#

Обман п’ятирічної давнини: як у Яготині вибори фальсифікували

23.10.2020 15:42
Обман п’ятирічної давнини: як у Яготині вибори фальсифікували
Фото з мережі Інтернет

Напередодні майбутніх місцевих виборів, які відбудуться уже наступної неділі, 25 жовтня, інформаційний портал «Моя Київщина» вирішив розповісти виборцям про старі добрі «схеми», які роками провертаються на виборчих дільницях столичного регіону. Зокрема, мова буде йти про вибори до Яготинської міської ради у 2015 році. Детальніше читайте в матеріалі

Вислів «на виборах найважливіше не те, як голосують, а як рахують» цілковито характеризує роботу територіальної виборчої комісії в Яготині п’ять років тому. Достеменно відомо, що тодішні вибори мера міста були нагло сфальсифіковані. Ба більше, жоден член комісії не поніс за це відповідальності.

Яготинська схема виборів «того, кого потрібно» – максимально проста. У ніч підрахунку голосів на дільницях голови та заступники «утилізували» бюлетені, у яких були, ймовірно, «невигідні» для верхівки голоси. Певну частину виборчих бланків члени комісії зіпсували, а ще частину з усіма необхідними підписами та печатками просто не здали.


Відомо, що відповідно до правил організації виборчого процесу на дільниці видають заздалегідь визначену кількість виборчих бюлетенів, які разом із усіма іншими документами мають обов’язково повернути до ЦВК. Зауважимо, що мова йде і про використані, і про зіпсовані, і про чисті бланки. Однак, ймовірно, сталий порядок та прописані правила для проведення виборів абсолютно не цікавили членів виборчої комісії в Яготині.

Так, клопітка нічна праця ДВК у Яготині подарувала місце у кріслі мера колишній регіоналці Наталії Дзюбі, яка вже вигравала вибори у 2010 році від партії експрезидента Януковича. У 2015 році за неї нібито проголосували 50% виборців, тоді, коли її найближчому конкуренту подарували лише 13%.

Ймовірно, винагорода, яку члени комісії отримали за свої незаконні дії, допомогла подолати страх перед кримінальною відповідальністю, яка теоретично мала би наступати за фальсифікацію виборів. Наголосимо, що відповідно до статті 158 Кримінального Кодексу України за порушення виборчого законодавства загрожує до семи років позбавлення волі.

Відчуття цілковитої безкарності незаконного підрахунку голосів на виборах до Яготинської міської ради, ймовірно, передбачає наявність серйозної «криші» над головою.

Ситуація, яка склалася в Яготині п’ять років тому, дозволяє стверджувати, що проблема прозорості та чесності голосування й досі залишається актуальною не тільки для Київської області, а й для України загалом. Важко говорити про об’єктивність та результативність волевиявлення на користь громади, коли діяльність тієї ж таки Яготинської виборчої комісії призводить до цілковитого нівелювання реального вибору громадян на користь «розрахунку» верхівки.

Що важливо, тотальна безкарність та й узагалі вдала спроба фальсифікації виборів говорить не тільки про продажність голів та членів виборчих комісій, а й досить яскраво репрезентує величезну прогалину в роботі правоохоронної системи, головне завдання якої на виборах – контроль законності їх проведення. 

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Марія Мельничук
журналістка