#

Очільник Білоцерківської прокуратури Михайло Римар: одразу після нападу кількість крадіжок і угонів у нас впала до нуля

12.12.2022 08:07
Очільник Білоцерківської прокуратури Михайло Римар: одразу після нападу кількість крадіжок і угонів у нас впала до нуля
Михайло Римар

Про криміногенну ситуацію в регіоні, роботу слідчих на деокупованих територіях Київщини та реформування прокуратури «Моя Київщина» поспілкувалася з керівником Білоцерківської окружної прокуратури Михайлом Римарем

- Пане Михайло, насамперед поясніть наскільки змінилась структура і функції прокуратури після першої її реформи і в подальшому?

- По-перше, хочу сказати, що реформа прокуратури триває вже майже 10 років, адже до Закону України «Про прокуратуру» часто вносяться зміни. Свого часу і в 2014 році було проведено реформу, відповідно до якої з грудня 2015 року розпочали працювати місцеві прокуратури. Це якщо говорити за територіальний рівень. Вже у 2019 році пішла чергова хвиля реформ, відтак, припинили присвоєння класних чин, знову була запроваджена процедура реформи в частині проведення конкурсних відборів. Тобто кожен проходив конкурс (з кількох етапів), тестування, співбесіди тощо. Все вищезгадане було проведено протягом 2020-2021 років і починаючи з 15 березня 2021 року на місцевому рівні почали діяти саме окружні прокуратури.

- Який нині склад та юрисдикція Білоцерківської територіальної окружної прокуратури?

- У Білій Церкві також з березня 2021 року розпочала роботу Білоцерківська окружна прокуратура Київської обласної прокуратури. Кожен працівник прокуратури, а їх окрім штату працівників державної служби, спеціалістів та діловодів, налічується 43 прокурори, в обов’язковому порядку пройшов конкурсний відбір. Я, як керівник, а також мої заступники пройшли додатковий відбір через відповідний орган в Офісі Генерального прокурора на адміністративну посаду і з 15 березня ми почали працювати.

Територіальна юрисдикція прокуратури поширюється на територію новоствореного Білоцерківського району, який включає в себе 13 об’єднаних територіальних громад.    

- Які загальні результати роботи Білоцерківської окружної прокуратури за поточний рік?

- Згідно ст.6 Закону України «Про прокуратуру», як керівник окружної прокуратури, я маю інформувати населення через відповідну раду, в тому числі через ЗМІ про результати діяльності, наводити статистичні показники, аналітичні висновки тощо. Функції прокуратури, якщо брати аналіз за останні роки, потрохи набувають змін. Свого часу у прокуратури були певні повноваження по Закону України «Про запобігання корупції», тобто ми були і залишаємось на даний час спеціально уповноваженим суб’єктом у сфері протидії корупції, однак ми вже не складаємо протоколи про вчинення адміністративних правопорушень, пов’язаних із корупцією, хоча матеріали збираємо.  Приміром, в минулому році ми зібрали майже 300 таких матеріалів і скерували до відповідних органів для складання протоколів, а в цьому році лише 80, що зрозуміло пов’язано і з військовою агресією. Втім, це показує, що в районі є суб’єкти корупційної відповідальності. Йдеться про порушення при декларуванні доходів та майна, а також порушення, пов’язані з прийняттям певних рішень в умовах конфлікту інтересів.

Якщо говорити конкретніше про цифри, то нами в поточному році в інтересах держави пред’явлено близько 30 позовів до судів різної юрисдикції на загальну суму майже 1,5 мільярди гривень. В основному це позови щодо витребування з незаконного володіння і повернення державної та комунальної власності. В нас багато позовів в земельній сфері через велику кількість порушень, випадків незаконного заволодіння, недотримання процедури надання у власність тощо. Відтак, нами вже на даний час фактично повернуто в державну і комунальну власність 110 га землі, і це при тому, що на розгляді перебувають справи, у яких загальна площа спірних земель складає до тисячі гектар. Окрім земельних є позови у сфері екології та з бюджетних питань, які стосуються стягнення орендної плати, зокрема плати за використання державного і комунального майна.

У межах функції представництва інтересів держави, особливо під час воєнного стану, коли кожна копійка повинна спрямовуватись на нашу оборону, ми постійно здійснюємо моніторинг законності використання  коштів бюджетів всіх рівнів на території району. Мова йде про всі види публічних закупівель. Ці договори ми перевіряємо сотнями, і у випадку виявлення порушень при їх укладенні пред’являємо позови про визнання таких угод недійсними. Загалом, з пред’явлених позовів судами задоволено на суму близько 770 мільйонів гривень. Реально виконано рішень судів, тобто повернуто і коштами і землею і майном на загальну суму 200 мільйонів гривень. Це дуже позитивний здобуток, але ми не зупиняємося і рухаємося далі.

- Наскільки змінились умови роботи прокуратури з початком військових дій?

- Однозначно робота не зупинилась і не переривалась. З 24 лютого й дня не було, щоб люди не звертались з певними питаннями. На початку агресії в нас дуже багато було справ в суді, так само як і багато осіб, яким було обрано запобіжний засіб у виді тримання під вартою. Жодну людину із категорії вбивць чи ґвалтівників випущено не було.

До речі, дякую працівникам суду, які знаходиться в межах територіальної юрисдикції, що жодного дня не переривали роботу. Процеси відбувались, судді знаходились на робочих місцях, зокрема прокурори в суді були щодня.

Поряд з тим, коли почалась агресія, особливо після звільнення Збройними Силами України окупованої частини Київської області, прокурорів окружної прокуратури почали залучати спільно з іншими правоохоронними органами до виявлення, фіксації, документування воєнних злочинів, вчинених на окупованій території.

Протягом березня-липня прокурори окружної прокуратури щоденно були у відрядженні, проводили допити людей, визнавали їх потерпілими, оглядали місця подій. За цей час у справах прокурорами окружної прокуратури було визнано потерпілими близько 500 осіб у справах за фактами пошкодження або знищення їх будинків, майна тощо. Окрім цього, так як через Білу Церкву проїжджало багато людей з окупованих областей після початку воєнних дій (з Чернігівської, Харківської області, навіть з наших північних районів), вони заявляли про знищення майна та розстріли, які вчиняли агресори. Всі ці факти ми реєстрували в Єдиному реєстрі досудових розслідувань. Найбільше нами було внесено проваджень за заявами потерпілих осіб, де були випадки знищення майна, спричинення тілесних ушкоджень та навіть випадки смерті громадян. Це стаття 438 Кримінального Кодексу (Порушення законів та звичаїв війни) – таких зареєстровано більше 70 кримінальних проваджень і робота з цих питань триває безперервно.  

- Який стан загальної злочинності на території району в зв’язку із військовою агресією?

- Якщо проаналізувати динаміку рівня злочинності, то коли почалась військова агресія, майнові злочини на два місяці просто випали з поля зору. Тобто крадіжок і угонів транспортних засобів практично не було. Натомість відбувся ріст кримінальних правопорушень проти життя та здоров’я особи, особливо легкі тілесні ушкодження на побутовому рівні. Так, по Білоцерківському району в два рази збільшилась кількість вбивств. Приміром, в минулому році таких злочинів було 6, а в цьому році їх 12. Всі ці вбивства вчинені на фоні алкогольного сп’яніння на побутовому рівні. Відносно загальної злочинності по неповнолітніх, то маємо її спад майже в два рази. Теж саме по особам, які раніше вчиняли злочини. Якщо говорити по ДТП, то їх кількість лишається на рівні минулого року. Поряд з цим, випадків, коли дорожньо-транспортна пригода потягла за собою смерть, в цьому році в два рази менше.   

- Як розділяєте повноваження з військовою прокуратурою?

- Раніше вона називалась Військова прокуратура певного гарнізону, а зараз це Спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері. Наші повноваження чітко розділено відповідним відомчим наказом і по суб’єктах і по об’єктах нагляду. Суб’єкти спеціалізованої прокуратури – це військовослужбовці, особи, які призвані на службу і які вчинили злочин під час несення служби. Всі решта – це суб’єкти окружної прокуратури. Те ж саме і з об’єктами: якщо це військова частина, або ж майно Міністерства оборони – цим займається спеціалізована прокуратура.

У нас із спеціалізованою прокуратурою є постійна координація і взаємодія, а тому внутрівідомчих спорів відносно суб’єктів ми абсолютно не маємо. Зараз, по Закону України «Про основи національний спротиву», у нас діють підрозділи територіальної оборони, які також піднаглядні спеціалізованій прокуратурі під час виконання ними службових обов’язків.

- Чи проводите ви особисто прийом громадян, зокрема чи спілкуєтеся із пресою?

- Так, ми державна структура і є публічними людьми, відповідно немає абсолютно будь яких пересторог у спілкуванні із засобами масової інформації. В Київській обласній прокуратурі ми маємо прес-секретаря, подаємо інформацію на сайті, в соціальних мережах та друкованих ЗМІ. І це робота не тільки Білоцерківської, а й усіх інших окружних прокуратур, які працюють на території Київської області. Щодо прийому громадян, нажаль, так як офіційно з 2020 року питання ковіду в нас не спало, є обмеження доступу до службових приміщень і прийому громадян в зв’язку із запобіжними заходами. Це Наказ Генерального прокурора та керівника обласної прокуратури, і який ми однозначно виконуємо. Зараз люди не можуть вільно пересувалися по приміщенню прокуратури, власне тому у нас є кімната прийому громадян, а також обладнана спеціальна скринька для подачі звернень. Окрім цього, громадяни можуть подавати свої звернення на електронну пошту як Київської обласної так і нашої окружної прокуратури, або ж надсилати листи поштовим відправленням.

У нас двічі на день проводиться виїмка документів зі скриньки, а електронна пошта моніториться постійно. Також у нас на сайті є телефон гарячої лінії, де ми можемо надати роз’яснення, зокрема з приводу поданої заяви. Є звісно категорія людей, які настоюють на особистому прийомі. До людини однозначно вийде черговий прокурор. Щоб ви розуміли, нами в цьому році розглянуто більш як 700 звернень громадян, і це враховуючи ковід і воєнний стан. Інше питання, від якого ми нікуди не дінемось, – люди народжуються і помирають. Дозвіл на поховання після дослідження дає саме прокурор. Багато людей приходять за цими дозволами, то ж ми організовуємо роботу так, щоб вони довго не чекали, а скористались електронним обміном документами.

- Користуючись нагодою поцікавимося, чому так довго триває розслідування відносно незаконного обрання двох заступників голови Білоцерківської районної ради? Наскільки відомо у цій справі вже відбувся суд, де було визнано протиправність такого рішення.  

- Дійсно є таке провадження, яке було внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань у січні поточного року. Я, як керівник прокуратури, можу сказати, що є план слідчих дій та обсяг робіт, які виконуються. Дане провадження постійно перебуває на контролі. По суті я розказати не можу, бо не маю права, але, юридична оцінка і юридичне обґрунтування цьому всьому будуть надані відповідними слідчими та прокурорами – процесуальними керівниками.

- Також, як відомо, триває слідство відносно здачі в оренду цілого поверху Білоцерківської районної лікарні приватній фірмі, яку погодило Управління комунальним майном БЦ райради. Чи можете прокоментувати хід розслідування цього провадження?

- Була подана заява до прокуратури, і ми того ж дня внесли відомості до ЄРДР. Знову ж таки, без дозволу прокурора і слідчого, я не можу розкривати таємницю слідства, але наскільки я знаю, на даний час надається юридична оцінка усім зібраним документам. Щодо договору оренди, то я не можу оцінювати його доцільність з приводу дотримання спеціалізації закладу чи передачі в оренду. Але, одразу помітно, те, що було вказано в заяві, в реальності трохи відрізняється однозначно з приводу повноважень управління комунального майна Білоцерківської райради. Якщо є питання в райради чи управління комунальної власності з приводу законності цього договору, то вони вже давно повинні були б подати позов про його розірвання (як сторона Договору), що поки що не зроблено. У цій справі обсяг роботи виконаний, вона перебуває на контролі. Результат однозначно буде, юридичну оцінку цим діям надасть слідство з прокурором.

- Днями відзначалося свято – День прокуратури України. Щоб Ви наостанок побажали працівникам цього відомства та своїм колегам?

- Користуючись такою нагодою, хочу побажати працівникам прокуратури стійкості, професіоналізму та відданості своїй справі. Усім своїм колегам хочу подякувати за роботу, побажати натхнення і задоволення від виконаної роботи.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Надія Савчук
журналістка