#

Мажор на Київщині: як Єрмак сина ексзаступника голови КОДА часів Кучми працевлаштовував

04.02.2022 08:15
Мажор на Київщині: як Єрмак сина ексзаступника голови КОДА часів Кучми працевлаштовував
Олексій Кулеба

Черговий етап політичних розбірок на Київщині закінчився: уже колишній голова КОДА Василь Володін програв боротьбу депутатам Київської облради. Проте без очільника столична область не залишилася. На посаду нового голови КОДА зі столиці перевели Олексія Кулебу – вельми цікаву фігуру, із "правильним" татом і впливовим тестем. Подробиці – у матеріалі "Моєї Київщини"


Питання відставки Василя Володіна назрівало з кінця грудня, коли Київська облрада саботувала ухвалення бюджету області, який готувала обладміністрація. Із невідомих причин уже колишній голова КОДА був переконаний, що документ вдасться прийняти так само легко, як і минулого року. Проте він разом зі своїми кураторами не врахував один важливий момент: політична конфігурація облради змінилася, тож проштовхнути бюджет-2022 не вдалося.

Апогеєм став мітинг під стінами облради, який, за повідомленням деяких журналістів та депутатів, організувало оточення Володіна. Метою було спонукання депутатів облради до призначення позачергової сесії та прийняття бюджету. Але ефект вийшов абсолютно протилежним, адже навіть до ручних масових акцій потрібно ретельно готуватися.

Далі все відбулося дуже швидко: буквально декілька днів тривала інформпідготовка в соцмережах, і вже в середу Кабмін підтримав кандидатуру Олексія Кулеби на посаду голови КОДА. Утім, дехто вважає це рішення пониженням. Справа в тому, що до цього Кулеба був першим заступником голови Київської міської державної адміністрації (КМДА) Віталія Кличка, де представляв неформальні інтереси голови Офісу Президента Андрія Єрмака. Останній на той момент дуже тісно комунікував із мером і, на відміну від свого попередника Андрія Богдана, не йшов на конфлікт із Кличком. Потім ці відносини закінчилися новим протистоянням, але фактично Кулеба дуже непогано влаштувався в годівниці. 

У листопаді 2019 року він очолив київський благоустрій. Ця структура – "доїльний апарат" столичних МАФів. Ларьки, кафе з літніми майданчиками – усі несуть "подяки" в КП "Київблагоустрій". А в січні 2021 року ставленик Єрмака (до речі, він у Києві свого часу спеціалізувався саме на "кришуванні" МАФів, щоправда, в іншій іпостасі) став першим заступником Кличка в КМДА, де продовжив  займатися "благоустроєм".  

Що ж таке сталося, що людина з такого насидженого місця вирішила піти?  Як розповіли "Моїй Київщині" поінформовані джерела, маневр із посадами був рятівним кругом для Кулеби, адже проти чиновника активно почали "копати" співробітники силових органів, передусім із ДБР. Як відомо, силовий орган фактично контролює ще один заступник голови Офісу Зеленського – Олег Татаров. Ураховуючи обставини, можна констатувати наявність конфлікту між Татаровим та Єрмаком. Задля спасіння Кулеби від кримінального переслідування його в екстреному порядку перекинули на Київську область.

І тут виникає закономірне питання: а як пан Кулеба пов'язаний із Київщиною? Як не дивно, але тут "спливла" украй цікава історія: зі студентської лавки нашому герою вдалося заскочити на посаду менеджера комунального підприємства "Київ-медіа" (2005 рік), що перебувало на балансі Київської облради. Отримати посаду допоміг батько – Володимир Кулеба. Останній був заступником голови Київської ОДА за президентства Леоніда Кучми (2000-2005 роки) із питань медіа. Тобто фактично Кулеба-старший просто взяв сина до себе.

Пізніше він ще очолив Київську обласну організацію партії "Трудова Україна" (2005-2007 роки). Згодом Кулеба-старший став шеф-редактором газети "Київський регіон", а з 2010 по 2012 рік працював заступником головного редактора пресцентру "Україна. Євро-2012". Останні пункти біографії свідчать про тісну співпрацю з "регіоналами" Януковича.

Що ж до сина-"мажора", то він був помічником народного депутата 5 скликання Михайла Гладія, який проходив у парламент за списком партії "Батьківщини". Також Кулеба встиг попрацювати помічником депутата Київської міськради. Цікаво, що Кулеба також був депутатом Ржищівської міської ради від партії "Єдиний центр".

Безумовно, Офіс Президента робить ставку на зв’язки Кулеби-старшого в Київській області. Проте вони давно застарілі. Еліти змінилися та сприймають Кулебу-молодшого як чергового "парашутиста". Основний діалог потрібно вести з облрадою. Таких політичних "мастодонтів" як Москаленко, Бондарєв та Качний, які десяток років зберігають вплив на облраду, Кулебі подолати буде вкрай важко.

Зрозуміло, що кадри Володіна в КОДА будуть "зачищені". Вочевидь, йдеться не лише про рівень заступників голови, а й про керівників ключових управлінь та департаментів, які, цілком імовірно, втратять свої посади. Проте залишається загадкою, хто їх замінить, адже в Кулеби власної команди немає.

Але є друзі у, як мінімум, двох прибуткових напрямках – транспортному та будівельному. Із транспортниками Кулеба тісно пов’язаний через тестя – Миколу Дмитриченка. Він – багаторічний ректор Національного транспортного університету – головної кузні кадрів у транспортній сфері. До речі, саме в НТУ Кулеба захищав кандидатську дисертацію в 2014 році. Зауважимо, що ректора Дмитриченка звинувачували у створенні мережі плагіаторів та фальсифікаторів у НТУ, що працюють над написанням дисертацій. 

Щодо забудовників, то родина Кулеб дуже тісно пов’язана з Сергієм Левадою – ексдепутатом Київради, колишнім радником Віталія Кличка. До речі, Петро Порошенко у березні 2019 року призначив забудовника головою Дарницької районної держадміністрації, але дуже швидко програв президентські вибори, після чого з посади вимушений був піти й Левада.

Непроста історія також і з дружиною Кулеби Галиною Дмитриченко. Вона працює в юридичній компанії "Смарт солюшинз", що пов’язана з медіахолдингом "1+1" олігарха Ігоря Коломойського. Зазначимо, що бенефіціар "Смарт солюшинз" В’ячеслав Мієнко працював заступником гендиректора "плюсів" Олександра Ткаченка. У 2019 році Мієнко став директором ТОВ "ТРК Студія "1+1". Цим можна пояснити інформацію, що Кулебу в області підтримує колишній "Слуга народу" Олександр Дубінський.

Тому зрозуміло, що скандальний Кулеба, який безпосередньо пов’язаний із Єрмаком, зможе вирішити ситуативну проблему тільки за допомогою Олександра Дубінського та Анатолія Гунька, які контролюють фракцію "Слуги народу" в Київській облраді. Без їх підтримки на Кулебу чекає така ж доля, як і Володіна.

Зазвичай після погодження Кабміну голови ОДА відразу починають включатися в роботу. Натомість сам Кулєба ще не з’явився у стінах обладміністрації. На вивчення ситуації та налагодження зв’язків потрібно щонайменше півроку щоденної роботи, а за цей час облрада перебере на себе керівні функції.

Ситуація з "парашутистом" не нова для Київщини, тому місцевий політичний бомонд знає, як працювати в таких умовах. Звільнення голови КОДА призведе до негайної зміни куратора області від Кабміну, а також можуть замінити керівника обласного осередку "Слуги народу", адже Андрій Мотовиловець повністю провалив роботу. Нагадаємо, що одним із претендентів на неформальне кураторство "слугами" в області розглядається схемник Ярослав Москаленко.

Люди, що прийняли рішення звільнити Володіна, припустилися серйозної кадрової помилки. Призначати відвертого мажора, який залежить від Єрмака та займається поборами від його імені, не дозволить реалізувати поставлені цілі. Скоріше навпаки – Кулеба може увійти до пантеону голів КОДА як персонаж, що провалить всі можливі напрями та покине посаду з ганьбою. У ЗЕкоманди такий досвід на Київщині є: варто згадати призначення Михайла Бно-Айріяна, який із моменту приходу Зеленського до влади завалив всю роботу президентської вертикалі у столичному регіоні.

У разі невдалого старту Кулеби на Київщині буде втрачено дорогоцінний час при підготовці до виборів. І до парламентських, і до президентських, адже Зеленський планує йти на другий президентський термін. До чого це призведе? Вочевидь, до перемоги Петра Порошенка у столичному регіоні та остаточної втрати впливу чинного президента на ключову область…

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Анатолій Тихий
журналіст