#

Михайло Нетяжук: Фастів крок за кроком повертає собі славу промислово-логістичного центру Київщини

01.04.2021 08:00
Михайло Нетяжук: Фастів крок за кроком повертає собі славу промислово-логістичного центру Київщини
Михайло Нетяжук

Ключові питання, які турбують жителів Фастова – робочі місця та інфраструктура. І – традиційно – дороги. Але чи зможе влада вирішити ці питання, і чи допомагає, або ж – навпаки – заважає проведенням адміністративно-територіальної реформи. Про проблеми та перспективи цієї громади «Моя Київщина» поспілкувалася з мером Фастова Михайлом Нетяжуком.

- Пане Михайло, це ваша третя каденція: в 2014 році на дострокових виборах Вас було обрано міським головою, через рік на чергових виборах Ви знову стали міським головою  і зараз вже новоутворена Фастівська громада також довірила Вам очолювати ОТГ. Чи багато вдалось втілити в життя, що люди знову обрали Вас головою?      

- Це питання краще поставити самим фастівчанам, аніж мені. Якщо говорити відверто, то я фактично до останнього дня сильно вагався, чи балотуватися взагалі на цих виборах. Адже, маючи відповідний досвід, було зрозуміло, з якими проблемами зіштовхнеться новообраний голова і новообрана міська рада. Ситуація була прогнозована і тому будь-кому, хто зараз працює в місцевому самоврядуванні, м’яко кажучи, не дуже просто.  Якщо відверто, будь-яка влада від Бога. Йдучи на вибори, не потрібно мати дуже великі ілюзії, бо буде так ,як ним визначено.  Якщо ти готовий до посади і це має бути, то ти це й отримаєш.                         

- Фастівщина – це важливий залізничний вузол та промисловий центр. Які обласні програми втілювались в життя за попередні каденції, які ,можливо, втілюються наразі або плануються?

- Усі, хто приїздить до Фастова, відзначають центральну площу – площу Соборності. Вона була відремонтована, зокрема, за рахунок коштів обласного бюджету. Хоча ще не до кінця завершено, але велика кількість робіт була зроблена по Фастівському міському палаці культури, адже це найбільший комунальний палац культури у Київській області. Наразі спільно з Київською обласною державною адміністрацією іде процес формування суспільно-культурного комплексу «Національна платформа Єднання України», в якій дуже суттєве значення має посилення інфраструктурних складових, зокрема, відносно того ж палацу культури. Сподіваюсь, що в цьому році Київська обласна рада з вільних залишків виділить кошти місцевому бюджету Фастова для того, щоб продовжити капітальні роботи по даному об’єкту.

Крім того, в цьому році вже також виділені кошти як міжбюджетний трансферт, на капітальний ремонт і упорядкування фасаду адмінбудівлі Фастівської міської ради, адже в даному приміщенні буде розміщуватись Фастівська РДА новоутвореного району і відповідно Фастівська районна рада. Хочу зауважити, що це робиться не стільки для чиновників, скільки для людей, тому що на першому поверсі цієї будівлі вже фактично завершено проект створення Фастівського районного ЦНАПу.

Звісно, що КОДА, через свої структурні підрозділи підтримує в різних сферах, зокрема по освіті. Приміром, наприкінці 2020 року ми отримали дуже серйозне обладнання для STEAM-освіти, а саме лабораторії для класів. Крім того, успішно реалізовуються проекти зі спортивними майданчиками, які встановлювалися по місту. Єдине, що зараз вже Фастівська міська територіально громада – це не тільки місто, а ще й сільські території, тому набагато більше можливостей робити добрі справи.  

- Окрім надбання у вигляді хорошого обладнання, які ще зміни відбулися в мережі закладів освіти Фастова?  Зокрема цікаво, чи зберігається проблема нестачі освітніх установ?

- Мережа закладів освіти міста Фастова – це трохи вужче питання, адже наразі вже мова йде про мережу Фастівської міської територіальної громади. Якщо ж говорити про місто Фастів, то тут є проблематика – один з найвищих коефіцієнтів навчання в другу зміну по Київській області. І об’єктивно, мережі закладів освіти по місту не вистачає. Більш того, на балансі КОДА, зокрема Департаменту регіонального розвитку знаходиться недобудова об’єкту ЗОШ №12, на котру в  минулому році КОР виділила кошти, а саме на перерахунок проектно-кошторисної документації по даному об’єкту. Фастівська міська рада зробила цю роботу, однак станом на сьогодні питання не вирішено в площині виділення коштів на будівництво цього об’єкту. Цей об’єкт був готовий на 80 відсотків, однак вже добрих 7 років на ньому жодних будівельних робіт не проводилось. Більш того, за цей час відбулися певні руйнування і розкрадання, тому це питання є досить актуальним і нагальним. Повторюсь: замовником будівництва є Департамент регіонального розвитку КОДА і ми очікуємо відповідного політичного рішення щодо добудови даного об’єкту.

- Тобто, Фастівська громада потребує додаткових начальних закладів настільки ,наскільки їх потребує, приміром Ірпінь, Вишгород, Бровари тощо?

- Так, як я вже казав, у Фастові – один із найвищих коефіцієнтів навчання в другу зміну. Я б не сказав, що місто Фастів настільки віддалене від Києва. Ми так само приймаємо переселенців, у нас так само народжуються діти, які ходять до школи. Тому, звісно, це також дуже важливе питання.  

- Цікаво також, яка  ситуація з медициною, які медзаклади маєте на балансі і які є найгостріші питання у даній сфері?

- У зв’язку з адмінтерреформою, яка відбулась в Україні, зараз заклади охорони здоров’я не фінансуються з районного рівня. Їх утримання повністю лягло на об’єднані територіальні громади. Звісно, медична сфера – це одна з найгостріших тем: зараз Фастівська районна рада і районна адміністрація передали медичні заклади в сферу управління міської громади. Крім того, є громади, які не мають відповідних закладів, відповідно, зараз треба узгоджувати і вирішувати питання дофінансування медицини за рахунок інших громад, або безпосередньо обласного бюджету.

Наприклад, в новоутвореному Фастівському районі заклади вторинного рівня знаходяться в межах Фастівської і Боярської міської громади. Решта сім громад таких закладів не мають, але і їх фінансування не передбачається.  Тобто, ці дві громади повинні тягнути ці заклади не тільки для себе, а й для своїх сусідів, що напевно є не зовсім справедливо.

Що ж до проблем…. Одне з найгостріших питань – гемодіаліз. Видаткові матеріали по гемодіалізу коштують дорожче, ніж Нацслужба здоров’я за це платить. І зараз, фактично, гемодіаліз утримується за рахунок місцевих бюджетів та внутрішніх резервів самих закладів охорони здоров’я. Це є надзвичайно складна проблема і тут вкрай потрібно, щоб хоча б ці видаткові частини фінансувались і були в обласній програмі охорони здоров’я. От, приміром, по діабету передбачена субвенція, якої вистачає, враховуючи те, що Нацслужба далі планує включати ці кошти в свої пакети… 

- Якщо вже ми говоримо про медицину, то хочеться торкнутися питання, яке цікавить багатьох фастівчан. Мова йде про закриту залізничну лікарню, яка перестала функціонувати і обслуговувати велику кількість людей. Чому так сталося і яка подальша доля медзакладу?

- В 2015 році Укрзалізниця всю відомчу медицину скинула на органи місцевого самоврядування. Так місту Фастову перейшла залізнична лікарня і спільно з РДА та райрадою було узгоджено, що дві лікарні, а саме Фастівська ЦРЛ та фастівська залізнична лікарня об’єднуються і функціонуватимуть на двох базах. Більш того, навіть лікарі Фастівської ЦРЛ підписували план розміщення на двох базах відділень фастівської ЦРЛ.

Фастівська міська рада розпочала відповідні ремонтні роботи, однак введення Нацслужби здоров’я та перевід на таке фінансування призвело до того, що колектив Фастівської ЦРЛ прийняв рішення не працювати на двох базах. Є позиція трудового колектив і, враховуючи той стан кадрового забезпечення та ті виклики, які пов’язані з корона вірусом, єдиний доцільний варіант – це функціонування Фастівської ЦРЛ на одній базі. Розуміючи позицію лікарів і враховуючи, що ЦРЛ  визнана як опорний заклад, зараз на базі лікарні реалізується проект, який здійснюється в рамках програми «Велике будівництво». Це зведення нового відділення невідкладних станів.

- Що собою являє нове відділення «невідкладки» та які строки будівництва?

- Однозначно, матеріально-технічна база Фастівської ЦРЛ потребує покращення і там як мінімум зараз відбувається добудова двоповерхової будівлі для того, щоб розмістити відділення невідкладних станів, а також неврологічне відділення з інсультним блоком. Нещодавно лікарня отримала рентгенологічне обладнання, тобто роботи тривають.

Я не можу сказати, що я особисто задоволений темпами покращення матеріально-технічної бази, але враховуючи, що ми, як фастівська міська рада, прийняли даний заклад і дане приміщення лише 2021 році, звісно основні зусилля в цьому році будуть спрямовані  на охорону здоров’я. Зокрема, ми зараз всі зусилля концентруємо на капітальному ремонті головного лікувального корпусу Фастівської ЦРЛ.

- Поговорімо про робочі місця. Наскільки нам відомо, фастівчани скаржаться на їх відсутність та вказують на необхідність нових підприємств. Які тут є перспективи?

- Фастівська міська рада співпрацює з державною установою «Юкрейнінвест», яка займається супроводом значних іноземних інвестицій. Ми проводимо тут інвестиційно-економічну конференцію разом з презентацією тих проектів, які будуть реалізовані в 2021 році щодо створення робочих місць. Місто Фастів системно займається цим питанням, зокрема ми є учасником європейської ініціативи «Мери за економічне зростання». У нас розроблений план економічного розвитку, який погоджений фахівцями Єврокомісії і Світового банку і зараз ми цей план виконуємо.  Вже на 2021 рік запланована як мінімум реалізація 3 інвестиційних проектів, які вже в цьому році дадуть конкретні результати.

- До речі, відносно інвестицій, які проекти вдалося започаткувати за попередню каденцію, а які в найближчих планах?

- Вищезгаданий мною план економічного розвитку передбачає створення промислово-логістичного кластеру. Цей кластер уже сформований і є підприємства, які вже туди підключилися.  Однією із складових кластеру є формування логістичного хабу. Зокрема, зараз – на 2021 рік вже заплановано будівництво логістично-контейнерного залізничного терміналу, тобто так званого сухого порту з прийому залізницею контейнерів. Оператором даного  терміналу буде компанія «Левада Карго». Це буде дуже суттєвим стимулом до розвитку всієї виробничої діяльності не лише міста Фастова чи тергромади, а й Київщини.

Паралельно з цим у Фастові реалізовується проект індустріального парку. В ньому вже є одне підприємство-учасник, яке підписало договір та проводить проектні роботи по розміщенні там свого підприємства. Невдовзі планується підписання договору з другим підприємством-учасником індустріального парку, яке займається виробництвом екологічно безпечного пакування. Цей напрям є потрібний і для України, адже така упаковка дасть змогу українським виробникам також виходити на іноземні ринки.  Ми з надією і сподіванням дивимось в майбутнє і розуміємо, що наше місто крок за кроком повертає собі славу промислового і логістичного центру Київщини.

- Які б визначили проблеми децентралізації та їх приклади?

- Давайте називати речі своїми іменами: Децентралізація – це передача повноважень і фінансів на місцях. Адмінтерреформа і зміна адміністративно-територіального устрою – це зміна кордонів адімінстративних територіальних одиниць, тобто трошки інший процес. Те, що відбувалось в 2020 році – це адміністративно-територіальна реформа, тому що реально фінанси на місця разом з повноваженнями не передавались.

Як пожартував один з колег:  – «те, що відбувалось у нас – це децентралізація дефолту», - тобто коли повноваження скидали вниз, а фінансування при цьому не забезпечувалось. Тут є приклад тієї самої медицини та освіти. Приміром, заклади сільської медицини передавали міським тергромадам, при цьому застосовуючи формули не для сільських населених пунктів, а саме для міських, яка передбачала менше коштів на одну людину з державного бюджету. Тому, те що ми бачимо зараз – це просто навантаження на органи місцевого самоврядування, бо ми порахували, що на утримання сільських населених пунктів додаткових видатків з міського бюджету понад 25 мільйонів гривень в рік. Ми розуміємо, що йти на скорочення соціальної сфери не маємо ні морального, ні етичного, ні якого права, але утримуємо це, в першу чергу, за рахунок тих коштів, які містяни мали б право використати у місті.

- Наше опитування фастівчан, та й зрештою власний досвід перебування тут показав, що у вас з дорогами така ж проблема як і у більшості громад Київщини. Що плануєте робити?

- Ми сподіваємося, що програма «Велике будівництво», яка в минулому році від Митниці дійшла до Фастова, наразі дійде й до центра міста. Звичайно, ми дякуємо КОДА і нашому народному депутату Олегу Дунді за те, що траса Р-19 була капітально відремонтована. Варто відзначити, що в минулому році капітально було відремонтована тільки одна вулиця Якубовського і тепер на черзі центральна вулиця міста та деякі інші. За цей рік ми маємо суттєво покращити дорожню мережу міста, адже інвестиції заходять туди, де є якісна інфраструктура.

- Щодо внутрішньо міської інфраструктури є нагальні питання до врегулювання?

- Ми зараз її максимально намагаємось врегулювати, зокрема на 2021 рік запланований проект спільно з фінансовою корпорацією «Нефко», яка за грантові кредитні кошти спільно з міською радою буде займатися реконструкцією каналізаційно-очисних споруд Фастівського водоканалу. Це той момент, який потрібен для подальшого промислового розвитку міста, щоб ті скиди, які тут продукуються, не руйнували оточуюче середовище.  Ми готуємо наше місто для того, щоб воно було потужним промислово-логістичним центром Київщини.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Надія Савчук
журналістка