Новий Головнокомандувач ЗСУ: що відомо про генерал-полковника Сирського
Розійшлися полюбовно. Принаймні так виглядає сценарій відставки Валерія Залужного, зіграний 8 лютого. На його місце призначили Олександра Сирського. Повідомляючи про це, Президент України Володимир Зеленський зазначив, що до керівництва Збройними силами приступає нова управлінська команда. Щоправда, кадрові ротації викликали хвилю невдоволення серед громадян, до того ж звідусіль почали бідкатися, що чекати позитивних змін на чолі з Сирським не варто. Хто ж став Головнокомандувачем ЗСУ та чим він відомий, читайте в матеріалі "Моєї Київщини"
День кардинальних змін – 8 лютого – українцям окреслили як день зустрічей. Зеленський повідомив, що бачився з Валерієм Залужним і вони остаточно обумовили необхідність перезавантаження військового керівництва держави:
Відверто поговорили сьогодні про те, що потребує змін в армії. Термінових змін. Я запропонував генералу Залужному бути й надалі разом у команді Української держави. Буду вдячний за його згоду.
Зауважимо, що причину відставки генерала Залужного так і не озвучили суспільству. У той же вечір на сайті Президента з’явився Указ про призначення Головнокомандувачем ЗСУ Олександра Сирського.
Що відомо про Сирського?
Народився 26 липня 1965 року в селі Новинки Владимирської області росії. 1986 року закінчив Московське вище військове командне училище. Згодом почав служити на території сучасної України – спочатку в Нацгвардії, а згодом у ЗСУ.
1996 року закінчив курс оперативно-тактичного рівня Академії Збройних сил України, а 2005 – курс оперативно-стратегічного рівня Національного університету оборони (той же заклад, але перейменований).
Важливий етап його військової кар’єри пов’язаний із Білою Церквою. 2002 року став командиром Білоцерківської 72 танкової дивізії (після багатьох реформ на її базі було сформовано 72 окрему механізовану бригаду імені Чорних Запорожців). Дослужився до звання генерал-майора.
До наступу росії 2014 року Сирський працював заступником начальника Головного командного центру Збройних сил України і очолював напрямок співпраці з НАТО.
Узимку 2015 року він був одним із головних бойових командирів Збройних сил під час боїв за Дебальцеве. За виведення сил із майже оточеного міста Сирському дали орден імені Богдана Хмельницького. Згодом він отримав звання генерал-лейтенанта. Зауважимо, що чимало учасників боїв за Дебальцеве, стверджували, що саме командування Сирського посприяло утворенню котла...
Із 2016 року Сирський очолював Об'єднаний оперативний штаб, що координував дії українських захисників на Сході країни, у 2017 – керував штабом АТО, а 2019 був призначений керівником Операції Об’єднаних сил.
На початку повномасштабного вторгнення росії саме Сирський був відповідальним за оборону Києва. Аби перешкодити просуванню окупаційних військ до столиці країни, за рішенням Сирського зруйнували мостові переходи в Київській області, 26 лютого підірвали дамбу на річці Ірпінь у Козаровичах, що призвело до затоплення позицій російської армії.
"За особисту мужність, вагомий внесок у захист державного суверенітету та територіальної цілісності України" у квітні 2022 року Зеленський присвоїв Сирському звання Герой України із врученням ордена "Золота Зірка".
Сирський також керував успішним контрнаступом ЗСУ на Харківщині в липні 2022 року. Тоді вдалося звільнити від окупантів майже всю територію області, зокрема Балаклію, Куп'янськ, Ізюм.
Уже тоді подейкували, що Сирський може замінити Залужного. До того ж перший неодноразово напряму комунікував із Офісом Президента та з самим Зеленським.
Додамо, що Сирський як командувач Сухопутних військ був відповідальний за проведення мобілізації, зокрема й за недолугі дії з боку працівників ТЦК та СП.
Окрім вищезазначеного, Сухопутні сили набирають особовий склад, готують за військово-обліковими спеціальностями в навчальних центрах, а також проводять бойове злагодження та відправляють воювати. Неприпустимі речі, як-от відправлення на передову непідготовлених бійців, – це була сфера відповідальності Сирського. До слова, чимало джерел називають генерала-полковника "м’ясником", який не надто дбає про збереження життя військовослужбовців. Інші кажуть, що це ворожа ІПСО, із яким потрібно бути вкрай обережним.
Окрема сторінка в біографії Сирського – оборона Бахмута восени 2022 – навесні 2023 року, під час якої ЗСУ зазнали численних втрат та до останнього не залишали місто. Подейкують, що думки з цього приводу в Сирського та вже колишнього Головнокомандувача Залужного були різними.
У січневому інтерв'ю "Reuters" Сирський зазначив, що той, "хто матиме найбільш високотехнологічне озброєння, матиме шанси на перемогу". До того ж він окреслив цілі ЗСУ на 2024 рік, зауваживши, що вони залишаються незмінними:
Утримання наших позицій, наших територій, виснаження ворога, завдання максимальних втрат, ведення активної оборони, перехоплення самим ініціативи.
На призначення Сирського вже відреагували наші партнери. Помічниця голови Пентагону Селеста Воландер заявила, що Сирський є "досвідченим та успішним командиром", із яким США "співпрацюватимуть, як і раніше".
Безумовно, Залужний мав величезний кредит довіри від суспільства, тому новопризначеного Головнокомандувача ЗСУ ще неодноразово порівнюватимуть із попередником. Перед Сирським нині багато викликів – відсутність потрібної кількості грошей, техніки та боєприпасів, а також не надто багато охочих змінювати військових на передовій. І все ж на нього покладає великі надії політичне керівництво держави. Пам’ятайте, що Перемога неможлива без нашої єдності та фільтруйте інформацію від недостовірних джерел.
Читати "Моя Київщина" у Telegram