#

Начальник поліції Київщини Андрій Нєбитов: Ми залучаємо до розслідувань злочинів окупантів міжнародних фахівців

09.05.2022 11:22
Начальник поліції Київщини Андрій Нєбитов: Ми залучаємо до розслідувань злочинів окупантів міжнародних фахівців
Андрій Нєбитов

Місяць тому столичний регіон був повністю звільнений від російських орків. Наразі документують факти всіх звірств орків, а також ліквідовують жахливі наслідки вторгнення. Як змінився рівень злочинності з початку повномасштабної війни, скільки мародерів та драгдилерів було спіймано, а також про нестачу кадрів у лавах поліції в інтерв՚ю "Моя Київщині" розповів начальник Головного управління Національної поліції в Київській області Андрій Нєбитов

- Якою наразі є ситуація з мародерами в Київській області? Скільки було оголошено підозр і відкрито кримінальних проваджень?

- На жаль, мародерство на Київщині є, але це явище не масове. Передусім ідеться про таке більш народне визначення цього терміна, що передбачає скоєння крадіжок, майнових злочинів тощо під час воєнного стану. Згідно із унесеними до законодавства змінами, учинення крадіжки в умовах воєнного стану відразу кваліфікується за частиною 4 статті 185 КК, за що передбачено покарання у вигляді позбавлення волі від 5 до 8 років.

Станом на сьогодні вже розслідуються 255 справ за вчинення таких крадіжок, у 128 випадках уже повідомлено про підозру. Як ми боремося із мародерами: затримуємо вказаних осіб і поміщаємо до ізолятора тимчасового тримання, тоді звертаємося до суду з клопотанням виключно про утримання під вартою, адже розуміємо небезпечність діянь таких осіб. Як правило, судді це підтримують.

Зауважу, що ті, хто скоював такі злочини, здебільшого на постійній основі вживали алкоголь, наркотичні засоби або ж раніше притягалися до кримінальної відповідальності. Але є й факти, коли були затримані люди, які ніколи не притягалися до кримінальної відповідальності.

Ми розраховуємо на тісну співпрацю із місцевими органами влади та небайдужими громадянами, аби миттєво реагувати та протидіяти мародерству.

- Що Вам найбільше запам’яталося із останніх випадків мародерства?

- Запам’яталося масштабне пограбування супермаркету побутової техніки в Гостомелі: крали телевізори, холодильники, мікрохвильові печі тощо. Поліцією було здійснено оперативно-розшукові заходи й встановлено особи більше 5 місцевих жителів, які мародерили під час ведення безпосередніх бойових дій. У тих місцях, де вони вказали, техніку вилучили та повернули потерпілим. Винних притягли до відповідальності.

Загалом із початку війни крали багато що: інструменти, побутову техніку, сільгосптехніку, ювелірні прикраси й так далі. До того злочинці заволодівали майном як фізичних осіб (приватних садиб, квартир), так і юридичних (підприємств, організацій).

Варто зазначити, що є факти розкрадання приватного житла й на неокупованих територіях. Там люди здебільшого повиїжджали зі своїх помешкань з міркувань безпеки й переїхали в більш безпечні області або ж за кордон. Приміром, в одному з будинків у Софіївській Борщагівці поселилася особа, яка раніше притягалася до відповідальності. Упродовж місяця вона пограбувала 5 квартир. Злочинця затримали та помістили в ізолятор тимчасового тримання. Крім цього, було вилучено дуже багато речових доказів.

- Як загалом оцінюєте рівень злочинності у столичному регіоні у воєнний час?

- За 4 місяці поточного року кількість зареєстрованих злочинів на територієї всієї Київської області зменшилася майже на 15%. При цьому більшість зафіксованих правопорушень пов’язана з діями армії російської федерації. Це і заволодіння транспортом, і пограбування, і викрадання людей, і обстріли, і вбивства, і насилля. Усі вказані провадження розслідуються Службою безпеки України.

Хочу зазначити, що в громадах, які не були під окупацією та де не відбувалося активних бойових дій, злочинність значно знизилася. Спостерігається позитивна динаміка зменшення кількості зафіксованих розбійних нападів, пограбувань, крадіжок із помешкань громадян, а також незаконного заволодіння транспортними засобами.

У той же час задокументували більше фактів збуту наркотиків. Крім цього, цьогоріч зареєстрували 41 умисне убивство та 32 факти нанесення тяжких тілесних ушкоджень. Усі справи розкриті, особи встановлені та притягаються до відповідальності.

- Чому, на Вашу думку, зросла кількість повідомлень про драгдилерів?

- Воєнний стан і відповідне підвищення заходів безпеки за рахунок доданих сил Територіальної оборони, добровільних формувань територіальних громад тощо, а також створення блокпостів, де правоохоронці мають змогу оглядати транспорт і встановлювати осіб, дають нам можливість виявити більшу кількість таких злочинів, які фактично є патентними. Порівняно з минулим роком число зафіксованих правопорушень за статею 309 КК України (Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту). Зауважу, що цьогоріч гарно відпрацювала кримінальна поліція, завдяки чому ми змогли встановити особи тих, хто займався збутом наркотичних речовин, виявлених у ході перевірок.

- Чи підтримуєте ініціативу заборони продажу алкоголю на всій території області до закінчення воєнного стану?

- Як правоохоронець я підтримую це з точки зору забезпечення безпеки, але розумію, що потрібно шукати компромісне рішення, аби мінімізувати вплив цієї заборони на економіку країни. Надходження під прибутку йдуть до місцевих бюджетів, а їм украй необхідні кошти на ліквідацію наслідків дій армії російської федерації, так званого їх "асвабажденія". Ці кошти потрібні для відновлення зв’язку, відбудови дитячих шкіл, об’єктів соцінфраструктури так далі. Як на мене, у питанні продажу алкоголю варто шукати компроміс, але прийняття рішення – за місцевими органами самоврядування.

- Чи вистачає експертів-криміналістів для фіксування злочинів окупантів на території Київщини? Чи залучаються фахівці з інших країн чи областей? 

- Наразі нам вистачає спеціалістів. Раніше працювали поліцейські з інших областей. Здебільшого це були працівники превенції, які фіксували руйнування, збирали інформацію щодо злочинів армії російської федерації на окупованих територіях та реагували на потреби людей після деокупації. Вони вже відпрацювали. Працювало більше 300 слідчо-оперативних груп.

Дійсно, залучалися міжнародні експерти, вони допомагали. Однак, на мою думку, ці експерти залучалися для того, щоб показати, що відбувалося на Київщині. Так само, як і міжнародні представники засобів масової інформації, адже ми не прихильники створення фейків. Щоб нас не звинувачували у спотворені фактів, ми залучаємо до розслідувань злочинів окупантів міжнародних фахівців і громадські організації.

У Київській області працювали представники міжнародного кримінального суду, а також французькі експерти, які брали участь в ексгумації тіл загиблих. Зараз Київщину відвідують керівники поліції різних країн Європи. Також сьогодні очікуємо на візит міністрів внутрішніх справ 10 країн Європи. Крім цього, приїжджали представники урядів іноземних держав і працівники організації об'єднаних націй. Це важливий аспект доведення світові того, що і солдати російської федерації, і їхнє військово-політичне керівництво скоїли чимало військових злочинів.

- Жителі якої громади найбільше постраждали від злочинів окупантів?

- Важко сказати. Ще йде оцінка, але ми всі бачили кадри жахливих руйнувань у Бородянській ОТГ. Зруйнована ледь не кожна будівля. За кількістю, можливо, більше руйнувань в Ірпені. Макарів теж дуже постраждав. На Іванківщині, Вишгородщині та в Поліській ОТГ є неушкоджені села.

Зараз працюють відповідні інститути на замовлення КОВА, які займаються оцінкою руйнувань разом із органами місцевого самоврядування. Звичайно, в окремих районах є неушкоджені населені пункти, але є й зруйновані вщент, тому зараз важко робити висновки. За кількістю вбитих цивільних найстрашніша ситуація – в Бучанському районі. У Бучі наразі ми знайшли 418 тіл.

- Щодо жертв сексуального насильства, чи багато жертв самостійно заявляють про злочини у правоохоронні органи?

- Не багато. Наразі ми маємо один факт. Два, наскільки мені відомо, розслідує СБУ. Вони були заявлені на початку березня під час зелених коридорів, коли нам вдавалося людей вивозити з окупованих територій. Інші жертви не мають бажання спілкуватися. Відповідна інформація є й в уповноваженого у правах людини, але за цим фактом була проведена реєстрація головним слідчим управління.

Конкретики щодо інших потерпілих немає, нібито люди заявляли анонімно. Але в нас є інформація, де стосовно дорослих жінок та неповнолітніх було скоєно зґвалтування, однак згадувати це вони не мають бажання, тому реєстрували факти за статтею 438 і відповідно розслідувати буде СБУ. Однак якщо жертви не захочуть співпрацювати зі слідством, то, звичайно, тиснути на них ніхто не буде.

- Який некомплект правоохоронців у поліції Київщини, які посади вакантні?

- У поліції Київщини зараз дійсно великий некомплект в особовому складі, що позначається на виконані службових обов'язків. Для тих, хто залишився, це велике навантаження. Утім, усі розуміють, що в країні йде війна і тому потрібно працювати 24/7 на максимум, аби захистити і громадян, і Батьківщину. Слід зазначити, що за період війни ми звільнили 79 працівників, які вирішили покинути зону бойових дій та незаконно покинули службу. Таким людям не місце в Національній поліції.

Від себе хочу додати, що дуже вдячний кожному поліцейському Київщини, який залишився вірним присязі, залишився зі своїми людьми, із територіальними громадами та до останнього виконували свої функції разом із загонами ТРО. Оскільки для правоохоронців першочерговим завданням є порятунок людей, тому ми брали участь в усіх евакуаціях на території області.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Антон Болбочан
журналіст