споруди тривало з 1905 по 1910 рік. Вона була незвичною для тодішнього Вишгорода, який ще на початку ХХ ст. мав статус села.

У цьому будинку після того, як Школьних розкуркулили й виселили, розташовувалася сільська рада, клуб, школа, дитячий садочок. Після Другої світової війни з будівлі зробили гуртожиток для вчителів із родинами та учнів-старшокласників. У кінці 1970 в будинку жили працівники заводу "Карат", а через декілька років під дахом цієї будівлі спали спортсмени обласної дитячої школи спортивної майстерності.

Лише в 1995 році будинок "Клюква" було передано Вишгородському історико-культурному заповіднику. Нині тут розташований Історичний музей ВІКЗ, і цікаво, що саме тут стоїть скульптура Анни Ярославни - одна з п'яти, що є у Європі.


Музей давньоруського гончарства

Також розташований у місті Вишгород і дає можливість не тільки ознайомитися з традиціями гончарного ремесла, які тягнуться з доби неоліту, часів Трипільської культури, Київської Русі та до нашого часу, а навіть створити щось власними руками з глини та пройти майстер-клас у досвідченого майстра з ліпки.


Храм святих Бориса та Гліба

У 1862 році у Вишгороді постала дана церква, але через брак коштів вона мала не такий вигляд, який спроєктував Костянтин Тон, котрий є творцем так званого "російсько-візантійського стилю" храмового зодчества, що набув широкого поширення за часів правління Миколи I.

Замість п'яти куполів був зведений один, із трьох абсид залишилась одна. Після завершення будівництва храму був переданий іконостас, а через рік поряд звели дзвіницю.

Під час радянської влади храм зачинили, а з куполів були зняті хрести. Проте найбільшої шкоди церкві нанесла війна. Під час бомбардування радянською авіацією німецьких військ, було знищено дах, баню, шатро, а також частково зазнала зруйнації дзвіниця. Крім того,, згоріли всі дерев'яні частини та були знищені декоративні елементи інтер'єру. Частково зберігся лише фасад із елементами декору.

У 1987 році храм відновив свою роботу, а в 1993 у ньому почалися реконструкції, які трохи видозмінили церкву.

Цікаво, що біля храму знаходився колодязь, який вважався чудотворним, і на дні якого, за легендою, мали бути сховані мощі святих Бориса і Гліб, але їх не було там знайдено.


"Дзвінкова криниця"

Розташована у селі Нові Петрівці та є гідрологічною пам’яткою. Нема точної інформації, коли саме з’явилося джерело, із якого уже дуже багато років тече цілюща вода. Але, за переказами, у 988 році ченці на цьому місці збудували каплицю із встановленими срібними дзвіночками. Коли вода сильним струменем ударяла по них, то лунав мелодійний дзвін, звідки, ймовірно, пішла назва криниці.

Наразі криницю можуть вільно відвідувати туристи.


Військовий музей-меморіал просто неба

У селі Пилява, де проживає не більше ніж 50 людей, причаївся музей, у якому можна побачити на власні очі понад двадцять видів військової техніки: гармати, танки, самохідні зенітні установки, артилерійські установки, бойові машини та інше. Також тут є братська могила, де поховані воїни, які загинули під час Другої світової війни.


"Межигі́р'я"

Розташований на території Межигірського Спасо-Преображенського монастиря на березі Дніпра в селі Нові Петрівці. Це колишня резиденція президента Віктора Януковича, яка після його втечі перейшла до державної власності.

На даний час на території розташовано вісім пам’яток історії різного часу, які були відкриті й частково досліджені археологами. Цікаво, що серед них є комплекс підземних монастирських печер у Пекарницькій горі. Галерея печер починалася від пристані на березі Дніпра та проходила у глибину пагорба на 40 м. За певними даними, є інформація про існування печерної церкви.

У парку відвідувачам пропонуються різноманітні екскурсії, де можна детальніше дізнатися про історію даної території, покататися верхи та на велосипеді. Окрім того, можна відвідати музей ретроавтомобілів, а також подивитися на екзотичних тварин і влаштувати пікнік на природі.Національний музей-заповідник "Битва за Київ у 1943 році"

Знаходиться у селі Нові Петрівці. Експозиція музею розповідає про події осені 1943 року, форсування Дніпра та створення Лютізького плацдарму, про хід Київської наступальної операції. Музей було створено 20 березня 1945 року Постановою Ради Народних Комісарів УРСР і ЦК(б)У № 425 "Про створення музею-заповідника "Поле битви за Київ".

У фондах музею можна побачити археологічні, етнографічні, фалеристичні, нумізматичні збірки, твори живопису, скульптури, фото та документи часів Другої світової війни. Варто зазначити, що серед унікальних експонатів музею є Книга Вічної Слави. У цій книзі записані імена офіцерів і генералів 1-го Українського фронту, які брали участь у визволенні Києва.


"Володимира дуби"

Якщо ви вже опинилася в селі Нові Петрівці, то варто звернути свою увагу на ботанічну пам'ятку природи місцевого значення "Володимира дуби". Вона має площу 0,03 га і тут ростуть дуби, яким більше ніж 300 років.


Храм Воздвиження Хреста Господнього

Будівництво цієї церкви просувалося надзвичайно швидко. У 1858 році заклали перший камінь фундаменту, а вже через рік єпископ Антоній освятив новозбудований храм.

Цікаво, що до того часу в Любимівці не було церкви, тому мешканці ходили до сусіднього села, проте кошти місцевого поміщика Лукомського швидко розв'язали це питання.

На сьогодні храм діє та знаходиться у гарному стані. Також неподалік від церкви збереглася могила видатного краєзнавця та історика Лаврентія Похилевича.


Звісно, це не повний перелік цікавих місць, які є в Вишгородському районі, але це список тих, котрі точно варто відвідати.

Фото з відкритих джерел.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Єва Басіста
журналістка