#

Міністр Олексій Чернишов: Керівники громад – це справжні герої!

18.04.2022 15:12
Міністр Олексій Чернишов: Керівники громад – це справжні герої!
Олексій Чернишов

Про те, як відновлювати пристоличний регіон після того, як тут похазяйнували російські окупанти, “Моя Київщина” поговорила з міністром розвитку громад і територій Олексієм Чернишовим. 

- Яка приблизна кількість об'єктів інфраструктури та житлових будинків знищено на Київщині? Які орієнтовні збитки нанесено?  

- Ви самі бачили те, у якому стані зараз деякі міста Київської області. Кадри з Бучі та Бородянки фактично облетіли весь світ. 

За останньою інформацією Київської обласної військової адміністрації, понад 1400 об’єктів Київської області зазнали значних ушкоджень або руйнувань. Фактично половина громад області постраждали від держави-терориста. Повністю зруйновано 25 багатоповерхових будинків,  285 приватних садиб, 5 закладів освіти, 4 заклади охорони здоров'я.

Найбільш руйнувань внаслідок обстрілів зазнали Бучанський (Ірпінська, Бучанська, Макарівська, Бородянська, Дмитрівська громади), Броварський (Великодимерська громада), Вишгородский (Димерська, Іванківська громади) райони.

Щодо збитків поки я не можу назвати конкретну суму. В населених пунктах працює обласна моніторингова група, що фіксує наслідки військових дій. Мінрегіоном організована робота експертів, які вже розпочали процес обстеження будівель та споруд, пошкоджених у результаті військової агресії рф

Та попередньо можу точно сказати, що мова піде про десятки мільярдів євро. Але життя людей - безцінні! 

- Як формується бюджет для відбудови всього знищеного?  

- Ми зараз намагаємося консолідувати усі можливі джерела фінансування для майбутньої відбудови нашої держави: це й допомога міжнародних фондів, державного, міських бюджетів, добровільні внески. 

Президентом Володимиром Зеленським поставлено перед Урядом завдання з формування чотирьох фондів, кошти яких підуть на відновлення України. Перший фонд буде займатися відновленням зруйнованого майна та інфраструктури. Другий — відновленням та трансформацією економіки, третій – обслуговуванням та погашенням боргу, а четвертий – підтримкою постраждалого бізнесу.

Однак зараз війна ще триває, вся економіка працює на перемогу – тож ми розраховуємо в першу чергу на кошти міжнародних донорів, меценатів, різноманітних благодійних організацій.  

До слова, “U-LEAD з Європою” спільно з Мінрегіоном розпочали програму підтримки регіонів, які постраждали від військової агресії рф. Буквально кілька днів тому ми разом з Главою представництва ЄС в Україні в Україні Матті Маасікасом відвідали хаб в Київській області, з якого вже розподіляється перша партія допомоги для громад області.

 

Разом з тим Урядом з коштів резервного фонду для Київської області вже виділено 400 мільйонів гривень на першочергові роботи з ліквідації наслідків воєнних дій. 

- Як громадянам потрібно доводити свої матеріальні збитки, як вартість будинку, побутової техніки та їхню вартість?  

- Це питання є надзвичайно важливим, соціально болючим, однак, потребує належного законодавчого врегулювання. Наразі у Верховній Раді зареєстровано відповідний законопроєкт 7198, який буде розглянуто парламентарями найближчим часом.

Та вже зараз через застосунок Дія можна повідомити про збитки завдані ворогом, фактично подати заявку.

Завдяки цій інформації, в тому числі, уряд матиме можливість підрахувати збитки та оцінити, які кошти потрібні на відбудову. 

- Що робило Міністерство з перших днів війни для забезпечення гуманітарних потреб населення?  

- З перших днів війни, Мінрегіон спільно з іншими міністерствами, зокрема Мінцсоц, Мінекономіки та Мінагро, організовував постачання гуманітарної допомоги у регіони та громади, які були охоплені зоною бойових дій. Зокрема розгорталася робота дванадцяти гуманітарних логістичних центрів у країнах, які межують із західними кордонами України, таких як Польща, Словаччина, Румунія, а також Угорщина. 

 

Звідти гуманітарна допомога надходила у створені логістичні хаби у західних регіонах України, зокрема Львів, Закарпаття та Чернівці. В останніх двох логістичних хабах я встиг побувати в рамках робочої поїздки до цих регіонів.


У зазначених областях гуманітарна допомога укомплектовувалася та надсилалася у регіони, які найбільше потребували допомоги. 

 

Окремо були створені гуманітарні центри у кожному регіоні України. Було організовано цілодобову комунікацію між областями, визначення та опрацювання щоденних потреб.

Уряд також спростив умови ввезення гуманітарної допомоги через митницю. Ми й досі робимо все, для того, щоб гуманітарна допомога постачалась в Україну безперебійно та безперешкодно.

Перерахувати усі здобутки складно, бо з першого дня повномасштабного вторгнення рф, ми працюємо 24/7 для того, щоб допомогти нашим регіонам та співгромадянам. 

- Чи багато жителів Київщини, які прихистили переселенців, подали заявку на отримання компенсацій по комунальних витратах?

- Українці та зокрема жителі Київщини демонструють цілковиту єдність та взаємопідтримку. Більшість людей, що безоплатно прихистили переселенців, не мають намірів подавати заявки на компенсацію комунальних послуг. 

На сьогодні в Київській області на отримання компенсацій подали заявку понад 700 домогосподарств, що безкоштовно прихистили 2,2 тисячі переселенців. Але насправді їх значно більше, процес реєстрації ще триває. 

Крім того, ми думаємо, що у зв’язку з деокупацією регіону ці цифри будуть зростати і в наступному місяці вони будуть більшими. 

- Вода, тепло і газопостачання. Як вирішуються ці важливі для населення Київщини напрямки? 

- Загалом, в тих громадах, в яких йшли активні бойові дії, водо, тепло і газопостачання й досі відновлюється. Ворог обрав тактику знищення, в першу чергу інфраструктури життєзабезпечення міст. 

Що стосується водопостачання. Найбільше пошкоджень об’єктів водо-, теплопостачання та водовідведення завдано у Ірпінській, Бучанській, Бородянській та Макарівській громадах. Усього без води залишились 16 населених пунктів, а це 100 491 користувачів.

У більшості населених пунктів, де наразі  відсутнє централізоване водопостачання, причиною того є відсутність електропостачання. 

Ситуація з електропостачанням складна, бо в області знеструмлені 314 населені пункти, а понад 116 тис. споживачів електроенергії залишилися без світла. Й для повного відновлення потрібен час.

Громади, які першими зазнали удару від росіян, були вимушені, на жаль, передчасно припинити теплопостачання, багато котелень області пошкоджені або зруйновані.

Системи газопостачання також були пошкоджені. Без газу лишилися 76 населених пунктів та 128 469 споживачів.

Аварійно-відновлювальні роботи ведуться щодня та для цього потрібен час. Адже перед цими роботами, об'єкти потрібно розмінувати.  

- Як оціните ефективність роботи очільників ОТГ?

- Сьогодні очільники громад боронять не тільки свої громади, вони борються за цілісність нашої держави, за нашу перемогу!  Від когось з них вимагали зняти український прапор з будівлі та здати місто. Є й ті, хто за відмову від співпраці з ворогом опинилися в полоні, ризикуючи життям, на жаль, є і такі, кого за їх незламність окупант вбивав.

Місцева влада сьогодні має мужність і силу боротися проти ворога, можливості для того, щоб працювати на благо своєї громади, а також всю повноту повноважень, для прийняття невідкладних рішень.

Децентралізація і горизонтальні зв'язки між мерами показали свою силу та стійкість в умовах воєнного часу. Наші голови громад - справжні герої!

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Антон Болбочан
журналіст