#

Медична реформа по-білоцерківськи: як налякати лікарів і не зробити нічого

14.05.2019 05:04
Медична реформа по-білоцерківськи: як налякати лікарів і не зробити нічого

Реорганізація Білоцерківської міської лікарні №1 викликала суспільний резонанс та збурила як громадськість, так і працівників установи.  Адже мова йде про переведення одразу чотирьох відділень закладу в штат міської лікарні №2. Що про це думають лікарі та представники влади, дізнавалась «Моя Київщина»

Коли у Білій Церкві завершилось створення ланки надання первинної медичної допомоги, наступним кроком стала вторинна. В результаті реорганізації було створено комунальні некомерційні підприємства БМР - Білоцерківські міські лікарні №1, 2, 3 та 4. Зокрема, в рамках тієї ж реорганізації  передбачається, що у міській лікарні №2 має бути створений багатопрофільний лікарняний заклад інтенсивного лікування ІІ рівня, де окрім вже існуючих, передбачено офтальмологічне, отоларингологічне, кардіологічне відділення, а також відділення щелепно-лицьової хірургії.  Таке управлінське рішення у вигляді наказу підписав ще наприкінці минулого року начальник управління охорони здоров’я Білої Церкви Денис Яблонський.

Згідно із наказом від 3 грудня 2018 р. «Про передачу посад, внесення змін до штатного розпису та переведення працівників», одразу декілька відділень міської  лікарні №1 мають бути переведені у лікарню №2. До речі, тут мова йде про понад  150 ставок медпрацівників. Втім, таке рішення майже півроку  відтерміновувалось і разом з тим обростало тільки здогадками та чутками, бо ж ні лікарі, ні пацієнти чітких відповідей про переведення вищезазначених відділень не мали.

Та тільки-но питання знову стало на часі – здійнялась хвиля невдоволення, а очільника управління звинуватили у прийнятті протизаконних рішень та в самоуправстві, адже фактично власником комунального підприємства БМР є виключно міська рада. При цьому лікарям достеменно незрозуміло, як відбуватиметься реформування вторинної ланки у місті при відсутності концепції розвитку та широкого обговорення із громадськістю, - це власне те, чим не переймався Денис Яблонський. Тому спантеличена медична спільнота  забажала, аби управлінець для початку визначився та ознайомив із концепцією розвитку медичної галузі міста, аби розуміти послідовність цих кроків. Про те чіткої відповіді медики не отримали. На цій хвилі Дениса Яблонського відверто звинуватили у непрофесійності, пригадали йому і закритість та відсутність комунікації з працівниками медзакладів. До слова, відкритістю до преси начальник управління за час своєї роботи також не відзначився.

Про те схоже втілення чергового етапу медичної реформи для Яблонського стало останнім, принаймні на цій посаді. Перший крок для цього зробив депутат міської ради від РПЛ Ігор Гейло, подавши проект про звільнення з посади начальника управління охорони здоров’я БМР Дениса Яблонського. Серед головних підстав для звільнення – відсутність професіоналізму та чіткої концепції розвитку медицини у місті. Згодом сам начальник управління написав заяву про звільнення із займаної посади.  Та таке кадрове рішення не додало ясності у питання переведення відділень і лікарів, адже наказ на той час залишився відтермінованим.

Лікарі, м’яко кажучи, занепокоєні подальшою долею медичної галузі. По-перше тому, що згідно з концепцією реформи Біла Церква має стати центром південно-західного госпітального округу Київської області, який включить в себе 11 районів.  Медики скаржаться, що таким чином у лікарнях, які розраховані на білоцерківців, пацієнтів значно побільшає, адже у тих 11 районах, які додаються, таких відділень, зокрема як отоларингологічного і щелепно-лицьової хірургії взагалі немає. То постає питання, чи впорається  лікарня інтенсивного лікування з таким навантаженням?

По-друге, кажуть лікарі, навіть за такого розвитку подій належних умов  у 2 міській лікарні немає. В тому, що кошти потрібно вкладати в медичне обладнання, а не в перевезення відділень, впевнений головний  лікар міської лікарні №1 Григорій Яценко. На його думку, лікарня звичайно має потребу у заміні обладнання, але при тих невеликих сумах, які виділяються із міського бюджету, задовольнити ці потреби неможливо.

Вузькі спеціалісти також наводять аргументи проти. Приміром у щелепно-лицьовому відділенні наразі лише за тиждень роблять більше 20 операцій. Тобто при збільшенні навантаження пацієнтам доведеться ставити в чергу. Більше того, кажуть лікарі, хвороби, з якими доводиться працювати у отоларингологічному відділенні та у щелепно-лицьовій хірургії бажано не суміщати із загальною хірургією, адже такі операції тісно пов’язані із виділенням специфічних бактерій. Тим паче що у новому приміщенні так само досі не створено належних умов роботи. 

Що ж до кардіологічного відділення лікарні №1, то на думку його завідувача, Віктора Коломійця, у лікарні №2 немає належних умов для реанімаційного блоку, який до того ж пропонують зробити не на першому поверсі, що було б логічно, а на другому. Кардіологи вважають це неприпустимим, адже інколи при порятунку пацієнта рахунок йде на секунди.

В цілому лікарі наполягають на тому, що реорганізація першочергово має поліпшувати надання медпослуги пацієнту і разом з тим не погіршувати умови праці медиків, а отже оптимальне рішення в даному випадку – залишити усі потужності у лікарні №1 та створити додаткові у необхідному обсязі в лікарні №2.

Говорячи про фінансовий бік цієї реорганізації, медики лікарні №1 також нарікають, що ймовірно їм не просто пропонують переїхати в іншу лікарню, а й зробити це власним коштом. Мовляв, вже колишній очільник управління охорони здоров’я Яблонський на запитання, за які кошти має відбуватись перевезення відділень, конкретної відповіді не дав, натякнувши лікарям, щоб звертались до друзів та спонсорів. 

Варто відмітити, що ще півроку тому цим питанням перейнявся депутат міської ради і власне ініціатор звільнення очільника УОЗ Ігор Гейло, котрий неодноразово зустрічався із персоналом лікарні №1, для яких Наказ про переведення працівників став неочікуваним  сюрпризом:

«Протягом півроку ми проводили зустрічі із керівництвом лікарні, завідувачами відділень, та їх заступниками. Як виявилося, Яблонський рішення про реорганізацію приймав одноосібно, а людей просто ставив перед фактом. Комунікації начальника управління з будь якою структурою я не бачив. Цей Наказ приймається тоді коли приміщення не підготовлені…. Тому  на найближчій сесії депутатський корпус хоче почути нового в.о. начальника управління охорони здоров’я Інну Новогребельську, яка, за її словами, скасувала даний наказ. На думку депутатів потрібно створити  робочу групу з профільних спеціалістів, медпрацівників та громадських діячів, аби розібралися та почали працювати в цьому напрямку. Можу сказати, що це питання буде під контролем і на самотік ми його не пустимо» – зазначив Ігор Гейло

В цій історії перейнявся долею медиків і голова ГО «Біла Церква Разом» Микола Бабенко, котрий також засудив дії Дениса Яблонського. Він заявив що велика частина медпрацівників лікарні втратить роботу, а місту буде нанесено економічні збитки. На думку Бабенка, лікарня як комунальне некомерційне підприємство БМР – це власність міста, а тому без рішення депутатів ніяких дій відбуватися не повинно. В іншому випадку готовий  оскаржувати вищезазначений наказ у судовому порядку.

Утім, наразі деякі експерти вважають, що в ситуації, яка склалась навколо двох міських лікарень, всьому виною неправильне трактування медичної реформи та необізнаність, при чому не тільки городян а й лікарів. Свою позицію з цього приводу висловила Наталія Бігарі – голова комісії київської обласної ради з питань охорони здоров’я:

«Відбулася досить неприємна ситуація, яка виникла через те, що лікарі до кінця не обізнані і не розуміють що їх чекає завтра. А коли медики не розуміють, що відбувається, відповідно в них йде реакція так званої непокори. Я їх розумію в даному випадку… Ми, медики, маємо зрозуміти наступні речі, - Радянський союз закінчився. І в 2020 році буде зовсім інше фінансування медичних закладів, адже установи отримали статус автономізації – стали комунальними підприємствами. Тобто в 2020 році вони не отримуватимуть медичні субвенції, а самі зароблятимуть на себе кошти, і з цих коштів визначатися з рівнем заробітної плати тощо. Тому сьогодні будь-якому медзакладу міста треба думати, що вони завтра запропонують із своїх послуг національній службі здоров’я аби та, як державний гарант, оплатила кошти за медичну послугу.  Тому якщо сьогодні міська лікарня №1 може запевнити місцеву владу в тому, що в неї достатньо спроможності завтра заробити кошти на гідну заробітну плату лікарям, тоді ми можемо розглядати реорганізацію медичних закладів не в тому ракурсі, в якому вона розглядається сьогодні. Якщо лікарі хірургічних відділень лікарні №1 не погоджуються і гарантують те, що завтра вони будуть завантажені роботою і зможуть себе забезпечити, то тоді місту треба задуматись над тим, як відкрити у лікарні №2 необхідні відділення, і залучити молодих спеціалістів. Також треба задуматись над тим, де взяти кошти, щоб зробити сучасні відділення з капітальними ремонтами і закупити діагностичне обладнання», - вважає Наталія Бігарі 

Дійсно, з 2020 року медзаклади вторинної і третинної ланки переходитимуть на нову модель фінансування. Лікарні почнуть отримувати фінансування в залежності від об'єму наданих послуг згідно з договором, який вони укладатимуть з НСЗУ. Вартість послуг буде визначатися відповідно до тарифу надання медичних послуг. Що ж до звільнення, то воно таки можливе, але лише у випадку скорочення штату. Згідно з законом, трудові відносини з працівниками реорганізованого закладу продовжуються, проте  окремі працівники у разі необхідності можуть бути переведені на інші посади, переміщені в інші структурні підрозділи.

Чим завершиться цей етап медичної реформи у Білій Церкві, невідомо. Наразі завдання міської влади зважити всі за і проти, досконало вивчити це питання із залученням фахових спеціалістів та врахувати потреби усіх сторін. Бо наразі існує ризик разом з водою виплеснути дитину…

Надія Савчук, «Моя Київщина»

Читати "Моя Київщина" у Facebook