#

"На рогах": як відомий адвокат на Київщині створив унікальний екопарк з відновлення популяції оленів

05.02.2026 12:01
"На рогах": як відомий адвокат на Київщині створив унікальний екопарк з відновлення популяції оленів
На Київщині з’явився незвичний екопроєкт – «На рогах»

Неподалік від Чорнобильської зони кілька років тому з’явився незвичний екопроєкт – «На рогах». Його мета — повернути благородного оленя в українські ліси. Ініціатором став відомий адвокат Сергій Боярчуков. Деталі — у репортажі «Моєї Київщини».

Поліські ліси зустрічають несподіванками. Тут, поруч із зоною відчуження, сьогодні живе понад сотня благородних оленів — результат кількарічної роботи унікального екопарку «На рогах».

Поштовхом до створення парку стали трагічні події початку 2022 року. Під час російського вторгнення на Київщину окупанти розстріляли 25 самок оленів, які мешкали у дикій природі. Для Сергія Боярчукова, який мав обійстя в сусідньому селі й роками займався відновленням популяції, це стало точкою неповернення. Так з’явився екопарк, що нині перетворився на повноцінне господарство.


Хоча насправді мрії про оленів на українському Поліссі в Боярчукова з’явилися задовго до війни. Так, він створив дві стабільні популяції благородних оленів, які прижилися в лісі. Але під час окупації росіяни знищили все…

Це стало поштовхом до створення повноцінного проєкту: сьогодні екопарк працює за чіткими європейськими стандартами. Усі олені занесені до електронної бази, фіксується дата народження, вакцинація, показники росту, а для самців — щорічна довжина рогів. На фермі працює професійна команда, зокрема оленяр Анастасія Матвієнко, яка має досвід роботи на європейських фермах і постійно проходить навчання за кордоном. Вона – унікальний спеціаліст, аналогів якій складно знайти не лише в Україні, але і за її межами.



Господарство складається із семи вольєрів та ветеринарного блоку, де проводять вакцинації, ветеринарні процедури, а також розподіл молодняка і матерів. Цікаве рішення: російські окупанти, відступаючи, лишили неподалік цілу купу ящиків з-під ракет та боєкомплекту, яким обстрілювали Київ. З нього зробили конструкції у ветблоці. Такий собі символ війни, вписаний у простір відновлення життя.

У екоцентрі «На рогах» працюють не навмання: триває селекція. На відміну від дикої природи, де самці змагаються за самок у боях, тут розмноження контролюється. Визначається, який самець працює з гаремом із 20–30 самок протягом місяця. Походження кожного оленяти підтверджується ДНК-тестом. Для цього створили окрему цифрову програму DeerLink, яка фіксує всю історію тварини. Мета — зібрати в єдину систему всіх відомих оленів в Україні й відновити чисту лінію благородного оленя.

Але не оленями єдиними. Серед мешканців ферми — бики шотландської породи Highland, Нафаня та Наташка.



Також лані, косулі і навіть південоамериканські гуанако. Останні – абсолютно домашні і одразу як побачили господаря з усіх ніг понеслися до нього.


Екопарк «На рогах» не робить ставку на масовий туризм, але запустив програму усиновлення оленів. Навесні – а саме тоді відбувається народження маленьких оленят – охочі можуть долучитися до пошуку новонароджених оленят у вольєрах, дати їм ім’я і вписати його в родову книгу. Усиновлення самки коштує 1000 доларів, самця — 2000. Кошти йдуть на утримання тварин. Деякі учасники платили значно більше — зокрема, під виглядом «усиновлення» збирали кошти на дрони для ЗСУ. До речі, відомий ексгравець київського «Динамо» Олександр Шовковський усиновив одразу двох маленьких оленят.

У перспективі господар екопарку Сергій Боярчуков планує сформувати стабільну популяцію у понад 300 оленів, частину з яких можна буде продавати або випускати в дику природу, у північних лісах Київщини. Для уявлення кількості – зараз в цих краях фіксують теж близько 300 оленів.

Якщо ж говорити більш узагальнено, то проєкт «На рогах» — це не лише про тварин. Це про відновлення регіону після деокупації і повернення України там, де росіяни намагалися знищити все навколо себе.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Антон Болбочан
журналіст