#

Новий склад НКРЕКП або Коли білоцерківцям чекати чергового здорожчання води від Бабій

07.11.2019 06:11
Новий склад НКРЕКП або Коли білоцерківцям чекати чергового здорожчання води від Бабій
Фото з мережі Інтернет

Днями у дуже важливому державному органі відбулися серйозні кадрові зміни. На це, можливо, ніхто й не звернув би уваги, якби не однин важливий нюанс. До складу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) президент призначив чотирьох нових членів, які мають вельми сумнівну репутацію та зв’язки. Зокрема, "Моя Київщина" вирішила розібратися, хто лобіював призначення депутатки Київоблради Ольги Бабій членом НКРЕКП

Почнемо з того, що даний орган був створений Петром Порошенком на початку президентства у 2014 році. Головна функція цієї структури – державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб’єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг. НКРЕКП прийшла на зміну комісіям, що окремо регулювали енергетику та комунальні послуги. Насправді головна мета створення такого відомства була в іншому – утворення ручної структури, яка побудує схеми для викачування державних коштів, а також зменшить вплив структур Ахметова на енергетичний ринок.
Утім, у 2016 році Конституційний суд визнав, що Порошенко не мав права створювати новий державний орган і призначати його членів. Також суд постановив, що прийнятий Верховною Радою законопроект, який регулює діяльність комісії, є неконституційним, адже НКРЕКП мала би підпорядковуватися Кабміну. Щоправда, ніхто не звернув увагу на ці формальності...
Порошенко першим головою НКРЕКП призначив Володимира Демчишина. Після півроку на посаді його призначили міністром енергетики та вугільної промисловості в другому уряді Яценюка. Саме він підписав скандальні контракти на імпорт електроенергії з Росії до окупованого Криму. Тоді спецкомісія визнала дії Демчишина неправомірними та рекомендувала його звільнити, проте після цього він більше року перебував на посаді.
Наступником Демчишина на посаді голови НКРЕКП була Юлія Ковалів, яка зараз є заступником керівника Офісу Президента. Головою комісії вона пробула менше місяця, а після неї головою НКРЕКП став скандальний Дмитро Вовк, який очолював структуру більше 4 років. Він керував компанією попри те, що навіть не мав професійної освіти. Відомо, що його ставив на посаду Порошенко, адже Вовк був менеджером у московській філії компанії "Рошен". Саме за час керування ставленика екс-президента тарифи на комунальні послуги зросли щонайменше вдвічі.
ЗМІ повідомляли, що чиновники у змові з НКРЕКП були ініціаторами формули "Ротердам+" – закупівлі антрацитового вугілля на європейських біржах, де його вартість визначалася за формулою "ціна вугілля у портах Амстердам – Роттердам – Антверпен плюс вартість його доставки в Україну". Вона застосовувалася як для ТЕС, що спалюють антрацитову групу, так і для станцій, яким для роботи потрібна газова група вугілля.
Варто додати, що правоохоронці проводили обшуки у інвестиційній компанії ICU в Києві, яка фігурувала у скандалі з формулою "Ротердам+". Після її введення єврооблігації ДТЕК подорожчали на 40%. Коли вони були дешевими, їх скупкою займалась компанія ICU, співвласником якої був Володимир Демчишин. У цій же структурі працював і Дмитро Вовк. Варто наголосити, ця ж фірма виступала офіційним продавцем корпорації "Рошен" в Україні, проте покупця знайти так і не спромоглася… Наприкінці вересня цього року Вовка було оголошено в міжнародний розшук через введення формули "Ротердам+", яка нанесла збитків на суму близько 19 млрд грн, а в інших членів НКРЕКП було проведено обшуки.
На початку червня 2018 року замість Вовка посаду голови НКРЕКП зайняла Оксана Кривенко, яка за весь час нічим особливим не відзначилася. Ще до інавгурації Зеленського вона написала заяву на звільнення у зв’язку зі зміною керівництва держави.
А 29 жовтня стало відомо, що президент звільнив двох та призначив чотирьох членів НКРЕКП строком на три місяці, які були обрані за результатами відкритого конкурсу. Таким чином із колишнього складу комісії залишилися Дмитро Коваленко, Оксана Антонова та Оксана Кривенко. Новими її членами стали Руслан Кайдаш, Ольга Бабій, Олексій Магда та Валерій Тарасюк. Останнього, який, до речі, за часів Петра Порошенка у 2015 вже був членом НКРЕКП, шляхом таємного голосування було обрано новим керівником.
Але, судячи з біографій нових членів комісії, назвати їх випадковими людьми точно не можна. Наприклад, новоспеченного голову НКРЕКП Тарасюка пов’язують з одіозними російськими бізнесменами, які контролюють частину енергетичного ринку України – Олександром Бабаковим, Євгеном Гинером і Михайлом Воєводіним, яких називають "лужниковськими". Їхня компанія "VS Energy" володіє в Україні енергетичними монополістами "Житомиробленерго", "Кіровоградобленерго", "Херсонобленерго", "Рівнеобленерго" і "Севастопольенерго".
Тарасюк фігурував у 2006 році в дуже показовій історії, коли брав участь у рейдерському захопленні готельного комплексу "Русь" у Києві, яке організували російські "лужниковские", одним із лідерів якої був згаданий раніше олігарх Бабаков – депутат Держдуми РФ. Про зв’язок з російським криміналітетом також свідчить те, що Тарасюк був віце-президентом у компанії "VS Energy".
Ще одним новим членом комісії став Олексій Магда, який свого часу працював у ТОВ "ДТЕК Східенерго" і очолював компанію "ДТЕК" у Дніпрі. Як відомо, "ДТЕК" входить у холдинг СКМ і належить олігарху Рінату Ахметову. Також встиг попрацювати на посадах "Укренерго" та "Центренерго". Руслан Кайдаш теж давно в схемі – з 2004 року він працює у Нацкомісії з електроенергетики, після реорганізації – в НКРЕКП.
Але несподівано для всіх новим членом НКРЕКП стала Ольга Бабій – депутат Київоблради від партії "Самопоміч", віце-президент Асоціації водоканалів України, а також член наглядової ради "Білоцерківводи", якою вона свого часу керувала. Фактичним власником концесійного підприємства "Білоцерківвода" є закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Титан", який пов’язують з екс-нардепом Володимиром Полочаніновим та чинним депутатом від "Опозиційної платформи – За життя" Юрієм Бойком. Останній має неабиякий інтерес у енергетиці. Головою цього венчурного фонду є ніхто інша як пані Бабій.
З огляду на це, появу Бабій у новому складі НКРЕКП не можна вважати випадковою. Зрозуміло, що її призначення пролобіювали ті гравці, що стоять за нею. Більше того, перед нами класичний приклад конфлікту інтересів, адже від керівниці фонду, що займається наданням комунальних послуг, напряму залежатиме їхня вартість. Варто очікувати, що тарифи для білоцерківців, і не тільки, зростуть, і зростуть дуже швидко. Тим паче, про те, що ціни підуть вгору, вже в перший день після свого обрання заявив Тарасюк…

Анатолій Тихий, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Telegram