#

Народна депутатка Ольга Василевська-Смаглюк: Зараз головне - зосередитися на гуманітарних коридорах

18.03.2022 18:28
Народна депутатка Ольга Василевська-Смаглюк: Зараз головне - зосередитися на гуманітарних коридорах
Ольга Василевська-Смаглюк

Із початку російсько-української війни територію нашої держави покинуло близько 20 народних обранців, яким громадяни довірили представляти свої інтереси. Звісно, за продемонстрований колабораціонізм вони відповідатимуть за законом. Але кропітка робота парламентарів триває. Про поточну гуманітарну ситуацію на 96 окрузі, перебіг евакуації, найпроблемніші громади та важливі ініціативи у Верховній Раді "Моїй Київщині" розповіла народна депутатка України Ольга Василевська-Смаглюк


- Якою наразі є гуманітарна ситуація в межах 96 округу столичної області, від якого Ви були обрані до парламенту?

- Мій округ поділяється на Вишгородський та Бучанський райони. Ситуація там досить таки відрізняється. Доцільно почати з того району, із якого, власне, і розв’язалися воєнні дії. Це Вишгородський район, Чорнобильська зона. Станом на сьогодні там уже 23 дні перебувають у полоні регулярних військ російської федерації робітники ЧАЕС, а також підрозділ Нацгвардії.

Повністю заблокованими залишаються Поліська та Іванківська громади, виїзд із яких унеможливлений. Людям взагалі не дозволяють покидати їхні помешкання. Розстрілюють, коли хтось іде, наприклад, до крамниці набрати воду.

Найчастіше саме з цих територій просять допомогти з медикаментами, але це нереально. Як і доставити гуманітарну продукцію. У Поліській та Іванківській громадах ситуація справді плачевна. Людей викрадають. Доля Вовчківського будинку-інтернату для дітей невідома. У городах окопуються танки. Найбільше їх скупчення – у районі Олізарівки й за Шибеним. Усе вкрай ускладнюється особливою жорстокістю російських орків, які ґвалтують дівчат. Заходять у будівлі, грабують все, що бачать навколо.

Трошки легше по Демидову. Там через міст вдалося вийти приблизно 1500 людей, але на території громади все одно залишилися жінки та діти, яким загрожує небезпека. Обстріли не припиняються. Наприклад, учора обстріляли Лютіж і Нові Петрівці, у результаті чого загинула чотирирічна дитина. Хати горять. Тіла людей…

- Чи можете Ви підтвердити чутки про те, що в громадах Вашого округу росіяни вже призначили нове "керівництво"?

- Наразі ця інформація не перевірена, оскільки з Іванківською та Поліськими громадами фактично повністю відсутній зв'язок. Часом людям вдається спіймати сигнал білоруської вишки та розповісти поточний стан справ, але підтвердити зміну керівництва не можу. За чутками, там не лише призначили нового старосту, а й проголосили так звану "ІНР" – "Іванківську народну республіку".

Подейкують, що призначення "старости" орки планують і в Димерській громаді. За чутками, це середній років наркоман. Він або є вже, або буде найближчим часом.

- Розкажіть про ситуацію на Бучанському напрямку.

- Повністю заблокованими та особливо небезпечними залишаються Бородянка та всі навколишні села: Гаврилівка, Синяк, Бабинці, Клавдієво-Тарасово тощо. Учора туди намагалася проїхати наша гуманітарна місія разом із головою Бучанської РВА Ляшенком, але забрати з Бородянки вдалося лише чотирьох, оскільки люди не знали про евакуацію. Із ними давно був відсутній зв'язок.

На тій території знищені всі вишки. Ми зверталися в "Київстар", аби їх полагодити. На жаль, зараз не вдається це зробити, тому що там тривають бої.

Люди бояться виходити. Коли відбувалася інспірована російськими загарбниками евакуація, то люди пішли, а їх відправили на Гомель і подальша доля невідома.

У Бородянці є багато колаборантів, які розповсюджували чутки, що це російська евакуація й туди не треба ходити, тому люди й боялися. Проінформувати їх було неможливо…

- Скільки людей вдалося вивезти з територій, де ведуться активні бойові дії?

- Загалом із округу вдалося евакуювати близько 40 тисяч людей. Ми змогли евакуювати багатьох із Немішаєва та Микуличів. На Пісківку виходили люди, які хотіли евакуюватися з навколишніх сіл. Ми їх теж вивезли завдяки меру Житомира Сухомлину, до якого я звернулася. Так, було 4 ходки по 5 автобусів.

У Бучі, Гостомелі, Ірпені та Ворзелі залишаються ті, хто не хоче покидати свою домівку. Але вони теж мають потребу в ліках та продуктах. Учора на Гостомель так і не вдалося передати гуманітарну допомогу, вона залишилася в Бучі.

Варто додати, що ми оснащуємо гуманітарною допомогою Вишгород і навколишні села, а також Славутич, Пірново, Пісківську громаду тощо.

- Чи вдалося вийти на зв'язок із очільниками ОТГ 96 округу?

- Щодо очільників громад, то всюди фактично однакова ситуація: їм погрожують, присилають sms, щоб вони потурбувалися про свою родину. Одного з керівників громади вночі спіймали й намагалися змусити записати відео про те, як йому гарно живеться під час окупації. Він заблокував свій телефон. Потім ми його всі дружно розблоковували.

Здебільшого голови тих громад, які знаходяться під обстрілами та окупацією, або переховуються, або виїхали на неокуповану частину України. Як на мене, правильно зробили. Бо якби залишилися, то їх би просто вбили.

- Які важливі рішення були ухвалені у Верховній Раді в період російсько-української війни?

- Уже булj ухвалено спрощену систему оподаткування, відсутність штрафів за використання РРО, зробили ліміт для всіх груп до 10 млрд, із них має сплачуватися 2% (якщо компанія не працює та не має прибутку, то не сплачується).

Окрім цього, зменшення ПДВ та акцизу на пальне. У волонтерської групи, яку я очолюю, лише за цих декілька тижнів пішло близько 700 тис грн на закупівлю паливо-мастильних матеріалів. Наприклад, у громадах, що знаходяться в оточенні російських військ, відсутня електроенергія. Лікарні опалюють за допомогою солярки.

- Назвіть парламентські ініціативи, які потрібно прийняти депутатам, аби врятувати економіку?

- Відповім передусім як голова підкомітету з питань боротьби з корупцією та відмиванням коштів і фінансуванням тероризму. Ми підготували звернення до всіх депутатів Європаламенту. До всіх, хто займається боротьбою з відмиванням коштів, фінансуванням тероризму, застосуванням зброї масового знищення. Ми відправили до FATF прохання, аби Росію виключили з FATF. До того ж попросили, щоб Росію внесли до чорного списку FATF, до списку країн, таких як Судан та інші країни, що визнані світом міжнародною терористичною організацією.

Зараз головне – вирішувати гуманітарні питання, просити про макрофінансову допомогу, звертатися до всіх країн. Зосередитися на гуманітарних коридорах, бо якщо ще кілька днів Іванків, Полісся, Димерська громада й навколишні села посидять під обстрілами, ми отримаємо величезну кількість жертв.

- Чи налагоджена зараз комунікація між депутатами Верховної Ради, обраними від Київщини?

- Мені дуже допомагають депутати, які працюють у Києві, – це Ганна Путова та Артем Дубнов, а також Ковальчук, який працює на Волині. Ми обмінюємося гуманітарними вантажами. Спільно визначаємо, де вони найбільше потрібні, ділимося ними та таким чином працюємо.

Із депутатми від Київщини не маю ніякої взаємодії. Спілкуюся здебільшого з мерами, обласною цивільно-військовою адміністрацією. Гарно налагоджена комунікація з мером Житомира та міським головою Білої Церкви щодо евакуації населення. Так, дуже багато славутичан саме їдуть через Білу Церкву якраз. Взаємодіємо більше з місцевою владою, зокрема з Бучанською та Вишгородською РДА.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Антон Болбочан
журналіст