#

Нардеп Сергій Міщенко: У Київщини є дуже великі перспективи

25.10.2018 05:10
Нардеп Сергій Міщенко: У Київщини є дуже великі перспективи

Один з найбільш рейтингових українських політиків Сергій Міщенко, розповів «Моїй Київщині» про секрет свого успіху на окрузі, причини того, що він йде як самовисуванець, а не як представник якоїсь партії, про стосунки з родиною Пшонки та ситуацію з підкупом виборців. Про це, роботу в прокуратурі та бізнес нардепа, читайте в сьогоднішньому інтерв’ю

-У чому таємниця Вашого успіху на Київщині? Як Ви взагалі зв’язалися з цією областю?

- Я народився і виріс у Борисполі. І починав там працювати.

- Після того, як були зроблені заміри SOCISа, у багатьох людей виникло багато питань. У Вас велика активність і діяльність останніми роками, а в депутата Марченка ні. Але в нього висока впізнаваність та рейтинг довіри. І сьогодні в політичних колах проходить дискусія про те, в чому ж секрет? Потрібно багато робити, чи ж навпаки?

- У кожного свій секрет. Я не хочу про Марченка щось говорити.

-Як Ви з'явилися в політиці на Київщині? Що було відправною точкою?

- Все почалося з 2004 року, коли була революція. Мій тесть нещодавно знайшов касету з моїм виступом зі сцени під час Помаранчевої революції, який крутив тоді "5 канал". З самого початку я перший у генеральській формі вийшов і закликав прокуратуру не йти по лінії Януковича і не підтримувати те, що вони там робили. Тоді Ющенко мене просив вийти на трибуну і закликати всіх правоохоронців. Це й стало виправною точкою.

- Чому Ви тоді опинилися в "Батьківщині", а не в "Нашій Україні"?

- У ті часи для прокурора такі виступи були дуже ризиковані, можна було все втратити. Але я ні хвилини не сумнівався. Але після революції в команді Ющенка мене не бачили. А Юлія Тимошенко мене після цього виступу покликала.

-А це правда, що Вас зараз не хочуть бачити в "Батьківщині"?

- Якщо чесно, я не знаю. Але це питання не до Тимошенко, а до Турчинова і Яценюка, які викинули мене тоді з цієї партії. І у 2012 році мені довелося самому пробивати собі шлях і боротися з Януковичем. Ну, ви знаєте, що це був один з тих округів, на яких перестали рахувати бюлетені. Якби не американський посол, якому я дуже вдячний, за те, що він пішов тоді до Януковича. І після його візиту поновили підрахунок.

- Пропозиції не від «Батьківщини», від інших політичних сил зараз поступають?

- Скажімо так, від «Батьківщини» теж поступали, і від інших політичних сил, окрім БПП. Від всіх сил, які зараз знаходяться в «топі», протягом цих чотирьох з половиною років були пропозиції. Я ще не визначився, і не знаю, чи визначусь з якоюсь політсилою, або залишатимусь позафракційним.

- По реформі децентралізації, як ви до неї ставитесь?

- Я до неї ставлюсь неоднозначно. Чому? Тому що принцип добровільності, який прописаний в законі, роблять добровільно-примусовим. Люди повинні самі визначатись об’єднуватись їм, чи ні. Примус до об’єднання – це вже перекос. Чому децентралізація йде з такими величезними потугами? Адмінресурс, який можна було б залучати, як в 2012, зараз активізувати не вдасться. Бо люди починають думати: « А навіщо ми маємо за них вписуватися і бути «стрілочниками?. Бо вони втечуть в Ростов, а нам доведеться відповідати».

В мене на окрузі зараз такого примусу немає. Я зібрав всіх голів сільрад, і сказав їм: «Хочете об’єднуватися?  - Будь-ласка, я в цей процес втручатися не буду. Не хочете, а на вас тиснуть?, -  А на них тиснули.  - Я вас не залишу. Я сказав тодішньому губернаторові Шандрі, щоб моїх не чіпали. І їх не чіпали. Зараз, ви знаєте,  мене дві громади, ще одна буде в Переяславському районі. Фактично, району більше не буде.

- Ви кажете про тиск. В Бориспільському районі говорять про тиск на голів сільрад не «згори», а з боку місцевої влади.

- Це неправда. Це навіть нелогічно. Я можу назвати села, які знаходяться впритул до аеропорту «Бориспіль» - Гора, Щасливе та Велика Олександрівка. Які там бюджети? Величезні. В Щасливого 63 мільйони, в Гори 53 млн гривень і 48 млн в Олександрівці, бо вони мають доходи від акцизу через велику кількість заправок. Об’єднана громада живе не за акциз, а за ПДФО. А що від цього виграє район? Якщо громади об’єднуються в межах району, то де буде центр? В Щасливому, в Горі?

- Ну логічно було б в Борисполі...

- Це неможливо, бо він має теж приєднатись до громади. А що воно отримає? Як був ПДФО, так і залишиться. Сільських рад не буде, будуть старости. Кошти ж усі йтимуть в місто Бориспіль. А що натомість отримає Щасливе? Нічого? От навіщо їм тоді об’єднуватися? А ви про тиск кажете.

Я місцевий, я бориспільський, я знаю все. Хотіли створювати громаду навколо Мирного, приєднавши Сошники і Старе, але від цього відмовилися. Є більше 20 сільрад, чи місто та район приймуть рішення об’єднатися? Скоріш за все, об’єднання не буде. Голови Щасливого, Гори та Олександрівки не згодяться ділитися своїми мільйонами з Борисполем.

- В чому полягає зараз основний напрямок вашої законотворчої діяльності?

- Основний напрямок – соціальний. Раніше більше займався юридичними питаннями. Зараз – це пенсійна реформа. Я надсилав на Мінсоцполітики запит, і виявилось, що 40 мільярдів пішли «в трубу», а точніше – в «ЛДНР». Бо на окупованих територіях живуть шахтарі-пенсіонери, а це список 1 людей, яким перерахували і збільшили пенсії. Надбавки склали від 2 до 6 тисяч. А в Бориспольському районі – люди жодних надбавок не отримали.

- Така реформа – шкідництво?

- Безперечно. Люди працюють по 40-50 років, і отримали до 100 грн. А в "Л/ДНР" отримали до 6 тисяч. Я подав законопроект, який підтримав комітет з соціальної політики. Всі згодні зі мною в тому, що треба змінювати коефіцієнти нарахування пенсій. Я в цьому розуміюся. Бо сам починав у Борисполі інспектором з нарахування пенсій, тоді ще в соцзабезі.

- А як вас занесло в прокуратуру?

- Після технікуму я вступив до Харківської юридичної академії, вивчився і пішов на роботу в органи.

- Готові туди повернутись?

- Щоб повернутись туди потрібна політична воля лідера, а я зараз її не бачу.

- А виконавча влада вас не цікавить?

- Мені пропонували, але я відмовився. Я бачу себе або в політиці, або в прокуратурі.

- Проблема губернатора Київщини, вона коли почалась? Не як особи, а як посадової особи, як системи влади.

- Коли почались торги. Коли країну розділили на квоти. Риба гниє з голови, і це стосується влади. Гетьман має бути один. А у нас їх три. Я підтримую модель, або парламентської, або президентської республіки. Як в США, або як в Німеччині, наприклад.

Це та система, яка повинна бути і ми до цього повинні йти. А коли Верховна Рада тягне своє, прем’єр-міністр своє, то воно отаке.

- Що потрібно зробити політикам, громадянам, для того, щоб почати виходити з загальнополітичного «піке», в якому опинилася не лише Київська область, але й Україна?

- На усіх своїх зустрічах з громадянами, коли мені ставлять подібні питання, я відповідаю: «А хто їх туди відправив, марсіани? З космосу вони прилетіли?». Напевно ж, люди їх туди і відправили, певно ж, люди продають свій голос за те, щоб хтось став депутатом. Я можу з власного досвіду сказати, що в 2012 році, на моєму окрузі роздавали гроші і набрали 20%. Тобто, вважайте, що 20% готові продати свій голос. І в 14-му році роздавали гроші і теж набрали 20%. Тобто, тенденція «той хто роздає гроші», має свій кістяк 20%. І цього достатньо щоб виграти, деякі набирали 17-15%. От і вся відповідь. Ці піраміди будуть діяти доти, доки люди будуть продаватися. Але коли в мене 60% - то ця піраміда вже не діє і сенсу її будувати немає, тому що тільки на будівництво треба півмільйона доларів. А потім постійно її ще й годувати – то це величезні кошти. Але якщо немає конкурента, то з такою пірамідою легко можна було б виграти. Проте 60% неможливо перебити грошима.

У мене взагалі немає такого поняття як виборча кампанія – в мене вибори закінчилися і на наступний день я «в полях» і наступні п’ять років працюю. В 2014 році я не робив жодної кампанії – я просто їздив по округу, випускав газету і у Верховній Раді робив свою роботу. У цьому і є секрет успіху – робити свою роботу, але кожен день. В мене були і Бакай і Макеєнко, яких після виборів ніхто не бачив. А я місцевий – мені не можна не їздити.

- Хто може впливати на зміни? Крім звичайно виборців, які можуть голоси продати.

- Всі надіються на нове обличчя, і на те що прийде месія. Надіємось на месію: Ющенка, на Порошенка якому довіра була в 53 % відсотки. Тобто ми народ який надіється на месію, який прийде і зробить щастя. Цього не буде. Є достойні люди. Але скажімо так, але вони без грошей, без медіа-підтримки, але вони готові змінювати країну на краще і зробити. Але без підтримки медіа-ресурсів, за яким стоять великі олігархи, в нашій країні не можна стати новим обличчям. Неможливо це зробити. Навіть якщо хтось виривається, в командній владі його запихують, тому що влада боїться нових людей. Владі не потрібні реформатори та люди, які їх посадять. І це логічно.

- Ви хочете сказати, що реформи без посадок неможливі в Україні?       

- Ні. посадки до реформ відношення не мають. Реформи залежать від людей, в першу чергу від керуючого класу, тобто хто є при владі. Це приклад Вацлава Гавела, який виграв вибори у Чехії, вибув свій  термін, але він сказав: «Дякую вам дорогі олігархи, за те що дали мені ЗМІ, дали мені цей атрибут, я тепер відправляю всі гроші у бюджет». І ви подивіться після того, що він це сказав, скільки грошей в бюджеті чеської республіки і зараз Чехія. 

- Як ви бачите Київщину в майбутньому? Які сильні напрямки на Київщині можна розвивати?

- У столичного регіону дуже великі перспективи, тому що Київ поряд. У столиці землі вже практично немає під інвестиційні проекти, а в області є. Тобто найголовніша проблема наразі в тому, що іноземці не хочуть вкладати в неї гроші. Вони готові, але їм таке малюють на папірці, що вони просто тікають. Звісно, така проблема спостерігається по всій країні.

Спілкувався, Олександр Павличук, головред порталу "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Telegram