#

Облраду на шматки: хто зійде на Олімп Київщини в новому політичному сезоні

08.09.2021 08:00
Облраду на шматки: хто зійде на Олімп Київщини в новому політичному сезоні
Київська обласна рада

Канікули і свята закінчилися, а отже пора повертатися у звичний робочий режим. Проте не встигли депутати Київоблради освоїти потоки після попереднього поділу, як знову почали ширитися чутки про зміну більшості. Нібито, ініціаторами виступають не тільки опозиційні депутати, а й частина представників президентської фракції. Що може змінитися в новому політичному сезоні на Київщині, читайте в сьогоднішньому матеріалі

Фактор "слуг"

Як відомо, головою Київської облради досі де-юре залишається Наталія Гунько – дружина сумнозвісного нардепа Анатолія Гунька. Останній, як відомо, і є справжнім керівником облради. Зараз сімейство представляє партію президента "Слуга народу", хоча раніше балотувалися і від "Батьківщини", і від "Радикальної партії". Не стає на заваді те, що через таких одіозних персонажів партія Зеленського постійно втрачає рейтинг, а факапи за участі "слуг" стали звичним явищем.

Але повернемося до Гуньків. Як ми вже говорили вище, більшість питань по облраді вирішується через Анатолія Гунька, більше відомого як адвоката проросійського олігарха Віктора Поліщука. Останній був власником збанкрутілого банку "Михайлівський" до того, як із його рахунків було виведено 1,2 млрд грн вкладників. Також завдяки Поліщуку та Гуньку було знищено ДП "Радіопередавальний центр" у Броварах, що входив до переліку стратегічних об’єктів Міністерства оборони України. Як повідомляють наші джерела, справу щодо знищення останнього буде поновлено найближчим часом.

Фактор впливу родини Гуньків на президентську фракцію викликає обурення у частини депутатів, адже вони не звикли до хамського ставлення та невігластва. Хоча, дехто адаптувався, і навіть намагається вести діалог, проте не зовсім конструктивний… Тут варто розуміти, що депутати-"слуги" поки не готові розкачувати ситуацію. А от в Офісі Президента налаштовані інакше. Розкол між наближеними до Зеленського керівниками Банкової має своє відображення у регіонах.

Основна боротьба ведеться за "Велике будівництво" – головний президентський проєкт, через який прокачуються мільярди гривень. Хоча кураторство до останнього часу зберігалося за заступником ОП Кирилом Тимошенком, зараз потоки перетягує на себе голова Офісу Андрій Єрмак. До речі, за останній час він не просто посилився, а отримав майже абсолютну владу: завів своїх людей на ключові посади. При цьому, варто зазначити, що діяв він дуже технологічно, керуючись віковічними принципами "розділяй і володарюй"...

Столична область надзвичайно цікава для "Великого будівництва", адже тут у межах програми планують звести Київську обхідну дорогу за 85 млрд грн. Зараз починаються підготовчі роботи, тому претендентам на кураторство потрібно закріпити за собою позиції. Прогнозується, що основна частина коштів пройде через компанію, що наближена до Єрмака – ТОВ "СУНП "Автострада". Проте реалізувати задумане без контролю місцевих органів влади буде складно, а тому потрібно почати з облради.

Гунько - непередбачуваний персонаж, але досить податливий для Єрмака, особливо за умови поновлення кримінальних проваджень. Проте Тимошенка він точно не влаштовує: останній веде перемовини із групою депутатів, щоб повернути на посаду голови облради... Олександра Склярова, який вже був у цьому кріслі, але відверто провалив свою недовгу каденцію. Але його вина тут часткова: якби не скандал із виключенням Олександра Дубінського із фракції "Слуга народу" в парламенті та "качелі" від опозиції в облраді, то більшість могла би ще трохи функціонувати.

Але чому ж Скляров, а не хтось інший? Справа в тому, що серед усього переліку депутатів від "Слуги народу", в Офісі Президента не можуть знайти кандидатуру без негативного бекграунду, яка могла б знайти підхід до колег та забезпечити стабільну роботу…

Розкол у "Батьківщині"

А тим часом вірного соратника Юлії Тимошенко множать на нуль. Мова йде про Костянтина Бондарєва – голову Київського обласного осередку партії, якого депутати та активісти "Батьківщини" уже давно не сприймають за лідера. Через його дестабілізуючу позицію більша частина представників фракції попереднього скликання облради склала депутатські мандати, що негативно сприйнялося напередодні виборчої кампанії. І хоча Бондарєву вдалося відкликати частину "зрадників" завдяки імперативному мандату, таки чином трохи реабілітувавшись перед лідеркою політсили, зараз, схоже, ситуація загострилася і зараз.

Тим паче, вистачає ображених на Бондарєва і серед колег по парламенту. Зокрема, подейкують, триває підкилимна боротьба за контроль над обласним осередком партії серед представників "Батьківщини", що зберігають вплив на Київську область.

Наразі "Батьківщина" у Київоблраді перебуває в опозиції, що не задовольняє Юлію Тимошенко, адже на рівні Верховної Ради ситуація більш сприятлива - формально будучи в опозиції, її партія активно допомогає "слугам" голосами, а сама Юлія Володимирівна, за інформацією ЗМІ, активно комунікує з Єрмаком. Цей дизбаланс і викликає невдоволення Бондарєвим, який фактично втратив можливість повернути політсилу в більшість. Наслідок простий – "Батьківщина" втрачає можливість контролю обласних комунальних підприємств, разом із тим і доступ до ресурсів.

Зараз Бондарєв загорівся дуже дивною ідеєю: після невдалих спроб проштовхнути свою колишню помічницю Ганну Старикову на посаду в Мінрегіонбуд, він всерйоз переконаний, що вона зможе знову очолити облраду. Навряд чи знайдуться серед представників депутатського корпусу ті, хто ностальгує за витівками Старикової на посаді голови КОР.

"Порошенки" & "Палиці"

Представникам обох політсил - "Євросолідарності" та "За майбутнє" - наразі досить комфортно – вони мають своїх заступників у президії, контролюють ситуацію у комісіях. Окрім того, компанії, афільовані з депутатами облради, регулярно отримують підряди, тому наразі їх все влаштовує. Факт присутності в одній більшості депутатів від "Слуги народу" та "Солідарності" й досі здається досить дивним, але ще раз доводить, що на регіональному рівні немає політики, є тільки клуби за інтересами. Фактично вони ведуть себе як флюгери, які готові до формування будь-якої більшості, аби тільки залишитися на потоках.

А от партійці Бойка-Медведчука глибоко стурбовані ситуацією, що сталася з одним із їхніх лідерів. Турбуються настільки, що жоден із них публічно не виступив на захист Медведчука, якому знову продовжили домашній арешт. Напевно, висока політика та рейтинг партії їх турбує не так сильно, як контроль маршруток.

Звісно, в ОПЗЖ були не в захваті від втрати місця в більшості після переділу влади, але зрештою зуміли залишити на посаді Управління транспортних перевезень КОДА свою людину – Ігоря Григоренка. Як відомо, політсила контролює перевезення у приміському транспорті вже декілька скликань поспіль. І це особливо актуально на фоні чергового локдауну та підняття вартості проїзду в маршрутках.

Не виключено, що в ОПЗЖ будуть намагатися знайти можливість ввійти в нову більшість, якщо випаде така можливість. Але їх там не особливо чекають, адже якщо союз між іншими політсилами ще якось пояснити можна, то поява любителів "русского міра" викличе шквал негативу. Зараз "математика" складається і без ОПЗЖ, тому поява їх представників у більшості малоймовірна…

Зрештою на Банковій все ж таки починають розуміти, що ігрища з Гуньками погано закінчаться, адже депутати можуть розіграти власну карту, залишивши Офіс Зеленського без впливу на столичну область. Претендента на посаду голови потрібно обирати завчасно, а також врахувати інтереси місцевих еліт. Інакше все піде шкереберть...

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Анатолій Тихий
журналіст