#

Майже без порушень: Як проходили вибори на Київщині

03.04.2019 14:47
Майже без порушень: Як проходили вибори на Київщині

У середу, 3-го квітня, відбувся брифінг начальника Головного управління Національної поліції в Київській області Дмитра Ценова, на якому генерал поліції третього рангу розповів журналістам про забезпечення  правопорядку у день виборів Президента України на території регіону.

Нагадаємо, що напередодні цієї ж тематиці, але у масштабі усієї країни, був присвячений спільний брифінг Голови Нацполіції Сергія Князєва з міністром внутрішніх справ України Арсеном Аваковим та головою Центральної виборчої комісії Тетяною Сліпачук.

Міністр вчора повідомив, що вперше кіберполіція була допущена до ЦВК у робочу групу по забезпеченню контр безпеки та спільно зі спеціалістами з ЦВК блокували спроби втрутитись у систему з різних IP-адрес з РФ та тих, що знаходяться у Київській області.

Констатувалось, що системних  правопорушень, які могли б суттєво вплинути на хід виборчого процесу в країні, Національна поліція не зареєструвала. Всього до поліції надійшло 2605 заяв та повідомлень про порушення виборчого процесу. 61 факт внесений до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

 Сергій Князєв навіть розшифрував для журналістів   типологію  зареєстрованих повідомлень: 140 з них стосувалися повідомлень про незаконну агітацію, 149 – фотографування бюлетенів, 54 – підкупу виборців, 38 – пошкодження бюлетенів, 13 – спроби винесення бюлетенів з виборчих дільниць. Також поліцейські 18 разів реагували на повідомлення про замінування. Жодне з них після перевірки не підтвердилося.

А ще керівник Нацполіції констатував, що на останньому етапі виборчої кампанії  безпеку роботи дільничних та окружних комісій забезпечували майже 33 тисячі поліцейських.

 Зрозуміло, що обласна виборча статистика правопорушень виявилась значно скромнішою.

На брифінгу для журналістів, який відбувся в приміщенні ГУ Нацполіції,  його очільник – генерал поліції третього рангу Дмитро Ценов розповів які саме типові порушення виборчого законодавства та громадського спокою були зафіксовані на де’вятьох  окружних та 1424 територіальних виборчих  дільницях регіону та навколо них.

Але насамперед він нагадав журналістам, що головним завданням правоохоронців на місцях несення служби було недопущення порушення порядку та збереження виборчої документації, для чого на Київщині були задіяні майже шість тисяч правоохоронців.

Здійснювати охорону публічного правопорядку поліцейським допомагали бійці Національної гвардії, а також співробітники Державної міграційної служби та рятувальники з Державної служби з надзвичайних ситуацій.

З’ясувалося, що в день виборів до поліції надійшло 122 заяви та повідомлень про різні правопорушення виборчого процесу в регіоні. Як запевнив журналістів Дмитро Ценов, - «Правоохоронці оперативно реагували на кожне повідомлення, проводивши ретельну та  об’єктивну перевірку»

Генерал поліції також нагадав, що президентські вибори - це не лише день голосування та вечір й ніч підрахунку голосів, адже офіційно виборча кампанія розпочалась ще напередодні Нового року. І з того часу 342 повідомлення про порушення виборчого законодавства 3 402-х зареєстрованих в регіоні – не знайшли свого об’єктивного підтвердження.

Натомість, було складено 24 протоколи за сімома (152, 173, 178, 183, 212, 213 та 214) статтями Кодексу України про адміністративні правопорушення, матеріали яких були направлені до суду для прийняття рішення. Принаймні, за 17-ма протоколами буде прийнято рішення   щодо стягнення штрафів на суму від 51до 2250-ти гривень.

Також очільник обласної Нацполіції зазначив,що в даний час триває досудове розслідування у трьох кримінальних провадженнях, відкритих за фактом порушення виборчого права.

Власне, з конкретикою більшості порушень напередодні дня виборів, у день процедури волевиявлення виборців та при підрахунку голосів, читачі порталу «Моя Київщина» вже ознайомлені з тих повідомлень від журналістів нашого видання та наших колег з інших ЗМІ, які оперативно, за гарячими слідами події, з’являлися на нашій інформаційній стрічці.

Тож дозволимо собі невеличкий дайджест-хроніку виборчих правопорушень у регіоні, з посиланням на першу публікацію в «МК» з деякими уточненнями:

Голова Васильківської райради затримала "тітушок" на Президентських виборах.

Виявилося,що очільник райради Наталія Баласинович у день виборів Президента затримала автобуси з "кореспондентами" спортивної статури, які намагалися інспектувати роботу виборчих дільниць.  У всіх пасажирів виявлено посвідчення кореспондента суспільно-політичної газети "Пульс Обухівщини".

На Київщині голова районного штабу БПП втручався в роботу виборчої комісії.

Йшлося про те, що начальник  штабу Блоку Петра Порошенка в Києво-Святошинському районі столиці Вадим Гедульянов намагався перешкодити роботі окружної виборчої комісії 95 округу. Відзначається, що він приїхав до  ОВК  і пройшов в середину за посвідченням журналіста газети «Солідарність».

На Васильківщині голову виборчої комісії побили, забрали печатку, а потім закрили в одному з приміщень дільниці

Стало відомо, 31 березня, в селі Росавичі Васильківського району побили голову дільничної виборчої комісії №320330 Максима Ібрагімова

Голова комісії наполягав на перерахунку голосів у зв’язку із сумнівами щодо належності виборчих бюлетенів саме цій дільниці.

"У голови комісії забрали печатку й ключ та закрили його побитим в одному з приміщень виборчої дільниці. Стан Максима Ібрагімова наразі важкий, у нього піднявся тиск, викликано швидку", – розповіли журналістам спостерігачі від "Батьківщини", додавши, що «члени ДВК були напідпитку, вони вимагали від голови комісії віддати виборчу документацію до ОВК самостійно».

У Яготинському районі невідомий чоловік порізав ножем члена виборчої комісії.

Згодом з’ясувалося, що до політиці цей злочин немає стосунку. Через ревнощі чоловік жінки, яка входить до складу дільничної виборчої комісії, напідпитку  завдав тілесних ушкоджень її колезі по виборчому процесу, щоправда вже за межами виборчої дільниці.

Члени окружної комісії у Яготині виявили фальшиві протоколи

З’ясувалось, що члени ДВК №321054 (Яготин) привезли заповнені протоколи, номерні знаки яких відповідають іншій дільниці  №320434, яка знаходиться у смт Згурівка з цього ж 98-го виборчого округу.

Члени ОВК одноголосно прийняли рішення звернутися до правоохоронних органів з даного питання, а також провести повторний підрахунок голосів на дільниці, після чого в повному складі комісії прибути до ОВК.

Під Києвом на дільниці силою утримують спостерігача, - ОПОРА

Стало відомо, що в селі Глеваха Васильківського району на виборчій дільниці силою утримують спостерігача від ОПОРИ

Речник Нацполіції Київської області Микола Жукович зазначив, що до поліції надходило дві сході заяви: одна про те, що у Білій Церкві спостерігача не пускають до будівлі, де засідає виборча комісія, інша – про те, що спостерігача у Гливасі не випускають за її межі.

Жукович зазначив, що напевно у виборчій комісії роблять саме так, аби не було загрози ззовні, бо відкриваючи двері, на дільницю може потрапити, хтось сторонній, а це заборонено законодавством, додав він.

У Переяславі троє людей хотіли проголосувати за закордонними паспортами

 Намагання проголосувати без паспорту – загалом найбільш типове порушення виборчого  законодавства, що фіксується спостерігачами як в нашому регіоні, так і в інших областях країни.

Як зазначив на брифінгу Дмитро Ценов, члени виборчої комісії на оперативному засіданні більшістю голосів приймають рішення: чи дати дозвіл на отримання бюлетеня? В двох наведених випадках така згода не була отримана,але генерал поліції зазначив, що в невеличких населених пунктах, де кожного виборця знають в обличчя, члени комісії більш ліберально ставляться до тих, хто взяв не той документ, або взагалі прийшов на виборчу дільницю без жодних, тож закликав журналістів  нагадати своїм читачам про усі тонкощі виборчого законодавства перед другим туром президентських виборів, аби виборці не повторювали старих помилок.

А вищезгаданий речник Головного Управління Микола Жукович доповнив цю тезу. Мовляв, у ЗМІ варто нагадати тим людям, які у другому турі президентських виборів мають намір голосувати за допомогою нових ID-карток, що для занесення їх до списку виборців, їм потрібно напередодні пред’явити в дільничних комісіях – спеціальний вкладиш (Витяг з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання).

«Вибори в державі відбувалися на безпрецедентному рівні безпеки і забезпечення прав» - сказав вчора Аваков.

«Превенція стала символом цієї виборчої кампанії»-  доповнив сьогодні цю тезу Ценов.

І обидва запевнили журналістів, що всі правоохоронці будуть працювати під час другого туру виборів так само ефективно, як і під час першого.

Другий тур, як відомо,  стартує з моменту, коли ЦВК підведе підсумки першого туру голосування. І хоча загальна явка виборців може бути нижчою, але рівень протистояння між командами двох кандидатів (з врахуванням «примкнувши к ним» фахівців від інших кандидатів, що не прийшли до фіналу президентських перегонів) може бути вищим. А це означає, що роботи у поліції стане більше…

Олександр Воронін, «Моя Київщина»

Читати "Моя Київщина" у Telegram