#

Нардеп Олег Дунда: Відверті колаборанти є не лише у Верховній Раді, але й на місцевому рівні

06.06.2022 12:06
Нардеп Олег Дунда: Відверті колаборанти є не лише у Верховній Раді, але й на місцевому рівні
Олег Дунда

Народний депутат від «Слуги Народу», представник 91 округу (Фастів, Макарів) Олег Дунда розповів про ситуацію в деокупованих територіях області та про колаборантів у органах влади.

- Насамперед хочу запитати, як вирішуються гуманітарні проблеми у Вашому окрузі?

- Наразі більшість проблемних питань з гуманітарною допомогою вирішені. Я займався питаннями гуманітарної допомоги з перших днів війни. На щастя, Фастівський район не був практично окупований і не зазнав таких важких руйнувань, як Бучанський. Дуже дісталось Бишівській громаді та Макарівщині. Окремо можна згадаті Андріївку з Макарівської ОТГ.

У період окупації спільно з Іриною Верещук, Олексієм Кулебою, місцевою владою та волонтерами організовували евакуацію з Андріївки, Липівки, Ваблі та інших населених пунктів Макарівщини. Це був важкий період, коли майже не вдавалось без обстрілів вивезти людей у безпечне місце. Ворог ніколи не дотримувався режиму тиші, навіть якщо евакуацією займались представники Червоного Хреста та іноземних ЗМІ.

Звісно, після звільнення територій і ще в період, так званої “сірої зони” гуманітарні питання були на першому місці – ліки, продукти харчування, найнеобхідніші засоби гігієни. Гуманітарку доставляли в різні куточки, особливо по найвіддаленішим селам. Населення там не мало змоги взагалі якось дістатись до магазинів, а на місцях все було зачинене та знищене. Добре запамятав, як бабуся зі сльозами дякувала за ліки від тиску. При цьому вся вулиця біля її будинку біла засипана мінами, які на згадку після свого відходу в Андріївці залишили орки. Звісно була допомога і військовим ЗСУ та ТРО, нашим представникам поліції та спецслужб, які знаходились на лінії розмежування і тримали оборону.

Зараз, звісно, всі проблеми з гуманітарною допомогою відійшли на другий план. Займаємось більше питаннями поступової відбудови і повернення додому наших громадян. І, звичайно, тимчасово переміщеними особами, яким нема поки що куди повертатись, тому важливо допомогти їм налагодити життєвий простір на Фастівщині. Ще плануємо відвезти діток, батьки яких загинули на війні, на відпочинок за кордон. Сподіваюсь, що це хоч трохи допоможе їм забутии про пережиті трагедії.

- Яка загальна ситуація у Вашому окрузі, зокрема з обороною?

- Можу точно сказати, що загальна ситуація в окрузі є спокійною та контрольованою. Керівництво на місцях постійно готове до непередбачуваних ситуації, оборона вибудована і професійна. Я в окрузі проводжу кілька днів на тиждень, як в березні так і зараз. Проблеми є завжди, але вирішуємо. Плануємо вже розбудову і проекти спільно з Британією та європейськими фондами.

- Чим особисто Ви допомагаєте своїм виборцям?

- Допомагаю всім чим можу допомогти. Не з позиції “виборець-депутат”, це вважаю зараз взагалі некоректним формулюванням. Допомагаю взагалі просто як людина і зараз точно нема чужих чи особистих проблем. Всі питання спільні, наші, українського народу. Тому ми і стоїмо і перемагаємо ворога.

- Які здебільшого проблеми внутрішньо-переміщених осіб та як вони вирішуються?

- Основна проблема для більшості ВПО – психологічно-емоційний стан, пов’язаний з тим, що люди не знають свого майбутнього, що буде через місяць чи два. Це найбільше на них тисне. Держава має дати їм надію і можливості знайти роботу. Нам потрібно створювати життєвий простір для них. Це не тільки житло, а ще інфраструктура навколо них, робочі місця.

Країни Європи, США, Велика Британія це розуміють, і я маю надію, що за 1-2 місяці ми затвердимо програму, яким чином вони будуть надавати фінансування для створення житла для таких осіб і створення нових секторів в економіці.

- Наскільки налагодженим є звязок із нардепами-колегами у Верховній Раді?

- Я б сказав – активна цілодобова  робоча комунікація. Всі в русі і працюють, але в разі потреби, всі готові допомогти. Хоча звісно, зараз вже починається і політика, і, на жаль, відверті колаборанти та шанувальники “русского мира” все так само сидять в сесійній залі.

- До речі, Ви активно розповідаєте про колаборантів та любителів "русского мира", про зрадників при владі. Що можете сказати про екс-нардепа Олександра Качного?  

- З Олександром Качним стикався в ефірах та під куполом ВР. І всюди він пропагував велич рф та колишнього СРСР. З постійними погрозами – «наші прийдуть і все вам покажуть». Особливо піднесено він себе почував за кілька днів до вторгнення. Ну що ж – прийшли його і все нам показали. Дивно, що вони його з собою не забрали. 

- Кого конкретно Ви вважаєте колаборантами в парламенті, зокрема від Київщини? 

- Тут важко виділити окремо представників Київщини. Багато хто з народних депутатів юридично зареєстровані в Києві, а фактично проживають на Київщині. Звісно колаборантами є більшість представників колишної фракції ОПЗЖ. Від Медведчука з Бойком до Качного з Загороднім. Також є багато симпатиків до них, які раді співпрацювати наприклад з Качним. Тим більше, що мають велике сумісне минуле, як народний депутат Бондарєв. 

Якщо ми говоримо про народних депутатів, що обирались безпосередньо по Київській області – то це безперечно Олександр Дубінський, на якого США наклали санкції, як на агента російської мережі впливу. І не треба звертати увагу на зміну його публічної риторики. Чого не зробиш заради виживання. А краще спитати де він був з 23 лютого по 23 квітня 2022 року. 

Багато запитань до Ганни Скороход, що до війни слово в слово повторювала тези речників Москви. З яких причин вона це робила і чому товаришувала з пропагандистами на кшталт Макс Назаров – треба в неї запитувати.

Є колаборанти і на місцевому рівні. От наприклад голова Чабанівської ОТГ Кірізлієв або багато таких, хто тихо підтримує і мовчки чекає на “русский мир”.

- Ви є головою комітету з питань будівництва та проектування Комітету ВРУ. Яких змін слід очікувати в законодавстві відносно містобудівної документації, інженерно- технічних заходів цивільного захисту? 

- Змін буде багато. Зараз працюємо над законодавчими змінами, щоб в подальшому містобудівна документація як на місцевому рівні, так і на регіональному містила в обов'язковому порядку схеми інженерно-технічних заходів цивільного захисту з основними шляхами евакуації населення. І про це мають бути поінформовані не тільки органи місцевого самоврядування, але і населення відповідних населених пунктів і територіальних громад.

Сподіваюсь, що до другого читання ми зможемо більш детально прописати, що мають включати розділи інженерно-технічних заходів цивільного захисту, в тому числі, щодо можливих проявів небезпечних геологічних, гідрологічних та метеорологічних явищ і процесів, негативного впливу від об’єктів підвищеної небезпеки та інших небезпечних об’єктів, що можуть викликати виникнення надзвичайних ситуацій у мирний час та в особливий період воєнного стану. А також розрахунок потреб фонду захисних споруд цивільного захисту для населених пунктів, розрахунок потреби сигнально-гучномовних пристроїв оповіщення населення тощо. Вважаю, що це важлива законодавча ініціатива, адже так ми зможемо захистити наших громадян і зберегти їх життя.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Надія Савчук
журналістка