#

Немає бюджету – немає посад: Москаленко націлився на реванш у Київській облраді

01.02.2022 10:53
Немає бюджету – немає посад: Москаленко націлився на реванш у Київській облраді
Ярослав Москаленко

Єдина область із неприйнятим бюджетом в Україні – Київська. При цьому КОДА та КОР не можуть знайти компроміс, а бюджетники вже місяць сидять без грошей. Найближча сесія Київської облради призначена на 17 лютого, а сьогодні стартують обговорення бюджету області, що більше схожі на публічну страту Володіна. "Моя Київщина" розбиралася, хто і як може використати політичну нестабільність у столичному регіоні


Війна між Київською ОДА Василя Володіна та Київською облрадою Наталії Гунько перейшла в публічну площину. На офіційних сайтах звучать звинувачення на адресу обох сторін конфлікту, що говорить про одне – порозуміння немає і навряд чи вже буде. Учора на площі Лесі Українки в Києві (під будівлею КОДА/КОР) відбувся нечисленний мітинг, але його учасники достеменно не знали, хто й навіщо їх туди привіз.

А от сьогодні депутати облради хочуть заслухати спочатку звіт Володіна про організацію територіальної оборони на Київщині у зв’язку із загостренням ситуації на українських кордонах. Також на обговорення обласного бюджету на 2022 рік запрошені керівники департаментів КОДА, яких будуть заслуховувати з 1 по 3 лютого.

Усе ніби правильно, але запізно. Усі обговорення потрібно було завершити ще на початку грудня, щоб до кінця минулого року без ексцесів прийняти бюджет. Зараз Київська облрада діє з позиції сили та провину перекладає на КОДА. І це при тому, що облраду та обладміністрацію очолюють представники "Слуги народу", щоправда, лише на папері. Про їхню приналежність до різних груп впливу написано вже достатньо багато. Напевно, сторони конфлікту не усвідомили, що втратити посаду можна в одну мить.

Щоб зняти Гунько, яка наразі фактично блокує ухвалення бюджету, є два сценарії. Швидкий – рішенням депутатського корпусу, як це свого часу зробили з головою КОР Ганною Стариковою. 

Повільний, але не менш надійний, – застосування імперативного мандата головою партії президента Оленою Шуляк. Сценарій відставки Володіна зрозумілий: його можна реалізувати через Офіс Президента. До речі, факт неприйнятого бюджету дуже не подобається Банковій, адже це сильний удар по рейтингу партії, що вкотре доводить відсутність монолітності президентської політсили.

Проблема в тому, що і Володін, і Гунько недооцінюють небезпеку закулісного гравця. Того, кому вигідно зіштовхнути лобами формальних представників "слуг", аби на хвилі публічних баталій зійти на вершину обласної влади. Публічність цього скандалу стала величезною вдачею для Ярослава Москаленка – одного з найбільш досвідчених ляльководів, якому не вистачило кількох голосів на початку каденції, щоб очолити облраду. Імовірність реваншу неймовірно висока.

Перевага Москаленка в тому, що він давно в публічній політиці, тому знає багатьох гравців особисто. Зараз він має можливість продемонструвати і Шуляк, і Офісу Президента, що зі "слугами" нічого не вийде, бо вони не можуть навіть сісти за стіл переговорів. Зі своєї сторони він може обіцяти конструктивну роботу без скандалів, чого зараз найбільше потребують на Банковій.

Біографія Москаленка не дасть збрехати, що він ідеальний приклад закулісного гравця. Хоча після Революції Гідності експерти ставили хрест на політичній кар’єрі "регіоналів", які обома руками голосували за "диктаторські закони", Москаленку вдалося взяти реванш.

У Верховній Раді минулого скликання він "сколотив" депутатську групу, а також за президентства Петра Порошенка зумів проштовхнути на посаду голови КОДА Олександра Горгана-Ляльку – малоефективного, але "ручного" губернатора. Стараннями Горгана фірма Москаленка непогано заробила на ремонті доріг Київщини: ТОВ "Спец Комплект Постач" отримувала солідні підряди, а на початку каденції Зеленського правоохоронці вилучили всю документацію, після чого вона благополучно згоріла в службовому авто СБУшників.

Попри те, що Москаленко фактично був куратором "Солідарності" в Київській області на президентських виборах 2019 року, йому це аж ніяк не заважає комунікувати зараз із головою Офісу Президента Андрієм Єрмаком. Основне, що їх пов’язує, – будівельний бізнес у столиці. Москаленко може бути дуже корисним для Банкової: наприклад, щоб правильно врегулювати питання меж Коцюбинського та Києва. Як стало відомо "Моїй Київщині", в центральному офісі партії Зеленського розглядають Москаленка неформальним куратором "слуг народу". До того ж він плідно працює з групою Палиці-Коломойського, тому особливого здивування серед політичної "тусовки" це не викличе.

Перший крок у цьому напрямку – узяти під контроль Київську облраду на фоні неспроможності прийняти бюджет. Уже в подальшому можна буде за класичним сценарієм поставити головою КОДА когось типу Горгана та готуватися до парламентських виборів. При чому готуватися одразу з кількома "колонами", адже, окрім "слуг", у Москаленка також залишається величезний вплив на "Євросолідарність" та "За майбутнє"...

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Анатолій Тихий
журналіст