#

Київщина туристична: найцікавіші місця Сквирського району

14.05.2020 09:16
Київщина туристична: найцікавіші місця Сквирського району
На Сквирщині чимало цікавих місць

"Моя Київщина" продовжує серію матеріалів, у яких познайомить читачів із унікальними місцями столичного регіону. Ми пройдемося по кожному району області, щоб показати цікаві місця та красоти Київщини

На південому заході Київської області знаходиться район, який тісно пов’язаний із життям і творчістю багатьох українців - діячів науки, освіти, культури, охорони здоров`я, літератури і мистецтва. Це Сквирський район, що був утворений у 1923 році та входив до Білоцерківського оругу, а з 1930 року виділився у самостійний район.

Варто зазначити, що першу документальну згадку про Сквиру зустрічаємо у грамоті князя Володимира Ольгердовича від 1390 року. Від тієї дати й веде лік місто.

Отже, розглянемо найцікавіші місця міста та району, де можна цікаво та з користю провести свій вільний час.

Водяний млин у селі Буки

Він був збудований місцевим поміщиком Станіславом Абрамовичем у 1846 році на правому березі річки Роставиця. Споруда працювала до другої половини 20 століття, однак потім роботу млина зупинили.

Сам млин являє собою цегляний будинок, який складається з трьох поверхів та деякими елементами нагадує середньовічний замок. Він має шпилі з елементами готики.


Храм Святого Євгенія та ландшафтний парк

У тому самому селі Буки на березі річки Роставиці, є мальовничий парк, який був створений і розвинений підприємцем Іваном Сусловим. Заснований він у 1996 році на ділянці землі, що була місцевим звалищем. Сміття з території та русла Роставиці прибрали, а на його місці з'явився один із найкрасивіших в Україні парків, храмовий комплекс і маєток родини Суслових.

На території парку є дуже багато цікавого, і він складається з двох частин: це храмовий комплекс і фонтан і, власне, сам ландшафтний парк. Перша частина парку включає в себе церкву Святого Євгенія, дзвіницю Данила. Також поруч розміщений фонтан, який раніше стояв на майдані Незалежності в Києві. На другій частині – є зоопарк, у якому можна побачити поні, страусів, вовченят і левів. Окрім цього, є "Поляна казок", де розташовані незвичайні казкові фігури. Це дракон і вежа, пегаси, пушкінський дуб із вченим котом, Ктулху (вигадане божество, живе на дні Тихого океану), дуби-чаклуни… Варто зазначити, що в парку побудована міні-ГЕС, яка забезпечує електрикою всю територію.

Окремий пункт в екскурсії - маєток Суслових, до якого можна потрапити тільки з екскурсоводом.


Липа кохання

У центрі села Рогізна біля зупинки росте гігантська липа. Вона має висоту 18 метрів, а обхват більше ніж 4 метри. За легендою липу посадила дівчина в пам'ять про вбитого козака, якого вона любила.

Костел Святого Яна Непомука

Розташований у місті Сквира. Його будівництво завершилося 1885 році та мало чіткі риси класицизму.

На жаль, із встановленням радянської влади костел було закрито. Тоді під знищення потрапили купол та вежі-дзвіниці, було спотворено фасади храму, знищено внутрішні інтер'єри. Саму споруду було пристосовано під цех плодоконсервного завод. Зараз костел має статус щойно виявленої пам'ятки архітектури місцевого значення.


Костел Святого Антонія Падуанського

Ця споруда збудована у стилі неоготики та має риси північно-італійської архітектури. Точну дату будівництва невідомо, але за певними документами костел звели в селі Руда у 1910 році. У радянські часи в ньому розміщувався заклад харчування.

Сьогодні храм належить до Києво-Житомирськоїї дієцезії РКЦ. Проте костел потребує реставрації. У стінах місцями є тріщини. Варто зазначити, що збереглися оригінальні двері та віконні рами, однак скло та вітражі втрачені.


Краєзнавчий музей

Для тих, хто любить більше слухати, гарним варіантом буде музей, який знаходиться в місті Сквира та функціонує тут із 1987 року. Ініціатором його відкриття був ветеран війни М. Сорока. Експонати для цього музею збирали впродовж майже десяти років, для цього в самій Сквирі та її околицях проводили численні археологічні розкопки та експедиції.

Сквирський районний народний краєзнавчий музей має у своєму складі 8 залів, у яких розміщено понад три з половиною тисячі експонатів.  Тут представлено знаряддя праці та зразки зброї періоду Київської Русі, археологічні експонати, побутові речі 15–20 століття, окрему частину становлять предмети дореволюційного періоду і часів Другої світової війни. Окрім цього, є зала, де можна ознайомитися з експонатами, які розповідають про відомих жителів Сквири, їхню діяльність та досягнення.

Якщо ви завітали до міста, то варто прогулятися ним. У центрі Сквири знаходиться колишня земська в’язниця, у якій зараз знаходиться школа. Вона є цікавою пам’яткою архітектури.

Також варто звернути свою увагу на колишній лікеро-горілчаний завод та земську пошту, у якій 1846 році зупинявся Тарас Шевченко.

Костел-усипальниця Підгорських

Знаходится у селі Антонів та збудована у 1810 році. Має статус щойно виявленої пам'ятки архітектури місцевого значення. 


Побудував костел Олександр Підгорський. Згодом ця споруда стала усипальницею цієї родини. На сьогоднішній день внутрішня оздоба повністю втрачена, проте частково збереглося оздоблення фасаду. У непоганому стані зараз підземна крипта-усипальниця, але вона порожня.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Єва Басіста
журналістка